Řetěz

Řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443409/bmid_retez-L6e-443409.jpg 4 641 219

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu. Absurdní? Ano, jen dokud se to nestane právě vám. Na tomto půdorysu rozehrává jeden z nejvýraznějších současných autorů thrillerů a detektivek Adrian McKinty (doposud u nás vyšly tři jeho detektivní romány z řady s detektivem Seanem Duffym, zasazené do doby Nepokojů v Severním Irsku) příběh, jaký se snadno může stát noční můrou každého rodiče. Jsme v poklidném novoanglickém městečku, jemuž vládne tajuplný Řetěz. Nikdo o něm nemluví, nikdo se neodváží obrátit na policii ani na FBI. Vždyť jde o vaše dítě. Próza Adriana McKintyho má jako vždy spád a snadno vás nepustí ze svých spárů, připravte se, že vynecháte večeři a přejedete stanici, kde jste chtěli vystoupit. Zároveň se jeho text pozvedá z prvoplánového napětí k nevyřčeným otázkám po smyslu lidské existence, k hranicím morálky, k znepokojivému vědomí, že každé vítězství má svou cenu. Román, který ve vás bude dlouho doznívat.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Vendeta

The Chain , 2019

Hall3006
27.12.2022 4 z 5

Povedený thriller s nápadem, který autor jen tak nevycucal z prstu, ale inspirovaný drogovými kartely s jejích únosy. Zde jsou obyčejní lidé zatažení do sérií únosů a nesmí přerušit Řetěz, aby je nestihl trest a musí motivovat k únosu další článek, aby je nedopadl zpětný úder. Jaký netvor stojí za takovým plánem a obživou a jak se z obyčejné matky bojující s rakovinou (ta tam nesměla chybět) stane článek v sérii únosů, aby zachránila svou dceru? Četlo se to dobře a závěr byl jak scénář k velmi krvavé střílečce. Knihu mohu doporučit.

petrulka
25.12.2022 4 z 5

Dlouho jsem nečetla knihu totoho žánru, kterou bych tak nerada odkládala. Napínavý příběh, kdy už samotné ústřední téma je obrovským tahákem, hlavně pro nás, rodiče. Když se přidá trochu těch traumat z minulosti, nemoc,drogy.. je z toho super napínavá a svižná záležitost.

LussyP
19.11.2022 3 z 5

Velice originální námět, který mě zaujal už na první pohled, bohužel, autor ho dle mého nedokázal správně uchopit. Celá kniha je jako každý americký thriller, postupně jsem si jen odškrtávala políčka, jako rakovina, romantická zápletka, chlápek s pohnutou minulostí... A ten závěr tomu nasadil korunu, úplně jsem viděla nový díl Ramba. Bohužel, kniha pro mě neměla nic navíc v tomto směru, četla se ovšem velice svižně a to i přes nelogické jednání postav, co se mění v superhrdiny se schopnostmi, kterým by kdejaký superhrdina záviděl. Dalším problém u mě byl v tom, že mi tam chybělo "mrazení" při čtení, to u thrilleru očekávám, tady by se možná dostavilo, kdybych byla matka.

IG: ctenislaskou

Peyka
18.11.2022 3 z 5

Uznávám, nechala jsem se zvyklat masou čtenářů a koupila tento fenomén, i když malinko opožděně. Cením nápad a snahu napsat takto kontroverzní román.

Byla to celkem jízda. Už od prvních stran mě to zaujalo. Co se týče formy, rozhodně pochvala překladateli za českou verzi - krátké věty, hodně dialogů, autorovi krátké kapitoly - kniha je tímto velmi čtivá.

Co se týče obsahu, už to bylo trochu horší. Celkový koncept příběhu byl skvělý, zvrácený, inovativní. Téma Řetězu velice kontroverzní až děsivé. Nic, co by se v dnešní nemohlo stát - což je pro mě dost šílená představa. Kam ten svět dospěl?! Dost šílené bylo jednání jak Rachel, tak Peta, jak rychle tu celou situaci vzali jako samozřejmost a šli přes mrtvoly. Člověk neví, jak by se sám v takové situaci zachoval. Do toho příběh dvojčat, který byl snad nejdivočejší.

Ke konci jsem si připadala jak v béčkovým akčňáku s Jasonem Stathamem, a samotný závěr hodně přitažený za vlasy a nesmyslný.

Nicméné, ve mně asi ještě dlouho zůstane ta hrůzná představa tohoto zvráceného světa. 65%

kap66
16.10.2022 3 z 5

Chápu to, Adriane, opravdu. K sérii s Seanem Duffym, která tak uvěřitelně odráží život v Belfastu v těch nejdivočejších letech, tady smutně v doslovu přiznáváš: „Neznamenala takový průlom, jaký jsem si představoval.“ To mi je vážně líto, protože pro mě jsou to naprosto nadstandardní detektivky, jedny z nejlepších, jaké jsem v životě četla. To ale nikoho nenakrmí, že. Asi proto jsi přistoupil na tenhle po americku napsaný psychothriller, kde je všechno, co má být: dobře vystavěný příběh, napětí, jasně odlišené dobro (děti, jedna nemocná máma, klaďas s menší závislostí) a zlo (geniální psychopati) – a samozřejmě konec, přesně tak vybájeně přehnaný, abychom se přestali konečně bát. Čtenářský zájem – soudím podle Česka – ti dal za pravdu. A zrovna já se těžko můžu pohoršovat nad tímhle tvým tahem; Řetěz jsem poctivě koupila, belfastskou sérii nikoliv. Ale stejně, prosím, nemohl by ses přimluvit u Vyšehradu, aby vydali ještě dalšího Seana Duffyho? On je totiž jen jeden, zatímco takových Řetězů je šedesát do kopy. Byla bych z prvních kupujících, přísahám.

katushah
01.09.2022 2 z 5

Obálka je děsivá, popis je napínavý, koupila jsem si to tedy s očekaváním brutálního thrilleru. A ono prd. Je to slabounký, jak jarní vánek. Dobře se to čte, to je jediné plus. Takže za to dávám 2 hvězdy.

anája
28.08.2022

Z knihy se mi líbila víc ta první půlka. Takže tu druhou jsem tak preskakala. Jinak čtivé a napínavé.

Adel822
24.08.2022

(SPOILER) Tet jsem knihu dočetla a natolik mně uchvátila že jsem hned musela komentovat. Knihy jsem se ze začátku trochu bála protože thrilleri nečtu ale nakonec mně překvapilo že kniha není vůbec děsivá ani mrazivá, nevím jestli je chyba ve mně nebo v knize, co se stane hlavní hrdince je hrozné a doufám že se nic podobného naděje ale přesto mně to skoro nerozrušilo. Do hlavních hrdinek jsem se naprosto zamilovala, jak jsou odvážné a nápadité, líbilo se mi že hlavní hrdinka není ufnukaná ale naopak také ne chladná a nepřemožitelná. Bohužel jsem hned na začátku druhé části přišla na to kdo je za řetězem ale dál jsem se snažila nad tím nepřemýšlet a nechat to plynout, takže mně naopak spoustu zvratů překvapilo. A její bývalí švagr toho jsem si naprosto zamilovala, tedy až na ty drogy ale myslím že do příběhu skvěle zapadli.
A ještě na konec vážně doufám že je Rachel těhotná.

Čand@
16.07.2022 3 z 5

Šialená situácia! A toľko závažných zvratov. Veru netuším, ako by som si s niečím takým ako rodič poradila ja. Keď už máte dojem, že príbeh končí, zistíte, že pred vami je ešte 150 strán! Čo tam ten autor ďaľšieho popísal? A nestačíte valiť oči, čo sa to tam deje. Aj keď som si myslela, že Petov “problém” sa na deji podpíše výraznejšie. Ale fajn, počítala som si dobre. Zaiste si počítate aj vy.

Čmeláček
08.07.2022 5 z 5

Výborný thriller na znepokojivé téma. Nemám co vytknout.

Marllo
26.06.2022 5 z 5

Poslední dobou jsem bohužel nestíhal moc číst a ani nálada nebyla a proto jsem si tuto knihu dávkoval po částech delší časové období a udělal si z toho takový čtecí seriál. A musím říct, že jsem rád za pomalejší dávkování tohoto napětím nabitého příběhu. Je vidět že autor psal a piloval tuto knihu mnoho let. Vše zde sedí dokonalé jako dílky v Tetrisu. Od propracovanosti postav a jejich démonů,po fungování světa a provázanosti s tím aktuálním, po dokonalé vymyšlený a brutální plán jak se obohatit a neuspinit si při tom ruce. Tato kniha snad vážně nemá žádné hluché místo a musím se přiznat že posledních sto stran jsem dal na jeden zátah a sám zažíval infarktové stavy spolu s protagonisty příběhu. Za mne aplaus ve stoje a další autor kterého musím bedlivě sledovat

Misoso
09.06.2022 5 z 5

Zaujímavá kniha, plná prekvapivých scén. Avšak, okrem týchto dejov, je vidieť značný vplyv filozofie, ktorú samotný autor študoval. Aj samotný aspekt reťazovej správy je v niečom možné chápať filozoficky. Záverečný verdikt, kniha je super thrillerom ak obľubujete filozofiu a filozofické spisby, odporúčam o to viac. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

Petra00
06.06.2022 5 z 5

Tohle bylo perfektní. Řetěz se skvěle čte, je napínavý, konec jsem ani zdaleka neodhadla. Možná poslední část mohla být zpracována trochu jinak, nejdříve jsem vůbec nechápala, o co jde. Jinak ale nemám co vytknout.

emilieselden
30.04.2022 4 z 5

Skvělý, napínavý thriller. Výborně se čte. Nemá jediné hluché místo. Moc jsem se bavila.

Janaves
21.04.2022 5 z 5

Zajímavý napínavý trihller s akčním závěrem.

wendulka321
15.04.2022 5 z 5

(SPOILER) POZOR SPOILER!!Tak mám dočteno, když skončila první půlka tak jsem si říkala co jste přijde a teda ten konec... No docela se divím že ho hlavní vůbec přežili. Ale ve výsledku se mi to líbilo bylo to dobře napsané.

Janiss_89
02.04.2022 3 z 5

Řetěz jsem četla v období čtecí krize, takže jsem se možná dostatečně do toho nepoložila. Přestože první půlka byla nabitá akcí, tak mě nebavila. Ale nakonec vyústění příběhu mě ke čtení dotáhlo a nemohla jsem knihu odložit. Téma únos dítěte za dítě dobrý. Řetěz musí vždy pokračovat...

samkko
06.03.2022 5 z 5

Akční zábava! A pozor není to žádná detektivka (což je plus). Kniha je napsaná neuvěřitelně svižně tudíž jsem ji měl zvládlou za tři dny. Pokud tedy hledáte, zábavný, akční, lehce temný a poměrně realistický thriller... Tohle je pro vás.

LenkaGonn
09.02.2022 3 z 5

Nebyla jsem zase tak nadšená. Námět mi přišel fajn, ale vlastne mě zaujala jen první část. Klidně bych nechala otevřený konec, protože ta druhá část už byla o ničem.

Petula.N
08.02.2022 5 z 5

Naprostá pecka. Přečteno jedním dechem.