Replika

Replika https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335055/bmid_replika-n7W-335055.jpeg 4 234 53

Replika série

Lyra: Z dálky vypadá institut na soukromém ostrově poblíž Floridy poklidně a skoro krásně. Při bližším pohledu byste však narazili na zavřené dveře a značky upozorňující na biologické nebezpečí. Ve skutečnosti se tam nachází utajované vědecké středisko, v němž žijí tisíce replik, které zde tráví pod vědeckým dohledem celý život. Institut je však nečekaně napaden a dvěma zkoumaným objektům, dívce Lyře - neboli číslu 24 - a chlapci číslo 72, se podaří uniknout. Společně se vydávají do neznámého prostředí venku, kde potkají Gemmu, jež se sama vydala na nebezpečnou cestu. Když se Lyra snaží pochopit, k čemu vlastně Institut sloužil, odkrývá tajemství, která změní život oběma dívkám. Gemma: Gemma doposud strávila velkou část svého života po nemocnicích. Dřív bývala malou, věčně nemocnou holčičkou. Teď je z ní osamělá dívka, jejíž život ohraničuje domov, škola a její nejlepší kamarádka April. Poté, co ji téměř unese cizí člověk, začne Gemma zkoumat minulost své rodiny. Zjistí, že její otec byl zapojen do výzkumu v záhadném institutu. Aby nalezla odpovědi na své otázky, vydá se na Floridu, kde narazí na dvě repliky, čísla 24 a 72. Když se snaží pochopit, co se dělo v institutu, dozví se o sobě i o své rodině děsivé tajemství, které může zničit vše, co je jí drahé.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Replica , 2016

Dakarianna
15.05.2018 5 z 5

Tak tato kniha rozhodně předčila má očekávání. Rozhodně se mi líbí nápad dvou pohledů – knihu jsem četla střídavě, vždy prvně kapitolu Lyry, poté Gemmy. To mi vyhovovalo, upřímně si nedovedu představit číst prvně jeden příběh a až pak ten druhý – pak už víte, jak to dopadne. Má to ale i nevýhodu, rozhovory čtete vlastně dvakrát za sebou. Ale to není nic tak strašného. Kniha byla velmi čtivá, čemuž pomáhaly i příjemně krátké kapitoly. Musím říct, že od této autorky jsem zatím nic nečetla, ale teď to ráda napravím. Nápad je podle mě výborný, rozhodně to není obyčejné young adult, lehce převládá ta sci-fi stránka, což je podle mě jenom dobře. Institut a jeho fungování bylo detailně popsáno, autorka vlastně vytvořila zcela odlišný svět. Líbil se mi hlavně vývoj Lyry a to, jak se postupně měnil její názor. Rozhodně si ráda přečtu i další díl.

warca
09.05.2018 5 z 5

Wow...
Tohle bylo mega.
Na podivné otáčení knihy a střídání pohledů jsem si brzo zvykla. Příběh mě pohltil. Nechybělo v něm napětí a rozhodně to bylo originální

Blaufik
06.05.2018 5 z 5

Za sebe rozhodně doporučuji číst knihu na střídačku, jelikož si myslím, že myšlenky a pocity obou dívek by měly být čteny současně. Jen díky tomu si uvědomíte ono pouto, které mezi oběma dívkami vzniká a neochudíte se tak o báječný čtenářský zážitek.

1259
02.05.2018 5 z 5

Příběh jsem četla hezky po kapitolách a poctivě jsem převracela knihu z příběhu do příběhu. Musím říct, že tenhle styl psaní se mi velice zamlouvá a vůbec bych se nezlobila za další podobný příběh.

verulik196
22.04.2018 4 z 5

Moje první kniha autorky a musím říct, že jsem spokojená.
Rozhodně doporučuji děj střídat po jedné, dvou kapitolách, protože byste si jinak vyzradili zápletku a zbytečně se vraceli v ději.
Příběh mě bavil, nápad na vyrábění lidských klonů mi přijde zajímavý. Děj psaný ze dvou různých pohledů mi nevadil, hodilo se to do děje a otáčení knihy vše příjemně ozvláštnilo.
Za mě super kniha.

paja0903
19.04.2018 3 z 5

Vidím, že spisovatelka Lauren Oliver není žádný nováček - ale já od ní četla zatím jen knihu REPLIKA.
Knihu jsem původně chtěla číst jednotlivě ale pak jsem se rozhodla, že to bude číst jako kapitoly...ono je to možná i tímto způsobem nejjednodušší
Příběh Gemmy se mi prostě líbil více i když Lyra měla své pouto...
Každopádně spisovatelka měla zajímavé téma Genetika a klonování mě vždycky zajímalo

Ivuska.09
09.04.2018 3 z 5

Řekla bych, že u této knihy opravdu hodně záleží na tom, jakým způsobem ji čtete. Já jsem začala příběhem Lyry a pokračovala příběhem Gemmy. Zpětně se mi toto rozhodnutí nezdá nejlepší: začátek Lyry pro mě byl neskutečně nudný, její svět neznámý a měla jsem chuť knihu odložit. Nebavila mě. Příběh z pohledu Gemmy mi sedl více - jenže už jsem z příběhu Lyry věděla, jak to vlastně dopadne. Opravdu doporučuji číst oba příběhy najednou a střídat kapitoly - dozvíte se jednotlivé informace zároveň a nevyzradíte si konec. Nicméně celkově je to průměrná kniha.

Attia
02.04.2018 4 z 5

Problém je, když propagace nasadí laťku příliš vysoko a udělá z knihy něco trochu jiného, než ve skutečnosti je. To pak logicky čekáte něco obrovského a lehce se stane, že jste ve výsledku nemile překvapeni.

anak.anisek
27.03.2018

Rozhodla jsem se knihu číst po kapitolách na střídačku, protože bych asi nechtěla přečíst knihu z jednoho pohledu a pak z druhého, když už bych věděla jak to celé dopadne.
Ze začátku mě kniha lehce nudila, zčásti i tím, že autorka čtenáře seznamovala s novým světem. Popravdě, chvíli mi trvalo , než jsem pochopila, o čem, nebo jak vlastně funguje Lyřin svět.
Nejvíce mě bavil závěr kde se hodně věcí ujasnilo (nebo spíš víc zamotalo).
Závěr byl svým způsobem zvláštní. jakoby autorce prostě došel papír a tak to jakoby utnula. Nevím jestli mám očekávat další díl nebo jestli to bude jen jeden díl? Vážně nevím.
Dialogy byly taky zvláštně napsané, jako kdyby autorka nevěděla co chce vlastně říct.
Tím, že mám knihu svoji vlastní, tak se k ní asi v budoucnu ještě vrátím, ale kdyby byla z knihovny, tak si asi řeknu, pěkný, ale dík už nechci znovu.
Celkově ale byla kniha zajímavá, hlavně námětem, a průběžnou proměnou postav.
Dávám 3,5 nebo 4*.

Monačte
17.03.2018 3 z 5

Replika mě nalákala díky hypu na sociálních sítích a originálnímu oboustrannému pojetí dvou paralelních příběhů. Když jsem zjistila, že ji prodávají v oddělení “young adult”, trochu mě to vystrašilo, ale co: když můj kluk hraje ve třiceti karty, můžu si já číst knihy pro mladý, no ne? No jo. Jenže pak se taky nemůžu divit, že najdu věci, který mi (jako pamětnici) připadají podivný. Třeba že v roce 2000 byly maily stejně běžný, jako dneska. Ne, fakt ne. A pak taky spoustu věcí, který jsou divný bez ohledu na to, kolik vám je. Ale příběh je to zajímavej, to zase jo. A kdyby v něm nebyli hlavní hrdinové “young adult” ale normální “adult”, dostalo by to o hvězdičku navíc. PS: Hůř napsaný dialogy jsem v knize už dlouho neviděla!

Karola17
09.03.2018 5 z 5

Replika byla pro mě premiéra a to v tom že od autorky jsem nic jiného nečetla a i že jsem si mohla vybrat několik způsobů jak knihu číst. Ale musím říct že se mi moc líbila

Sarah11
08.03.2018 5 z 5

Na Repliku už jsem byla natěšená od té doby, kdy jsem se dozvěděla, že u nás vyjde, jelikož jsem už od autorky několik knih četla a ještě mě nezklamala. Navíc ten nápad s otáčením knihy je prostě geniální a námět neotřelý. První obavy vyvstaly, když jsem na internetu zhlédla hodnocení šťastlivců, kteří se ke knize dostali dřív než já, protože to ve většině případů nebylo nic moc pozitivního.
Jakmile jsem ale začala číst, obavy zmizely a já se najednou nemohla odtrhnout. Je pravda, že ten hlavní zvrat je neskutečně předvídatelný a dojde vám to v podstatě skoro po přečtení anotace nebo po prvních pár stranách, ale na můj zážitek z knihy to vliv nemělo. Postavy jsou sympatické, příběh hezky plyne a já se teda ani chvíli nenudila. O něco víc mě překvapivě bavil Gemmin příběh (čekala jsem, že to bude spíš naopak), ale jako celek to fungovalo skvěle. Asi nemám co vytknout, možná pár překlepů a na můj vkus časté opakování "byli od sebe několik decimetrů", ale to je naprosto zanedbatelné. Už aby byl další díl!

betys6914
04.03.2018 4 z 5

Tématem i pojetím vyprávění rozhodně zajímavá kniha. Sice nastavená na klasické YA šabloně, ale zpracovaná opravdu netradičně a tím se nad ostatními tyčí. Lauren Oliver mě opět nezklamala.

pro dívky klonování

Lauren Oliver