Protivníci

Protivníci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407570/bmid_protivnici-MZu-407570.jpg 4 573 99

Renegáti série

Pokračování superhrdinské trilogie Renegáti od oblíbené autorky. Ve městě Galton City pokračuje nesmiřitelný boj mezi Renegáty a Anarchisty. Nejenže disponují výjimečnými schopnostmi, ale podařilo se jim vyvinout nebezpečnou tajnou zbraň a hrozí, že svět, který doposud znali, spěje k zániku. V turbulentní politické situaci i Nova a Adrian začínají silně zpochybňovat vlastní ideje i city a hranice mezi dobrem a zlem se pomalu stírá. Vše směruje k velké válce, která může všechno změnit. Podaří se ji odvrátit?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Archenemies , 2018

Niu
08.01.2022 1 z 5

(SPOILER) Za mne NE! Těšila jsem se, až to dočtu a většinu knihy to byly pro mne muka. Akce mi připadaly dost chaotické a v závěru není vědět kdo bojoval jako kdo (jedna postava, více identit) - já myslela, že třeba masky byly odhaleny a ono ne. Asi do kapitoly 30 se stala jedna jediná akce hned na začátku (a ještě úplně dle mého ne dobře rozjela děj) a pak se vlastně nic nedělo. Přesto hlavní hrdina prohlásí, že má fůru práce. Přitom je nikdo nikam neposlal. Oskar, Ruby a Danna dostanou prostor až na konci knihy. Vše se točí kolem myšlenkového vztahu Adriana a Novy a je to pěkně protivné. Ostatně, jako Nova samotná. Nova je strašně nesympatická postava a sama má problém s tím, na které straně stojí, jen samé lži a kde koho podrazit. Adrian a jeho superschopnost coby Sketche, by se hodila spíš do galerie. Nova se chovala v určitých situacích velmi průhledně, až mi bylo divné, že Adrian a jeho otcové jsou slepí, hluší. Aspoň tam byla Danna, aby na něco kápla. Co se týká Adrianových otců - na to, jací jsou to superčuperhrdinové, tak vždycky přijdou s křížkem po funuse. A Ace? Ten mi připadal jak malé dítě, když není po jeho. Jediný normální mi tady přišel Cullum a srandu jsem zažívala jen při dialozích Ruby a Oscara. Za mne propast vzhledem k nedávno čteným Měsíčním kronikám.

luculi
02.11.2021 5 z 5

Svět už není jako dříve, mezi lidmi žijí ti se superschopnostmi, někteří na straně dobra, jiní na straně zla. Někdo je však na pomezí. A mezi nimi zuří malá 'válka'. Je však těžké rozhodnout se, kdo z nich má pravdu. Zvlášť když se dá hledat v obou frakcích... Tito hrdinové chodí v kostýmech a mají přezdívky, takže je to vlastně jako číst komiks ale bez obrázků.

Autorce se nedá upřít její představivost, bohatý příběh a promyšlenost do detailů. Už díky Měsíčním kronikám si mě získala a tady mě drží stále. Je to čtivé, napínavé a mnohdy překvapující. Ale na druhou stranu je to strašně dlouhé. Opravdu se řeší každá maličkost denních životů, která to tak trošku brzdí. Samozřejmě to vytváří to správné napětí, ale než se člověk dostane k tomu zásadnímu, docela to trvá...

Bylo zábavné sledovat, jak se zápletka zamotává, jak se odhaluje Nova a Adrian. Co se vyvíjí na pozadí. Bylo to výborné čtení. Jediné, co mi kazilo dojem, tak doslova desítky a desítky překlepů.

aquaver
09.08.2021 5 z 5

Druhý díl se mi líbil skoro stejně jako ten první. Postavy, které jsem si v minulém díle oblíbila, se mi tu zalíbili ještě víc. A opět než jsem se nádala, byla jsem u konce.

LucyVillain
17.07.2021 4 z 5

Druhý díl se mi zdál o trochu horší než ten první, ale přesto byl stále zajímavý a do čtení jsem se nemusela nutit. Líbí se mi, že se vztah Novy a Adriana vyvíjí dostatečně pomalu (a i uvěřitelně vůči jejich povahám) a konec velice napínavý! Těším se na velké finále :)

Plná recenze:

*** SPOILER ***

Celý první díl jsem čekala, až bude mít Nova možnost mluvit s Kapitánem Chromiem... a jsem ráda, že se to konečně stalo! I když pořád ne úplně tak, jak bych si to přála (snad ve trojce). Akorát mě mrzí, že se stále ani Nova ani Adrian nedozvěděli o tajné identitě toho druhého... byla jsem si skoro jistá, že se ve dvojce Nova dozví o tom, že Adrian je Sentinel a Novino odhalení se nechá na trojku, ale... očividně stále nic, škoda.

Lucka12345
27.06.2021 5 z 5

To byla jízda! Hned po přečtení protivníků jsem začala číst supernovu!!!

Miluju jak je to složité a zamotané. Adrian s Novou aniž by jim to docházelo se snaží navzájem zabít a přitom se vlastně mají strašně rádi:D

Nakonec musím říct, že obálka je nádherná a jdu číst supernovu:)

dianaxn
01.06.2021 5 z 5

Po Renegátech jsem se na tohle strašně moc těšila. Podle většiny to není tak dobrý jako první díl, ale já jsem výjimka – dočetla jsem to během pár hodin a nešla kvůli tomu spát až do 3 ráno, takže ano, bylo to geniální, nejlepší díl ze série.

Na začátku už nebylo nutné seznamování s postavami, takže to vhodilo do děje okamžitě.
Mělo to víc akce, napětí, drama, a poslední kapitoly byly naprosto skvělé a plné zvratů.

Nova – badass, morally grey character a její osobnost z ní dělá jednu z nejzajímavějších hrdinek (a je to moje fav postava ze série)
Adrian – zdálo se mi, že tady byly kapitoly z jeho pohledu častěji než v prvním díle. měla jsem ho ráda už předtím, ale když dostal víc prostoru, tak jsem si ho oblíbila ještě víc

Vztah Novy a Adriana se tu o něco posunul a jejich společné chvíle mě hodně bavily. (je to teda slow burn, ale celkově je kniha zaměřená spíš na tu akci)

Kromě nich mám favority v kladných i záporných postavách, i když je tu celkem těžké určit, kdo je kdo.

Děj byl rychlý, svižný a za celých 400 stran nenastala ani jediná chvíle, kdy bych se nudila. Vlastně na to mám dost podobný názor jako na první díl (jinými slovy: jsem nadšená) a opravdu je to geniální.

vysokaa
15.05.2021 5 z 5

Naprostá pecka! Knížky od této autorky by si rozhodně zasloužili zpracovat i ve filmové verzi. A musím říct, že díl od dílu je tato série lepší a lepší!

Rebarborka
10.05.2021 3 z 5

O fous lepší než první díl, ale...
- logika si místy dává pohov
- Rada a její naivita při nakládání s Agentem N
- superpadouši, kteří nedělají nic
+ lepší tempo
Začínám se na YA cítit staře...

magdalene7
30.04.2021 5 z 5

Tak druhý díl jsem si užila ještě víc než první. Napětí, drama a akce je prostě *muah*. Nova konečně využila svoji pozice u renegátů a Adrian se více zamotává do Sentinela. Líbí se mi jak autorka zdůrazňuje morálku ohledně Agenta N a co si o tom ostatní postavy myslí. Vztah Novy a Adriana se pěkně rozvíjí a mě jejich chvilky moc bavily. Posledních sto stran jsou pecka a člověk si říká že se všechno prozradí, ale postavy přece ze všeho tak nějak vybruslily. Vrhám se na poslední díl :).

midone
28.04.2021 5 z 5

Bála jsem se, aby tahle kniha nebyla jen jakási "vycpávka" mezi prvním a závěrečným dílem, ale jak se později ukázalo, je úplně stejně důležitá jako jednička a to je co říct. Musím zde ještě vyzdvihnout fakt, že si renegáty rozhodně přečtu znovu a to se mi nestává jen tak, že si dám rereading. K třetímu dílu mám absolutní důvěru, že bude stejně skvělý, protože autorka už u měsíčních kronik dokázala, že ona rozhodně příběhy zbytečně nenatahuje, nebo s nimi nedělá nic, co by jim byť jen 1% ubralo na kvalitě.

vinebitch
19.04.2021 5 z 5

V druhém dílu se toho odehrálo docela hodně, a ke konci už jsem začínala být nervózní, že všechno praskne, ale autorka si všechno napětí nechala do posledního dílu, na který jsem se hned vrhla. Děj byl svižný a romantická linka se mi moc líbí! A ten konec mi přišel docela roztomilý (i když asi neměl :D). Každopádně se mi zalíbil Wonder, a nové prostředí v centrále :)

knihomolkaMist
15.04.2021 5 z 5

Knížku jsem dočetla na druhý pokus.
Poprvé jsem ji četla cca rok zpět ihned po prvním díle. A z nějakého důvodu se mi to nelíbilo a čtení jsem po cca 100 stránkách ukončila.
Jsem nesmírně ráda, že jsem se odhodlala k druhému čtení, protože tohle byla bomba! Asi se mi to i líbilo více než první díl.
Už se těším na třetí díl.

Kaya77911
07.04.2021 5 z 5

Má očekávání nebyla moc velká, protože Renegáti za mě nebyli nic moc a dost lidí říkalo, že tento díl je slabší než jednička. Já teď budu týden každé ráno děkovat všem, kteří mi řekli, že tato kniha stojí za přečtení, protože to bylo naprosto úžasné! Svět a většinu postav znáte už z Renegátů, takže je to daleko méně zmatené a já jsem se okamžitě začetla. Začíná to totiž akcí, které je tady daleko, daleko více než v předchozím díle. Novu mám pořád moc ráda, ale tady jsem si ještě víc oblíbila Adriana. Hlavně jeho schopnost, protože to je tak něco originálního, že to prostě musím milovat. Vlastně celkově Adrian mi tady jako postava byl daleko sympatičtější než v jedničce. Taky mám strašně ráda Oscara a Ruby. Tihle dva jsou prostě zlatíčka!! Danna už tak super není, ale ne, že by mi vyloženě vadila. Taky je strašně super to, jak Adrian chce zabít Nightmare, ale má rád Novu a Nova zase nesnáší Sentinela a má ráda Adriana. Prostě jak si jdou vzájemně a nevědomky po krku je za mě geniální!! Taky je fajn, že autorka ukazuje, že ne všechno, co je označováno za zlé je zlé a ne všechno, co je označováno za hodné je hodné je hodné a že každý člověk je černobílý. No a nakonec musím zmínit romantickou linku, protože to je teprve něco!! Ona je totiž pomalá a já jsem Nově a Adrianovi strašně fandila a pořád jsem chtěla ať už si konečně dají pusu. Konec je top a strašně se těším na Supernovu.

Katri
02.04.2021 4 z 5

Říká se, že prostřední díl z trilogie zpravidla bývá slabší, ale u Protivníků to rozhodně neplatí. Po dobrém rozjezdu v podobě Renegátů se druhý díl nenechal zastínit a dal příběhu ještě větší rozměr. Jsem ráda, že děj pěkně gradoval - ačkoliv jsem určité pasáže čekala mnohem dříve - a přestože zde nebylo příliš mnoho místa pro nečekané zvraty. Nic z právě zmíněných připomínek však příběhu neubralo na kvalitě.
Chtěla bych vyzdvihnout jak Marissa Meyerová píše, neboť je její styl velice čtivý. Jednoduše jsem se od textu nemohla odtrhnout a stránky se otáčely téměř samy. Jediné mínus dávám za překlepy v překladu.
Líbí se mi práce s Novinými rozporuplnými pocity, taktéž s Adrianovými. Očekávala jsem sice více řádků zaměřených na Winstona Pratta, ale ani tento "nedostatek" mi na zážitku z knihy příliš neubral. Na druhou stranu oceňuji postavu Maxe, jeho propracování je velmi nápadité.
Prostředí se mi líbilo, ačkoliv jsem doufala, že zde bude opět ponechán prostor i pro park Kosmopolis. Ale nevadí. I tak to bylo uvěřitelné a napínavé.
Poslední věc, kterou chci dodat, je fakt, že jsem si četbu moc užila. A už nyní mám před sebou na stolku položený závěrečný díl trilogie - Supernovu - po které sáhnu co nevidět.

Karoli282
29.03.2021 5 z 5

Tento díl byl pro mě lepší než předchozí. Celou dobu jsem byla napjatá, co přijde dál, protože jsem vůbec neuměla odhadnout, jakým směrem se bude děj vyvíjet. Celkově zde bylo více akce než v předchozím díle. Noviny důvody k pomstě mi ale stále nedávaly smysl. Adriana a jeho tým jsem si opravdu oblíbila. Vlastně většina postav mi přijde sympatická a i díky nim se těším na další díl.

Julinka679
05.03.2021 4 z 5

Druhý díl stejně dobrý jako ten předchozí, atmosféra houstne a já si to naprosto užívala! Většinou se říká, že druhé díly jsou vycpávkové ale není to tento případ.
Celou dobu mě baví ten vztah mezi Novou a Adrianem, Nightmare a Sentinelem, jelikož ani jeden neví o tajemství toho druhého a tak kolem sebe chodí "po špičkách".
Konec mě opět naprosto dostal a autorka jen dokázala, že mě má zase omotanou kolem prstu.
Hodnotím 4* a naprosto doporučuji :-)

Ivka14
04.03.2021 4 z 5

Skvělé pokračování.Hlavní výhodou bylo, že už jsem se neztrácela ve jménech, což pro mě bylo veliké plus a knihu jsem si mohla užít od začátku až do konce. První čtvrtka knížky mě moc nebavila, ale pak se to rozjelo. A ten konec? Skvělý.
Hrozně se mi líbí, jak Nova neví, že Santinel je Adrian a naopak.
Opavdu se těším na Supernovu a na to, jak tahle série skončí.

Fortuna7
15.02.2021 5 z 5

První polovina knihy mě moc nebavila. Chyběla mi tam ta akce, co celou tuto sérii doprovází. Ale ta druhá půlka byla naprosto skvělá. Akce, zvraty a ta romantická linka! No prostě bomba. A ten konec! Okamžitě si musím pořídit Supernovu, abych tuto skvělou sérii mohla dočíst.
Autorka skvěle píše a já vám její knihy mohu jen doporučit❤❤❤

Verča@
12.02.2021 5 z 5

Tak tohle bylo snad ještě lepší než první díl !!!
Sice tam nebylo tolik akce jako v předchozím díle, mě to ale vůbec nevadilo.
Řekla bych, že účelem tohoto dílu bylo nechat vyplout na povrch některá tajemství a připravit se velkolepé zakončení série.
Kniha mě doslova pohltila a vyplivla až na konci. A ten mě opravdu dostal. Moc se těším na závěrečný díl této úžasné série.

AnnaPanulis
09.02.2021 5 z 5

Po přečtení komentářů a recenzí jsem tak nějak počítala, že tento díl bude odpočinkový a poměrně poklidný. Musím souhlasit s ostatními níže. Bylo to spíše klidné, i když akce také nechyběla, avšak v tomto díle šlo spíš hlavně o romantickou linku a přípravy na to veliké BUM, na které všichni čekáme od první knihy. Hodně se zde kladl důraz na pocity postav a zároveň jsme se dostávali hlouběji a hlouběji pod povrch, kde se odhalovala různá tajemství. Napětí i mnoha očekávání bylo dostatek.

Knížku jsem zhltla během 2 dnů, přičemž závěr knihy mě dostal. Překvapilo mě to a nalákalo o to víc na poslední díl série, do kterého jsem se také okamžitě pustila.

pro dívky sci-fi pro děti superhrdinové

Marissa Meyer
americká, 1984