Řeka, která teče pozpátku

Řeka, která teče pozpátku https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323029/mid_reka-ktera-tece-pozpatku-yY5-323029.jpg 5 112 27

Románový příběh dvou osamělých dětí. Tomek má jediného přítele, starého moudrého vesnického písaře, Hannah miluje svého žlutomodře zbarveného ptáčka, jedinou památku na zemřelého otce. Ti dva se nakrátko setkají v Tomkově krámku, kde chce Hannah koupit živou vodu z řeky Kžar… Tak začíná Tomkovo hledání řeky Kžar, a hlavně tajemné Hannah, která mu stále uniká. Moderní příběh čerpá z odvěkých zdrojů, ale i z dětské touhy po dobrodružství, mořích, pouštích, přátelství a lásce. Najdou se dvě dospívající děti? A co všechno jejich shledání předcházelo? Jean-Claude Mourlevat, původním povoláním učitel a divadelník, je jedním z nejzajímavějších autorů pro děti a mládež v současné Francii: inspiraci ke svým příběhům často čerpá z pohádkové mytologie, vypráví je však živě a současně.... celý text

LenkaCechova
LenkaCechova
15.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Pro mě zatím nejkrásnější dětská kniha. Nádherně napsaná, opravdu vás chytne za srdce, a těch dobrodružství, co se tam odehrává. Je určitě impulsem ke čtení u dětí 10+, doporučuji.

“Mám teď několik pokladů: dopis od svých adoptivních rodičů, buzolu od Jorima, pěnkavu od tatínka, voňavku od Pepigomy, prstýnek od Alizée. Ty jsi, Tomku, můj živý poklad. Proto jsem ti vyprávěla, tobě a nikomu jinému, svůj dlouhý příběh. Teď, jak jsem slíbila, už budu mlčet. Příběh skončil. Víc už není co říct. Ale napíšu ještě poslední slovo, já, která tak ráda mluvím, vyberu nejkrásnější slovo ze všech. Naučila jsem se ho v poušti. To slovo zní “ticho. “

Miladad
Miladad
29.10.2023 5 z 5

Nádherný příběh s krásným koncem. Má v sobě hodně věcí k zamyšlení nejen pro děti. Krásná poetika, fantaskní světy... Přečetla jsem na jeden zátah.

1.Agness
1.Agness
02.05.2023 4 z 5

Příběh čtivý, imaginární, působí na všechny smysly. Autor čtenáři nabízí poznání množství minipříběhů a minisvětů, které v sobě nesou zajímavé, mnohdy filozofické myšlenky. Jde cítit inspirace pohádkami, mýty, což anotace knihy slibuje. Bavilo mě sledovat cestu hrdinů, i když celá druhá polovina knihy už nespěje k ničemu překvapivému. Bavilo mě, jak autor nastiňuje důležitá témata, i když je před čtenáře jen položí a už se běží zabývat nějakým jiným tématem. Ale dohromady na mě příběh působí jako první draft, nic mu nechybí, možná je v něm až příliš. Hrdinové putující malými uličkami už se nebyli schopní vrátit na hlavní cestu a z jednotlivých příběhů stvořit jeden svět, jednu myšlenku, jeden celek. Po dočtení jsem přemýšlela nad časovou osou a vlastně už se mi cesty obou hrdinů nechce spojovat... nechce se mi přemýšlet, jak cesta trvala dlouho a jak dlouho tedy ptáček musel čekat... Abych to shrnula: jako poklidnou exkurzi do světů fantazie doporučuju, nicméně cesta plná napětí to není.

Ellíza
Ellíza
26.12.2022 5 z 5

Pro mě to byl magický příběh :)... Jeho první část mě dokázala vtáhnout do děje více než ta druhá, ale celkově jsem moc ráda, že se ke mně takhle kniha dostala.

kofee
kofee
31.05.2022 5 z 5

Hřejivá Něha, všudypřítomná Laskavost , klidné Dobrodružství a horydolypřenášející Láska, toť tenhle nádherný příběh o dvou cestách, které se nakonec zcela jistě protknou v jednu. Magický realismus pofrancouzsku.

Marmarek
Marmarek
24.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Nikoliv špatné, ale vím, že už se ke knize nevrátím. Magických dětských knih znám více a řada z nich mi přijde lepších (Malý princ, Nekonečný příběh, Alenka). Kniha má krásné ilustrace, ale přijde mi velmi nekonfliktní, kromě medvědů a čarodějnice, což se obojí vyskytne jen na chvilku, tu vlastně není žádné zlo (srov. s anotací), víceméně jde jen o zádrhely na cestě. Příběhu myslím rovněž moc neprospívá, že je vyprávěn dvakrát - sice to vyplní bílá místa, ale nepřinese nic nového. Snad kdyby závěr s horou byl až na konci té druhé poloviny... Linie s ptáčkem nedořešená. V jednu chvíli se říká, že je zakletý už tisíc let. Tak proč potřebuje tu vodu nesmrtelnosti? A pokud to byl zakletý člověk, nikdo se netázal na jeho názor. Naopak se zdá, že teď bude zakletý na věky... Rozhodně tu jsou pěkné nápady (život v poušti nanečisto).

eva3992
eva3992
17.09.2020 5 z 5

Příběh dvou osamělých dětí – Tomka a Hannah. Oba chtějí najít řeku Kžar, ve které je údajně živá voda. Každý se vydá na svou cestu. Potkají se? A najdou řeku, která teče pozpátku?

Tohle byla nádhera! Dobrodružná pohádka, která Vás pohladí na duši. Příběh dvou dětí, které se každé ze svého důvodu vydá na cestu, která je plná překvapení. Zavede Vás na místa tajemná, krásná, ale i nebezpečná.

Styl, jakým je kniha napsána, určitě sedne malým i velkým čtenářům. Moc jsem si ji užila a věřím, že si ji užije i můj desetiletý syn. Knížka je napínavá, stále se v ní něco děje, nepustí Vás od sebe, dokud ji celou nepřečtete. Když jsem knihu dočetla, chvíli jsem se usmívala a pak jsem byla smutná, že něco tak krásného končí.

Je plná poučení a krásných myšlenek, které Vám vykouzlí úsměv na tváři. Fantazii si zde autor opravdu popustil a vymyslel spousty zajímavých zemí a lidiček. Popisy všech míst Vás pohltí a budete si připadat, že jste celou dobu s Tomkem a Hannah. Někdy se o ně budete bát, jindy jim budete závidět.

Rozhodně ještě musím zmínit nádherné ilustrace Jindřicha Janíčka, které knihu krásně doplňují.

Pokud chcete na chvilku uniknout z tohoto uspěchaného světa, ponořte se na chvilku do řádků, které Vás pohladí, potěší a odvedou tam, kde nemají špatné myšlenky šanci. Nechte se unášet pohádkou, příběhem, který Vás obejme, jak hřejivá náruč.

inachisio
inachisio
30.08.2020 5 z 5

Hlavně první polovina knížky mi padla do noty. Měla jsem chuť na lehké, hezké fantasy a dostala jsem hezké, lehké fantasy, v němž se mi neuvěřitelně líbil vymyšlený svět. Nebylo to dokonalé, ale sovělé a strhující určitě ano.

parvitas
parvitas
25.04.2020 5 z 5

Príbeh o nádeji a putovaní až na kraj sveta a ešte ďalej. Nájsť rieku, ktorá tečie pospiatky, objaviť prameň živej vody a zachrániť niekoho pred smrťou, či zistiť, aké je najkrajšie slovo zo všetkých. Svoj príbeh rozprávajú dospievajúci hrdinovia; raz Tomek, potom Hannah, ich cesty sa niekde pretnú a zase vzdialia. Je to krásne rozprávkové putovanie. Ak ju chcete zaradiť, tak asi trošku pripomína Nekonečný príbeh... ale aj plno iných kníh. Je to magický realizmus pre deti, knižka je určená pre čitateľov od 9 rokov a určite ju odporúčam, mne sa páčila, bola ako pohladenie... Všetci sú tam láskaví a dobrí, presne tak ako to vidia deti... a tak to aj má byť... Krásna kniha.

zahradnice18
zahradnice18
31.01.2020 3 z 5

Při čtení jsem se nenudila, ale ani příliš nebavila. Vlastně nevím, komu bych ji doporučila. Pro malé děti je příliš složitá, starším dětem by podle mě připadala příliš dětská, snad pro romantické dospělé. Trochu mi připomínala Malého prince, ale ten se mi zdál mnohem čtivější.

85098211
85098211
24.01.2020 4 z 5

Zvláštní, ale zároveň pozoruhodný příběh o putování dvou dětí za živou vodou. Nejdříve se jen krátce setkají, aby se jejich cesty na poměrně dlouhou dobu rozdělily - ale naštěstí se posléze zase protnou a k cíli se dostanou Tomek i Hannah společně. Obě vyprávění mají něco do sebe, každé z nich je originální. Nejdřív jsem si myslela, že se mi víc líbí to Tomkovo, ale nakonec mě úplně stejně zaujalo i to, co prožila Hannah. Kniha je dobře a hlavně čtivě napsaná, nepostrádá určitou poutavost, napínavá místa i pohádkovou poetiku. Přesto mne docela mrzí, že se mi do rukou dostala až v dospělém věku. Protože, kdybych ji četla zhruba před třiceti lety - to ale ještě nebyla ani napsaná ;-), jsem přesvědčená o tom, že bych určitě byla nadšená ještě o maličko víc...

triatlet
triatlet
12.01.2020 5 z 5

"Život má víc fantazie než já." (s. 124)

Po přečtení posledního slova se rozhostí ticho, které voní po rozkvetlé louce. Čtenář na chvíli ztratí pojem o čase, ale díky kouzelným slůvkům jako je svoboda, dobrodružství nebo fantazie znovuožívá příběh Tomka a Hannah. Vzhledem k tomu, že jsou jejich životy propojeny, tak i vyprávění Hanny, které navazuje na Tomkovo, dotváří tento vzácný knižní celek.
Možná by bylo zajímavé někdy se ke knížce vrátit a číst ji v obráceném pořadí - nejdřív Hannin příběh a pak Tomkův.
Zpočátku mi autorův styl trošku připomínal Amélii z Montmartru, v Zapomenutém lese pak Hobita, celkově putování a metamorfózy asociují Tuláka po hvědách.
Po návštěvě u Voňavkářů jsem propadl svébytnému světu Tomka a Hannah a vlídnému vyprávění.
Nejvíce se mi líbila návštěva v království šeredů.
Ilustrace Jiřího Janíčka jsou baobabsky nádherné.

ČV 2020 - 6. Kniha, která vás zaujala svým názvem

Epes
Epes
15.11.2019 4 z 5

Pohádka o cestě za nedostupným lékem. Zvláštním prvkem je, že se vlastně jedná o příběhy dva, z nichž první vyzradí konec toho druhého v polovině textu. Takže dále čteme s úlevnou jistotou, že to dobře dopadne, a užíváme si rozkrývání paralelních osudů obou hlavních postav.

jxr
jxr
09.05.2019 5 z 5

Dobrodružná kniha pro malé i velké čtenáře, která rozhodně nenudí – jedno dobrodružství střídá druhé a každé další je neuvěřitelnější a plné fantazie.
Příběh hledání a nalézání, lásky a přátelství, touhy a dobrodružství trochu připomíná knihu Tobiáš Lolness od Timothée de Fombelle ( Tobiáš Lolness je detailnější, propracovanější a spíše pro velké čtenáře – líbil se mi o něco víc). Kniha nás zavede do tajemných míst a dalekých krajů, potkáme v ní mnoho zajímavých bytostí, projdeme pouští, přeplujeme oceán, zabloudíme v lese zapomnění, navštívíme tajuplný ostrov, zdoláme hory,…
Kniha je krásně provedená, plná kvalitních ilustrací od Jindřicha Janíčka, které jsou ozdobou a skvěle doplňují text…

Isew
Isew
14.04.2019 5 z 5

Dvě dospívající děti a jejich putování k tajemné řece Kžar. Nesmírně mě bavila místa a lidé, se kterými se při své cestě Hannah a Tomek setkali. Nápady, kterými autor sršel, jsem si moc užívala. Marie, Bumprd, Voňavkáři, život na poušti, ztracená princezna... Všechno mělo své místo a nic nepřebývalo. Moc si přeji, aby si cestu ke knize našly i mé děti. Stojí za to.

broskev28
broskev28
06.01.2019 4 z 5

Jelikož sadlo knihu doporučuje i milovníkům děl T.d Fombelle, a mezi ty se rozhodně počítám, dala jsem se do čtení. Pohádkový příběh se mi líbil moc, ale jeho četba určitě není jednoduchá. Když si na zadní straně přečtu doporučení "čtenářům od 9 let", myslím si své. Pokud chcete, milí rodičové, aby se vaše děti pokochaly tímto krásným příběhem, raději jim ho předčítejte. Jinak se totiž může stát, že si ho přečtou až jako dospělí (to je ta lepší varianta), anebo se k němu nedostanou vůbec. A to by byla škoda . . .

Pett
Pett
16.07.2018 4 z 5

Putování dvou osamělých duší za láskou a nesmrtelností... přes lesy bloudící, přes luka vonící a mořské pláně plující... k řece Kžar... té, která teče pozpátku a dá vám možnost žít navždy... dobrodružství, které je tak mile odvyprávěno a zdobí ho tak moc hezká myšlenka...
Pro mojí rozbolavělou maličkost teď a tady velmi aktuální téma... představa té trošky živé vody pro jednu mojí pěnkavičku, která uletěla hodně hodně daleko a zanechala za sebou prázdno, je více než lákavá... ALE... využili bychom opravdu této možnosti, kdyby přišlo na lámání života? Toť otázka...

vlaštovečka
vlaštovečka
10.04.2018

Musím říct, že je tato kniha do jisté míry okouzlující, ale musím také přiznat, že mě ta druhá část bavila o něco víc...

HanKasp
HanKasp
06.02.2018 5 z 5

Příběhy dvou dětí - Tomka a Hannah, kteří jsou sirotky, ale dosud žili v určitém osamění. Oba se vydávají na cestu, každý jde tou svou. Na neuvěřitelnou cestu plnou nebezpečí, odvahy, strachu, pokory, sebezapření a mnoho dalšího.

Kniha je rozdělena do dvou kapitol, z nichž každá popisuje pouť jednoho ze sirotků. Jejich cesty se však místy protínají.

Knihu doporučuji i dospělým čtenářům. Domnívám se, že každý si v ní může najít něco, co jeho život obohatí. Minimálně si vzpomenete na to, jaké bylo být dítětem, snít a prožívat svá "malá" dobrodružství.

Yaromil
Yaromil
14.01.2018 4 z 5

Kniha byla pro mě jedním z mála spontánních nákupů, ale šel jsem tak trochu na jistotu, protože jí vydal Baobab a tam jsem zatím s žádnou knihou nesáhl vedle. Nejinak tomu bylo u Řeky, která teče pozpátku - milého fantaskního příběhu, u kterého se čtenář opravdu nenudí a nechá mysl odpočinout (nebo snad odletět) od starostí všechního dne. Velmi příjemné čtení a rád si přečtu i další autorovi knihy.

moře a oceány smrt naděje sny lesy pouště strach radost vůně dětská dobrodružství

Jean-Claude Mourlevat
francouzská, 1952
2016  90%Řeka, která teče pozpátku
2008  89%Zimní bitva
2016  79%Dr@hý příteli
2019  89%Jefferson
2023  96%Jefferson dělá, co může

Kniha Řeka, která teče pozpátku je v