Řeky Londýna

Řeky Londýna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/bmid_reky-londyna-Koa-258789.png 3 1228 303

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

Rivers of London , 2011

Vjeerus
Vjeerus
24.05.2021 3 z 5

Uf, tak tohle bylo náročnější čtení ve smyslu, že tam bylo tolik vycpávky, že se hlavní příběh hledal těžko. Opravdu odstavec věnovaný močení psa nebo rakouské krajce (sama v podstatě nevím, jak taková rakouská krajka vypadá, o to víc mě udivuje, že to ví hlavní hrdina) je pro děj irelevantní.
"Samolepka" s odkazem na Harryho Pottera na obálce je velmi zavádějící, jelikož o kouzla a čáry v knize moc nejde a oba příběhy spojuje tak maximálně Londýn.
Dějem nám prochází dvě dějové linky - spor matky a otce Temže a samotné vraždy, kdy jsem význam sporu moc nepochytila, takže doufám, že bude vysvětlen v dalším díle. Pokud to celé bylo napsané kvůli jedné jediné větě, která obě linky spojila, tak jsme vlastně dostali další hromadu vycpávky.
Když už jsem narazila na postavy - je jich tam opravdu mnoho a spousta jmen se tam objevila jen proto, aby byla odstraněna, takže jsem občas musela lovit v paměti, kdo je kdo.
Závěrem jen dodám, že se kniha navzdory všem neduhům čte poměrně dobře. Kniha je psaná z pohledu hlavního hrdiny, kdy mu vidíme do hlavy a některé jeho poznámky opravdu pobaví.

IrmgardRiviere
IrmgardRiviere
23.05.2021 1 z 5

Tak mně se kniha teda vůbec nelíbila. Na doporučení jsem si pořídila celou sérii, přečetla první díl, druhý díl a pak už to letělo na bazar.

Jediné, co se mi na knize líbilo, byl svět - Londýn, a magie. (U toho nadpřirozena a magie jsem teda čekala něco víc. Asi v dalších dílech?)
Občas jsem se zasmála nějaké té situaci, ale tím to dobré na knize končí.
Hlavní hrdina je nevyspělý, hloupý, ... prostě naprosto hrozný případ. Nic jiného, než představy o nějakém sexuálním vzrušení od něj nečekejte.
Klasický honibrk, kterého nikdo nechce. I když mám matně pocit, že o něj snad nějaké holky zájem měly, (asi v 2. dílu).
V reálném světě by před ním každá normální holka raději utekla. Měla by...

puczmeloun
puczmeloun
07.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Příjemně odpočinkové čtení, a to přitom není v knize nouze o mrtvoly, duchy či všelikeré další zlosti. Baví mě velmi nenucené a postupné seznamování se s londýnskou magií i nadpřirozenými postavami. A i když to tak nevypadá, autor na čtenáře hraje hned dvojitou habaďůru. Což je super, už jsem to totiž s přímočarostí celé knihy ani nečekal. Zároveň bych se ale vůbec nezlobil za hutnější britský humor (Pratchett či Adams jsou holt ve své branži nedostižní) a bohužel nejsem zase až takový znalec Londýna a zdejší kultury, abych odhalil a ocenil všechny místopisné zmínky i kulturní odkazy. Přesto jsem si to rozhodně užil...

Poznámka: Nakladatelské popisy zmiňující podobnost Řek Londýna s Harrym Potterem jsou podle mě docela mimo, oba literární světy pojí vlastně jen Británie s magií. Když už, tak bych odkazoval na alternativního Harryho Pottera a metody racionality (snaha odhalit, co za magií stojí), případně na tematický mix Jonathana Strange & Mr Norrella (britské čarodějnictví v době úpadku magie a nástup nového učně) s Americkými bohy (personifikovaná božstva).

A otázka (zároveň pozor na silný SPOILER) na konec:
Napřed mě při čtení zarazila věta mluvící o vykopání "artefaktu nevyčíslitelné ceny", což v kontextu děje nedávalo smysl. Začal jsem tedy věc zkoumat a podle anglického originálu zjistil, že jde o "landmark", tedy "pamětihodnost" (konkrétně kostel). Když už jsem ale nad tím vším začal přemýšlet, vyvolalo to ve mně další otázky... Hlavní postava X (Peter Grant) totiž v této souvislosti vyvolává ducha svého informátora Y (Nicholas Wallpenny), který je ale v realitě hlavní záporná postava Z (Henry Pyke/Punch). No jo, ale hlavní postava X ho vyvolává na místě, které našli pod jménem Y a vyvolává ho i jménem Y, ale vyvolán je Z. Pak se to celé semele, dojde k podzemnímu výbuchu a na místě najdou lebku (neurčenou) a odznak, který patřil Z (protože s ním pak funguje jako duchovní propojení). Kdo je tedy Y? Existoval vůbec? A pokud ne, jak by pak o něm věděl šéfmág od X (jeho konkrétní slova: "Wallpenny: čmuchal, lovec brouků a příležitostný zloděj. Bývalý farník od svatého Jiljí"), byl by v záznamech kostela a měl by vlastní hrob? Nebyli by vyvoláni duchové dva a pointa by tak byla odhalena s předstihem? Ví někdo odpověď? Napište mi do zpráv, díky :)

Monika_cz
Monika_cz
27.04.2021 3 z 5

Knihu jsem četla velice dlouho, očekávala jsem něco jako Harry Pottera (jak slibovala obálka), ale bylo to docela jiné. Doporučuji si ke knize vzít mapu Londýna, je tam velice podrobný popis míst, kde se postavy pohybují. Na začátku se kniha četla rychle a dobře, pak na scénu přicházely další a další postavy a děj se stával velice zamotaný. Autor často nakousne něco, co se pak moc nevysvětlí. Velice cením humor, přesně tento druh humoru mám ráda. Bylo tam dost fantasy, autor umístil do děje skoro vše, co se dalo. Uvidíme, zda dám šanci ještě druhému dílu.

Eslem
Eslem
20.04.2021 2 z 5

Nebudu se rozepisovat, ale tohle má k dospělému HP u policie stejně daleko jako Škola černé magie do Bradavic. Autor vůbec nedokázal vykreslit atmosféru Londýna, spíš jsem měla dojem, jako by mi předčítal z mapy. Ani občasná trefná poznámka nevyvážila zbytek té ukecané nudy.

JituleK
JituleK
05.04.2021 2 z 5

Příběh by nebyl špatný, jen se hůř čte. Místy nesrozumitelná slova, někdy až moc. Nevím, zda je to špatným překladem.

evineckY
evineckY
03.04.2021 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a vůbec nebyla špatná :-)

Martiiiik
Martiiiik
15.03.2021 3 z 5

Jak moc nemusím fantasy, tak tuhle knihu jsem zvládla :-D začátek byl takový trochu rozpačitý, člověk nevěděl, co má čekat, ale postupně se začte.. celou knihu se postupně nadpřirozená stránka komplikuje, ale je znát, že je to stále dost povrchní.. tady klidně mohl autor své fantazie více rozvinout.. z určitého pohledu je plusem, že člověk mnoho míst v Londýně zná, takže si to dokáže představit detailněji než u fiktivních míst :-) nicméně bych z knihy byla nadšenější v pubertálním věku :-D ty tři hvězdy jsou za mě akorát :-)

Standa24
Standa24
14.03.2021 3 z 5

Přečteno v angličtině. Na knihu jsem narazil náhodou, Londýn znám a díky této knize jsem si připomněl některá místa, která jsem navštívil. Nápad spojit detektivní thriller a fantasy je zajímavý, ale příběh mě nijak zvlášť nezaujal.

Davidsonová
Davidsonová
07.03.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala úplně náhodou. Dostala jsem jí od uživatele Terva za to, že jsem ho prostě jen potkala. A jsem za to ráda. Za tu knihu...i za to setkání. Řeky Londýna si mě získaly a spisovatel Aaronovich vzbudil mou zvědavost. Příběh je celkem solidně napsaný, hlavní hrdina přijatelný. Jen to rozdělování ras je v příběhu zbytečné.

Bája89
Bája89
10.02.2021 5 z 5

Řeky Londýna jsem četla hned po jejich vydání u nás. A prakticky okamžitě se z nich stala jedna z mých nejoblíbenějších sérií. Peter Grant a Thomas Nightingale jsou za mě sázka na jistotu. Přátelé, ke kterým se vždy ráda vracím. A teď jsem si je poslechla jako audioknihu. A i když jsem věděla, co mě čeká, tak jsem byla nadšená, napnutá, nervózní a pobavená.
Propracovaný fantasy svět, který čtenáře zanese až do Anglie, kde se dozvídá vše(dobře jen něco) o tajemném Rozmaru a také o tom, co všechno obnáší, když konstábl/čaroděj střeží královnin mír.
Nemluvě o tom, že i někdo tak starý jako Thomas má smyls pro humor, a to ve chvíli, kdy se ho Peter zeptá jestli je čaroděj jako Harry Potter. A Nightingale odvětí: "Nejsem literární postava."
Miluju humor této série a všechny její intertextuální odkazy.

Atuin
Atuin
07.02.2021 4 z 5

Je to takové na pobavení, žádná velká literatura, postavy trochu lážo plážo ( někdo by rekl až odbyté) vtípky dobré a popis Londýna také není špatný. Nápad vyloženě odpočinkový a čtení i když misty " brutální" také, nic vic za tim nehledejte, nic vuc se za tim najit nedá. Série má úchvatné obálky a jdou jí k duhu. 3,5/5 ...jdu do toho...

Maciiik
Maciiik
07.01.2021 4 z 5

Příjemná kniha (četla jsem v angličtině). Zpočátku plynula poměrně pomalu a nedařilo se mi začíst, krájela jsem ji po kapitolách. Ale pak se vše propojilo a celkem mě to chytlo.
Londýn znám jen trochu, musela jsem si ke čtení vytisknout mapku ;)
Tajemno bylo příjemně zábavné s nádechem britského humoru - což ti duchové, "to známe", ale ten říční panteon mě uchvátil! Pěkná myšlenka. A o tom, že se učím na dlani rozsvítit plamínek světla, se mi i zdálo (čtu většinou před spaním).
Už se tuze těším na další díl - snad i ostatní knihy ze série seženu ve stejném vydání, obálka se mi moc líbí.

zazvorka
zazvorka
02.01.2021 5 z 5

Celá série mne báječně pobavila a dokonce se moc líbí i manželovi, který tento žánr dosud nečetl. Knížky jsem si nakonec pořídila i domů, přestože kvůli místu nákup knih vždy hodně zvažuji. Ale už jsem sérii četla podruhé a nebylo to určitě naposled. Parádní oddechové čtení!

Ninjer
Ninjer
27.12.2020 3 z 5

Řeky Londýna lákají na krásnou obálku a také trochu zavádějící popisek hovořící o "dospělém Harry Potterovi u policie". Není to úplně lež, máme tu kouzelnického učně a reálný svět kombinovaný s magií, ale obsahově od toho fakt něco jako Pottera nečekejte...

Kniha je místy opravdu vtipná, hlavní hrdina neustále hláškuje. A protože je dospělý a tohle NENÍ POHÁDKA (na rozdíl od Harryho), tak je občas pěkně sprostý. Vyskytne se nějaká ta "kurva", nechtěná erekce či provokující říční nymfy.

Postupem děje začíná přibývat postav, mnohé jsou z nich nadpřirozené, a s tím začíná i moje nespokojenost. Postavy působí nejprve poměrně originálně, především tu máme jakési bohy a polobohy řeky Temže, ale v podstatě žádná není nijak zvlášť zajímavá. Nezaujmou dialogy ani tím, co dělají. Působí spíš jako komparz. Ke konci už je postav fakt dost, takže se mi začaly mezi sebou čím dál víc plíst, a na konci už jsem potom rozpoznával jen menší část - a to jsem knihu četl bez jakékoliv delší pauzy. Jedině hlavní hrdina je docela zajímavý, jedná se o snědého konstábla s náročnějším rodinným zázemí, co je bystrý, vtipný a kvůli tomu, že je snědší pleti, občas narazí na nějaký ten menší rasismus.

Stejně jako postavy je divný i děj. Základní námět není vůbec špatný. Konstábl Grant se učí magii, řeší násilné vraždy, u kterých se pachatelé jakoby náhle zblázní, a do toho se mezi sebou hašteří Otec a Matka Temže. Zpracování děje mi ale vůbec nesedělo. Nevím přesně proč, ale absolutně jsem se do děje nemohl dostat, knihu jsem četl spíše "z povinnosti". Nejen že mě nezajímalo, co bude dál (protože jenom hlavní hrdina je docela OK, ale i ten se dokáže chovat dost pasivně, třeba co se týče holek, co ho obletují...), ale úplně jsem se ztrácel v ději. Jako by to celé bylo zahalené v takové špatně čitelné mlze. Obvykle se nevracím zpátky, ale tady jsem se vracel třeba jednou, dvakrát, třikrát... A přesto jsem tomu pořádně neporozuměl. Přitom jsem to četl v češtině, ne ve staroangličtině. Je to zvláštní. Může to být zvláštně mizerně napsané, zvláštně přeložené anebo prostě tohle není můj literární styl.

Kniha je mi v mnoha aspektech sympatická, líbí se mi třeba taky, jak tam autor občas hodí nějakou tu zajímavost o Londýně či policejní práci, ale bohužel mě příliš nebavila a nepovažuju ji za vyvedenou ani zábavnou knížku.

Pět podivných bytostí v ospalém Londýně z deseti

Rup
Rup
24.11.2020 2 z 5

Pro mě naprostý průměr. Neurazila ani nenadchla, nic mi nedala ani nevzala. Přečíst a zapomenout (což je vskutku snadné).

JSmerda
JSmerda
29.10.2020 3 z 5

Autor má dobře našlápnuto. Tryská z něho spousta nápadů, vtípků a sarkastických komentářů. Kniha je zaplněna zajímavými postavami, jen ty popisy míst a věcí by mohly být barvitější (trochu jsem zápasil, co si představit pod "zkratkami" edvardovským kabátem, blakovým knírem nebo viktoriánský dům).
Bohužel největší problém však není v autorovi, ale v překladu a editorské činnosti. V knize jsem dost často narazil na místa, kde chybělo slovo, kus věty nebo asi i celý odstavec. Text najednou nedával smysl. Nejprve jsem tato místa opakovaně četl, ale někde v půlce knihy jsem pochopil, že chyba není ve mě. Další věc je stylistická neobratnost a občas i vkládání vět do úst někomu jinému. Věřím, že pokud by tuto knihu dostal k překladu Jan Kantůrek, tak by šla na dračku. Škoda, že je pan Kantůrek již po smrti. Ta kniha by si zasloužila lepší péči.

nefernefer
nefernefer
25.10.2020 4 z 5

Když jsem tuhle knihu četla poprvé, líbila se mi a říkala jsem si, že si určitě přečtu další díly. Ovšem než jsem se k tomu dostala, uplynulo bezmála pět let a já jsem při čtení dalšího dílu nutně narazila na limity své paměti, což v případě knižní série, jejíž jednotlivé díly sice tvoří samostatné příběhy, ale zároveň jsou všechny navájem provázané, čtení trochu komplikovalo. Takže po dočtení druhého dílu jsem si musela ten první zopakovat, aby do sebe všechno zapadlo. A všem, kdo se rozhodnou v této sérii pokračovat, rozhodně doporučuji s tím neotálet. Je tu příliš mnoho postav a příliš mnoho událostí, na které autor v dalších dílech plynule navazuje, aniž by se obtěžoval připomenout děj předchozích dílů, protože jeho čtenáři přece nejsou žádní blbečci, aby je urážel nějakým opakováním. :o)
Kdybych chtěla být šťoura, našla bych několik nelogičností a slabých míst. Ale proč? Raději přijímám příběh takový, jaký je. Vždyť je to přece pohádka pro dospělé a v té je dovoleno ledacos. Nicméně díky tomu, že tento komentář píšu až po přečtení následujícho dílu, mohu potvrdit, že kvalita má stoupající tendenci a další díl je o chlup lepší. Takže pokud se vám první díl líbil, směle do druhého, nebudete zklamáni. :o)

sarka9190
sarka9190
04.10.2020 4 z 5

Po přečtení jsem měla z knihy nemastný neslany dojem. Tak průměr. Ale po načtení dalších dílů se mi první díl rozlezel v hlavě. Tahle série se hodnoti pro mne obtížně, jelikož jednotlivé díly vytrzene z kontextu jsou ryzi průměr. Ale dohromady tvoří pečlivě vypracovaný a provázany svět plný milého humoru a dobrodružství. Až na poslední stanici jsou jednotlivé tituly na sobě hodně závislé. Právě čtu poslední díl série a musím říct, klobouk dolů.

Dragonajt
Dragonajt
27.09.2020 2 z 5

Kniha je místy zábavná ale je někdy až zdlouhavá, psaná tak že musíte mít zrovna náladu na její typ humoru jinak se moc nepobavíte. Děj se odehrává v Londýně a můžu za sebe říci že popis jednotlivých ulic a míst zní opravdu věrohodně je to takový vymyšlený svět vmáčknutý do reality. Hlavně je zde docela podrobně rozepsána policejní činnost místy velmi zlehčeně. Je to takové lehké fantasy do kterého autor přidal hodně popisů a vyprávění z reality. Takže když si odpustíte že vyšetřují duchy upíry a bůh ví co ještě a že je vyšetřovatel kouzelník je to vlastně takové zábavné Krimi.

Londýn humor čarodějové policie městská (urban) fantasy

Ben Aaronovitch
anglická, 1964