Řeka bohů: Román ze starého Egypta

Řeka bohů: Román ze starého Egypta https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199/bmid_reka-bohu-roman-ze-stareho-egypta-9wN-199.jpg 5 2183 338

Řeka bohů / Rieka bohov série

Řeka bohů nádherně a barvitě popisuje strhující příběh ze starého Egypta. Z části je podložen skutečnými události i historicky doloženými postavami a z části geniálně vymyšlen. Koho zajímá starověký Egypt a hledá správnou knihu, Řeka bohů je ta pravá.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , OSNA - Ostravské nakladatelství , Alpress

River God , 1993

evvva
24.09.2020 5 z 5

No a co, že jsou tam nepřesnosti, no a co, že je vypravěč všeuměl, no a co, že jsou v překladu chyby...je to příběh, co se vám odvíjí před očima a vy se s hlavními hrdiny proháníte po březích Nilu, pálí vás pouštní slunce, písek v očích, cítíte vůni zahrad, oslní vás lesk zlata, slyšíte řinčení zbraní, řev lovené zvěře..a o tom to přece celé jé!

jitusbaresova
13.09.2020 5 z 5

Nechce se mi zdůvodňovat mé kladné hodnocení, protože dokonalost není třeba vysvětlovat.

inachisio
04.09.2020 5 z 5

Řeku bohů jsem milovala. Především kvůli prostředí starého Egypta, o nějž jsem se, hlavně tehdy, ale i teď hodně zajímala. Také jsem se hned zamilovala do hlavních postav, zajímavé zápletky i stylu psaní. Nyní už bych to tak slavně neviděla. Kniha se mi pořád líbí, ale druhá půlka mi přijde trochu nadbytečná a kapku nucená. Také je velice naivní, když si představím, co všechno postavy umí (vyjmenovávat to nebudu, to by bylo opravdu nadlouho). Historické nepřesnosti prominu. Přesto si myslím, že je to vynikající dílo a jednou si ho možná přečtu znova.

Malýmedvěd
03.08.2020 2 z 5

Hrůza. Kniha mi byla doporučena a vychválena. Vím proč se líbila, je tam napínavá a zajímavá zápletka, jsou tam intriky, je tam pohádková láska, je tam exotické prostředí. Ten styl mi ale opravdu nesedl. Když pominu, že vypravěč umí úplně vše od stavby hrobek, paláců, lodí, vozů, nábytku, strojů, zbraní přes malířství, sochařství, šperkařství, ovládá dar literáta, kartografa, umí chemii, zná lékařské účinky bylin, umí léčit a operovat, rodit, umí vycvičit zvířata, je drezér nejen koní, umí vykládat sny a věštit budoucnost, je vychovatelem vysokých šlechticů a královských potomků a je také rádcem faraóna (zná dějiny a vyzná se v politice) a hlavního generála (zná vojenskou taktiku a strategii). Když tohle všechno skousnu jako literární licenci a nebo třeba jako pohádku, tak mě opravdu dorazily ty používané slovní obraty. Jako např když v přímé řeči je použita nadávka přirovnávající soupeře k praseti bradavičnatému, upozorňuji, že zoologické třídění tady nemáme ani 300 let. Stejně tak vodopády označovali jako katarakty až Řekové a takových věcí je tam tuna a úpěl jsem skoro pořád. Mě se tato kniha nelíbila a rozhodně ji dále nedoporučuji.

Misoso
19.07.2020 5 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila. Presne toto som teraz potreboval. Kniha popisuje život otroka Taitu, s ktorým prežijeme niekoľko rokov. Odporúčam pre milovníkov starovekého Egypta.
Prajem pekný zvyšok dňa. :D

Sklíčko
17.07.2020 5 z 5

Neskutečně krásná cesta časem...

Atlantis
16.07.2020 5 z 5

Řeku bohů jsem četl jako velice mladý čtenář, kdysi na druhém stupni základní školy. A možná právě proto se mi konkrétní scény tak vpálily do mozku a vzpomínám na ně s nostalgickou slzou dodnes. Ať už to jsou výjevy se sexuálním podtextem, Taitovy mistrné plány a nebo prostě to staroegyptské prostředí, Řeka bohů mne kdysi natolik navnadila, že jsem měl brzy polovinu knihovny plnou Wilbura Smithe.

Pampelda
07.07.2020 5 z 5

Krásná kniha

Horal123
25.06.2020 5 z 5

Moje první zkušenost s Wilburem Smithem. Autor je jednoznačně vynikající vypravěč, jinak by nedokázal napsat 500 stran v ich formě. První polovina knihy mi přišla o něco realističtější, pak už to byla spíš pohádka. Otrok Taita je stejně jako Jára Cimrman, geniálně nadán na vše. Doporučuji si přečíst i doslov autora, kde vysvětluje, že knihu napsal na základě starých, údajně nalezených svitků psaných otrokem, který v nich popisuje tento příběh. Autor příběh převzal a dokreslil svojí fantazií. Netuším jestli nějaké takové svitky opravdu existují, nebo jestli si to autor celé vymyslel. To nic nemění na faktu, že příběh je krásný a dobře vystavěný. Ale pro egyptology to asi nebude to pravé ořechové.

Merry001
21.05.2020 5 z 5

Výborné dílo! Historická fakta zasazená do poutaveho vyprávění. Čtenář rozšíří své znalosti zábavnou formou. Autor dokáže barvitě popisovat okolí i děj, který má obrátky, hlavně ve druhé polovině knihy. Jednoznačně pět * a jdu na další díl!

m_martina
13.05.2020 5 z 5

Četla jsem kdysi dávno, v dobách mládí. Takže hodnotím podle toho. A když jde o starý Egypt, tak nemůžu jinak.

eva7327
01.05.2020 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla, když mi bylo 15. Teď jsem ji po více jak 15 letech znova otevřela, znova jsem ji hltala ve dne v noci, i když příběh pro mě získal nové rozměry. Krásný čtivý román moc doporučuji.

666Jitka
30.04.2020 5 z 5

výborná kniha ze starého Egypta - dobře se čte, děj má spád, ale také čtenáře ponaučí ...

kaja77
21.04.2020 5 z 5

prostě fakt dobré čtení .... egyptan sinuhet to sice není, ale stejně je to bezva

ujira
08.04.2020 3 z 5

Není to špatný nápad vyprávět příběh ústy otroka,ale vadilo mi, jak z něho autor udělal geniálního hrdinu, který umí vše a je nenahraditelný. Působilo to dost vykonstruovaně a příběhu to ubíralo na věrohodnosti.

Jitty82
27.03.2020 5 z 5

Poutavý historický román ze starého Egypta. Hned s první stránkou jsem se začetla a nechala se vtáhnout do příběhu. Otrok Taita je skvělý vypravěč.

Metla
15.03.2020 4 z 5

Historický epos silný a mohutný jako řeka Nil, na kterou odkazuje sám název. Tohle je dost možná mé první setkání s tvorbou Wilbura Smithe, nevzpomínám si, že bych od něj dříve něco četla (určitě jsem jeho knihy očumovala v knihkupectvích a možná mi prošly rukama při přehrabování v knihovnách). Jedno je jisté: jakkoliv beru s rezervou dějepisná „fakta“ obsažená v „Řece bohů“, proud zápletky mě spolehlivě strhnul a přenesl do starodávného Egypta.
Doslova kolem mě vyrostly honosné paláce, chrámy, ožily hlučné tržnice, i pod zimní bundou jsem na kůži cítila africké slunce, pod nohama se mi jemně kolébala paluba na vlnách Nilu, slyšela jsem ryk nejedné bitevní vřavy. Velmi sugestivní, Wilbur Smith je skvělý vypravěč, plynule procházející škálou od téměř básnických obratů až k jadrné vojenské mluvě (ve které, při vředu na Sutehově prdeli, dominuje věrný důstojník Kratas).
Postavy jsou poněkud stylizované: zloduši skrz naskrz prohnilí a krutí, ženy nadpozemsky krásné, milující až za hrob, laskavé, rádoby roztomile zhýčkané, muži jsou pohlední superhrdinové, čestní, odvážní a charismatičtí, drtící celé armády silou svých paží... a pak je tady otrok Taita - věhlasný básník, dramatik, zpěvák, lékař, architekt, malíř, biolog, stratég, kartograf, znalec a ošetřovatel zvěře, vozataj, příležitostný bojovník, především však vynálezce a inovátor všeho možného. Takový egyptský, náležitě ješitný Jára Cimrman křížený s Dr. Strangem. A já všechno to přehánění beru, protože se přemrštěné charaktery hodily k velikosti příběhu, bavily mě.
Monumentální láska i nenávist, krvavé bitvy i klidné vzdělávací chvíle, humorné epizodky i stránky poznamenané slzami, únosy, útěky, napětí, lstivé intriky a snad i skutečné zásahy božstev, je tady zkrátka vše. Dostat se ke knize v době dospívání (řekněme tak ve třinácti, kdy jsem byla největší romantička), jistě by mě šokovalo několik scén brutálního násilí, přesto by se pro mě „Řeka bohů“ stala nedotknutelným kultem. V současném věku a divném, napjatém období, kdy se svět okolo rozkládá, mohu „Řece bohů“ vyseknout velmi uctivou poklonu a zalitovat, že nadšení vydrželo zhruba dvě třetiny románu, potom už můj zájem ochaboval. Jsem zvědavá na další díla Wilbura Smithe, laťka je nasazena hodně vysoko. 80-85%

Leona333
11.03.2020 5 z 5

Četla jsem všechny díly Řeky bohů a všem musím dát, vysoký počet hvězd. Ale tento první díl, mám opravdu nejraději. Taity zde byl a prostě je tím nejlepším vypravěčem, který vás okamžitě vtáhne do děje celého příběhu. Krok za krokem se s ním dál posouváte egyptskou historií a kulturou. Procházíte s ním paláce mocných, bitevní pole, břehy Nilu. Jeho oddanost k lidem, které má rád a udělal by pro ně cokoliv..., je vážně obdivuhodná. Je to okouzlující příběh.

LucijeT
11.03.2020 4 z 5

jak tady už někdo v komentářích zmiňoval, Taita je taková starší verze Cimrmana, proto mě i daleko víc bavil. Příběh byl hezký, nenudil mě. Jsem zvyklá číst erotické romány, takže jsem knihu vnímala jako poetické pianko. Ale na odpočinek a přenesení mysli byl moc hezký. Ale kvůli chybějící akci jsem ho četla nezvykle dlouho - protože se vůbec nic nestane když knihu odložím na 2 nebo 3 dny... u knih, které obvykle čtu a zhltnu je za maximálně 4 dny prostě nejde odejít uprostřed děje a musím najít nějakou vhodnou promlku, abych knihu mohla odložit a jít alespoň spát :-) takže když to shrnu, tak moc pěkná kniha, ale znovu ji číst nejspíš nikdy nebudu...

cca
06.03.2020 5 z 5

K tomuhle románu je nemožné se nevracet, protože jakmile vás jednou chytne, už nepustí. (Osobně bych se obešla bez ostatních dílů, nedosahují zdaleka kvality prvního dílu, který je, když nehledím na to že je historicky nepřesný, prostě skvělý. I tak ale další díly stojí za to číst, protože ...TAITA. Jinak je tahle kniha perfektně zakončená a žádné pokračování nepotřebuje). Příběh je všechno co může být - akční, dobrodružný, romantický, dojemný.

Egypt otroctví starověký Egypt historické romány

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021