Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

katynais
20.08.2023 2 z 5

Od začátku mi nesedl styl psaní, hlavní hrdinka mi nebyla sympatická a celkově slabší čtení.

Alma5
17.08.2023 5 z 5

Krásný příběh, který byl dobrým společníkem na dovolené, přestože to není žádná předvídatelná romantika.

Joyce24
30.07.2023 5 z 5

Velmi zajímavý příběh jedné porodní " báby" v Americe 30.let. Smutné a dojemné případy se střídají s těmi šťastnějšími. Kniha o těžkém životě v době hospodářské krize v USA třicátých let, kdy lidé přišli o práci, o domov a přesto bylo třeba i do tohoto světa přivádět nový život.

Lalina3
04.06.2023 5 z 5

Moc krásná kniha.

lidunka1
13.05.2023 5 z 5

Toto byla přesně knížka pro mě do postele při nachlazení. Trochu lásky, dost trápení, děj měl spád. A tou porodní bábou jsem se opravdu lehce sama stala. Výborná oddechovka, ale žádný laciný slaďák.

scarletblue
02.05.2023 4 z 5

Moc hezký příběh. Ale styl vyprávění mě nezaujal. Příliš stroze popsaný děj. Asi bych u takového příběhu očekávala víc romantického děje. Nevadilo mi, že Patience a Hester mají mezi sebou spíše chladný vztah založený na respektu a potřebě nebýt na světě úplně sám. Přišlo by mi však lepší, kdyby se příběh alespoň trochu zaobíral jejich vztahem. Nemusela to být romantická slátanina, ale alespoň trochu víc než mrazivý odstup. Nemohla jsem se proto začíst. Chyběla mi gradace knihy. Po celou dobu se nesla stejným popisným tempem. Začala jsem tedy přeskakovat stránky asi v polovině. Na druhou stranu se mi líbilo, že autorka popsala podrobně jednotlivé porody a práci Patience. Rozhodně z ní neudělala vševědoucí porodní bábu, což přidalo na autentičnosti.

marti7729
24.02.2023 5 z 5

Upřímně jsem od knihy čekala něco jiného, ale v dobrém slova smyslu. Ten příběh mě naprosto uchvátil. Kniha se strašně dobře čte a během několika minut se dostanete do prostředí apalačských hor. Opravdu reálně vykreslený příběh porodní báby. Jako matka jsem trnula u každého horšího porodu, jak to dopadne. Tvrdá doba, ale měla něco do sebe. Zvládla bych i klidně více stran :)

Katuska88
06.02.2023 5 z 5

Po dlouhé době, o dvě děti později přečteno podruhé. A jsem opět nadšená. Po zkušenostech s vlastními porody jsem si četbu užila ještě víc než před léty.

moudivlacek
27.11.2022 5 z 5

Velmi reálně vylíčený životní osud porodní báby Patience z 20. - 30. let minulého století, včetně vzpomínek na její nešťastnou minulost. Líčení života z doby, kdy černí, byť už osvobození z otroctví, stále neměli stejná práva v životě jako bílí. Z doby, kdy domácí porody byly normální, kdy si lidé vzájemně vypomáhali, ale také si ubližovali. Patience přijímá jako svou výpomoc mladou černošku Bitsy, ale odmítá z ní udělat svou služku. Spíš je velmi brzy její kamarádkou. Obě mladé ženy v sobě nacházejí nejen kolegyni, ale i věrnou kamarádku. Příběh, kdy "pár hloupých" lidí se pokouší vzkříšit Ku-Klux-klan. Patience už nedoufá v lásku a ani v nic víc, přesto tu potkává svérázného nového veterináře, který se jí dostane pod kůži.
Příběh se mi moc líbíl, tak se budu těšit na další díl.

SumýšIrena
24.11.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Mám ráda příběhy porodních bab a tady bylo porodů požehnaně. Taky mi vyhovovalo, že tu nebylo moc romantiky. Už se těším na další dvě knihy.

Mrňous1
12.10.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostala náhodou poprvé jako k e-knize, které moc nečtu, takže jsem ji odsunula stranou. Potom jsem ji náhodou objevila u nás v knihovně a půjčila si ji a jsem opravdu nadšená, byla by velká škoda o takový čtenářský zážitek přijít. Zhltla jsem ji jako malinu a opravdu si pochutnala. Rozhodně doporučuji a těším se na další díl.

Knihomol2108
09.10.2022 5 z 5

Nádherná kniha o lidsví, naději a přesto to není červená knihovna. Kniha dojímá i nutí k zamyšlení. Nádhera

izka
08.09.2022 5 z 5

Krásné čtení, nejvíce se mi ze série líbil právě první díl.

Martooni
01.04.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila. Příběh porodní báby a prostředí 20.let minulého století v americkém venkově mne překvapil. A jsem ráda, že jsem si o něm přečetla. Trochu se mi pletly maminky, které porodily.

Patience jsem fandila a v průběhu jsem nechápala její zvláštní vztah s veterinářem. Ale po tom, co prožila, jsem ji nakonec pochopila. Skvělá silná žena! Těším se na další díl.

danazeskolky
24.01.2022 5 z 5

Moc se mi líbilo. Je to zase úplně z jiného soudku, než běžně čtu. Úplně jsem si představovala tu krajinu, obydlí, lidi... Úžasně popsané porody. Jsem v údivu, že porodní báby pracovaly dost často zadarmo a jak k nim někdy byli lidé nespravedlivě zlí. Líbila se mi ta syrovost a přímočarost venkovských lidí. Obdivuji hlavní hrdinku, jak dlouho dokázala své tajemství držet a zvládnout takovou tíhu.

marieke
08.01.2022 4 z 5

Moc příjemné čtení, které zaujme jak ty, kdo mají rádi romány o porodnictví tak veterinární příběhy, protože přítel hlavní hrdinky je veterinář. K tomu i náhled na dobové události jako velká hospodářská krize, sociální problémy, vztah k černošským obyvatelům, nebezpečí Ku Klux Klanu apod. Hned jsem si pak přečetla druhý díl, který je taky moc pěkný a plánuji i třetí.

petrulkaa
30.12.2021 5 z 5

Krásný příbě, jen je mi smutno, že už skončil. Jsem babička čekatelka, za měsíc se má narodit náš vnouček, takže jsem jednotlivé porody hodně prožívala. Vřele doporučuji si přečíst tento poutavý příběh silné a životem zkoušené porodní báby, hezky je popsán vztah mezi Patience a její kamarádky černošské dívky Bitsy. Postupné sbližování s okolním světem, který zrovna nebyl nejjednodušší. Už se těším na další díl.

Dandy1
16.12.2021 3 z 5

Příjemná, lehce předvídatelná kniha. Na pozadí se odvíjí změny ve společnosti po krachu na burze.

anibeni
27.11.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že si mě ta kniha tak získá... může to sice vypadat, že je to tam od porodu k porodu, ale na pozadí všech těch porodů se odehrává skutečné drama... ať už je to hospodářská krize a nebo soužití bílých s černými.. Moc se mi to líbilo..

Hobo
04.11.2021 5 z 5

Nikdy jsem netušil, že román o takovém množství porodů budu tak hltat!