Reportáž, psaná na oprátce

Reportáž, psaná na oprátce https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22156/reportaz-psana-na-opratce-22156.jpg 4 489 67

Autobiografická próza vzniklá ve vězení na Pankráci, vynášená pomocí motáků. Kniha byla poprvé vydána na podzim roku 1945, a to s významnými vynechávkami, které si vyžádala KSČ; její ohlas se rychle šířil a následně začala být překládána do mnoha jazyků a vycházela pravidelně až do roku 1990. Kompletní kritické vydání vyšlo teprve roku 1995 a faksimile rukopisu 2007. Její úspěch spočíval jak v tématu bezprostředního prožitku vězení a čekání na smrt, tak v kvalitě literárního zpracování.... celý text

Askarinka
16.08.2013 5 z 5

Já tuhle knížku četla mnohokrát...Ať si říká kdo chce co chce mě se líbila a zasáhla mě tak moc, že se k ní ráda vracím...

kacimilek
06.08.2012 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je to smutné téma, ale zároveň téma naší historie, která byla docela složitá. Obdivuji ten krásný jazyk, kterým je příběh napsán.

RimmerCZ
17.02.2012 3 z 5

Povznesme se nad ideologický patos a nějaké faktické chyby či nedostatky. Když přimhouříme jedno oko, máme před sebou výborné svědectví z nacistického kriminálu, velmi sugestivní a navozující tísnivou atmosféru. Tato kniha by měla být povinnou četnou na školách, aby si každý představil, jak to asi tak mohlo vypadat.
Velmi působivé jsou pasáže, kdy se Fučík obrací přímo na čtenáře z "budoucnosti".

WEIL
17.10.2011 4 z 5

Kniha je velice sugestivní, ale co si mám o ní myslet, tak výsledně nevím, protože ji neberu jen jako výpověď člověka, ale do mysli se mi taky vtírá, že je mi divné, že by si vězeň mohl psát v cele o tom co prožívá, a nikdo si toho nevšiml. Je třeba možná i zmínit, že J. Fučík byl vězněn s ostrahou, a tehdy nebylo dovoleno mít u sebe psaní potřeby, a pokud je u někoho našli, tak je hned zabavovali.

Z literárního hlediska text hodnotu - podle mě má - dost velkou.

kapllu
01.05.2011

Tak. Přečteno jsem měla opravdu za chvíli a mnohokrát se mi vehnaly slzy do očí. Přitom tam např. násilí nebo mučení není ani moc popsáno, jak by člověk čekal. Vyzařuje z ní pozitivní energie věřícího člověka. Je přímo nabitá optimismem, sálá z ní hluboké přesvědčení v lepší budoucnost. Určitě si chci přečíst ještě nové vydání, abych měla srovnání. Jinak ke knížce - fašismus a komunismus, to je jako z bláta do louže. Jedno horší než druhé, i když komunismus by byl perfektní, bohužel, nikdy nebude reálný. Obojí používali stejné metody, mučení, věznění, popravy... Lidé po válce chtěli věřit něčemu dobrému, tak proč ne idee komunismu, vždyť je tak vznešená! A po přečtení Reportáže? Inu, proč ne, přesvědčivá je dost a dost.

Okřídlená li
21.01.2011 5 z 5

Knížka se mi líbila a dávám jí pět hvězd, Přesto mi tam některé věci neseděly. Třeba to, jak Fučík jasně a stručně vypravoval všechno, co jej potkalo. Mluvil o smrti jako kdyby to bylo jen něco, co jej absolutně nezasahuje. Také některé slovní obraty, které používal, mi přišly docela zvláštní. Vždyť se tam pokoušel vtipkovat!
Já si to pro sebe vysvětluji takto: Byl to novinář a ne amatérský. Navíc levicově zaměřený. Nemohl nic, jen očekávat smrt a další rány. Proto si pro sebe vytvořil nový "smysl života". Zdokumentovat prostředí pankrácké věznice co možno nejlépe. Úplně se odpoutal od své osoby a shlížel na sebe jakoby shora,
Pro mě osobně byla tato knížka přínosem, teď už chápu, proč lidi volili komunisty, když fašismus padl. Silné levicové zaměření mě sice trochu štvalo, ale pak jsem se nad to dokázala povznést a přemýšlet.
Rozhodně stojí zato si to přečíst. Jen dejte pozor, abyste četli správné vydání. Konkrétně tato kniha obsahuje i původní text, který je vzadu přepsán, fotky odsouzených, kresby místa atd. Právě kvůli tomu velkému množství materiálu navíc je knížka poměrně tlustá, proto se neděste. ;) Celé přečtení vám zabere pár hodin, pokud nebudete každou stránku studovat do detailů.

Alix
30.11.-0001 2 z 5

Tady mám trochu problém. Knihu jsem zvědavě přečetla, po stylistické stránce to nemá chybu. Ale nedokážu uvěřit, že takto bezchybně dokázal psát vystresovaný vězeň.

zfilmováno vězení, věznice reportáže

Julius Fučík
česká, 1903 - 1943
2008  72%Reportáž, psaná na oprátce
1932  53%V zemi, kde zítra již znamená včera
1950  100%Lidé, bděte!
1978  70%Božena Němcová bojující
1949  80%Julius Fučík, revoluční novinář

Kniha Reportáž, psaná na oprátce je v