Retro ČS 2

Retro ČS 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245504/bmid_retro-cs-2-VLC-245504.png 4 47 12

Retro ČS série

Pdtitul: Jak jsme si to (u)žili za reálného socialismu. Retro ČS nese pořadové číslo 2 a jednoznačně se tím hlásí k návaznosti na stejnojmennou publikaci, která autorovi vyšla na podzim 2013. Zatímco „jednička“ se věnovala tzv. měkkému konzumu, tedy zboží rychlé spotřeby, „dvojka“ patří konzumu „tvrdému“ – odívání, obouvání, bydlení, elektronice. Bohatý obrazový materiál je opět doplněn textem, v němž autor k základním faktům a statistikám přidává osobní zkušenost a popis jednotlivých oblastí konzumu v kontextu předlistopadové reality. Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte své vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů. Kniha Michala Petrova výborně doplní rodinná alba fotografií, protože se opírá o bohatství autorova osobního obrazového archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás.... celý text

i.stefany
02.05.2021 4 z 5

Tenhle druhý díl Retra jsem spíše jen tak prolistovala. Souhlasím s ostatními, že i mně byl bližší první díl, ale i zde jsem zavzpomínala na nákupy v Tuzexu, přeplněné sobotní burzy a vybavení domácnosti, které jsme třeba doma neměli my, ale sousedi ano. :-) Tahle edice Retra se mi moc líbí a palec nahoru autorovi, že přišel s tak skvělým nápadem.

Knižní střípky
28.09.2019 5 z 5

Tento měsíc jsem završila několikaleté RETRO vzpomínání s těmito 3 úžasnými publikacemi. Byly to krásně strávené chvíle a tyto knihy všem vřele doporučuji třeba jako dárek pod stromeček

Evina.Cetba
07.09.2019 4 z 5

Milé. Člověk si rád zavzpomíná na známé běžné předměty denní potřeby, dobu a životní okolnosti, které dnes už žijí jen ve vzpomínkách. Hned se mi vybavilo mé mládí, rodina, bytová i jiná móda apod. Prostě to co bylo spjato s hezkou částí mého tehdejšího osobního života.

Damato
10.02.2017 5 z 5

Druhé pokračování jsem přečetla a prohlédla úplně stejně rychle a se stejným zápalem jako první díl a byla jsem naprosto uspokojena ( to je teda výraz- ale momentálně mě jiný, výstižný, nenapadl :-) , moc hezké a jsem ráda, že mi Jéžišek tyto knihy přinesl. Tenhle dárek se mu fakt povedl...

bookcase
21.07.2016 5 z 5

Tohle povedené ohlédnutí do minulosti jsem si opravdu vychutnala.

cérka
07.03.2016 3 z 5

První díl mě bavil více, nicméně jsem si skvěle zavzpomínala.

Tatrman
23.01.2016 5 z 5

Super kniha! Ve spojení se stejnojmenným seriálem čétéčka by to mohl být skvělý studijní materiál pro dnešní generaci "mobilních " školou povinných dětí, kterým tato doba už bohužel (či spíš bohudík?!) nic neříká.

maryzka
18.01.2016 3 z 5

Tak jsem si připomněla zas mládí i když tam byli fotografie,kde mi ,, Husákovi děti jsme už některé věci už nezažili. Svezli jsme se na vlně 80.let a to už některé věci pomalu zmizeli,už se nedali koupit. Snad jsme je viděli pouze u jiné generace. Jo a mimochodem hodně dlouho alespoň vydrželi. Jinak první díl je lepší, průmysl mě nebavil. Ale na druhou stranu si pamatují, že moji rodiče jídelnu sháněli dva roky než byla podle jejich představ. Jo zkrátka nostalgie.

amladar
07.01.2016 5 z 5

Opět skvělé připomenutí doby minulé! Těším se na další a snad i dříve než za dva roky.

Jirinamac
02.01.2016 5 z 5

Krásné vzpomínky, někdy to byla hrůza, ale přežili jsme, když jsme nic jiného neznali. Z nutnosti jsme byly i šikulky, šití mě bavilo, ale dneska, když se vše koupí, tak mě to ani nechybí. První díl mě tématicky přišel zajímavější

jiri77
30.12.2015 3 z 5

Tak jsem se na chvíli s touhle knihou vrátil do mého dětství a připomínal si výrobky a spotřebiče které neodmyslitelně patřili do všedního života občanů za socialismu. Některé vzpomínky mi vyvolali úsměv na tváři a u některých si člověk řekne jak jsme takhle mohli žít. Pravda je že některé výrobky byly skvělé kvality a často si pamětníci vzpomenou kolik vydržely.Druhý díl se mi zdál o něco horší jak předchozí a to i díky obrazovým přílohám. V knize se krásně listuje a byl bych rád kdyby vyšel i další díl.

Lenka4
06.12.2015 4 z 5

Pamětník se nad knihou nostalgicky usmívá a s radostnými výkřiky "jé, tohle jsme měli doma" se přenáší do doby mládí. K jistému znepokojení vede jen zjištění, že věci z jeho dětství se již stávají muzeálními sbírkovými předměty. Nepamětníci se patrně budou na knihou usmívat pobaveně, neboť obzvláště některé tehdejší módní kreace dnes působí dost zvláštně. Ale stejně tak se po desetiletích jistě naši potomci budou dívat na dnešní styl. Knize bych vytkla nepříliš zdařilý výběr obrazových příloh. Někde by byla namístě jejich redukce, hlavně u módy a prospektů s dlouhými texty, které jsou bez silné lupy nečitelné. Zdalipak se dočkáme i třetího dílu?

retro

Michal Petrov