Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199/bmid_reka-bohu-roman-ze-stareho-egypta-9wN-199.jpg 5 2183 337

Řeka bohů / Rieka bohov série

Řeka bohů nádherně a barvitě popisuje strhující příběh ze starého Egypta. Z části je podložen skutečnými události i historicky doloženými postavami a z části geniálně vymyšlen. Koho zajímá starověký Egypt a hledá správnou knihu, Řeka bohů je ta pravá.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , OSNA - Ostravské nakladatelství , Alpress

River God , 1993

Ivka82
Ivka82
19.08.2022 5 z 5

Kniha mě vtáhla do děje, příběh jsem prožívala a těšila se na každou chvíli, kdy se do něj znovu ponořím a to je přesně to, co od románů očekávám. Při vředu na Sethově zadku jsem se upřímně smála každé Kratasově hlášce .

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
08.08.2022 4 z 5

Jedná se o příběh lásky, zrady, intrik odehrávající se ve starověkém Egyptě. Historické romány obvykle nečtu, ale Řeku bohů jsem si chtěl přečíst už velice dlouho. Při čtení máte pocit, že se díváte na epický hollywoodský blockbaster. Opravdu by si kniha zasloužila výpravnou filmovou adaptaci. Pokud se nepletu exsituje nějaké tv zpracování.
Většinou je děj opravdu napínavý a nenechá vás vydechnout. Jen občas bych možná trochu krátil a děj zrychlil. Ale jinak opravdu skvělé počtení.

Mája777
Mája777
01.08.2022 5 z 5

audiokniha
Toto je moje srdcovka. Poprvé jsem ji četla před téměř třiceti lety a hned mě chytla. Taito, Lostris, Tanus a další, nedá se na ně zapomenout. Knihu jsem četla dvakrát a teď jsem si dovolila ji poslouchat. Musím říct, že hlas pana Libora Terše mi přesně seděl k Taitovi. K jeho nadutosti i laskavosti, ješitnosti i statečnosti…
(1. 8. 22 - 17 658 - 36)

Kater1ena1
Kater1ena1
31.07.2022 3 z 5

precteno jednim decem, misty trochu zdluhave, ale rozhodne stoji za to

ddkk
ddkk
30.07.2022 2 z 5

Nemám ráda, když se opisuje. A nemám ráda, když se vykrádají výborní autoři těmi méně výbornými, byť zjevně zručnými. Kromě toho mi dost vadí, když si autoři neudělají ke svým románům pořádné rešerže a píší pak nesmysly. A to je to, co se mi na obsáhlém románu Řeka bohů fakt nelíbí.

WS se minimálně nechal inspirovat Sinuhetem, ale na rozdíl od Waltariho si bohužel historii a historické reálie ohýbá podle vlastního uvážení. V příběhu je tolik nesmyslů, že jen nedej bože, aby je někdo bral vážně...V doslovu pak autor tvrdí, že mu podklad k příběhu poskytl význačný egyptský badatel, který ho údajně požádal o přepis náhodně objevených svitků v jednom z hrobů z Údolí králů. Což ovšem v následujícím dílu odvolává...

Já vím, nejde o vědecké dílo, ale mně tohle všechno vadí a dost mě to při poslechu audioknihy vytáčelo. Příběh geniálního otroka je napsaný zručně a opravdu mě upoutal, je to hlavně v prvních dvou třetinách docela napínavé, ale zdá se, že Starý Egypt tu posloužil jen jako atraktivní kulisa, na které autorovi zas tak moc nezáleželo.

Nakonec si myslím, že si WS ze čtenářů tak trochu dělá srandu a že to celé vlastně myslel jako romanticko-dobrodružnou parodii.

Za jeho pisatelskou zručnost a evidentní smysl pro humor mu dávám dvě hvězdičky, nicméně další skvosty WS si klidně nechám ujít.

maminaOlina
maminaOlina
28.07.2022 5 z 5

Nádherné, o životě, o lidech, má to děj, prostě krásně se to četlo.

Sandalkar
Sandalkar
27.07.2022 4 z 5

Krasny a dlouhy pribeh, ktery doporucim na dovolenou nejen v Egypte.

dzejkbeltygros
dzejkbeltygros
23.07.2022 3 z 5

Ačkoli bylo fajn nahlédnout do pradávného Egypta a příběhy hlavních postav byly zajímavé, tak celkově se mi zdála kniha příliš zdlouhavá, vztahy mezi postavami mohly být víc rozvinuté, taky tam bylo až moc popisů všeho možného. Třeba se k ní někdy vrátím, ale radši bych sáhla po Cizince.

Linda007
Linda007
15.07.2022 5 z 5

Je to moc krásný příběh, který stojí za přečtení. Taita jsem si zamilovala. I ostatní postavy jsem měla ráda. Musí se přiznat, že bitvy jsem hodně přeskakovala. Příběh je to opravdu dlouhý, ale stojí za to.

kallisto
kallisto
09.07.2022 5 z 5

Díky bohům za audioknihy, moje oči už by dnes asi takovou nálož nedaly, díky tomu mi ale celý poslední týden po několika dekádách opět vyprávěl Taito svůj příběh, zasazený v kulisách starověkého Egypta, ve fenomenálním přednesu páně Františka Dočkala (zpracovalo studio KTM).. Ten příběh je rozsáhlý, dlouhatááánský, ale v úvahu je třeba vzít fakt, že jde o literární zpracování skutečného archeologického nálezu. Bez zaváhání jsem si jej už napoprvé zařadila do skupiny "klasika", tím spíš, pokud se čtenář zajímá o historii Egypta. Je to unikátní literární zážitek.

iLuciferie
iLuciferie
15.06.2022 3 z 5

Příjemně plynoucí, byť kýčovitý příběh se četl dobře, nicméně ten rozsah byl hodně přehnaný. Škoda, že knihu autor nerozdělil na dva díly..

PájaHája
PájaHája
13.06.2022 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé asi před dvaceti lety. A už tenkrát mě moc bavila. Spoustu věcí jsem zapomněla a proto jsem byla opět spokojená. Můžu jen doporučit.

Fallenyard
Fallenyard
09.06.2022

Knihu jsem nezvládla dočíst, proto nechávám bez hodnocení. Možná se k ní někdy vrátím, ale v dohledné době to nevidím.
Najdete tu všechno - kulisy mystického Egypta, přátelství, zradu, lásku a charakterově ploché klišoidní postavy. Nedostatky hlavní hrdinky bych dokázala omluvit tím, že málokterý spisovatel dokáže napsat ženskou hrdinku jinak, než podle nějakého univerzálního mustru - v tomto případě manipulativní hysterku zralou na průplesk. Omluvila bych i to, že její counterpart a láska jejího života je další klišé, tentokrát ctnostný válečník, ale přes všeuměla a všudybyla, Mary Sue v rouše kleštěncově, jsem se přenést nedokázala. Nejenže poskytoval svému pánu služby všeho druhu od koitu až po výpočty ročního průtoku Nilu a odhadované množství úrody na další rok, ale zvířata se k němu scházela a slétala jako k Disney princezně a prakticky z ničeho vytvářel tak složité a dokonalé věci, že by se MacGyver mohl jít zahrabat. Všeho moc a přitom strašná nuda. Nechala jsem se oklamat vysokým hodnocením.

animovanej medv
animovanej medv
20.05.2022 4 z 5

Dlouhé ale příjemné vyprávění. Ačkoli na mě to bylo občas moc drsné, ale chápu, že to patří do způsobu života té doby...

soupik2012
soupik2012
10.05.2022 5 z 5

Tak jsem si po opravdu několika dlouhých desetiletích, dala opáčko této knihy, tentokrát v podobě audioknihy. Pamatuji si, že jsem na poprvé nebyla příliš nadšená, také proto tak dlouhá pauza, ale dopadlo to úplně stejně jako u Egypťana Sinuheta. Ten mě také v mládí příliš nebavil a dokonce jsem ho odložila jako nedočteného. A teď v pokročilejším věku ho stejně jako právě doposlechnutou knihu Řeku bohů, řadím vůbec k tomu nejlepšímu, co mi kdy prošlo rukama. Zkrátka nejsou žádné špatné knihy, jenom je musíme číst ve správném okamžiku. Sledujeme romantický, dobrodružný příběh ze starověkého Egypta, který nám vypráví jeden tehdejší otrok. Knihu vlastně sepsal on a vykreslil se jako všeznalec a nejchytřejší člověk té doby. Asi ani z poloviny to nebude všechno pravda, ale jako pohádku sepsal svůj životopis velice poutavě a já tak v podstatě nemám nic, co bych této knize mohla vytknout. Audioknize, kterou načetl velice dobře pan Libor Terš, nemám také co vytknout. Mohu ji pouze všem vřele doporučit k poslechu.

veverkaVv
veverkaVv
18.04.2022 5 z 5

Díky letošní čtenářské výzvě jsem se znovu po letech dostala k této knize a vůbec nelituji. Někdy je problém číst knihy opakovaně, ale u této musím říct, že v různém čase a věku čtenáře se i jinak vnímá děj. Určitě jsem si více užila barvité líčení krajiny, zvyků i lidských osudů. Už jsem na noční stolek umístila i druhý díl. Doporučuji i při váze knihy.

ber-tram
ber-tram
14.04.2022 4 z 5

S pietou vůči loni zesnulému romanopisci a jsa nesvůj z objemné bichle jsem Řekou bohů poprvé vstoupil do jeho tvorby. Asi ne naposled!
Krátké kapitoly usnadňují průchod dějem, který se (ústy málem geniálního kleštěnce) po palácovém intrikaření a obcování přelévá v outdoorový poříční exodus.
Jazyk je plasticky popisný, ne-li doslovný, čímž vynikne chlípnost i krvavost egyptského starověku. Hladký až lesklý papír svižně šustí pod prsty, a byť jako čtení do vlaku to znamená cestovat s cihlou, jezdím navěky věren přísaze: elektronickou čtečku nikdy!
Jak mě v 90. letech odrazovaly knižní barvotiskové obálky s palcovými blýskavými nápisy, zjišťuji, že leckdy klamaly kabátem. Možná už ne tak hluboko v čase, ale kamkoliv jinam se s průvodcem Wilburem S. někdy ještě vydám! 11/22

smardice
smardice
17.03.2022 5 z 5

Velmi čtivý příběh z dob faraonů starověkého Egypta, trošičku připomínající Egypťana Sinuheta. Nádherný příběh nekonečné lásky, bojů a putování, částečně se zakládající na skutečných postavách.

p.stranska
p.stranska
15.03.2022 1 z 5

Nechápu tolik nadšení kolem. Já knihu vnímám jako špatnou napodobeninu, nebo ještě lépe špatnou parodii na Egypťana Sinuheta. Příběh o nadčlověku, který na co sáhne a k čemu se přimane, v tom je nejlepší. Zbytek je rozvleklá pohádka. Styl psaní, vyjadřování postav ani popisy situací mi nesedí. Opět si myslim, že je to napodobenina Waltariho stylu, jen velmi nepovedená. Nedokázala jsem se soustředit na historická fakta jako taková -pokud tam opravdu jsou, v té změti patosu se ztrácejí. Pro mě nuda, ale dávám aspoň jednu hvězdičku, protože kdyby mi bylo šestnáct a rozhodla bych se číst takovouhle bichli, možná by se mi to trochu líbilo.

Sybelle
Sybelle
11.03.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostala v podstatě omylem. Co se zpočátku jevilo jako romantický příběh, se postupně vyvine v dobrodružný příběh popisující celý život hlavních hrdinů (Taity, Lostris a Tana) od mládí až do smrti.
Příběh je zasazen do období, kdy je Egypt rozdělen na dvě jednotlivá království. Taita je v podstatě génius (není nic, co by nezkusil a nevylepšil) a je na to hrdý. Přesto mi byla jeho postava sympatická.
Popisy prostředí a vysvětlení zvyků byly někdy trochu delší, ale na druhou stranu dokreslily krásně celý příběh.

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021