Reportáž psaná na oprátce

Reportáž psaná na oprátce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260756/bmid_reportaz-psana-na-opratce-EMh-260756.png 4 487 66

Texty, které napsal v roce 1943 v pankrácké věznici významný komunistický novinář, zatčený nacisty za odbojovou činnost. Zápisky přinášejí emotivní svědectví o protinacistickém odboji, věznění, výsleších či postavách spoluvězňů a dozorců. V elektronických formátech zdarma ke stažení na webu Městské knihovny v Praze: https://search.mlp.cz/cz/titul/reportaz-psana-na-opratce/4128788... celý text

konicekbily
konicekbily
11.07.2017 4 z 5

Opomenu - li všechny kritiky, oponenty a teoretiky, kteří se vyjadřovali ke zrodu této knihy a jejímu zneužívání, potom musím konstatovat, že kniha je doopravdy reportáží - svědectvím o odboji a postupu okupantů prozi němu.

jprst
jprst
19.06.2017 4 z 5

Na toto autorovo dílo mám rozporuplný názor, po textové a literární stránce velice působivé. Pochybnosti ale mám o jeho vzniku. Mohl Fučík skutečně tajně ve vězení psát a dokonce se našel dozorce, který riskoval při pašování zápisků svůj život i život všech svých příbuzných a přátel? Nebo mu to bylo tolerováno a zač? Názory historiků a literárních badatelů se diametrálně liší.

Atanone
Atanone
17.06.2017 3 z 5

Jako většina mých spolugeneračníků jsem se této knize nevyhnula ještě v době,kdy se podle ní kázalo. no..na druhou stranu musím uznat,že se nám tehdy vnucovala i daleko horší dílka.
Moje pocity k ní jsou rozporuplné. Pokud to beru jako výpověď člověka,který bojoval za to,čemu věřil,je otázka,jestli by mu ty ideály vydržely i nadále. Nebo jestli by byl tak slavný,aby mu ta ideologová zaslepenost vydržela. "Svatými" se ale stávají ti,co nepřežijí,takže se to většinou nedozvíme.
Budu se opakovat,ale co je skutečně nebezpečné a zničující je fanatismus a moc. Naše dějiny už zažily spoustu takových,kteří za ideje schovávali svou slepotu,nebo touhu po moci a bohatství,které moc s sebou přináší.

Monnyska
Monnyska
20.05.2017 5 z 5

Mně se kniha moc líbila, pominu-li propagandu komunismu, je velmi mrazivé, že jsou to lístky psané ve věznici mučeným člověkem... Velmi kvalitně napsáno, Fučík měl talent na psaní. Je smutné, že věřil v režim, který později dělal obdobné (ne-li stejné) věci jako fašisté. Ale jistě knihu doporučuji :)

Midudedi
Midudedi
14.05.2017

Jen krátká technická poznámka: Reportáž vydávaná za totality, původní předúnorová reportáž a původní texty jsou rozdílné až tak, že by se Fučík divil. Čímž ho nijak neadoruji.

Bonnet
Bonnet
05.03.2017

Těžko tuto knížečku hodnotit z hlediska literárního, tam věru není co nějak komentovat či esteticky nasávat. Tak zbývá jen ta idealogická strana mince, ale já nevím, vždycky si vzpomenu na Kunderův Žert a pasáž s citací Fučíka a zamrazí mne. S odstupem času kniha krásně ilustruje nešvary idealogií a ovlivněných mas.

Blancheerka
Blancheerka
08.12.2016 4 z 5

Spisovatel se do své smrti živil hlavně novinařinou. Poté, co za války tiskl ilegální noviny byl zatčen a uvězněn. Dílo je zpověď z věznice, kde čekal na smrt. Prožitek člověka se mě hodně dotkl. Cítila jsem s ním a bylo mi ho i líto ...

Weiler
Weiler
09.10.2016 3 z 5

Kdyby Fučík jenom věděl, co to vlastně obhajuje, za čím tak vehementně stojí. Reportáž psaná na oprátce je nepopiratelně skvělá z hlediska řemeslné kvality, ale nehorázně trpí svou ideologickou závislostí. Ač v mezích připouští multidimenziálnost charakterů, stále má silnou tendenci rozdělovat je na dobré a zlé podle příslušnosti a okolností. A právě obdobné idolizování i zavrhování jsou pro literaturu hrozně nebezpečné, zvláště pak pro literaturu, která balancuje na hranici fikce a dokumentu. Je přitom jedno, jestli jde zrovna o komunismus, fašismus, multikulturalismus či cokoliv jinýho. I znásilnění se dá zromantizovat, ale co to pak vypoví o autorovi? A Fučík samozřejmě nebyl psychopat, jenže v tý době málokdo tušil, co bude ten reálnej komunismus za svinstvo. Právě proto by Reportáž psaná na oprátce měla sloužit především jako ukázka toho, proč se nezamilovávat do ideologie, proč nemít hrdiny za monumenty bezchybnosti a proč kurva nikdy nepsat svou literaturu černobíle.

SmallLucia
SmallLucia
04.08.2016 2 z 5

Ani v nejmenším nechci zlehčovat věci, které se v této době děly. A byla to strašná doba. Ale tato knížka se mě prostě vůbec nedotkla a nebavila mě.

buccaneerka
buccaneerka
01.08.2016 3 z 5

Dlouho mi byla tato kniha "jedno". Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Makoves
Makoves
22.07.2016 4 z 5

Fučík byl dobrý spisovatel, ale nejsem si jist, jestli při obhajobě komunismu věděl, že ti rudí šmejdi budou pokračovat v týrání vězňů stejně jako to dělali nacisti jemu.

AllyKumari
AllyKumari
14.07.2016 4 z 5

Je mi jedno, jestli jsou původní dopisy upravené (což možná do jisté míry jsou, aby vrhaly mučednické světlo na komunistickou ideologii), ale i kdyby, kniha je to nesmírně působivá.

schmidtec
schmidtec
15.06.2016 2 z 5

Když pominu to, kdy komunistické zlo využilo tohle dílo k manipulaci obyčejných lidí a k tomu, aby skryli vlastní kostlivce ve skříni, tak poměrně čtivé dílo, které ale nepovažuji za příliš autobiografické. Už jen z důvodu, že stále pochybuji v pravdivost příběhu... ale i tak mi tato kniha něco dala. Hlavně absurditu lidu a jeho směšně vytvořeném systému, kde hlavní roli hraje zničení osobnosti a psychiky jedince- jen pro potřebu "dokonalé společnosti".

Kabátice
Kabátice
27.05.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila a dost mě zasáhla. Pro lidi tehdejší doby měla jistě silný význam. Můj děda jí dostal s věnováním od babičky v roce 1948 a dokonce si do ní vlepil nákres své cely z Drážďan. To o něčem vypovídá. Zločiny páchané na lidech v jakékoliv podobě, by se prostě dít neměly.

Damato
Damato
19.02.2016 5 z 5

Když jsem byla malá-tak v 6-7 třídě, tak jsme si ji ,měli přečíst a mě se tehdy moc líbila. Můj děda byl jako politický vězeň za 2. světové války v Terezíně a v Mathausenu a odmítal se do konce života bavit o zážitcích, které museli vytrpět. Vždycky na to říkal: " To se nedá vyprávět, to není pro lidské uši" a tak jsem ve Fučíkovi částečně viděla dědečka ( ještě , že to neví, ten by mi dal). Ať si říká, kdo chce co chce a ať o Fučíkovi jdou zvěsti jaké jdou, pro mě má kniha 5 hvězdiček.

ladyfromskye
ladyfromskye
20.12.2014 4 z 5

Za vysoké hodnocení může hlavně precizně zpracovaná kritická část knihy (vydání Torst, Praha 1995). Co se samotného díla týče, přemýšlím nad tím, jestli není příliš nadhodnocené. Celkem souhlasím s názorem literárního historika Petera Steinera, že Reportáž, psaná na oprátce vznikla proto, že zatčení se Fučíkovi přímo skvěle hodilo do krámu, jelikož to byl dost možná tak trochu cvok milující adrenalin, ze kterého může vytěžit super text.

milan.krimsky
milan.krimsky
28.09.2014 5 z 5

Kniha je v pravdě napsaná, texty jsou málo pozměněné, ale za to se hezky čte; leč smutný příběh vězně čekajícího na smrt,...

Benedygtus
Benedygtus
14.08.2014 4 z 5

Ja jsem si pasaze o komunisticke strane, respektive to, jak sam Julius Fucik je hrdym komunistou trochu pozmenil, alespon tedy ve sve hlave. Ja totiz komunisty nemam vubec rad. Tak jsem si misto nich dosadil nejake, to znamena jakekoli neurcite, hnuti-organizaci. Nahle se kniha stala neuveritelne zajimavou a ctivou, ikdyz asi sam Fucik by za takoveho ctenare rad nebyl, ja si knihu uzil.

Filatov
Filatov
22.07.2014 5 z 5

Velký obdiv Juliovi Fučíkovi za to, co všechno musel snést ve vězení. Asi málokdo si tohle nelidské zacházení umí představit. Autor má můj velký obdiv za to, že přes tohle všechno ještě dokázal být tak silný na těle i duchu a že dokázal dodávat zprávy ven z vězení. Je na něm hodně vidět, že byl opravdu kovaným komunistou a jeho víra mu snad život ve vězení ulehčovala. A ano opravdu jsem měl pocit, jakoby Julius Fučík hovořil knihou ke mne, takže účel spisů předat zprávu generacím budoucím byl splněn dokonale.

Askarinka
Askarinka
16.08.2013 5 z 5

Já tuhle knížku četla mnohokrát...Ať si říká kdo chce co chce mě se líbila a zasáhla mě tak moc, že se k ní ráda vracím...