Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263031/bmid_reka-bohu-1kM-263031.jpeg 5 2183 337

Řeka bohů / Rieka bohov série

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Alpress

River God , 1993

11.02.2016 5 z 5

Podle mého jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Až teda na prvních 40 stran, díky kterým jsem začínala 2x :-) Napínavý děj, člověk citově splyne s hlavními hrdiny, prostě super kniha!!!

Channach
Channach
09.02.2016 5 z 5

Knížku miluju a čtu opakovaně už od základky a pokaždé v ní objevím něco nového. Zraje ve mně jako víno. Bližší recenze v záložkách.

Aknel26
Aknel26
20.01.2016 4 z 5

Výborná kniha ze starého Egypta, ve které najdeme snad všechno: napětí a akci, ale i lásku, strhující vyprávění i květnaté popisy krajiny, šperků či lodí. A snad i něco z historických reálií. Hvězdičku dolů strhávám za postavu Taity, který byl sice výtečný, velmi pozorný vypravěč, ale takový všeználek, všudybýlek, velice krásný, zdatný, vzdělaný, předvídavý... zkrátka ve všech ohledech geniální a také patřičně ješitný.

Renča42
Renča42
19.01.2016 5 z 5

Není pochyb, že ta knížka je vážně dobrá. Viděla jsem i film, ale v knize je toho daleko víc.

emilly85
emilly85
13.01.2016 5 z 5

Knihu jsem četla už nejmíň 3x a vím, že si ji určitě v budoucnu ještě přečtu.je vynikající a pro mne od Smitha nej. Četla jsem, že i většina je založena na podkladě vykopávek a nálezu svitků, kde bylo popsáno tohle období, které Smith dostal za úkol přepsat do čtivé formy, aby si to mohli přečíst i ostatní.

kety76
kety76
06.01.2016 5 z 5

Překrásná kniha, psána velmi čtivě. Může si ji přečíst každý, není potřeba speciálních znalostí historie té doby. Škoda, že takovýchto románů z prostředí Egypta není víc. Tato kniha je na samotné špici všech knih, které jsem dosud četla. Neodolala jsem, knihu jsem si ihned zakoupila v knihkupectví a patří mezi mé knižní talismany a skvosty.

ondrula
ondrula
04.01.2016 5 z 5

Skutečný historický bestseller ze starého Egypta, který v mnohém dokáže pokořit i Sinuheta. Wilbur Smith totiž dokázal napsat román tak, aby v něm nebyla hluchá místa. V knize se pořád něco děje a všechny ty události jsou navýsost zajímavé. V rozmezí přibližně 30 let, ve kterých se román odehrává, je dost prostoru pro velmi silná témata: osudová láska, nebezpečný nepřítel, ještě větší nepřítel, exodus a dlouhé putování, otázky nesmrtelnosti a zachování dynastie atd. Hlavní postava, otrok Taita, je hrdina nehereoického ražení, je to takový polyhistor a univerzální génius, který všechno zná a umí, skoro všechno vynalezl nebo alespoň zdokonalil, ale přestože je všeználek a smart-ass, čtenář k němu musí pocítit sympatie.

Chuan Montaňak
Chuan Montaňak
21.12.2015

Vynikající.

Sladenka
Sladenka
20.11.2015 5 z 5

Z počátku jsem byla mírně pesimistická, vzhledem k neskrotnému narcismu otroka Taity, ale nakonec jsem se do děje neskutečně nechala zatáhnout. Kniha se velmi dobře čte a podrobné popisy nekterých detailů i celkového dění bylo jako bych to prožívala také. Za mne mohu jen doporučit :) ...

wandab2
wandab2
27.10.2015 5 z 5

Naprosto bombová kniha. Kniha která vtáhne do děje a nepustí dokud neotočíte poslední list.

Jordyz
Jordyz
22.10.2015 5 z 5

Klasika ke které se můžete vracet pořád a pořád. Kniha plná děje, lásky.....určitě jsem nečetla naposledy....

Shardlake
Shardlake
14.10.2015 4 z 5

Kniha mě během jejího čtení opravdu chytla. Období Egypta, faraonů, války o moc, území a na pozadí příběh lásky otroka Taita ke své paní Lotris. Krásné a pohlcující čtení.

k.chilli
k.chilli
02.10.2015 5 z 5

Až na zdlouhavé lovení hrochů hned na začátku,je kniha úžasná.Skvělý milostný příběh,intriky kolem faraona,vynikající zápletka a skvěle popsát tehdejší život v egyptě....

delatrix
delatrix
29.09.2015 4 z 5

Kniha mi chvílemi přišla strašně zdlouhavá až jsem myslela, že ji nedočtu, ale přesto bych ji doporučila lidem, kteří mají rádi zamilované romány.

LucieAlexandra
LucieAlexandra
10.09.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Poprvé jsem ji četla když mi bylo asi 12 a od té doby ještě několikrát. W. Smith dokáže neuvěřitelně vtáhnout do děje a je opravdu těžké se od knihy odtrhnout

Johncze
Johncze
19.08.2015 5 z 5

Už je to několik let zpátky, ale pořád tam někde je. Slovo geniální je opravdu na místě. Těžko se to popisuje, nutno přečíst. Výborný a inteligentní příběh.

14.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Vtáhne do děje a vyplivne až na poslední stránce. Stejně moc se mi líbil i druhý díl, který se však nečekaně odehrává v současnosti. Další díly už podle mého nestojí za nic, jsou psány jako pokračování něčeho úspěšného.

MP91
MP91
27.07.2015 5 z 5

I přes poměrně obsáhlou knihu se četla sama jedním dechem. Walter Smith je pánem vyprávění situovaných do Afriky. Člověk má problém knihu vůbec odložit a soustředit se na jinou činnost, když zrovna nečte. Kniha mě nutila o ni neustále přemýšlet a těšit se na okamžik, až ji opět otevřu.

Fillipa
Fillipa
25.07.2015 1 z 5

Díky, pif69, nebýt pokračování komentáře, dala bych Ti palec :-)

pif6912.01.2015
Přečetl jsem Waltariho Egypťana Sinuheta ,několikrát , a ve srovnání s tímto románem mi Řeka bohů připadá jak čtení pro mateřské školky.

Plútarchos
Plútarchos
16.07.2015 4 z 5

Řeka bohů je vymyšlený příběh situovaný do starověkého Egypta. Z historických skutečností jsem schopen uvěřit snad jen tomu, že existoval Egypt, řeka Nil, faraóni a otroci, ze zvířat pak sloni, krokodýli a hroši! Vše ostatní beru s rezervou jako autorovu invenci a fantazii. Protože nejsem egyptolog, musel bych si další fakta vygooglit. Jenže takový přístup k Smithovu románu by nebyl košér. Je to krásné a dojímavé čtení. Zejména je zábavný "skromný" otrok Taita - všudybyl, všeuměl a všeználek - z jehož pohledu je příběh vyprávěn v "ich" formě. "Navzdory všemu jeho bombastickému vychloubání a ješitnosti mě otrok Taita přitahoval a já k němu pocítil náklonnost překlenující tisíciletí, která nás dělí. Zůstalo ve mně poznání, jak málo se změnily city a touhy člověka za celý ten čas..." I když to může být právě Wilburyho podání, které tento dojem vyvolává. Každopádně, teprve závěr knihy je excelentní a plně gradující po docela dlouhém až únavném výčtu Taitových dovedností a umu. Pokud se začtete do příběhu královny Lostris, Velkého lva Egypta Tana, prince Memona a otroka Taity (lékaře, filosofa, architekta a stavitele, botanika. zoologa, chovatele, vynálezce, vojevůdce, malíře, řemeslníka, proroka, divadelního dramaturga atd. - nad nějž lepšího není v celém Egyptě), zahrnujícího cca 40 let života egyptské společnosti, příběh životní lásky, věrnosti, hrdinství, intrik a bojů, nebudete litovat. Konečné hodnocení je 80%.

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021