Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278507/bmid_porodni-baba-od-reky-hope-ODx-278507.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

Atuin
07.06.2017 3 z 5

V rámci nějakého subžánru oddychové literatury, by si kniha zasloužila i větší, rozměrnější hodnocení. Pokud ji mám však zasadit do kánonu jakési světové literatury, kde se autorka snaží rozebírat vážná témata, musím jít s hodnocením poněkud níž a to nikoliv ve špatném slova smyslu. Jsou to plné tři hvězdičky, tedy kniha je dobrá, ale tím to také končí. Všechny události se v ní dají předvídat. Příjemné odpočinkové čtení, kde se mezi řádky autorka snaží skrýt rámec doby o které píše, ale ne nijak do hloubky a ne nijak přesvědčivě,ale hlavně předvídatelně.

denib
07.05.2017 5 z 5

Takhle má vypadat zajímavá kniha, ve které se spojuje jak příběh samotný, tak vykreslení tehdejší doby a atmosféry. Život hlavní hrdinky je těžký, ale dostatečně si uvědomuje, že mnozí jsou na tom ještě hůř. Díky povolání porodní báby se dostane do styku se spoustou lidí a vidí jejich životy. Takže se čtenář hodně dozví nejen o porodech, ale i o problémech během hospodářské krize - chudobě, rasismu, nezaměstnanosti. A je to napsáno velmi lehce, člověk se ani nenaděje a už je kniha přečtená.

helenkan
25.04.2017 5 z 5

Hezky napsaný,zajímavý a velmi čtivý příběh.

Gibis
07.04.2017 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh. Rozhodně doporučuji a už se moc těším na pokračování.

zuzi1162
01.04.2017 5 z 5

Mě se líbilo moc. Kniha je psaná čtivě a ze všeho máte pocit takové čisté opravdovosti, nikdo na vás nic nehraje.

hlina
19.03.2017 4 z 5

Moc hezké čtení. Určitě si přečtu i pokračování.

Knižní střípky
12.03.2017 5 z 5

No tak toto jsem si opravdu moc krásně užila. Musel to být moc těžký život, buďme rádi za to, jak se nyní máme. Děj knihy se odehrává v nelehkých časech 30. let 20.století v Americe. Svět se otřásá v základech po krachu americké burzy, spousta životů je v ohrožení, černoši jsou stále ještě jenom tou barevnou lůzou a kdo z bílých se s nimi bude "pachtovat", ten bude litovat.....Bylo to tak a muselo to být moc těžké. O to více musí člověk obdivovat lidi, kteří i v tomto nelehkém období se nebáli a dokázali se vzepřít systému a nastoleným "pravidlům a zvyklostem". Patience byla dobrá žena, hrdá žena, která i přes nepřízeň osudu a tolik životních kopanců dokázala pokaždé znovu vstát a jít dál. Našla si své místo na zemi, stala se z ní skvělá porodní bába a spolu se svou přítelkyní, černoškou Bitsy, utvořily skvělý tým, který dokázal pomoci mnoha ženám v jejich těžké chvilce. Mnohdy tuto pomoc poskytovaly zadarmo, mnohdy v dost otřesných podmínkách, ale neodmítly nikoho. Třešničkou na pomyslném dortu jsou zde krásné popisy porodů, je vidět, že autorka je z oboru a ví, o čem píše. Pro mě krásné čtení o nelehké době.

kasavubu
24.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Co oceňuji, je autorčina erudovanost ve věcech porodů, která pramení z toho, že je sama porodní asistentkou. Příběh Patience, který se před námi postupně rozvíjí, mě chytil za srdce. Obdivuji, jak se dokázala se vším, co jí v životě potkalo, vyrovnat. Co oceňuji u autorky je, že ačkoli je v příběhu obsažena i milostná rovina, není to tu podáno jako béčková červená knihovna. Za to patří autorce dík a obdiv. Moc bych si přála dozvědět se, jak to bylo s Patience dál, třeba se ještě někdy v budoucnu dočkáme. Všimla jsem si, že od autorky by měla v dubnu vyjít další kniha, ale ta už by neměla být o Patience, ale její přítelkyni Becky. I tu si určitě nenechám ujít. Za mě tedy naprostá spokojenost.

Izu
30.01.2017 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Domácí porody zajímavě a věrohodně popsány spolu s osudy rodin.Nebyl to jednoduchý život, ale jsem ráda, že to bylo vylíčeno pravdivě a autorka z toho nedělala červenou knihovnu.

kika 13
18.01.2017 5 z 5

Příběh mě úplně dostal a konec jsem hltala a netrpělivě odhadalova závěr.
Místy smutné čtení bylo těžké žít v této době.
Jsem ráda,že jsem si román přečetla.
A ještě se hodí i do výzvy.

arket
13.01.2017 5 z 5

Hezký příběh. Dobře se to četlo.

orinka3
30.12.2016 4 z 5

A tak...nebylo to špatné čtení. Trochu mi vadily ty posuny v čase, pomíchaný děj současný i minulý, ale určitě to není žádná limonáda. Četlo se to dobře, jen mě to nechalo nějak chladnou. Hrdinka byla šikovná, statečná se srdcem na pravém místě, přesto si mě jaksi nezískala. Nechápu proč....moc papírová?

Ivana11
26.12.2016 4 z 5

Čtivá, příjemná, zajímavá.

hanča34
13.12.2016 5 z 5

Na začátku jsem si říkala, jak může být 400 stránková kniha o porodní bábě. Pár porodů a je to. Byla jsem mile překvapena obyčejným příběhem obyčejné porodní báby v době, kdy se bílým ani černým nežilo moc dobře. Přesto se tam odehrávaly tak krásné vztahy mezi lidmi, moc mně to oslovilo.

Markisska
04.12.2016 5 z 5

Moc krásné čtení, knihu doporučuji. Těším se na pokračování, doufám, že u nás brzy vyjde.

Blanka1964
29.11.2016 4 z 5

To bylo tak krásné čtení!!! Úplně to hladilo, tak jsem se do toho ponořila, že jsem měla pocit, že jsem v tom příběhu a hrozně mě mrzelo, že ta knížka má konec. Neskutečně laskavé vyprávění, i když žádná selanka žít v té době a prostředí to jistě nebyla.

jarki
25.11.2016 5 z 5

Vřele doporučuji si přečíst tento poutavý příběh silné a životem zkoušené porodní báby, hezky je popsán vztah mezi Patience a její kamarádky černošské dívky Bitsy. Postupné sbližování s okolním světem, který zrovna nebyl nejjednodušší.

Zdenulkaa
29.10.2016 5 z 5

Moc hezký příběh, čtivý. Rozhodně doporučuji.

Kačík
19.10.2016 5 z 5

Poutavý a drsný příběh, knížka se krásně četla, rozhodně doporučuji.

zuzana2599
09.09.2016 5 z 5

Na tuto knížku jsem se dlouho těšila a nezklamala mě. Příběh tak obyčejný, bez velké zápletky, no nesmírně působivý, silný a zajímavý. V tak těžké době je hodně silných a pevných lidí. Patience patří k nim, bez očekávání a naděje žije svůj život, a nakonec dostává to, co ani sama nečeká a v co ani nedoufá. Vřele doporučuji všem, tento příběh bez špetky romantiky stojí za přečtení!