Rétorika: nauka o řečnictví a slohu

Rétorika: nauka o řečnictví a slohu https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70881/bmid_retorika-nauka-o-recnictvi-a-slohu-PR8-70881.JPG 4 14 3

Jako filozofická odpověď na dobovou výzvu sofistiky Aristotelova Rétorika tvoří nevyčerpatelný zdroj poučení pro prakticky orientované činitele ve sféře veřejné; ve svých rozborech duševních pohnutek podává základy ontologie lidského jednání.

Literatura naučná , Filozofie

Vydáno: , Jan Laichter

Ῥητορική

HanzKaufmann
31.12.2020 5 z 5

Aristoteles je jeden z mych nejoblibenejsich autoru.
Svoji pozici timto dilem jeste vice upevnil.
Rikal jsem si proc ma toto dilo v uvozovkach tak slabe hodnoceni.
Je to tim ze to dilo je urceno predevsim pro lidi kteri po celou svoji “karieru” mluvi k lidem.
Obchodnici, ucitele, advokati, pro Vas je kniha urcena!
Precetl jsem nekolik “modernich” knih o recnictvi a o manipulaci s publikem, a kdyz se nad tim tak zamyslim, vsichni vychazeli z Aristotela.

Benedikt
30.11.2019

Ďalšie dielo od otca štátovedy ktoré sa mi dostalo do ruky ma znovu prekvapilo. Po tom čo som prečítal Politiku, i Etiku Nikomachovu som si myslel že dielo Rétorika, ktoré z podstaty nepojednáva o práve a štátovede, mi neprinesie veľa zaujímavých poznatkov. Opak bol pravdou. Dielo určite doplnil môj pohľad na právo, minimálne v niektorých bodoch.

Aristoteles vyzýva, resp. poučuje tak ako v Aténskej ústave, aby verejný rečník poznal viacero ústav, tak aby poznal to čo je na každých dobré a čo zlé. Táto téza ukazujúca k právnej komparatistike podtrhuje jeho predošlé výzvy. S časovým odstupom musím uznať že právna komparatistika naozaj pomáha otvárať právnikovi obzory a spružňuje jeho názory, tak aby bol schopný vidieť svet aj inak ako čierno – bielo.

K demokracií nám Aristoteles hovorí, že jej cieľom je sloboda. Autor sa v diele taktiež dostáva k tomu čo je slušné v práve. Tu ale nastáva určitá korekcia tvrdení z Etiky Nikomachovej, kde Aristoteles doplňuje že slušnosť je možné stotožniť so spravodlivosťou, no spravodlivosť je čosi mimo písaného zákona. Miesto kde možno uplatniť spravodlivosť ako slušnosť je limitovaná možnosťami odpustenia za spáchaný skutok. Zásadnú korekciu vidím v tom, že Aristoteles dáva do rúk rozhodcom a nie sudcom. Teda súd je naozaj rovnako ako podľa názoru Montesquea len ústami zákona. Pri tomto tvrdení vidno, že rozhodcovstvo a súdnictvo malo vzájomné vzťahy mierne odlišné od tých dnešných. Vedel by som si predstaviť že užívanie súdov a arbitráži bolo v antickom grécku v pomere 50:50, kým v dnešku je to 99:1. Z toho vyplýva aj určitý prenos kompetencií na súd, od ktorého žiadame spravodlivosť. Žiadame súdy o spravodlivé rozsudky, no tie by v debate s Aristotelom asi neobstáli.

V okruhu rétoriky nás autor poúča o jednej zásadnej veci. Rečník musí byť dôveryhodný preto aby ho počúvali, túto dôveryhodnosť si vymáha tromi cestami

ROZUMNOSŤOU, ČESTNOSŤOU, PRIAZŇOU.

Preto vlastnosťou rozumného človeka je usilovanie o prospešnosť, a vlastnosťou dobrého človeka je hľadať krásne.

Al.lio
30.01.2015 4 z 5

Knížka, kterou ocení jak řecký rétor, tak i člověk zabývající se slohem a psaním, psycholog, politik a v neposlední řádě i filosof.

Mně osobně nejzajímavější přišla až poslední část třetího oddílu, kde Aristotelés pojednává o řeči jako takové a ukazuje, jak by měla ideálně vypadat, aby byla co nejpřesvědčivější.

filozofie rétorika hermeneutika mluvený projev, řeč řecká filozofie

Aristotelés
řecká, -384 - -322
2008  82%Poetika
1996  84%Etika Níkomachova
1995  76%O duši
2003  76%Metafyzika
1998  87%Politika

Kniha Rétorika: nauka o řečnictví a slohu je v