Řetěz

Řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443409/bmid_retez-L6e-443409.jpg 4 641 219

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu. Absurdní? Ano, jen dokud se to nestane právě vám. Na tomto půdorysu rozehrává jeden z nejvýraznějších současných autorů thrillerů a detektivek Adrian McKinty (doposud u nás vyšly tři jeho detektivní romány z řady s detektivem Seanem Duffym, zasazené do doby Nepokojů v Severním Irsku) příběh, jaký se snadno může stát noční můrou každého rodiče. Jsme v poklidném novoanglickém městečku, jemuž vládne tajuplný Řetěz. Nikdo o něm nemluví, nikdo se neodváží obrátit na policii ani na FBI. Vždyť jde o vaše dítě. Próza Adriana McKintyho má jako vždy spád a snadno vás nepustí ze svých spárů, připravte se, že vynecháte večeři a přejedete stanici, kde jste chtěli vystoupit. Zároveň se jeho text pozvedá z prvoplánového napětí k nevyřčeným otázkám po smyslu lidské existence, k hranicím morálky, k znepokojivému vědomí, že každé vítězství má svou cenu. Román, který ve vás bude dlouho doznívat.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Vendeta

The Chain , 2019

Milena1967
05.02.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem po pár stránkách chtěla odložit. Ne proto, že by byla špatně napsaná, naopak, ale ten námět, celkové napětí, neuvěřitelné psycho mne dělaly natolik zle, že jsem se musela neustále přemlouvat, abych ji vůbec dočetla. Fakt jsem nezažila u knihy pocit, že ji vlastně nechci číst, ale zároveň ji musím dočíst, i když se mně chvěje odporem každá buňka v těle. Dávám pět hvězd.

lenka2557
05.02.2021 5 z 5

To byl vskutku slušný psychologický nářez.

Danago
01.02.2021 3 z 5

Tak asi půjdu zase jednou proti proudu. Knížka je čtivá a má skvělý námět a velký potenciál. Nastoluje otázku kam sahají hranice naší morálky a zda za určitých okolností každý z nás dokáže být zločinec.
Další otázkou je sdílení našich veškerých aktivit na sociálních sítích a opravdu nevíme , kdo nás sleduje a kdo toho může zneužít. Ale, jak i knížka ukazuje na jednom příkladu, většina z nás nesdílí, tak úplně vše, což může potenciálního nepřítele nemile překvapit, přesto je zde spousta informací. Přesto téma sociálních sítí se v dnešní době objevuje v knihách velice často.
Ale k ději. Sympatická mi nebyla žádná postava a jak by taky mohla být? Věrohodnost příběhu podle mě neskutečně nízká. Nevěřím , že by Řetěz mohl takto fungovat i krátce natož tak dlouho. Kde je selhání lidského faktoru? Amatérští rodiče pod tlakem neskutečného stresu zvládají bezchybně a a skoro profesionálně splnit všechny podmínky Řetězu, navíc s minimálními výčitkami? A potom najednou z ničeho nic se někdo rozhodne....ale nebudu spojlerovat. Za mě nevěrohodné od začátku do konce . Já jsem si celý děj bohužel dokázala vystavět od samého začátku, takže mě nic nepřekvapilo. Možná jsem měla velká očekávání , ale za mě jediné plus je čtivost. Takže kdo chce pohádku pro dospělé , v americkém jednoduchém stylu bude velmi spokojený.

barbara5604
28.01.2021 4 z 5

Za mě super knížka.Čtivá, krátké kapitoly..Super námět.Měla jsem ji rychle přečtenou .

mgeisselreiter
27.01.2021 5 z 5

McKinty opět předvádí, že dokáže psát mimořádně čtivě a poutavě. Příběh má zajímavou myšlenku, především první část se čte jedním dechem. Pak autor trochu polevuje s napětím a poodhaluje karty. Závěr je tak trochu americky přehnaný a ne úplně dopilovaný, ale to nic neubírá na celkově výtečném počtení. 5*, 27. 1. 2021.

kikina28
26.01.2021 5 z 5

Dva dny a bylo dočteno. Zajímavý námět knihy, nic takového by nikoho asi nenapadlo. Až na ten zrychlený závěr, se mi kniha fakt líbila a můžu ji doporučit.

Eltamira
25.01.2021 5 z 5

Přečtena za necelých 24 hodin. Skvělé téma, úžasná atmosféra po celou dobu čtení. Zpracování konce mi sice přišlo trošku zvláštní, ale myslím, že pro tuto knihu funguje dobře. Doporučuji, hned od první stránky pohltí a nepustí :)

vnimat_Krasu
24.01.2021 4 z 5

První půlka má tah jako poctivej vývar. Bez přípravy do čtenáře tne prostě ďábelskou premisou, u který se zvraty množí jako blechy a stránky převracej snad samy. Tu tenkou hranici mezi výtečným thrillerem a béčkovým brakem dokáže Řetěz neprobourat děsně dlouho. Až do samotnýho závěru. Bohužel. Filmová adaptace od Edgara Wrighta ale může být fantastická.

Bee240
23.01.2021 5 z 5

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu.
Zrovna jsem tuto knihu dočetla takže jsem plná emocí a pocitů a první co mě napadá je - že tato kniha je naprosto šílená a absurdní - je děsivá a to díky reálnosti a možnosti, že by se to mohlo někde dít.
Příběh je neskutečně čtivý a skvěle napsaný a také dost originální jelikož jsem nikdy nic podobného nečetla.
Na začátku se seznámíme s Rachel matkou Kylie, která to nemá v životě lehké. Po rakovině a mizerných zaměstnání se vše obrací k lepšímu.... ale do života jim zasáhne řetěz a Rachel je donucena dělat věci které by ji v životě nenapadli. Spolu se svým švagrem se musí zapojit do chodu řetězu aby její dcera vyvázla živá.
Jde o hodně napínavý a emotivní příběh a velmi mě zaujal postoj Rachel a to jak řetěz ovlivnil její osobnost.
Ani na chvilku jsem se nenudila a byla to jízda od začátku do konce. Kdo hledá knihu u které bude od začátku napnutý tak rozhodně řetěz je to práve.

Krchnaida
23.01.2021 4 z 5

Svižné a napínavé čtení. Konec mohl být krapet lepší. Kdo za tím vším stojí bylo odhaleno jaksi postupně a pozvolna, pak už čtenář “čekal” jestli dobro nad zlem zvítězí.

PapySknihou
20.01.2021 5 z 5

Řetěz-Už od prvni kapitoli jsem věděla že kniha bude super:) Kniha se mi četla super nemuzu rict nic spatneho mozna jen ze konec ne mi trošku nelibil čekala jsem jiny konec:)

pch1976
18.01.2021 5 z 5

Velice napínavá kniha od první až do poslední stránky

jahnovaz
15.01.2021 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh, který by si měl přečíst každý. Je to až děsivě skutečné. Jedná se tam o tom, jak jsou sociální sítě nebezpečné a jak si vůbec lidé neuvědomují dané nebezpečí. Kniha byla velice napínavá a vyvolávala ve mně adrenalin až do konce.

Rodaw
08.01.2021 4 z 5

ŘETĚZ
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐
Má maminka byla z knížky naprosto nadšená, takže já se na Řetěz velmi těšila a ... byla jsem nadšená méně, poměrně o dost méně :D, ale bylo to fajn čtení. Pro mě spíše odpočinkový thriller, který se však četl neuvěřitelně dobře, velmi čtivá záležitost!!! Řetěz prostě od začátku jede (mimochodem začátek se mi na celé knize líbil asi nejvíc), dynamický, akční a hlavně - ORIGINÁLNÍ. První polovina mě ničím moc nepřekvapila, dá se říci, že přesně to jsem čekala. Od druhé poloviny jsem už nevěděla, co čekat... Knížka je zábavná a moc hezky se čte, ale... za mě to mohlo prostě být více temné a psycho. V tomto směru se z toho dalo rozhodně "vyždímat" daleko více. Místy mi knížka přišla i trošičku šablonovitá a jednoduchá, nepravděpodobná (např. akční - až téměř superhrdinský:D konec)... Ale jako takovou akční jízdu, nenáročný a odpočinkový thriller doporučit můžu. Čte se to fakt dobře a rychle, čtenář chce vědět, jak to dopadne... Za mě víc zla a propracovanosti (něco třeba i detailněji vysvětlit) a takřka bych jásala... víc prostě napětí... takhle jsem si u knížky spíš opravdu odpočinula, ale tak to taky není k zahození :). Pan autor vystudoval (krom jiného) i filozofii a jde to znát. Kniha ve čtenáři otevírá mnoho otázek - i třeba ohledně morálky a skrývá zajímavé myšlenky. Já osobně filozofii moc nemusím, ale tady se mi ten skrytý "bonus navíc" moc líbil:).
Více na mém YouTube :-).

Roseblood
04.01.2021 4 z 5

Zajímavý námět, děj dynamicky ubíhá, kniha je dobře napsaná. Moc jsem si knížku užila.

Z postav jsem si hodně oblíbila Petea.
Rachel jako matka byla schopná udělat cokoliv pro záchranu svojí dcery Kylie, ať to stojí, co to stojí.
Bohužel některé věci nebyly vysvětleny. U některých pasáží se dalo příběh více rozvést hlavně v dějové lince o dvojčatech, která mohla mít v knize více prostoru.
Líbilo se mi, že bylo vysvětleno jak Řetěz vznikl.

Určitě jako čtenář oceňuji originální námět, kniha je napínavá a můžu vřele doporučit

hodnocení: 4/5*

koolsavage
04.01.2021 4 z 5

Hlavní myšlenka je děsivá a první půlka knihy působivě znepokojivá. Od druhé půlky kniha nabírá akčnější tempo, které se maximalizuje ve finále. Já osobně ale konec knihy považuju za trochu moc akční a místy nepravděpodobný. Celkově ale napínavá, dobře napsaná kniha.

petula6844
02.01.2021 5 z 5

Dlouho jsem se na knihu těšila a jsem ráda, že nezklamala, svižné a napínavé čtení!

simona1484
31.12.2020 5 z 5

Kniha napínavá od první věty. Přečetla jsem jedním dechem.

BrumLOVE
30.12.2020 5 z 5

Napínavá od první věty a přečtena jedním dechem :-)

pety679
30.12.2020

Vynikající kniha, skvělé téma! :)