Řetězová reakce

Řetězová reakce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395302/bmid_retezova-reakce-Q0J-395302.jpg 4 665 120

Spad série

< 4. díl

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. Většinu planety vymazaly výbuchy jaderných bomb a tam, kde lidé přežili, je situace stále horší – šíří se hlad, chaos, otrokářství a postapokalyptické kulty. V sutinách Prahy se dějí strašné věci, ale ti, kdo mají moc, netouží po změně. A už vůbec ne od člověka, který přináší pořádky starých časů. Navíc, když je to žena. S divokým tetováním na tváři a lidmi, kteří pro ni udělají cokoliv. A k tomu se blíží nejhorší zima od doby, kdy začala poslední válka.... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: , Epocha (ČR)

Řetězová reakce , 2018

6857
12.01.2022 4 z 5

Alice a její pohled za zrcadlo... je super, jak autor využívá silných hrdinek...jen už jich je i na mě docela dost :-D trochu rovnováhy, prosím :-) a trochu míň sexu. Ne že by to byla rudá knihovna, ale přijde mi, že někdy je tam ten sex jen proto, aby tam byl, a neposouvá nás nikam dál. Na druhou stranu, při čtení dobrodružství ve vypulírovaném atomovém krytu jsem se musela smát, takový halucinogenní výlet do jiné reality asi nikdo nečekal :-D za mě druhé důstojné zakončení série :-)

MoireDeTardis
21.11.2021 4 z 5

Knížka je v sérii tak trochu navíc. Vlastně kdyby to skončilo Rázovou vlnou, nic by se nestalo. Je v ní totiž klasický nastínění, co se děje po letech, takže čtenář nemusí tolik tápat.
Řetězová reakce pokračuje vlastně hned po konci Rázový vlny před oním výhledem do budoucna a dává trochu vhled do toho, proč to dopadlo, jak to dopadlo.
Bylo těžký si zvyknout, že najednou je hlavním vypravěčem Alice a my sledujeme její strastiplnou cestu, která zase vede do tý podělaný Prahy - jakoby se neupoučili na začátku, že mimo Prahu jim bylo líp :D
Myslela jsem si, že to asi nedám, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.

Yarwen
07.11.2021 4 z 5

Důstojné zakončení celé série. Smekám klobouk před tím, na jaké dno nechal autor Alici spadnout, a jak ji přesto nechal překonat všechny překážky, aniž by se snížil k logickým kiksům nebo k množství "tuze šťastných náhod". I přesto, že jsme přišli o hlavní postavu z minulých dílů, a nejeden čtenář si mohl myslet, že po zničení sekty Grabježců bude tohle jen nastavovaná kaše, tak se tak nestalo a příběh je skvělý.

Foxik_no1
24.09.2021 4 z 5

Trochu jsem se bál knížky jakožto pokračování po tom co se stalo s hlavním hrdinou v předchozí knížce. Ale čím víc jsem to četl, tím víc mě asi štvalo, že poslední bitva nebyla rozvedená do menší knížky zvlášť. Jinak super věc tahle kotletovka :D celou sérii "Spad" řadím jako velmi úspěšnou - co se děje a humoru týče.

Maud22
10.09.2021 5 z 5

Kapitánka Alice je plukovníkovou nástupkyní a 4. díl série zachycuje dobrodružnou cestu do Prahy, Hamburku a zpět. Plukovník jí ovšem chybí a nám všem taky, i tak je to čtivá kniha plná akce. Je to děsivá vize, co se děje s lidmi a jejich lidstvím, když prodělají tak náročnou zkoušku jako je téměř zánik civilizace. Jak v této situaci padá civilizovanost a mravní zásady. Boj o přežití a moc vrací lidi k tomu nejhoršímu v nich. Nestačí, že přežijí silní, musejí zotročovat ty ostatní. Místo čísel na rukou se tetují značky na krk... a jsme tam, kde jsme kdysi byli, a kde teda fakt být nechceme.

Plague
09.08.2021 3 z 5

Čistě subjektivní hodnocení :)

Trilogie měla zůstat u čísla 3. Přílepky málokdy přinesou něco nového a zajímavého a to je i tento případ. Už rázová vlna ztrácela trochu z původního elánu, ale pořád se na ní dalo pěkně svézt. Řetězová reakce dostála svému názvu .... a to není kompliment. Prostě předchozí díly měly tolik energie, že jejich řetězová reakce nechala vzniknout dalšímu dílu.

Příběh nepřináší v podstatě nic nového. Děj je lineární. Postavy jednoduché a nezajímavé. Buďto kladní poserové občas hrdinové nebo záporní prohnaní padouši. Jedna Alice vládne všem, jedna jim všem ..... Ale ne! Žádný LOTR, spíš nezkrotná Angelika, Angelika a Heinrich, Angelika markýza nové Evropy. Sice jí říkají Alice, ale to je detail.

Alice jde po dobrém vyjednávat s padouchy. Všichni ji od toho zrazují. Ona si jde za svým a vítr do plachet jí fouká z předchozích dílů plukovník Michálek se svou doktrínou. Co čert nechtěl, padouši jsou padouši a Ang...Alici zradí a pošlou do otroctví do Hamburku. Napínák, že?
V otroctví hned první den potká zapáleného odbojáře, který se kterým začnou pašovat zbraně. Hrc prc po pár stránkách odbojáře zabijou a Ang.. totiž Alice se totálně nasraná a vytočená rozhodne že prostě okamžitě uteče. A tak .... UTEČE. Lehký jak facka. Ještě že nechtěla utéct před 15 stránkama.
A tak je to vlastně celou knihu. Po své cestě zpátky do Brna se vyskytne na první pohled nepřekonatelná překážka která je vlastně písofkejk. A když to vypadá, že je přesila velká i na naší hrdinku ..... tak stačí odparkovat zaparkovanou ponorku a pár raketama který se naváděly asi ukázáním prstu odpálit kasárna plná vojáků.

Pro mě byla kniha zklamání. To co bavilo na předchozích dílech už trochu vyčpělo a novinek bylo poskrovnu. Dojem nezachránilo ani občas sprosté slovo nebo ironické poznámka.

Johny_H.
11.06.2021 5 z 5

Tak asi obsahem za mě osobně nejlepší díl. Nic méně je někdy zbytečně moc roztáhlý a hůře se v něm díky tomu orientuje. Nic méně u celé série a zvláště pak u této musím ocenit názvy kapitol, které autor opravdu dobře promyslel. Moc jsem si celou sérii užil a jak jinak nežli 5/5.

biki
06.06.2021 5 z 5

Tak by mě zajímalo, jestli autor od počátku tento díl plánoval, nebo se mu ukončení třetího zdálo moc náhlé a že by přece jen měl naznačit, co asi bude dál. Kvůli poněkud rozporným komentářům jsem s četbou zase trochu váhala. Opět úplně zbytečně - jasně, že Alice není Michálek, a jasně, je to ženská. A bohužel ve světě, kde to žádná ženská nemá snadné (to "snadné" je ve světě Spadu opravdu jen eufemismus). Možná, že Kotletovi až moc fandím, ale podle mého názoru se mu podařilo velmi zdařile vystihnout rozdílné přístupy mezi dříve Michálkovým (typicky chlapským) a nyní Aliciným jednáním, které v řadě situací odpovídá spíše ženské mentalitě a v některých (ovšem zasloužených) případech je dokonce krutější, než by schválil plukovník. Co se týká děje, tak ten nijak nezaostává za předchozími díly, snad jen těch hlášek je o něco míň. To ale odpovídá duchu této knihy, která se mi zdá ze všech čtyř nejponuřejší, i když na konci se jakási jiskra naděje přece jen objeví.

Ronnie68
28.04.2021 3 z 5

Přečteno ... nebyla to špatná kniha ...

LordeS
08.03.2021 5 z 5

Skvělé

Steew
21.02.2021 4 z 5

Svižná nenáročná jednohubka, která nepřekvapí a přesto pobaví. Stále plno vtipných narážek a hlášek.

ydnac
21.02.2021 5 z 5

Když se podívám na tuhle knihu, napadá mě sex,drogy a rockenroll (střelecký), ale je to spíš SEX, CIGÁRA A " JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN". A pak hned střelba :-)
Trochu jsem měla strach jaký bude díl bez plukovníka, ale zbytečně. Alice dokáže každému upravit úsměv či přerovnat nebo oddělit části těla i sama :-), prohodit vtipnou hlášku a postarat se o to co je potřeba.
Parádní zakončení skvělé série :-)

"V tu chvíli jsem myslela na všechny naše padlé..........bez nich bych tu dnes nestála. Ta vlajka totiž nebyla jenom symbolem jednoho národa, ale všeho, v co jsme věřili - svobodu, rovnost, volnost a víru, že dokážeme dát věci zase dohromady, ať se všechno posere sebevíc."

Ryšava
05.02.2021 2 z 5

Knížka mě nebavila. Nedokázala jsem se začíst. Když umřel plukovník Michálek, málem jsem ukápla slzu a bylo mi to moc líto. Člověk by si myslela, že všechno dobře dopadlo, ale opak je pravdou. Trochu se divím, že se Alice nezbláznila... Prošla si si peklem (čubčin pohár), otroctvím atd. a stále je v pohodě... Kotleta má lepší knihy, než je tahle.

n.ezn.amy
29.01.2021 5 z 5

Ani hrdinná smrt plukovníka Michálka nepřinesla kýžený mír a tak se Alice Krejčířová pokusí o nemožné a mír nastolit tím, že se domluví s vládci Prahy, aby spolu Brno a Praha neválčili. Jenže zničenému světu nevládnou mírumilovní lidé, ale nadále novodobí otrokáři, kteří se pro vlastní obohacení neštítí ničeho a to pozná sama Alice .... Další pokračování skvělého postapa z pera Františka Kotlety, kdy tentokrát vyprávění přebírá Alice za zesnulého Davida Michálka. Kniha se velmi dobře rychle a plynule čte, děj je nabitý akcí, stejně jako předchozí díly. Musím říct, že David Michálek mě bavil víc, ale přesto je tahle kniha nabitá skvělou a trochu patetickou atmosférou, ale to nic neubírá její kvalitě. Spojenectví Armády České republiky a Armády Irské republiky je naprosto dokonalé.

dadako
14.01.2021 4 z 5

Myslel jsem, že po smrti plukovníka už to nebude mít tokové grády, ale není to taková pohroma jak jsem se bál.

tereza1198
06.01.2021 3 z 5

Země je pořád zničená, otrokářský systém vládne a Alice se dala na kouření a častější lesbické akce. Celou dobu jsem měla trochu pocit, že Michálkova smrt sice zachránila svět, ale zachránila ho pro hnusný šmejdy. Alice je drsná a její cesta se mi moc líbila. Pak se potkala s květinovou sektou a to mi už přišlo extra blbý. A pak už to šlo z kopce. Prostě jsem měla pocit, že vzhledem k tomu, jak umíraly ženy - otrokyně v předchozích dílech, tak by Alice neměla nejmenší šanci. Aura hlavní hrdinky ji chrání a tak přežije akce, kde by jiné zemřely. Prostě Kotleta, takže si určitě přečtu i další knihy, i když jsou všechny vlastně stejné.

vipera
28.12.2020 4 z 5

Čtvrtý díl trilogie odehrávající se po smrti hlavního hrdiny (toho z Istanbulu) a podaný z pohledu ženy...Kniha plná paradoxu, ale funguje skvěle.

iskovsky
11.09.2020 3 z 5

Tento záver série ma zaujal najviac... je to príbehovo rozmanitejšie a hlavná hrdinka je viac človek z mäsa a kostí ako ten český Chuck Norris z predchádzajúcich dielov :)

stanislav0373
14.08.2020 5 z 5

Jak říkal Zdenda Pohlreich: "Viděl jsem hada srát, žábu bušit pěstí do skály, koně zvracet v barvách francouzský trikolóry, dokonce jsem viděl i stíhačku couvat, ale tohleto jsem teda ještě neviděl." Aby Franta psal v ženském rodě...klobouk dolů!

Během celé série Spad jsem se neskutečně bavil, díly i děje byli rozmanité, ocitl jsem se v časech Falloutu, vydal se cestou zajímavé budoucí historie, zažil Husity v časech filmu Mad Max, smál se nad trefnými hláškami a užíval si zběsilé akce i peprnějších scén...a ano vypil při tom mnoho, mnoho rumu. Ale to jen proto, že 5 let nekouřím, jinak bych si dal doutník, samozřejmě!

Každý díl se trošku odlišoval, těžko říci, který byl nejlepší, nicméně Řetězová reakce byla krásným zakončením této perfektní série...

OldFirehand
12.06.2020 1 z 5

Z celej série mi to prišlo ako najslabšie.