Reportáž, psaná na oprátce

Koupit

Reportáž, psaná na oprátce: První úplné, kritické a komentované vydání. První část knihy tvoří úplné, komentované vydání Reportáže, druhou část doprovodné stati sledující její vznik a polemiky. První úplné, kritické a komentované vydání knihy Julia Fučíka je dílem historika Františka Janáčka, který ve svých komentářích zhodnotil své mnohaleté studium českého domácího odboje za druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101062/reportaz-psana-na-opratce-101062.jpg 3.7395
Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Torst

Kniha Reportáž, psaná na oprátce

jaroslav0572
24.11.2020

Dodnes mě víceméně fascinuje, jak fungoval „systém" vynášení jednotlivých motáků ven z Pankráce. Nechápu to! Samozřejmě, komáři to převzali a stala se z toho nucená propaganda. Jinako je to velmi sugestivní dílo, jednoho socialistického nadšence. Dávám 70%.

Atlantis
16.07.2020

Tuto knihu musíte číst s určitým historickým ponětím. Pokud nebudete znát pozadí vzniku Reportáže psané na oprátce, budete se prokousávat pouze něčím, z čeho byla později uměle vytvořena komunistická agitka (která dokonce s obsahem knihy manipulovala). Pokud si ale něco načtete a zjistíte kolem vzniku této knihy, ne jen text samotný, dostane se vám mrazivé, syrové a skutečné zpovědi trpícího člověka jdoucího na smrt.

callahanh
29.06.2020

Z dnešního pohledu je asi jedno, jak kniha vznikla, ale jde spíš o to, jaký osud ji později potkal. Dle mého názoru Reportáž nelze číst samostatně, ale je nutné přečíst vydání s nějakým doslovem, kritickým rozborem, nebo alespoň objasněním dalšího dějinného vývoje. Samotná kniha je opravdu suchou reportáží z dob a místa, kde by asi nikdo být nechtěl a i díky ní máme možnost poznat, jak velmi pravděpodobně vypadaly výslechy gestapa a podmínky všech vězňů. Asi nelze mít pochyb o tom, že určitá autorská licence tu je a všemu nelze stoprocentně věřit a můžeme debatovat o tom, jak je možné, že Fučík dokázal Reportáž napsat a dokonce použít i poměrně náročná souvětí. Bylo by asi zajímavé sledovat, jak by se on sám vyrovnával s až opravdu trapným kultem, který z něho komunisté udělali tím, že několik pasáží záměrně vynechali a plno jeho informací nechali vyznít úplně jinak. Kompletní vydání totiž nedělá z Fučíka hrdinu, protože sám prozradí, že vypovídat nakonec musel a přiznává i několik slabostí, ve svém přesvědčení je ale po celou dobu silný. Vyčítat mu ale nadšení pro komunismus je docela nefér, protože ve své době měl málokdo skutečné informace o tom, co tahle ideologie ve skutečnosti znamená a jak upevňuje svou moc, určitá naivita, která z knihy je znát, se tak dá přijmout. Kritické vydání z nakladatelství Torst je velmi dobré a ve vysvětlivkách vskutku vysvětluje vše podstatné a navíc ještě nabídne srovnání všech verzí, které vyšly včetně upřesnění jednotlivých detailů. Jedinou výtku, kterou bych snad k němu měl, je možná až moc literárně-vědná pasáž o motácích jakožto literárním útvaru, která je dost náročná, nečtenářská a většina lidí si z ní asi neodnese to, co chtěl autor říct. Kolem a kolem vzato je Reportáž, psaná na oprátce platná a čtivá i dnes, nicméně je třeba na ni nahlížet s odstupem, rezervou a kriticky. 70 %

Kuža007
15.03.2020

Krásná dojemná kniha, která popisuje strádání vězňů, které drželo v Praze gestapo. Vylíčená odvaha Julia Fučíka, když čekal na svou popravu.

petrarka72
11.02.2020

Vynikající. Po Oku žraloka Marka Tomana jsem se musela vrátit ke knize, kterou jsem kdysi v dětství našla v mámině žákovské knihovničce, která zůstala u babičky. Tehdy jsem si vydání z padesátých let četla opravdu jako kultovní záležitost, Fučík byl hrdina, komunisti národní spása a válka jen příležitost, v níž se profilovali hrdinové a zrádci... Názor na vše jmenované se časem proměňoval - ale zájem o Reportáž zůstal; ten chlap totiž uměl psát, ten lehce patetický, přitom konkrétně kotvený styl působil naléhavě a některé obrazy si pamatuji dodnes... Navíc jsem vděčná za doplněné a kritické vydání; člověk se rád dozví, co mohlo být, muselo být a skutečně bylo jinak. Takže za Motáky jako literární dílo Vladimíra Macury a Pochybnosti a jistoty (Stručně ke starým otázkám) Františka Janáčka velký dík.

Horal123
20.01.2020

Povinná četba nás dříve narozených. Kniha mistrně využita komunistickou propagandou, aniž by autor sám tušil, že se tak stane.

Nočnípták
09.01.2020

Už si nepamatuji kdy jsem knihu četla poprvé, ale ještě dnes cítím ten otřes z toho, co dokáže člověk udělat člověku. V prosinci jsem četla knihu podruhé, abych splnila výzvu. Přesto, že nahlíženo jinýma očima, zase jsem měla husí kůži. Když pominu dohady nad knihou i autorem, co je pravda a co ne, vidím moc dobře napsanou reportáž.
Přesto, že jsem si řekla, že víckrát už ji číst nebudu, už teď vím, že vydání z roku 2008 přečíst musím.

Výzva 2019 - 17. Kniha jejíž děj se odehrává ve vězení

Janii90
15.11.2019

Skvěle napsané, zajímavé a čtivé.