Rekonstrukce

Rekonstrukce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397708/bmid_rekonstrukce-mAu-397708.png 4 1586 413

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí.... celý text

Bybyla
30.06.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, to ne, ale jsem trošku zklamaná. Asi jsem očekávala jiný konec :-(

Makii
29.06.2020 4 z 5

Eliška mi byla krajně nesympatická. Chápu a toleruju, že spousta lidí má psychické problémy, ale tady snad nebyla postava, která by je neměla :) Postupem čtení jsem si říkala, ta holka je snad magor, a na konci si říkám "aha..." :-D Ale četlo se mi to dobře (až teda na pasáže o mrtvých dětech). Pocity mám ale nějaké rozporuplné..

adoli
27.06.2020 4 z 5

Autorka má styl, který mi sedí. Velmi dobře se čte. Téma velmi těžké, smutné až traumatizující. Přesto kniha stojí za přečtení.

Rade
22.06.2020 3 z 5

Téma silné až drásající, už samo o sobě musí zapůsobit.
Začátek úderný, děsivý. Ale potom přejde autorka do popisného vyprávění, na mě je toho povídání, informací, odboček a nedotažených postav až moc. Škoda…
Závěr mě – na rozdíl od mnohých – nezklamal, naopak, řekla bych, že to je vyústění, ke kterému celý děj směřoval, bublá to celou dobu pod povrchem. Že dědičné zatížení a výchova bez citového zázemí člověka vždycky poznamená. Nakonec všechna mateřství v knize vyznívají jako zátěž, trauma, ne jako radost a obohacení.
(Houbařka s komorním a sevřeným příběhem ale u mě jednoznačně vede.)

Chytuš
19.06.2020 4 z 5

Divnokniha chytré horákyně - líbila se mi i nelíbila zároveň. Už ze začátku jsem měla neurčitě určitý pocit, že o detektivní pátrání Elišky tu nejde, i když se kolem něj čtenář motá v podstatě celou knihu. Jenže celá ta pátrací posedlost - co se stalo a proč se to stalo - je jen kulisa pro rozvinutí temných vod nefunkčních rodinných vztahů. Absence pozornosti od matky svému dítěti se prolíná v časových smyčkách, ze kterých se nejde vymanit... Citová vyprahlost Elišky v podstatě v jakýchkoli vztazích - je to následek toho, co se stalo? Nebo je to něco, co se předává i podprahově - tedy i kdyby Kateřina neudělala to, co udělala, nedopadla by Eliška, kterou by vychovávala matka bez emocí, nakonec stejně?
Rozhodně to není knížka, která čtenáře nechá chladným. Naopak - dokáže vzbudit tolik emocí - stačí si jen projít komentáře... Autorka rozhodně psát umí, těším se na její další knihy.

Dajda
19.06.2020 5 z 5

Kdybych mohla dát 10 hvězdiček, udělám to :-) Román přesně podle mého gusta - krásné vyprávění s příchutí detektivky. Už aby byl další román od paní Hanišové na světě :-)

Cajda
15.06.2020 5 z 5

Začít číst dřív a ne až na večer, přečetla bych ji opravdu "jedním dechem". Tak jsem ji musela odložit a dočíst ráno. Ale je to skvěle napsané a nedá se odejít! Rozhodně si půjčím další knihy této spisovatelky. Konec je sice zvláštní a neurčitý, ale i tak doporučuji!!!!

Prey
06.06.2020 3 z 5

Autorka umí, její postavy mě zajímají, ale tohle mělo ještě chvíli zrát. Několik pasáží vyzní tak nějak do ztracena, ale tím nemyslím hlavní linku, u které to má opodstatnění. Těžké téma.

Lucie1993
05.06.2020 4 z 5

Čtiva, zajímavé téma. Nečekala jsem takovýto otevřený konec.

vekkr
01.06.2020 4 z 5

Kniha dobrá, konec mohl být jiný,.

Dashow
29.05.2020 5 z 5

Tak tohle byl fičák! Knížku jsem začala číst ve středu večer a ve čtvrtek jsem měla dočteno. Bylo to čtivé, napínavé, uvěřitelné, těžké téma, ale četlo se samo. Večer jsem potom nemohla usnout a jelikož sama mám šestiletého syna, knížka mi na hodně dlouho uvízne v hlavě. Konec mě trošku zklamal, ale i tak dávám 5*. Zbytek knihy to dokonale vyváží. Doporučuji.

Pitbullka
27.05.2020 4 z 5

Trošku mě zklamal ten konec, ale jinak hodně silný příběh. Obdivuju, jak autorka dokáže depresi a trauma tak skvěle převést na papír.

evik2710
25.05.2020 4 z 5

Četla se pěkně konec měl být lepší

Ternem
16.05.2020 4 z 5

Fascinujici silny pribeh! Knizka se mi cetla krasne. Zamrzel me otevreny konec, ale mozna je chyba v moji omezene predstavivosti. :-D

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Silný příběh o mateřství, se kterým jsem měla problém se vyrovnat. Velmi deprimující čtení, dokonalá psychologie postav, těžký osud hlavní hrdinky (podobně jako tomu bylo také u Houbařky) - pokud jste přecitlivělé povahy a navíc matky, nevím, zda tento příběh dokážete vstřebat bez následků.
Hlavní hrdinka řeší, jak se vyrovnat se skutečností, že její matka zabila jejího mladšího brášku a následně i sama sebe. Za mě velmi silný zážitek.

JIVaJaH
13.05.2020 5 z 5

Knihy od V. Hanišové jsou pro mě duševní jízdou! Opět dívka, která se snaží srovnat s událostí, která ji zasáhla v dětském věku. Doporučuji!

karol.cadex
09.05.2020 4 z 5

Líbí se mi originalita příběhů od Hanišové i to, jak je dovede zpracovat.
Stejně jako u Houbařky i Anežky je i tady Eliška poznamenaná svým dětstvím a i tady se pokouší s minulostí a vlivem minulosti na její aktuální stav srovnat. Bohužel někdy se prostě přes zažité hrůzy člověk přenést nedokáže.
Jednu hvězdu jsem ale ubrat musela - nalezla jsem pár hluchých míst a občas se autorka nechala unést, což čtenáře posune úplně jinam. Knize by rozhodně prospělo méně stran. Téma je hutné samo o sobě, což třeba Dvořáková krásně smrskne do 200 stran.

Hermiona419
06.05.2020 4 z 5

Kniha byla čtivá ,ale ten konec mě trochu zklamal.

sonkovaj
05.05.2020 4 z 5

Četla se moc dobře. Těšila jsem se na konec a pořádné rozuzlení a to se nekonalo. Za ten konec jedna hvězda dolů.

Katka2382
04.05.2020 3 z 5

Noo,bylo to napínavý a čtivý.Jen je škoda že se čtenář na konci nedozvěděl důvod toho matčina strašného činu.