Řeky Londýna

Řeky Londýna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/bmid_reky-londyna-Koa-258789.png 3 1231 304

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Rivers of London , 2011

praguesterk
28.08.2022 5 z 5

Kouzelné světy jsou moje místo ! Od řek Londýna hltám celou sérii

E_Lan
23.07.2022 3 z 5

Tak snad hodnocení knih čtenářů u tohoto autora odpovídá. Kniha je plná fantazie, chvilkami vtipná, ale jinak “nic moc”. Tak nějak to nikam nevede, nakonec je slušné rozuzlení, ale ani to mi nerozptýlilo takový smíšený pocit, tak trochu o ničem. Škoda, ale jinak zajímavé dílko.

hop65
22.07.2022 5 z 5

Úžasný svět, dobře napsáno. Stále netrpělivě čekám na další knihy s Peterem Grantem.

Vera Silent
01.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě celkem bavila, i když chápu rozladění mnohých čtenářů. Je to takový fantasy patchwork, některé postřehy a poznámky ani nejsou vysvětlene a na začátku to i vypadá, že spolu jednotlivé linky vůbec nesouvisí. Mám ráda i kriminální zápletky, takže myslím, že série mě bude solidně bavit. Historických reálií Londýna je trochu moc - jelikož to město neznám, je to pro mě jedním uchem dovnitř druhym hned ven, ale zároveň mě to neobtěžuje.
Jen škoda, že mi prostřelili v půlce mou oblíbenou postavu, hlavní hrdina se sám ve vší te magii pak dost placal. To mi přišlo na první díl jako zvláštní rozhodnutí. Zajímavé je také zohyzdeni jiné hlavní postavy, která se bude vyskytovat i v dalších dílech - co s ní na autor v plánu?

Také jsem četla v originále a musím říct, že se to čte tisíckrát lépe než překlad, ve kterém mi nesedí vtip (prostě to přefrazovani do češtiny je prkene a vynucené).

Meda77
22.06.2022 1 z 5

Neskutečně nudný blábol o ničem, prvky fantasy minimální, jakékoliv napětí, mystično, nebo aspoň spádný děj naprosto nulový. Co strana to utrpení, přečíst tohle chce vážně nervy. Souhlas s uživatelkou theale , tohle má být úspěšná městská fantasy? Ty méně úspěšné vydávají asi na toaletním papíru. Nápad by mohl fungovat, ale musel by mít profi zpracování. Tohle je jen nudná fušeřina, hodna tak začínajícího autora po studiích. Doporučuji to nečíst. Pro mě ztráta životního času a fůra nudy.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Tak nakonec za 3*, Řeky Londýna mají své světlé stránky, resp. Ben Aaronovitch do svého příběhu nacpal spoustu originálních nápadů, ale některé z nich mi přišly už tů mač. Ale rozjezd to má slušný, zvědavost, jak budou příběhy hlavního hrdiny Petera Granta pokračovat, to vzbudit dokáže. Navíc se celý děj odehrává v nejvíc cool městě na světě. K tomu odkazy na anglickou fotbalovou ligu, Audrey Hepburn nebo Doctor Who. To Pítrs může.

petgona
15.04.2022 4 z 5

Za mna mila knizka. Trosku mi obcas styl vyjadrovania prisiel detinsky, az som mala miestami pocit, ze to, co drzim v ruke je skor pre mladez, ale odhliadnuc od toho som bola milo prekvapena. Prijemna urban fantasy zo sucasnosti, a hoci mam rada taku tu klasiku elf/trpaslik/carodejnik, potesilo ma, ze tu vidime nieco ine a neopozerane.

Ív688
18.03.2022 2 z 5

Pokaždé dočtu další díl a shledám, že vlastně nevím o čem kniha je...a to jsem si koupila i audioknihy

charburor
18.03.2022 2 z 5

Kniha by nebyla špatná, pěkný nápad - ale: jsou v ní úplně zbytečné sexuální narážky, zbytečně stále se opakující vulgární slovo "ku..a" - proto se mi kniha nezdá vhodná pro děti. Také je v ději dost vážná nelogičnost, která již byla v komentářích zmíněna: je vyvoláván duch, který vystupuje pod falešným jménem - v tom případě by magická formule přeci měla vyvolat podle jména úplně jiného zemřelého?!?

Corso
02.03.2022 3 z 5

Audiokniha
Chcel by som napisat ze ma to bavilo. Chvilami ked to obsahovalo vcelku vtipne a sarkasticke komentare k tomuto svetu. Mozno to chcelo byt nieco ako stoparov sprievodca, lenze vo svete a pribehu tak obohratom, ze sme ho uz 30x citali niekde inde. NO BOOOZE, tajomny svet kdesi za nasim svetom. Akoze je toho uz prilis. Mozno keby kniha bola vynimocne napisana, boli tam nejake vynimocne zaujimave postavy. Neberie sa to vazne, to je v poriadku, ale nad priemer mi to neda hodnotit. Pokracovania ma pravdepodobne zauijmat nebudu. Caka ma stotisic inych knih. Ochutnal som, a idem dalej. Uprimno, najviac ma vabila obalka. Tie su v celej serii podarene a uputaju. Nuz ale to je to najmenej co je na knihe dolezite. To ma vyznam len kym lezi a vabi v knihkupectve. Takze tradaaaa.... usetrim si dalsi cas :)

Tilte
26.12.2021

otresny preklad: termalni pradlo, vazne?
mozna te nezvladnu docist, drzim si palce, treba to bude vanocni zazrak

kuruteku
15.12.2021 3 z 5

Mám tendenci posuzovat veškerou fantazy očima ovlivněnýma Terrym Pratchettem. Tedy v tomto případě neúspěšně. Taky je to jiný žánr. Tak tedy s Opskurnem, které jsem objevil a četl nedávno. Taky to není ono - už jsme ve stejné zemi (Anglie), i s historickým pozadím (včetně Římanů), ale místo venkova Londýn. Dobře, opusťme srovnávání, které vždycky kulhá, a poměřování nesouměřitelného.
Tak zajímavý je samotný pohled na část policie jako magickou složku. A objevování magického světa. Do zeměpisu Londýna přidaní bozi Londýnských řek, tedy řeky Temže (ano, mají to rozdělené). A Punch a Judy, anglický kašpárek křísnutý Tomem a Jerrym. Takže nakonec to vidím docela příznivě - sem tam vtip, trocha historického vhledu a konec dobrý, vše dobré.
Nic extra, ale neurazí. Asi zkusím i další díl.

iLuciferie
13.12.2021 1 z 5

Tohle že je “jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí”?! No tak to bych nechtěla natrefit na ty méně úspěšné..
Styl vyprávění mi absolutně neseděl, hlavní hrdina není zrovna někdo, komu by člověk s nadšením fandil, “magický” svět je dost neuchopitelný, nijak moc vysvětlený a pro mě dost nepřitažlivý.
V půlce jsem vážně zvažovala, že knížku nedočtu, ale nakonec jsem se hecla a dočetla. V druhé půlce se děj konečně alespoň trošku rozjede, ale ani tak mi celkový dojem už nevylepšil.. Za mě opravdu velice slabé.

markinho962
08.12.2021 2 z 5

Takový relativně hezký začátek, ale autor dál nevysvětluje čtenáři skoro nic, takže vzniká změť otázek, škoda, no..

Petass
19.10.2021 3 z 5

Krásný svižný zajímavý začátek, změť magie, kouzelných postav a londýnských reálií, do toho trochu policejní rutiny. Pak to začalo být moc ukecaný, nepřehledný a nakonec taaaak zdlouhavý. Nepochopila jsem úplně fungování magického světa (zákon o zachování energie) ani princip hlavní zápletky. I tak mi to připadá jako nadějný začátek série a budu muset hned do knihkupectví pro další díl. Zkuste to a uvidíte :)

ujira
16.09.2021

Chtěje poznat něco z tvorby Bena Aaronovitche, sáhla jsem zřejmě po špatné knize. Ubohé, zdlouhavé, bez tajemna.

tweed
14.08.2021 3 z 5

Toto byla mírná bolest. Jelikož jsem pansexuální, mám genetické dispozice k tomu mít celkem vysokou toleranci na projevy mužského/Peterova chování, což je asi jediný důvod, proč jsem to zvládla dočíst bez skoku do Vltavy. Dokonce mi to většinu času přišlo zábavné. Ale potřebovala jsem vědět, jaká prsa má každá ženská postava? Opravdu bylo nutné, aby Peter říkal své kolegyni "královna Vnad"? Bylo třeba se zabývat tím, kdy se mu z koho postavil? A názor, že buclatá žena s kulatým obličejem musí být alespoň milá, jinak by se měla rovnou zabít, si taky tady někdo mohl vzít do hrobu. Všechny tyto znaky fantasy napsané pro nice guys mě dost otravovaly (že jsou cílovkou nice guys poznáte i podle toho, že jedna z vedlejších postav povypráví historku, jak jí 3 roky (!) někdo nadbíhal, ale ona dělala drahoty a on jí tedy řekl, že už to s ní vzdává, COŽ JÍ - samozřejmě - TOTAL ZLOMILO SRDCE A ŠLA SE ZABÍT. Mám dost. Je hezké, že se stalkeři opět dočkají validace svého chování.).
I když mě docela zajímá, jak to s řekalmi bude dále, nevím-nevím jestli někdy najdu sílu si znovu pustit do života takovou suprrr postavu

Evžen82
07.08.2021 2 z 5

Nápad dobrý, ale chvílemi jsem chtěla knihu odložit. Některé pasáže pro mě byly zdlouhavé a nesrozumitelné.

Gi-Gi
26.07.2021 5 z 5

Tak tohle bylo luxusní, nádherný nadhled autora až lehký cynismus, krásné nové prostředí a řekla bych, že Temže nebude jedinou řekou Londýna

Dejf42
21.06.2021 4 z 5

Celá kniha má dvě roviny. První rovina je spor dvou fantasy bytostí, který musí hlavní hrdinové vyřešit a druhá rovina je samotný svět knihy. Tedy soudobého Londýna, kde ale existují kouzla. Pěkně pod pokličkou, mimo znalost běžných lidí, ale pod oficiální (byť skeptickou) kontrolou policie. Kniha má několik ale. a) Není pro děti, jak jsem si myslel a doporučil ji synovi. Nikomu asi neublíží, ale místy není zcela nevinná. Hlavní hrdina má zjevně zálusk na většinu bytostí opačného pohlaví, které se v knize vyskytují. Je to takový řekl bych Star Trek. Mnoho dospělých ji odsoudí jako pitomost, pro děti to ale rozhodně není. Musí vám sednout. Mě sedla. Oddechové letní čtení. b) Knihu chápu jako spíše pilot k celé sérii. Samotná zápletka je spíše prostředek pro vystavění prostředí alternativního Londýna. Většina věcí je jen nakousnuta (schopnosti Nightingala, jeho postoje atp.), ale to je v pořádku. Tyto věci se zjevně máme dovídat postupně. Některé už naznačil druhý díl, který jsem už také dočetl. Za mě tedy milé a originální.

Londýn humor čarodějové policie městská (urban) fantasy

Ben Aaronovitch
anglická, 1964