Replika

Replika https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335055/bmid_replika-n7W-335055.jpeg 4 234 53

Replika série

Lyra: Z dálky vypadá institut na soukromém ostrově poblíž Floridy poklidně a skoro krásně. Při bližším pohledu byste však narazili na zavřené dveře a značky upozorňující na biologické nebezpečí. Ve skutečnosti se tam nachází utajované vědecké středisko, v němž žijí tisíce replik, které zde tráví pod vědeckým dohledem celý život. Institut je však nečekaně napaden a dvěma zkoumaným objektům, dívce Lyře - neboli číslu 24 - a chlapci číslo 72, se podaří uniknout. Společně se vydávají do neznámého prostředí venku, kde potkají Gemmu, jež se sama vydala na nebezpečnou cestu. Když se Lyra snaží pochopit, k čemu vlastně Institut sloužil, odkrývá tajemství, která změní život oběma dívkám. Gemma: Gemma doposud strávila velkou část svého života po nemocnicích. Dřív bývala malou, věčně nemocnou holčičkou. Teď je z ní osamělá dívka, jejíž život ohraničuje domov, škola a její nejlepší kamarádka April. Poté, co ji téměř unese cizí člověk, začne Gemma zkoumat minulost své rodiny. Zjistí, že její otec byl zapojen do výzkumu v záhadném institutu. Aby nalezla odpovědi na své otázky, vydá se na Floridu, kde narazí na dvě repliky, čísla 24 a 72. Když se snaží pochopit, co se dělo v institutu, dozví se o sobě i o své rodině děsivé tajemství, které může zničit vše, co je jí drahé.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Replica , 2016

Damonka12
17.06.2019 4 z 5

Kniha má originální námět i zpracování. Hlavní hrdiny jsou sympatické. Knihu jsem četla na přeskáčku a tím tomu dodalo na hodnocení. Koukat se na knihu ze dvou pohledů je opravdu super.

Annna3270
07.04.2019 2 z 5

Nebyla špatná. Gemma mi přišla nesympatická a blbá, Lyra šla. Bylo to celkem čtivé se zajímavým nápadem, ale hrozně předvídatelné. Tak od půlky příběhu jsem si říkala; Kdy už to Gemmě dojde, vždyť to je jasné a celkem mě to štvalo... Jinak dobrý, možná si přečtu i druhý díl, nevím.

Foxie89
22.02.2019 3 z 5

Hrozně se mi líbil nápad, jak už téma knihy, tak i její zpracování. Musím ale říct, že když postavy byly spolu, přeskakovala jsem ti stejné části :/ (četla jsem střídavě po kapitolách). Ale jinak se mi to líbilo, ale byla jsem zklamaná, že má být další díl. Upřímně by mi to takhle s tím otevřeným koncem i stačilo.

czokies
15.02.2019 5 z 5

Knizka me dostala! Miluju dystopicke pribehy z blizke budoucnosti (ackoliv tady neni zmineno ze ktere je to doby, klidne by to mohlo byt ted). Obe hrdinky maji v knizce velmi dobre popsanou svou povahu, z Lyry citite lehkou zmatenost, protoze nikdy nechodila do skoly a nezna nic nez zivot v institutu, doktory a sestry a zivot s ostatnimi replikami, a Gemma je vtipna stredoskolacka s kily navic a jizvou po operaci srdce. Pokud byste si nahodou spletli strany, stejne hned poznate, ze ctete spatne, protoze kazda divka je jina. A obe mi byly sympaticke!
Pribeh vypravi o tajnych duvodech zalozeni Havenova institutu, kdy obe divky jsou s nim nejakym zpusobem propojene. U Lyry je to jasne, jako repliku ji zkoumali a testovali. Ale co ma s institutem spolecneho Gemma? Skutecne firma jejiho otce investovala penize do vyzkumu?
Knihu jsem precetla jednim dechem a strasne se tesim na dalsi dil. Ma v sobe kapku sci-fi, napeti, trochu romantiky, ale ne moc, postavy jsou bystre a vyvijeji se, vedecka cast knihy je pochopitelna a zajimava. Lyrin pribeh mi trochu pripominal Nevitane.

simi28
20.01.2019 3 z 5

Na tuto knihu jsem v minulosti četla opravdu mnoho rozporuplných recenzí. Někoho Replika nadchla, někoho nebavila vůbec. Z tohoto důvodu jsem se na její přečtení velmi těšila, abych si mohla vytvořit vlastní názor.
Jako první každého samozřejmě zaujme, že se dá tato kniha číst z obou stran. Já jsem tedy začala s Gemmou, protože má o jednu kapitolu více než Lyra, a pohledy dvou hlavních postav jsem četla na přeskáčku.
Námět byl opravdu originální, ale zpracování už tak slavné není. Příběh je plný ohraných young adult prvků, které jsou ale naprosto zbytečné. Dokonce i samotné romantické linky se mi nezamlouvaly a sloužily jen jako jedna velká vycpávka. Nejvíce mě ale zarazilo, že si autorka ze začátku vytvořila klišé, které se ji ale postupem času nehodilo, takže se rozhodla, že vytvoří další klišé, aby se toho předchozího zbavila.
Navíc se tu snaží přidat velkolepou detektivní linku, která byla ale tak průhledná, že jsem ji odhalila již po první kapitole.
Na druhou stranu, nemohu říci, že bych přečtení Repliky nějak litovala. Ano, z tohoto skvělého nápadu se dalo vytěžit mnohem více, ale musím ocenit i ten čtivý styl psaní.
Za přečtení to podle mě stojí, alespoň si vytvoříte vlastní názor.

Spojenc
26.12.2018 5 z 5

Takže začnu takhle...
Procházela jsem knihkupectvím, náhodně jsem brala knihy do ruky a četla si obsahy až najedou... mě zaujala kniha s dvěmi záložky... navíc kniha neměla vzadu obsah ani vyjádření kritiků... obě dvě desky byly titulní a to mě dostalo... po krátkém propátrání jsem pochopila princip a knížka už putovala k pultu a následně ke mně domů.
Četla jsem ji takhle: tři kapitoly z jedné strany, další tři z druhé. A myslím, že právě na přeskáčku je to nelepší.
Příběh byl poutavý, ale připadal mi nedokončený... takže by klidně mohl být druhý díl.

Ajda300
17.09.2018 5 z 5

Kniha mě moc bavila. Když Lyra mluvila o tom co je Gemma, tak jsem jí ani moc nevěřila a proto mě závěr dost překvapil.

eva3695
23.08.2018 4 z 5

Oba příběhy mě bavily stejně. Četla jsem je odděleně a myslím si, že kdybych to četla po kapitolách, bylo by to ještě lepší. Takhle mě ze začátku příběh Lyry moc nebavil, ale nakonec musím říct, že to bylo super. Knížka jako celek je skvělá. I když tohle zrovna není můj žánr, musím říct, že se to četlo dobře. Bylo to psané tak, že Vám kapitoly utíkaly. Jsem zvědavá jaký bude další díl, protože konec mi přišel dost otevřený. Jak to vlastně bude s Gemmou a rodiči? A co Lyra s Orionem (číslo 72, Lyra mu dala jméno)?

Julinka679
23.08.2018 4 z 5

Replika je pro mě dalším letošním překvapením (hned po Diabolikovi).
Zaujal mě princip "otáčení" a čtení kapitol "na přeskáčku", což musím říct funguje skvěle. Bohužel to funguje jen když se oba příběhy protnou, jinak otáčení a čtení "na přeskáčku" není potřeba, což mě celkem mrzí :-/ Doufala jsem, že to bude víc propracované... ale i tak jsem nadšená :-)
Oba příběhy plynou dobře a můžete očekávat velké zvraty u kterých budete "zírat" :D
Konec knihy se mi líbil, lepší by to být nemohlo! :-)
Co mě bohužel na Replice hodně vadilo tak bylo velké množství gramatických chyb, které si myslím mohly být lehce odstraněny... Ale to nepřičítám jako chybu autorce nýbrž nakladatelství.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a hodně mě bavila :-) Nevím, co autorka plánuje do dalšího dílu (jelikož se má jednat o sérii) ale určitě si ji přečtu :-)
P. S.: Pokud jste knihu ještě nečetli tak doporučuji (pokud chcete otáčet a číst "na přeskáčku") začít Gemmou, která má o jednu kapitolu navíc (takže vám to vyjde přesně) :-)

Torino
19.08.2018 3 z 5

Mě se knížka líbila. Ano, nebyla skvělé skrz na skrz, ale pro mě byla fajn. Vlastně to nejhorší, co se mi na ní nelíbilo, je, když jsem se dozvěděla, že je to teprve první díl. Já jsem totiž četla, četla, říkám si, už jen 70 stránek do konce... To není moc stran, aby nám autorka poskytla všechny potřebné informace, a taky že neposkytla. Snad to napraví ve druhém díle.
Nejprve se mi myšlenka dvou téměř totožných příběhů nelíbil, pořád knížku obracet... Ale pak jsem pochopila ten důvod. Kdyby byl příběh jen z pohledu Gemmy nebo z pohledu Lyry, nebylo by to dostačující. Ty dva pohledy jsou důležité. Oba příběhy se mi líbily a u obou mě překvapilo jejich propletení a fakt, že obě dívky na konci této knihy končí s úplně jiným přesvědčením, než se kterým do děje vstupovaly. Líbili se mi asi všechny postavy, líbilo se mi, že kniha byla místě (konkrétně v jednom místě) velmi drsná. Ale i to nás připravuje na druhý díl. Ano vadí mi, že tam spoustu informací chybí, zvláště velmi podstatná scéna s Gemmininými rodiči, ale já doufám, že tímto se bude otevírat právě druhý díl, na který se těším. Pro více než průměrná kniha.

KessieRixy
05.08.2018 3 z 5

Takže první co MUSÍM ocenit je samozřejmě nápad se čtením z obou stran. Knížku jsem četla na přeskáčku ( někdy po kapitole někdy po dvou) a rozhodně mi to přijde nejrozumnější, protože kdybych je četla zvlášť tak si ho rozhodně vyspoileruji.

Někteří psali, že si četli rozhovory s Gemmou a Lyrou jen z jednoho pohledu, ale právě to mě fascinovalo - každá dívka mohla vnímat slova trochu jinak, takže jsem si přečetla rozhovor z jednoho pohledu, pak z druhého a při tom jsem knížku ještě otacela zpět do prvního abych rozhovory pochopila z obou pohledů :D .

Ovšem, no.. Mám takové rozporuplné pocity. Příběh originální a nápaditý, ale zpracování pokulhávalo.. Některé kapitoly mě opravdu nebavily. Všimla jsem si i pár chyb v knize, což mě asi iritovalo nejvíce. Ovšem knihu jsem dočetla a druhý díl rozhodně zkusím, ale bohužel se tato serie zřejmě nedostane mezi mé nejoblíbenější :)

maca5449
29.07.2018 3 z 5

Je těžké nehodnotit knihu podle obalu, když je tak pěkný, že?

Zaujal mě způsob, jakým je kniha napsaná, bohužel se otáčení ukázalo velmi nepraktickým. Neustále jsem musela uvažovat, jestli už nastal čas otočit na druhou dívku, abych se nedostala v příběhu moc daleko. Kniha mi neustále vypadávala z ruky a zamotávala jsem se do všitých záložek (papírové samozřejmě častým otáčením knihy vypadávají), většinu času jsem strávila obracením knihy vzhůru nohama než čtením.

Samotný děj dostal grády spíše ke konci, ale celkově mám z knihy dobrý dojem, uvidíme, co přinese druhý díl.

Nikei
19.07.2018 2 z 5

Předvídatelná zápletka, nic převratného. Hodně mi chyběla rozsáhlejší slovní zásoba, u Lyry bylo pochopitelné, že slovní zásoba bude chabá, neboť to autorka psala z jejího pohledu, ale ani u Gemmy to nebylo nic lepšího.

Bettybook
10.07.2018 5 z 5

OBSAHUJE SPOILERY:

ÁÁÁCH... Co mám k tomuhle říct?
Lyra a Orion? To jsou moje zlatíčka :3 Při dočítání příběhu Lyry, jak si tam dali pusu, jsem brečela jak želva. Na romantické konce nebo při romantických koncích nikdy nebrečím. Ale tohle? To mě mega moc dojalo.
Gemma a Pete? Ze začátku jsem si myslela, že tam dojde k nepatrnému, ale přeci, milostnému trojúhelníku. Ale potom, co se stalo Jakeovi... Fandila jsem spíš jemu, než Peteovi a jeho smrt mě hodně zasáhla :(
To by bylo k romantické lince...
K té příběhové nemám snad nic vytknout, až na nekonečné množství hrubek :/ :D
Na další díl se strašně těším a doufám, že bude ještě lepší, než tento :)

muchomurka
02.07.2018 3 z 5

Nápad zajímavý, zpracování pokulhávalo. Když už se konečně něco začalo dít, tak příběh vždy skončil. Ale mě by zajímalo, co bylo dál, hlavně rozhovor s rodiči Gemmy, ještě zdaleka všechno nebylo vysvětleno. Romantická linka fajn, ale proč se jí autorka zaobírala tolik na úkor jiných zajímavých informací? Škoda, škoda, mohlo to stát za to.
Hups, právě jsem zjistila, že je to první díl. Další série, to ne. Achjo.

BlogKnihotání
25.06.2018 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco trochu jiného. Byla jsem na ni hodně zvědavá, ale hodnotím ji velmi průměrně. Celá moje recenze v záložkách.

kalinkacz
24.06.2018 2 z 5

V zahraničí byla tato kniha šíleným bestsellerem, byla jsem tedy dost zvědavá na to, co na tom všichni vidí... A závěr? Já fakt nevím, celá kniha je zajímavá jen díky formátu a možnosti čtení příběhu ze dvou stran, ale jinak? Zápletka průhledná, akce jen jedna (a ta šla snadno odhadnout) a postavy byly dost nezajímavé... Celkově jsem hodně zklamaná a do dalšího dílu se pravděpodobně/určitě nepustím...

erulka
21.06.2018 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Moc se mi líbilo, že to bylo popsáno ze dvou pohledů. Samozřejmě se některé dialogy opakovaly, tak jsem je jen přeletěla. Četla jsem oba příběhy naráz a přišlo mi to jako nejlepší varianta. Už jsem se chtěla pohoršovat nad koncem, že byl nedomyšlený a podobně, ale pak jsem zjistila, že bude pokračování. Takže je to v pořádku

teri1003
27.05.2018 4 z 5

Kniha mě nepřekvapila. Nečekala jsem nic wow, ale něco těsně nad průměr. Na první pohled určitě kniha zaujme svou obálkou a zpravováním, které není jen tak typické... ale když jsem četla příběh ze dvou pohledů, později už mě někdy unavovalo vracení se k něčemu, co už jsem četla. Musím říct, že mě dostala smrt jedné postavy v knize, jakože z ničeho nic bum a šlo se dál a já jen wtf? To fakt? Ale jinak se mi příběh líbil. Zase něco nového a originálního. Jsem zvědavá na pokračování.

NemesisTrimble
17.05.2018 3 z 5

Kniha mě ohromila svou obálkou a originalitou dvou spojených příběhů v jednom. Těšila jsem se na ni a nemohla se dočkat až se do ní pustím. Ze začátku vypadala opravdu dobře a bavilo mě to. Hlavně z pohledu Lyry, když jmenovala různá vymyšlená jména. To jsem pomalu umírala smíchy...
Potom už to však tak zábavné nebylo... Číst dvakrát stejnou scénu, když byli všichni pohromadě, už mě nebavilo a přišlo mi to moc zdlouhavé. Příběh jako takový byl sice zajímavý, to musím uznat, ale po čase omrzel.
Abych teda knihu zhrnula. Krásná obálka, originální nápad, zajímavý příběh, ale po čase nudný a zdlouhavý.
Nemesis T.

pro dívky klonování