Řetěz

Řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443409/bmid_retez-L6e-443409.jpg 4 641 219

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu. Absurdní? Ano, jen dokud se to nestane právě vám. Na tomto půdorysu rozehrává jeden z nejvýraznějších současných autorů thrillerů a detektivek Adrian McKinty (doposud u nás vyšly tři jeho detektivní romány z řady s detektivem Seanem Duffym, zasazené do doby Nepokojů v Severním Irsku) příběh, jaký se snadno může stát noční můrou každého rodiče. Jsme v poklidném novoanglickém městečku, jemuž vládne tajuplný Řetěz. Nikdo o něm nemluví, nikdo se neodváží obrátit na policii ani na FBI. Vždyť jde o vaše dítě. Próza Adriana McKintyho má jako vždy spád a snadno vás nepustí ze svých spárů, připravte se, že vynecháte večeři a přejedete stanici, kde jste chtěli vystoupit. Zároveň se jeho text pozvedá z prvoplánového napětí k nevyřčeným otázkám po smyslu lidské existence, k hranicím morálky, k znepokojivému vědomí, že každé vítězství má svou cenu. Román, který ve vás bude dlouho doznívat.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Vendeta

The Chain , 2019

Kajami
Kajami
29.09.2021 5 z 5

Napínavá kniha, kde téměř od poloviny víte, kdo to udělal a řešíte, jak to dopadne. Doufám, že se nikdy nestane skutečností, je to noční můra všech rodičů

SimonaP
SimonaP
28.09.2021 4 z 5

Tak tahle knížka mě bavila moc. Nemohla jsem se odtrhnout. Akorát ten akční konec se mi moc nelíbil. Ale jinak skvělé.

jana1941
jana1941
27.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Myslela jsem si, že už všechny thrillery budou tak nějak stejné, ale tenhle je jiný. Kniha je velmi čtivá, propracovaná a ani chvíli mě nenudila. Super, víc takových knih.

Haduwig
Haduwig
22.09.2021 5 z 5

Řetez mě bavil - je to napínavé, svižné, čtivé, postavy nejsou ploché a celá myšlenka opakujících se únosů dětí nabízí zajímavou sondu do toho, co všechno jsou rodiče ochotni udělat pro své děti, a jak se to podepíše na jejich vnímání sama sebe. Pár slabších míst by se našlo, ale já jsem spokojená.

knihomolka_eli
knihomolka_eli
03.09.2021 5 z 5

Veľmi dobre napísaný triler. Krátke kapitoly sa čítali rýchlo a autorov štýl mi absolútne sadol. Od prvej strany ma kniha chytila tak, že som ju nevedela odložiť. Skvelý námet. Žiaden rodič by nič podobné nechcel zažiť. Rachel je ďalšie ohnivko reťaze a reťaz sa nesmie pretrhnúť. Obete sa stávajú spolupáchateľmi, majú morálne dilemy, nespoznávajú sami seba pri hľadaní odpovede na otázku - čo všetko sú schopní spraviť pre záchranu svojich detí? Prenasledujú ich výčitky svedomia, ale na výber nemajú. V niektorých momentoch som bola ako na ihlách. Keby bola Reťaz sfilmovaná, bol by to ten film, pri ktorom by som si pri niektorých scénach zakryla oči. Bola som veľmi zvedavá, či sa Rachel podarí reťaz pretrhnúť a vlastne či vôbec niekomu. Záver bol plný zvratov a akcie. Okrem toho autor poukazuje aj na nebezpečenstvá sociálnych sietí, čo všetko vlastne odkrývame zo svojho súkromia úplne cudzím ľuďom a ako ľahko sa tieto informácie môžu stať naozaj nebezpečnými. Dúfam, že sa dočkám slovenského prekladu aj pri iných autorových knihách :) .

Anette99
Anette99
27.08.2021 5 z 5

Kniha mě chytla od samého začátku. Propracovaný systém únosů, kdy se hlava Řetězu spoléhá na to, že člověk udělá prakticky cokoliv, aby zachránil své dítě, které je v ohrožení. Nechyběla dostatečná dávka napětí a zvraty v ději, ale také boje jednotlivých postav s jejich osobními démony. Zajímavé byly kapitoly z minulosti. Konec byl naprosto super, netušila jsem, až kam je Rachel schopna zajít, a jí i Peteovi jsem fandila.

Shardlake
Shardlake
18.08.2021 5 z 5

Příběh, který by nikdo jako rodič malého dítěte nechtěl ve skutečnosti zažít!
Jako čtenářka jsem si knihu užívala, byla čtivá a děj mě nutil číst dál a dál, abych zjistila, zda se Rachel podaří Řetěz přetrhnout či nikoliv.

Erlif
Erlif
17.08.2021 4 z 5

Knížku jsem si vzala druhý den jako čtení k vodě a tak jsem ji opravdu zvládla přelouskat za dva dny... :) Kniha zaujme opravdu od první stránky... Řekla bych, že se tam pořád něco děje, v půlce jsem si pak říkala, sakra o čem bude další část knížky a jo dobré to bylo :)
Nečekejte žádné nechutnosti nebo kdo ví co, je to takový jednoduché thriller ze života, který neurazí, ale je velmi dobře psaný.
Zůstává jen jedna otázka k zamyšlení a ze které opravu mrazí... Co jste Vy schopni všechno udělat, pokud Vám unesou dítě?

nela3812
nela3812
16.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Recenze může obsahovat drobné SPOILERY!

V první řadě musím vyzdvihnout námět knihy, který byl skutečně zajímavý, ale mám obavy, že jeho potenciál nebyl zcela naplněn. Nicméně jsem za samotným námětem a hlavní zápletkou čekala trochu hlubší odůvodněním, než je vydělávání peněz. To pro mě bylo zklamání. Ale lidé se zvrácenou myslí mají pro své chování různé důvody, takže co už. Každý dle svého gusta.

Hlavní dějová linka byla plynulá, nechyběli zvraty a napětí. Nicméně zhruba střed knihy byl poměrně nudný a úplný konec naopak naprosto nabitý akcí. Tyto dvě části mohl autor vyvážit. V jedné nebylo nic a v druhé téměř vše…je to škoda, protože vyvážení těchto částí by udrželo čtenáře v neustálém napětí. Zároveň zde byla vedlejší dějová linka o autorech řetězu a jejich dětství, která mi přišla velmi zajímavá a odkryla tak postupně pochybné důvod vzniku celého projektu „Řetěz“.

Kniha sama o sobě je velmi čtivá, a to především díky krátkým kapitolám. A později také prolínajícím se linkám současnosti a minulosti. I přes své mínusy nabádá příběh čtenáře k dalšímu a dalšímu čtení. Nemohu říci, že bych z příběhu měla husinu, jako je tomu i jiných thrillerů, ale myslím, že si zaslouží pozornost, protože ten námět za to skutečně stojí! Za mě je to celkově 3/5.

JitkaHambi
JitkaHambi
06.08.2021 3 z 5

Zajímavé, dalo se to, ale že by mě to nějak úplně nadchlo a knihu bych nemohla odložit, to ne.Takový průměr.

andrea5495
andrea5495
06.08.2021 4 z 5

Za mě super knížka, která je složená z krátkých a čtivých kapitol. Děj je svižný, dynamický... Ke konci už je celkem zřejmé, jakým směrem se bude děj ubírat a kdo je vlastně padouch... Ale v celkovém důsledku mi to vůbec nevadilo. Knížku doporučuji na cesty nebo na dovolenou.

Janyssek
Janyssek
03.08.2021 3 z 5

Ale jooo... čtivé, ale ne tak, že bych nedokázala odložit knížku... zaujala, ale nežrala jsem ji... prostě dobré...

Knihomolka506
Knihomolka506
28.07.2021 4 z 5

Thriller , ve kterém matce unesou na zastávce busu dceru, volají ji z predplaceneho mobilu , že pokud nedodrží pravidla dcera zemře a nejen ona.. Oznamovatelka měla uneseneho syna a ten by také umřel kdyby se v akci nebo spíš operaci zvané Řetěz něco pokazilo . Musí nejdřív zaplatit a najít další terč- oběť, musí unést dítě, aby syn prezil . Takže pokud chce svou dceru zpět někdo další musí unést jiné dítě. Vlastně koloběh.. Jak to dopadne a jestli všichni přežijí v boji o život se ještě uvidí...
Hra, ve které musíte unést cizi dítě, abyste ještě někdy viděli to své

Trustty
Trustty
27.07.2021 3 z 5

Čtivě napsané, ale nijak ohromující.

iiiccc
iiiccc
24.07.2021 4 z 5

Tak akorát napínavá knížka, která se výborně čte a má neotřelé téma. Jednu hvězdu dolů za přehnaně zjednodušený a rychlý konec. Už jen díky častým náznakům zvrhlé geniality jsem čekala víc.

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
21.07.2021 5 z 5

Zajímavé téma, navíc se kniha pěkně četla hned od první stránky. Je pravda, že druhá část byla díky neoznačení zmatená. Proč nebyly stránky o dvojčatech označeny letopočtem? Hned by se čtenář cítil doma.

sipkulka
sipkulka
16.07.2021 4 z 5

Nebýt překotného konce, tak by tato knížka obdržela plné hodnocení. A to hlavně díky neotřelému příběhu, který člověka drží v napětí od počátku do konce.

manasx
manasx
12.07.2021 4 z 5

Knihou jsem byla velmi překvapena, super zvolená zápletka, která mě od první věty držela v napětí - opravdu jsem si první polovinu knihy neskutečně užila... pak bohužel to dost ubralo na rozjetém tempu a napětí.
Druhá polovina mi připadala taková rozvleklá a na konci hodně uspěchaná a taková hrrrr. Včetně toho finále, který mi k té knize vůbec neseděl - jak z akčního filmu :):):)
Nejvíce tedy hodnotím skvělou myšlenku a první polovinu knihy, kvůli které určitě stojí za to knihu číst!

Marfulka007
Marfulka007
06.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Za mě takový průměr ve svém žánru. Četl se dobře, to zas ne že ne. Chvílema už mi ale přišel přece jen trošku přehnaný a příliš nereálný. Místy napínavý jak to má být. Ale člověk pak relativně rychle odhadne, kam to směřuje. Happy end nakonec... no, aspoň se mi bude dobře spát. Jako změnu pro ty, kteří jinak na thrillery úplně nejsou můžu doporučit, pro lidi, kteří jedou tenhle žánr ve velkém to bude asi slabší.

Áža707
Áža707
04.07.2021 4 z 5

Na knihu jsem se doopravdy těšila a když jsem se pustila do čtení bylo to jedno velký wow.
Příběh vás nenechá ani rozkoukat a hned bez žádného okecavaní vás hodí do děje, kdy se něco děje.

Právě to je věc, která mě na knize doopravdy zamrzela. Má doopravdy parádní rozjezd a celou dobu vás udržuje v napětí, ale bohužel ke konci je to takové zbytečně urychlené a snadné. Sama se musím upřímně přiznat, že mě první část bavila více. Hlavně jsem čekala, co Rachel udělá, aby ukončila Řetěz a nenapadlo mě, kam až je schopna zajít.

Postavy byly dobře vykreslené a překvapovalo mě, jak v některých situacích jednaly pohotově. Obzvlášť já být na místě Rachel, tak se zbláznim. Zajímavý spád nastane v druhé části, kdy se zde objeví postavy, které se v předchozí neobjevily. Já jsem si velmi rychle spojila dvě jména dohromady (nechci spoilerovat).

Samozřejmě nesmím opomenout originální námět, který ve knize najdete. Až z toho někdy mrazilo, představit si, že by něco takového v klidu mohlo existovat je doopravdy děsivé.

Jak už jsem zmínila výše, tak konec byl trochu odfláknutý. Hrc prc během pár stran se vše vyřešilo a bez nějakých dlouhých soudních a policejních oplétaček Rachel žila dal svůj život. Podle mě by si závěr zasloužil něco víc, trochu rozvést a byl by to totální top strop. Sama musím říct, že jsem ještě trochu očekávala jeden zvrat, ale ten se nekonal.

Knihu doopravdy mohu doporučit, protože ji budete číst s husinou a zatajeným dechem.

4/5