Rembrandt

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Rembrandt

ivaanos
28.01.2021

Rád bych volnou formou navázal na komentář Sandika viz níže - ano, kniha se poměrně důkladně zaobírá jednotlivými obrazy Rembrandta a prostě tak nějak počítá s inteligentním čtenářem (a pozorovatelem), který si určité souvislosti spojí, který najde výslednice konkrétních kritik a rozebrání kompozic. Sandik možná čekal na 486 stranách jakýsi obecný výklad pro základní školy a to se mu bohužel nedostalo - chyba autora knihy? Nebo možná chyba Rembrandtova? A to, že kniha z roku 1966 obsahuje především černobílé reprodukce, to je jistě něco naprosto nepochopitelného. Skoro jako fakt, že si každou tu reprodukci v plných barvách a vysokém rozlišení, můžeme dnes dvěma kliky vygooglovat, ale místo toho budeme raději na stejné platformě která nám toto umožňuje (tj. internet) fňukat, jak je něco nedokonalé. A teď naprosto seriózně - tato kniha je do dnešního dne, nejlepší českou prací o Rembrandtovi. Než se pustíte do její četby, resp. studia, tak je fajn mít nějaké povědomí o obecných dějinách umění - středověká malba, baroko.. prostě mít nějaké minimální umělecko-historické vzdělání, pak se neztratíte tak jako chudák Sandik.

Sandik
28.04.2018

Tlustá, úctyhodně vypadající kniha selhává v tom nejpodstatnějším, v celistvém pochopení a zprostředkování Rembrandtova malířského díla. Jedná se totiž spíše o vyčerpávající katalog Rembrandtových jednotlivých děl a text se na mnoha místech doslova utápí v jednotlivostech. Mínusem je také to, že kniha obsahuje pouze černobílé fotografie. Celkový dojem: 45%

PS: Napadat mě z neznalosti dějin umění a zvláště dějin barokního umění je notně hloupé. Pro podrobnější pochopení mého hodnocení vřele doporučuji přečíst obsáhlejší zdůvodnění v recenzi.