Řetěz

Řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443409/bmid_retez-L6e-443409.jpg 4 641 219

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu. Absurdní? Ano, jen dokud se to nestane právě vám. Na tomto půdorysu rozehrává jeden z nejvýraznějších současných autorů thrillerů a detektivek Adrian McKinty (doposud u nás vyšly tři jeho detektivní romány z řady s detektivem Seanem Duffym, zasazené do doby Nepokojů v Severním Irsku) příběh, jaký se snadno může stát noční můrou každého rodiče. Jsme v poklidném novoanglickém městečku, jemuž vládne tajuplný Řetěz. Nikdo o něm nemluví, nikdo se neodváží obrátit na policii ani na FBI. Vždyť jde o vaše dítě. Próza Adriana McKintyho má jako vždy spád a snadno vás nepustí ze svých spárů, připravte se, že vynecháte večeři a přejedete stanici, kde jste chtěli vystoupit. Zároveň se jeho text pozvedá z prvoplánového napětí k nevyřčeným otázkám po smyslu lidské existence, k hranicím morálky, k znepokojivému vědomí, že každé vítězství má svou cenu. Román, který ve vás bude dlouho doznívat.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Vendeta

The Chain , 2019

Beky
29.12.2020 5 z 5

Napínavé, strhující, mělo to grády, člověk celou dobu nevěděl co bude nebo nebude, perfektně zpracované téma únosů a psychologie u lidí. Povedená věc! :)

Nikol117
26.12.2020 5 z 5

Od zacatku do konce velmi ctive a napinave. Kniha me velmi mile prekvapila. A doufam, ze bude nejake pokracovani.

Vendulis
12.12.2020 3 z 5

Bylo to čtivě a svižně napsané, námět zněl děsivě a zajímavě. Pár věcí mi v knize nesedlo, plus teda konec byl trošku kýčovitý, ale jinak se mi kniha celkem líbila.

cornetka
12.12.2020 5 z 5

Z pohledu matky dítěte chápu, že Rachel byla schopná udělat cokoliv, jen když zachrání Kylie, ať to stojí, co to stojí. Rachel mi byla sympatická a proto jsem byla ráda, že první část skončila dobře. Začátek druhé části mě nezaujal, až jsem si říkala, že už je to zbytečné natahování děje. Postupně mě ale děj zase zaujal a nabral na obrátkách. Za mě tedy super!

Vixiene
11.12.2020 5 z 5

Tak toto bylo něco. Thriller, který mi neskutečně sednul. Napínavý tak, že jsem chvílema emoce postav cítila doslova na vlastní kůži, měla jsem chut číst co nejrychleji, abych se dozvěděla, co se stane, ale zároveň jsem chtěla číst pomalu, aby mi kniha neubíhala tak rychle. Stresem se mi někdy zamotala hlava :-D Dočtenou jsem ji měla prakticky během necelých dvou dnů a donutila mě dát si do hledáčku další autorovy knihy, ikdyž co jsem pochopila, tak tato se autorovu stylu možná malinko vymyká?

Příběh je o Rachel, které je unesena dcera. Únosce Rachel zavolá, že aby dceru propustil, musí splnit určité podmínky a unést další dítě, jinak Rachelina dcera zemře. Musí tedy splnit všechny požadavky takzvaného "Řetězu". Organizace, která nechává řetězově unášet děti. Námět - perfektní, hodně děsivý, když si ho promítnete do reality. Zpracování - taktéž. Kniha je čtivě napsaná a stránky vám budou ubíhat pod rukama. Narážíme zde i na téma dark webu (mimochodem, opravdu je nutné jej překládat jako temný internet? :D zní to opravdu blbě, některý věci se prostě nepřekládají). V anotaci je uvedeno "poutavý, vynalézavý a černým humorem protkaný příběh" - skoro se vším souhlasným, ale černého humoru tam tedy bylo opravdu poskrovnu. Párkrát jsem se zasmála, ale jinam se knihou nesla tíseň, bezmoc a všechny tyto pocity na vás celou dobu útočily. Na vtipkování moc nebyl prostor. Se závěrem knihy jsem byla taktéž spokojená.

Mnoho lidí knize vytýká to, že za únosem vždy stojí "obyčejný člověk", žádný promovaný zločinec a tím pádem ztrácí kniha na uvěřitelnosti. Protože přece jak by normální člověk byl schopen únosu dítěte a třeba kvůli tomu i zabíjet? Myslím, že nikdo z nás si nedovede představit tlak, který je vyvíjen na rodiče, když je mu uneseno jeho vlastní dítě. Jak se s tím ten rodič dovede vypořádat a co všechno je ochotný udělat, aby své dítě dostal zpátky. Člověk pod takovým neuvěřitelným tlakem rozhodně pracuje jinak. Chladně, suveréně, s jediným cílem - udržet právě svoje dítě na živu. To je můj pohled, toto jsem si z knihy odnesla já :-)

Řetěz můžu doporučit všemi deseti.

Katania
11.12.2020 5 z 5

Jeho sérii se Seanem Duffym miluju, ale tohle je úplně jiný level! Moc povedené a děsivé. Doporučuji!

sgjoli
09.12.2020 3 z 5

Po dočtení knihy cítím trochu rozpaky.
Námět samotný zní skvěle a i dost děsivě. Zvlášť pro lidi, co mají děti, si myslím, že by to mohlo být o to větší psycho. Příběh je napsaný velmi svižně, odsýpá to od samého začátku a číst mne to vlastně bavilo. V knize jakoby nebylo nic pozitivního. Postavy zabředly do hrozného marastu, ze kterého jakoby se nemohly vymotat. A mně jich bylo dost líto.
Ale přesto nedovedu hodnotit zcela naplno. Od určitého momentu bylo rozuzlení okaté a předvídatelné, takže jsem nebyla nijak překvapená či šokovaná pointou. Skoro mi to bylo i jedno.
Možná to moje hodnocení je také ovlivněné tím, že jsem nedávno četla knihu Útočiště (J. Loubry), které bylo naprosto špičkové a vedle kterého jako by Řetěz působil slabě, skoro až jako odpočinkový, poklidný thriller.
Nečekejte tu potoky krve, vlastně nejde o nějak násilnou knihu. Ta hra, o níž tu jde, je psychologického rázu a s postavami se tu hraje jako s loutkami. Ale ve mně to nevyvolalo takové napětí, jak asi autor zamýšlel.
Bohužel mi tu dost haprovalo to, že za těmi únosy dětí vždy stojí obyčejní lidé, amatéři, kterým se však ty únosy povedly podezřele až příliš snadno. Tak to na mne působilo. Ano, pod strachem ze smrti dítěte udělají lidé leccos, ale neumím si představit, že by se každému únos povedl tak strašně snadno a na první dobrou. Zvlášť tehdy, když jsou tito amatérští únosci v maximálním stresu, tak mi přijde divné, že by pod tlakem nikdo nedělal chyby, nehroutil se nebo nešel na policii...
Nicméně co musím pochválit, je to, jak autor skvěle poukazuje na to, jak až moc snadno (a někdy lehkomyslně) na sociálních sítích sdílíme cizím lidem svoje životy, aniž bychom vždy na 100 % věděli, kdo nás sleduje. A jak moc tohle může být někdy nebezpečné.
Nicméně ve výsledku průměrné 3 hvězdy. Skvělý námět, svižně a čtivě napsané, četlo se to dobře. Ale asi jsem čekala trochu víc a také některé věci mi tam trochu nesedly.

Mishak
09.12.2020 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé. Sice nevím, jestli by to v reálu mohlo fungovat a taková spousta lidí se nechala zastrašovat, ale námět je tedy opravdu originální. Čekala jsem trochu něco jiného, možná větší psycho a více nervy drásající příběh, ale ve finále nejsem vůbec zklamaná. Právě naopak! Krátké kapitoly nutí k nepřerušovanému čtení, protože si neustále budete říkat: Ještě jednu kapitolu a pak už půjdu spát. A hle! Najednou bude půlnoc (tak jsem to měla po ty dva večery já :D).

Líbilo se mi, že zde bylo krásně vyobrazeno, jak se oběti nedokážou s prožitým traumatem vyrovnat. Provázejí je děsivé sny, myšlenky na sebevraždu, atd.

A asi je konečně na místě se trochu zamyslet. Opravdu bychom si měli hlídat, co všechno sdílíme na sociálních sítích – někdo tam opravdu postuje celý svůj život.

Za mě takový lehčí thriller, ale velmi čtivý.

JustWomen
06.12.2020 2 z 5

Za mě se žádné nadšení nekoná. Do řetězu se vtahují celé rodiny a jejich děti a všichni mlčí? Nikdo nekontaktuje policii? Amatéři unášejí děti a zabíjí na požádání jen tak na příkaz? Nesmysl, takto by to nikdy nemohlo fungovat.

soukroma
29.11.2020 4 z 5

Úplně jiný McKinty, tentokrát americký každým coulem, ze Švestkového ostrova Nové Anglie, se zločineckou perverzní hrou ničící životy. První půle byla "skvělá", zejména jak si obyčejná ženská (tedy původně řidička Uberu a servírka s nedávno podepsanou smlouvou na výuku filosofie na univerzitě?!) poradila s miliónem pro ni dosud neznámých věcí, včetně přípravy a provedením zločinu pro záchranu své unesené 13-leté holčičky, klobouk dolů...

Samozřejmě je celá "hra" přitažená za vlasy, ale mám dojem, že by klidně fungovat mohla - hrozba zabití (nejen dítěte) udělá z lidí vlastně monstra (a nemusí to být jen běžně od pohledu a chování odhalitelné "militantní matky").

Druhá půle odhalující temné jmenovité pozadí celého Řetězu a zejména závěrečný ohňostroj byla na mne až přes míru.
Pozn.: původně to byla pouhá povídka (2012).

"Thoreau nazval Švestkový ostrov "bezútěšnou Saharou Nové Anglie", ale dnes to tady tak nevypadá." (Newburyport, Plum Island, Massachusetts)

L.Helena
29.11.2020 5 z 5

Naprosto jedinečný nápad, na základě kterého se odvíjí celý děj a který z postav učiní oběť i pachatele současně. Není čas přemýšlet nad morálním aspektem činu, zkrátka je třeba konat…
Knížka, která prostě nedá vydechnout. Opravdu dokonalý thriller.

Monuli36
28.11.2020 5 z 5

Naprosto super knížka.Dobře se mi četla a příběh velice zajímavej.Přečteno za 3 večery.Dporučuji

Dela111
24.11.2020 5 z 5

Thriller Řetěz vás k sobě připoutá od prvních stran. Je napínavý, strhující a když si představíme, co zažívá hlavní hrdinka, tak i nervydrásající. Tohle se fakt povedlo.
První část knihy byla vynikající, druhá už o něco méně, ale i tak dám 5*. Má totiž něco navíc pro ty, kteří stále ještě nechápou, jak nebezpečné může být vykecat na sebe na sociálních sítích úplně všechno...

"Jak si ji našli? ... Ten zatracený Facebook. ... Je zde závratné množství lidí, jejichž profily a příspěvky jsou veřejné a může si je prohlížet úplně každý. George Orwell se mýlil, pomyslí si. V budoucnosti to nebude stát, kdo bude všechny sledovat s masivním využitím bezpečnostních složek. Lidé se pohlídají sami. Tu službu pro stát vykonají tím, že na sociálních sítích jako Facebook, Twitter nebo Instagram budou neustále sdílet svou aktuální polohu, stejně jako informace o svých zájmech, o jídle, které mají rádi, o restauracích, do nichž chodí, o svých politických preferencích a koníčcích. Sami sobě děláme tajnou policii.
Rachel zjišťuje, že někteří lidé aktualizují své účty na Facebooku a Instagramu každých pár minut, a tak poskytují potenciálním únoscům nebo zlodějům podrobné časové a zeměpisné informace o svém pohybu."

Ája373
22.11.2020 5 z 5

Už dlouho jsem se nemohla takhle od knížky odtrhnout. Minimum zbytečných pasáží, originální příběh a uvěřitelné postavy. Přestože někteří kritizují stvořitele Řetězu, tak za mě výborný nápad. Většina takových zločilenských organizací má složitý původ, složité vedení a ve finále prožitek z toho je nula, alespoň za mě. Ale tady to tak není, snadno pochopíte, proč Řetěz vznikl a jak je veden. Kladně i hodnotím to, že autor zbytečně nezabíjel hlavní postavy pro zvýšení napětí, příběh si udržel napětí i bez toho. Vytkla bych jen jednu věc - možná jsem to přehlédla, ale nikde jsem nenašla reakci Martyho nebo Kaylie na vztah Rachel a Petea, trochu mi tam tyhle emoce chyběly. Ale to je taková drobnost, že nelze za to ubrat hvězdu.

Clairka
22.11.2020 5 z 5

Výborný příběh. Originální . Doporučuji

Šebestová3
18.11.2020 4 z 5

Super originální a zajímavý téma. Líbilo se mi, že autor často prostřednictvím hlavní postavy upozorňoval na to, jak je snadné vystopovat něčí denní rutinu, tudíž vhodnej čas pro únos dítěte, když některé matky sdílí na sociálních sítích pomalu každej krok. Druhá polovina knihy mě tedy nejdřív trošku zastavila "v rozletu" a nadšení...ale konec byl naštěstí strhující (i když, trošku přitažený za vlasy :-)

KatChiss
17.11.2020 5 z 5

“Jediným způsobem, jak zachránit své dítě, je unést nějaké cizí…”
Tuhle knihu jsem si přečetla na doporučení @thedavanity. Nicméně musím říct, že jsem neměla nějaká vysoká očekávání. Kniha mě chytla hned první větou, která zněla: “Sedí na autobusové zastávce, kontroluje lajky na svém instagramovém účtu a muže s revolverem si vůbec nevšimne, dokud není až těsně u ní.” A tohle se může stát nám všem, rozumíte?
Představte si, že se ráno vzbudíte a cestou na důležitou schůzku s doktorkou vám zazvoní telefon a neznámý volající vám oznámí, že unesl vaši dceru. Jestli ji chcete zpátky živou a zdravou, budete muset mlčet a splnit všechny úkoly, které vám dotyčný zadá. Prvním z nich je poslat peníze. Pak musíte unést jiné dítě a jeho matce předat instrukce, které jste sama obdržela.
Je to nepředstavitelné, ale je to něco, co musíte udělat, protože chcete své dítě zpátky. Neumím si představit, jak se taková matka musí cítit. Fandila jsem ústřední postavě tohoto příběhu. Modlila jsem se, aby postupovala přesně podle instrukcí a aby dostala svou milovanou dceru zpátky. Zatajovala jsem dech pokaždé, když se něco nepovedlo. Tenhle příběh mě naprosto pohltil a fascinoval. Je napínavý po celou dobu a stane se nemožné knihu odložit. Chtěla jsem, abych jejich trápení skončilo, ale zároveň jsem chtěla, aby příběh neskončil.
Pokud hledáte napínavý thriller, Řetěz je ta správná volba.

V28
16.11.2020 5 z 5

Adrian McKinty nezklamal. Čtivá a napínavá záležitost. Sice se mi IRA série s detektivem Duffym líbila o trochu víc, ale díky zajímavému a originálnímu nápadu je to za plný počet hvězd.

Terez25
12.11.2020 5 z 5

Velká bomba, kterou jsem nemohla odložit a musela číst pořád dál.
Zvláštní a pro mě velmi neotřelé a přitažlivé téma. Kladné postavy byly sympatické, zato záporné byly echt padouši. Řetěz je skvělá kniha, kterou nedáte z ruky, dokud nebudete na poslední straně.

Anna 13
09.11.2020 5 z 5

Měla jsem poměrně již docela kritickou čtenářskou krizi.
Potřebovala jsem knihu, která se mi svým příběhem doslova přilepí k rukou. Knihu, na kterou budu neustále myslet.
A to dokázal Řetěz, jehož okovy v průběhu čtení nepřetrhnete. A pouto k tomuto thrilleru bude věčné.

Určitě se na ni nedá jen tak zapomenout.
Rozhodně je velmi svižně psaná - bez hluchých, slepých či němých míst.
Udržuje vás v napětí i strachu (člověk pak k večeru přemítá, zda má vůbec vycházet ven).
Má sympatické hrdiny, kterým fandíte.
Knize skoro nic nechybí...
Já sama jsem jen nebyla uspokojená koncem - na můj vkus to bylo až moc... Moc všeho. Toho dobrého i toho zlého.

Přesto této knize, která je neuvěřitelně napínavou a originálně zběsilou jízdou, nechci uškodit čtyřmi hvězdami.

Doporučuji všem nadšencům thrillerového žánru.
Všem, co se touží bát.
Všem, kteří hledají vzrušení z četby anebo těm, kteří se potřebují vyhrabat ze čtenářského bloku.
Skvělá, šíleně skvělá kniha!