Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263031/bmid_reka-bohu-1kM-263031.jpeg 5 2183 338

Řeka bohů / Rieka bohov série

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Alpress

River God , 1993

Sybelle
11.03.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostala v podstatě omylem. Co se zpočátku jevilo jako romantický příběh, se postupně vyvine v dobrodružný příběh popisující celý život hlavních hrdinů (Taity, Lostris a Tana) od mládí až do smrti.
Příběh je zasazen do období, kdy je Egypt rozdělen na dvě jednotlivá království. Taita je v podstatě génius (není nic, co by nezkusil a nevylepšil) a je na to hrdý. Přesto mi byla jeho postava sympatická.
Popisy prostředí a vysvětlení zvyků byly někdy trochu delší, ale na druhou stranu dokreslily krásně celý příběh.

hawatt
10.03.2022 3 z 5

Jsem Taita. A teď vám budu vyprávět kde všude jsem byl, co všechno jsem zažil a jak moc by byl Egypt beze mne v pytli... jo a nesnáším vejtahy (opakovaně v díle zmíněno)

Ale napsaný je to dobře a čte se to jedním dechem. A docela to sedí historicky

nai.ivka
27.02.2022 4 z 5

Taita byl asi docela samožer, pokud vůbec žil. Pohádka je to krásná, užila jsem si ji.

niki-chan
12.02.2022 3 z 5

Já se přidávám k těm, kteří nejsou knihou úplně unešeni. Příběh sám o sobě nebyl špatný, různorodost postav také fajn. Velmi mi vadily rozvleklé pasáže téměř o ničem, Taito - práce všeho druhu, moderní výrazy a "skutečnosti" mimo danou realitu.

janadibelkova
29.01.2022 5 z 5

Krásná literatura, četla bych znovu a znovu..

Mabie
23.01.2022 4 z 5

Dokud jsem si nepřečetla doslov Wilbura Smithe, kde docela věrohodně tvrdí, že příběh rozvinul na základě nalezených svitků, jejichž autorem byl otrok, připadalo mi to celé jako pohádka Šeherezády. W. Smith příběh převzal, rozvinul a vytvořil jakýsi epos, kde všechno je hodně přehnané a stylizované: ženy jsou nádherné a milujicí; muži jsou odvážní a pohlední; válečníci schopní a hrdinští; zloduši brutální a prohnilí. A samozřejmě ta největši perla ze všech - otrok a kleštěnec Taita - ďábelsky rafinovaný všeuměl, egyptský ješita, který netrpí falešnou skromností a ovládá vše. Je nejen věhlasný básník, dramatik, zpěvák, architekt, malíř, lékař, biolog, kartograf, filozof, taktik a stratég, mistr královských koní, vychovatel a rádce faraóna, vykladač snů a budoucnosti, ale i vynálezce všeho možného a nemožného. Zkrátka starověký Leonardo da Vinci v celé své kráse.
Pokud nemáte rádi přílišné popisy, nebude to právě váš šálek čaje, ale pokud oceňujete dlouhá souvětí plná synonym, zvukomalebnost slov, překvapivé metafory a barvitý, lehce cynický humor, užijete si příběh, utkaný z jednotlivých nitek do ohromného, pestrobarevného koberce.
Nevím, jestli skutečně nějaké svitky byly někde nalezeny a jestli je jádro příběhu pravdivé, ale faktem je, že se mi ten košatý příběh líbil. Jednu hvězdičku ubírám za spojení “prsy jako zralé fíky” a “uhrančivě žluté oči”, která se na moje gusto opakovala příliš často a také za Taitovu genialitu, jíž bylo prostě přespříliš. Celkově to byla ale velkolepá jízda po Nilu napříč Egyptem.

Dalgiona
14.01.2022 5 z 5

Knihu jsem četla už před lety a je fakt, že je úžasná, jako i ostatní autorova díla. Jen nechápu, jak si ji někdo ve čtenářské výzvě může dát pod knihu od afrického autora. Nebo je to jedno odkud autor je, hlavně že se kniha odehrává v Africe? Ale to by se téma asi jmenovalo jinak, nebo ne?

Alizon
30.12.2021 5 z 5

Krásný roman...úplně vidíte jak se Nil líně rozlévá mezi břehy a plují po něm čluny. Otrok Taita byl neuvěřitelný všeumel - ale jeho vyprávění je úchvatné. Všudypřítomní bohové Egypta, starověká krutost (vražda jako součást divadelního představení je jako z hororu), láska, intriky. Vidím tu negativní komentáře vytýkajicí historické nepřesnosti. Ok, asi tam budou, ale i tak si kniha svým stylem a příběhem získala moje srdce. Úplně jsem viděla honosné průvody, hrobky plné pokladů a bojovníky na vozech.

JiMi017
13.09.2021 5 z 5

Knihu jsem měl dlouho doma a odkládal její četbu. Vzal jsem si ji letos na dovolenou do Egypta, ať se sjiži s prostředím, kde se děj odehráva. Začátek mě jen lehce přitahoval, děsily mě trvrdé tresty na lidech, nemilosrdnost Ťuhyků a popis Taitového údělu a jak k tomu přišel. Postupně jsem se však dostával do příběhu a jak se říká, kniha mě pak plně pohltila. Celý příběh Lostris, Tana, Memona a hlavně Taita, který vše prožívá a popisuje je skvěle popsaný, zajímavý a vede vás stále dál. Taito je tam jako všeuměl, ale myslím si, že většině to ani nevadí a sleduje vývoj celého příběhu. Kniha mě nakonec mile překvapila a hodnotím všemi 5 hvězdami. Doporučuji všem, kdo má rád historii, poznání, dobrudružství, příběh ketrý vás pohltí. Po této knize se rázem budete zajímat o další díly Řeky bohů a jiné příběhu od Wilbura Smitha, jako skvělého vyprávěče.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Celý konec jsem brečela. Jak Tanus umřel… pak Lostris… a pak ten konec, že našli její hrob v roce 1988… a že našli opravdu tyto svitky… tomu sice nevěřím, ale bylo by to krásné. Takové opravdové.

Zase ta pomíjivost… úplně mě z toho bolí srdce, vážně. A to se mi to nechtělo číst, vlastně jen díky koronaviru jsem to přečetla:). Taita byl nejlepší, opravdu, kam se na něj hrabe Chuck Norris a McGywer.

No, nemůžu nad tím moc přemýšlet. Ta jejich láska… je to vůbec možný? No brečím ještě pořád. Je to dobře napsané. I toho malýho jsem měla nakonec ráda.

Schamila
17.08.2021 5 z 5

Skvěle popsaná historie zajímavého příběhu, moc doporučuji...

Andrea864
02.07.2021 5 z 5

Po letech jsem opět sáhla po této parádní knize. Je to poutavé čtení plné napětí, lásky a mezilidských vztahů, které navíc dává nahlédnout na život ve starém Egyptě. Vřele doporučuji.

Jaruš7
13.06.2021 5 z 5

Velkolepé pojetí knihy zasáhne milovníka egyptské historie, to je jednoznačné.
Fantazie se střípky skutečnosti rozehraje v poušti u břehů Nilu poutavý příběh o lásce a jejich protivenství v podobě cíleného sňatku, zrady, msty, zlolajnosti v boji s oddaností, věrností a čestností.
Taita - učený, moudrý, oddaný, věrný a zamilovaný otrok je průvodcem příběhu a taktikem na miskách vah osudu majestátnosti Egypta.

Audiokniha nabízí z poslechu navíc pocit luxusu - být při tom, když se dějiny dostaly do pohybu.
Fajnovost.

archivářka115
22.02.2021 4 z 5

První díl se mi celkem líbil. Byla tam skvěle vykreslená postava otroka Taity.
Druhý díl mě zklamal.

Gabča67
19.02.2021 2 z 5

Co dodat. Opět se mi potvrdilo, že vysoké hodnocení knihy jinými čtenáři nemusí nutně uspokojit mé čtenářské nároky. A platí to i obráceně. Někdy mě knížka s nízkým hodnocením mile překvapí.

skrit3k
06.01.2021 5 z 5

Krásný román, který ve čtenáři zanechá stopu, i když nedosahuje filozofické hloubky Sinuheta a vykreslením postav v podstatě jen na zlé a dobré trošku ubírá na důvěryhodnosti. Jedná se především příběh o celoživotní lásce, kamarádství a oddanosti. O lásce mezi mužem ženou, lásce mateřské, resp. otcovské a oddanosti, která jde za hranice lidského života. Kéž by každý z nás měl to štěstí mít po boku Taitu. Kéž by každý z nás dokázal být Taitou.

Nestorkea
09.12.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale asi jsem čekala víc. Vadily mi hovorové moderní výrazy, Taitova genialita ve všech odvětvích, předvídatelnost děje. Milá, oddechová historická romance, ale nic víc.
Řeka bohů, aneb jak jeden otrok dokázal manipulovat dějiny celého Egypta.. Nevím, no...

Sitth
06.12.2020 5 z 5

Druhé setkání s Taitou, opravdu pro mě druhé, i když se jedná o první díl. Kamarád četl jedničku a měl volný druhý díl, tak mi ho dal přečíst. Až teprve potom jsme si knihy vyměnili a musím říct, že bych to tak i doporučoval číst, protože co bylo zamlženou ve dvojce, v jedničce krásně vyplouvalo na povrch a vše bylo vysvětleno.
Za mě jednoznačně doporučení. Život otroka Taity je krásný způsob, jak se dozvědět o historii Egypta. Doteď na knihu vzpomínám...
P.S.: Asi můj rekord ve čtení, knihu jsem přečetl za jeden a půl dne... :-)

Sanny888
02.12.2020

Tak tato kniha mi ležela 3roky odložená v knihovně.Náhodou se ke mě dostala ale nijak mě nezaujala.
Ovšem to se změnilo když jsem nedávno přerovnávala knihovnu. Knihu jsem ze zvědavosti otevřela a přečetla první stránku. Najednou jsem byla v Egyptě a Taito mi vyprávěl o Lostris, faraonovi, Tanusovi. O divoké Africe, o slonech, krokodýlech .. o té pravé lásce která dokáže překonat věky,o právé bojovnosti mužů a o vznešené kráse žen.Je to nejlepší kniha v mě knihovně. Tato kniha si vás přitáhne a už nepustí. Už mám objednaný všechny další pokračování tohoto příběhu. Tahle knížka se umí dostat pod kůži... A o to, přeci jde :-))

Froldik
12.10.2020 5 z 5

Prostě výborné :-) Co se týká celé série:
Jednička je už klasika, navazující dvojka ze současnosti mě až tak nebrala ale proč ne. Co se týká následujících dílů:
Řeka bohů III. - Čaroděj
Řeka bohů IV. - Vnitřní oko

Řeka bohů - Bůh pouště
Řeka bohů - Faraon

Tak Bůh pouště a Faraon jsou lepší než III a IV, hlavně Vnitřní oko je už dost mystická...
Taky mi vadí, že oba páry navazují na jedničku, ale nenavazují na sebe, jsou to prostě dvě různé alternativy pokračování jedničky... Každopádně to co mnohým vadí - Taita všeuměl, je v následujících dílech osvětleno...
Je to srdcovka no :-)

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021