Rekrut

Rekrut https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289660/rekrut-pyN-289660.jpg 4 2 2

Historické události roku 1953 tvoří rámec příběhu vesnického mladíka, který prožívá tvrdé střetnutí s životní realitou. Jeho otec je na základě falešného obvinění odsouzen a dosud téměř idylicky žijící rodina se musí vyrovnat s reakcí okolí. Mladík odchází s nevalným kádrovým posudkem do kladenských železáren, kde utrpí úraz. V nemocnici se v rozhovorech spolupacientů poprvé setkává s vyhraněnými názory na tehdejší společenské i politické problémy. Postupně přichází i na cestu, jak vzít svůj život do vlastních rukou.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Blok

JarsonvonBrzek
05.06.2017 3 z 5

Kniha popisuje příběh mladého muže, který kvůli totalitnímu režimu pracuje v hutích a láme si hlavu "ke komu se přidat" i přes skutečnost, že jeho otce režim poslal do žaláře. Podle mého názoru je hlavní hrdina sám autor knihy, který stejně jako Mirinek Ulman dělal topiče na lokomotivě v Kladně a vzpomínkami se často vrací na Litovelsko a Konicko, odkud Zeno Dostál pocházel. Při čtení této knihy jsem se občas ztrácel v čase, což mi narušilo plynulost četby. Není na škodu si však tuto knihu přečíst a připomenout praktiky bývalého režimu.

jprst
19.03.2016 4 z 5

U hlavního hrdiny Mirinka Ulmana se projevuje přirozená touha mladého člověka po sebeuplatnění bez ohledu na situaci a způsob, a to i za cenu ztráty svého JÁ, což uměl komunistický režim úspěšně využívat. Autor Ulmanovy postoje neodsuzuje, naopak pro ně má v souvislosti s tehdejší dobou pochopení. Ostatně tyto postoje přetrvaly i do dnešní doby, kdy řada lidí neusiluje o čistý štít, ale žije, jak se dá a jak situace dovolí.

Zeno Dostál
česká, 1934 - 1996