Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263031/bmid_reka-bohu-1kM-263031.jpeg 5 2183 338

Řeka bohů / Rieka bohov série

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Alpress

River God , 1993

yaoiyuri
01.04.2023 3 z 5

Upřímně nechápu, proč má kniha tak vysoké hodnocení. Historicky je to (hádám) dost nepřesné, přidaná hodnota je někde na úrovni hollywoodského akčně-romantického bijáku, ale pamatuji si, že v pozdních devadesátkách / raných 00s tu knížku měla v knihovně velká část příbuzných.
Vypovídající bylo, že když jsem se letos ptala, o čem to je, nikdo z nich mi to nedokázal říct, ačkoliv se všichni dušovali, že to kdysi četli a že se jim to *asi* líbilo.

Taita je Mary Sue. Ukázková. Místy naprosto nesnesitelná. Nezdravě lpí na své majitelce a některé jeho myšlenkové pochody mi přišly vyloženě creepy. Je to génius a všeuměl, navíc šíleně domýšlivý. Rozhodně jsem se s ním nedokázala sžít, ačkoliv jsem na to měla víc jak 700 stran.

Na druhou stranu Smith psát uměl, ne že ne, hlavně akční scény. Proto za 3*.

Víla
30.03.2023 2 z 5

Pohádka pro dospělé. Krásný příběh, napínavý, poutavý a propracovaný, bohužel nerealistický, nepravděpodobný i z historického hlediska, s plochými postavami. Od autora jsem četla ještě Běsnění, to mně připadalo z uměleckého pohledu kvalitnější, ale ne tak pěkné. Řeka bohů mně připomíná Waltariho Egypťana Sinuheta přepracovaného do holywoodského formátu.

Havrnka
15.03.2023 5 z 5

Nádherný román. Doporučuji!

items
03.03.2023 odpad!

Čakal som, že Taito pri jeho super schopnostiach rozbije atóm niekde na prvých 100 stranách, no nezvládol do...Chuck Norris je iba jeden!

iška
23.02.2023 4 z 5

Tak to byl jeden z mých velkých čtenářských restů. V žánru historických románů to určitě patří k těm nejlepším. Souhlasím se všemi komentáři přede mnou, že Egypťana Sinuheta to nepřekonalo, s mnoha věcmi bych polemizovala, ale byl to román a četl se velice dobře.

marky2558
20.02.2023 5 z 5

Kniha, ke které se vždy ráda vracím. Poprvé jsem ji četla v mých patnácti letech a okamžitě jsem se zamilovala do starého Egypta. Napínavý a do detailů vyvedený příběh.

Čmeláček
14.02.2023 4 z 5

Tak na mě naše paní knihovnice zase jednou vyvinula nátlak :) a přemluvila mě, abych si přečetl tuhle knihu. A i když jsem se s ní trochu trápil - a fakt nemám na mysli paní knihovnici :))), protože historické romány nečtu prakticky vůbec, tak nakonec jsem zas až tak moc nelitoval. Dávám čtyři stars, ale radši se teď vrhnu zase na nějaký thriller :).

jasminecka
25.01.2023 3 z 5

Pro me nenarocne prazdninove cteni, zabavi cloveka novymi a novymi zapletkami a zvraty... Ale boj se slony uz byl na me krapet moc.

tlllk
25.01.2023 4 z 5

Bavil som sa, Taita niečo medzi MacGyverom, Michelangelom a Nostradamusom to posúva z historického románu skôr do zábavnej roviny. Určite siahnem po pokračovaní, ale treba si nechať odstup.

Jarka88
02.01.2023

Na začátku jsem měla trošku problém u otroka který
já já já všechno vím všechno znám všechno umím
Ale pak jsem se ponořila a přečetla všechny díly řeky bohů

prochajda
01.01.2023 4 z 5

Příběh z pravěkého Egypta očima sluhy, otroka, lékaře, eunucha... Taito slouží své paní Lostris, dceři vezíra Intefa, která se později stává královnou Egypta. Lostris miluje velitele armády Tanuse, ale je otcem provdána za faraona Mamuse. Taito je jejich přítel, rádce, ale hlavně důvěrník. Vypráví o útrapách při útěku před válkou po řece Nil a následný návrat královny do rodné Théby. Taito je přítelem i pro korunního prince Memona. Kniha je obsáhlá, ano, mohla být kratší, ale stojí za přečtení.

Bakana
27.12.2022 3 z 5

Komentáře čtenářů přede mnou mě pobavily :-) (heavy66, Isew, Bafy, jamesek007, Aliii) sama bych to líp nenapsala.
Řeka bohů naprosto nesnese srovnání s geniálním Egypťanem Sinuhetem.
Začátek vypadal slibně, jenže pak všichni okolo Taita, včetně jeho samotného, začali být otravně dokonalí, takže se to nedalo číst. Přistihla jsem se, že celé té povedené rodince přeju pořádnou katastrofu, a to byl signál, že už nemá cenu číst dál :-D.

heavy66
10.12.2022 3 z 5

Waltarimu věřím, že v Egyptě byl, a Sinuhet mu diktoval svoje paměti. U Wilbura Smithe si tím jistý nejsem. Hodně věcí si vymýšlí, příběh je zdlouhavý, povrchní, řada historických detailů nesedí, hlavní hrdina je básník, hudebník, malíř, stavitel, fyzik, geodet, lékař, astrolog .... něco jako Jára Cimrman. Prostě taková televizní inscenace na Príma Vole! Ale kniha nemusí být nutně velkou literaturou, stačí, když je zábavná. A to Řeka bohů docela je!

Isew
24.11.2022 3 z 5

Tahle kniha je dlouhá. Kdyby byla o polovinu kratší, tak je pořád dlouhá. První dvě třetiny knihy byly docela dobré, někdy dokonce výborné, někdy nudnější. Ta poslední třetina byla nuuuddddnnnnáááá. Knihu bych ukončila střetem s Intefem a dala bych mnohem větší hodnocení. No, položka do letošní výzvy splněna a další díly určitě vyhledávat nebudu.

Bafy
03.11.2022 1 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio a I tak to bylo chvílemi náročné. Nebýt čtenářské výzvy tak jí minu jako dosud a to mám příběhy z Egypta ráda. Děj mi přišel často nesmyslný a velmi nadsazený. Otrok Taita který je machr snad na vše a prokazatelný génius brzy začne doslova otravovat. Děj je mnohdy až utahaný a jindy zase vysloveně nechutný boť autor se vyžívá v detailních popisech mordů, mučení a jiných zvrhlostí. Egypt je zde opakovaně líčen jako vyspělá a vzdělaná civilizace, která se ovšem vyžívá v zabíjení lidí či zvířat, v mučení, otrokářství a hlavně hromadění majetku. Lid je pověrčivý a dokonce si nechá namluvit, že jejich královna 2krát otěhotněla s mrtvým faraonem a nikomu nepřijdou zvláštní každovečerní návštěvy jednoho z hrdinů. Nu co komu všemu dodat.... z knihy mám rozporuplné pocity, pocit že lidé zůstali stále stejný a pak nechápu proč má někdo potřebu toto tvořit.....

jamesek007
31.10.2022 4 z 5

když mi bylo dvacet, četl jsem plný elánu egypťana sinuheta a byl jsem nadšený, teď když mi je třikrát tolik, při vší úctě, mi stačí řeka bohů jako audio při práci na zahradě. knihu bych nedal. dospěl jsem přes celý svět zpět do kolébky civilizace - řecka a jeho stoicismu a renesaci v itálii ). dám 75% i když bych klidně deset ubral za klikaře egyptského brouka pytlíka. klobouk dolů za propracovanost.

Aliii
28.10.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak to byla výzva s velkým V. Nešlo ani tak o délku knihy (několika set stránkové knihy mě nijak neodrazují), šlo spíš o zpracování a příběh.
Všeuměl a všudybyl Taita toho stíhal a zvládal tolik, že by mu mohl Chuck Norris závidět a ač pouhý otrok, mohl se všude volně pohybovat, zadávat práce řemeslníkům a všechno, ale opravdu všechno osobně kontrolovat.
Vadily mi také zbytečně brutální popisy některých scén - jako by se v nich autor přímo vyžíval.
Škoda, autor nepochybně vyprávět umí a prostředí starého Egypta mám ráda, ale do čtení dalších dílů vůbec nemám chuť.

Grynče
01.10.2022

Nádhera. Těším se na další díl.

alabra
11.09.2022 5 z 5

Skvělé počtení, od všeho něco - historie, dobrodružství, napětí, trochu romantiky i fantazie, skvělý rámec tajemného Egypta, výborná prázdninová četba. Nic náročného, odpočinková záležitost.

icezero
03.09.2022 4 z 5

Za mě souhlas s tím, že by si kniha zasloužila zfilmovat... Na druhou stranu při rozsáhlosti jakou má, by se spousta musela vynechat nebo by to bylo spíš na seriál.
Přečteno s několika přestávkami, protože místy se děj fakt táhnul, ale z knihy jako celku, o pohledu na starověký Egypt, mám docela dobrý pocit

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021