Řek Zorba

Nikos Kazantzakis napsal svůj slavný román, jehož původní název zní Život a skutky Alexise Zorbase, během jediného měsíce v roce 1943. Byl záhy přeložen do mnoha jazyků a dnes je řazen mezi klasická díla světové literatury. Román je částečně biografický a Kazantzakis v něm spodobnil svého přítele Georgiose, s nímž si r. 1919 najal pilu ve vesnici Pastrov v kraji Mani na Peloponésu. Právě on se stal předobrazem hlavního protagonisty Alexise Zorby, venkovana žijícího v souladu s přirozenými zákony. Celá kniha je směsí fikce, reality i filozofie. Román byl navíc také úspěšně zfilmován, v titulní roli se představil slavný Anthony Quinn....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162641/rek-zorba-162641.jpg 4.1190

Vydáno: , XYZ (ČR)

Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά, 1946

Kniha Řek Zorba

andrii24

Řekl nám. O keři s olivami, tekoucí řece... "Carpe diem." Obraz živého, zakořeněného... Člověk s kořením, přece. Osud zrozený, s obří číší, z níž čiší odraz znalce. Hrozen života, do těla hozený. Přesně, křehce.

Hou_Ba
16.10.2021odpad!

První kniha kterou jsem v životě nedočetl. Strana 124 byla tou poslední a dál to nešlo.

V knize prostě chybí jakýkoliv děj a pro mě, kniha bez děje = nesouvislá změť slov.

Hledal jsem hledal, ale nenašel a to jsem skalní fanoušek Thoreaua, Emersona a všech těhle volnomyšlenkářů, kteří žijí svobodně.

Zorba je bez charakteru, vlastně takový věčně nadržený bezdomovec co mele nesmysl za nesmyslem.

Že bůh odpouští zločiny, krádeže apod., ale jediné co neodpustí je, když vás žena zve do postele a vy jí nevyhovíte, je asi vrchol hnusu.

Anotace "Zorbas – prostý venkovan, žijící v souladu s přírodou a s jejími přirozenými zákony, člověk, který dovede vychutnat všechny krásy života a smířit se s jeho ranami, člověk s bezprostředním vztahem k lidem " která mě nalákala absolutně neopovídá tomu, co v knize je.

Nebo možná jen špatně chápu souvislosti a žít v souladu s přírodou a vychutnat krásy života znamená prznit staré vysloužilé rachejtle a říkat tomu nájezd křižníku...

PohadkyNovyVek
20.08.2021

Váhám mezi 3 a 4*. Asi bych Zorbase nedocenil, kdybych ho nečetl na přeskáčku s Kazantzakisovým majstrštykem Hlášení El Grecovi, díky kterému jsem plně zaplul do autorovi filosofie, myšlenek a ideálů - díky nim jsem měl s roztržitým Řekem strpení a větší dávku trpělivosti k jeho kouskům, které z rozumových sfér opravdu nepochází (což nemyslím pejorativně).
Čtení je to někdy mdlé, jindy krásně živé, na divokou, hrubou i krásnou Krétu vás zavede velmi barvitě. Zahloubané pasáže jsou pěkné, ovšem v porovnání s druhým zmíněným dílem je to jen špička ledovce.
Ale nakonec jsem si zdejšího hlavního "Don Quijota" oblíbil a rád si na něj a jeho odvážnou svobodnou bezstarostnost tu a tam vzpomenu.
Není to ten úplně nejlepší Kazantzakis, ale vůbec nemám problém s tím, že je nejslavnější.

klodnerovic
19.07.2021

Řek Zorbas, myslím, nebude čtení pro každého. Nenabízí žádný velkolepý děj, balancuje na hranici ne/uvěřitelného a (tak trochu) provokuje. Mysleli jste si, že je OK mít zálibu ve čtení? Podle Zorbase ani ne. Měli byste problém někoho okrást? Zorbas ani ne. Za předpokladu, že by si to ten někdo vlastně zasloužil. Některými svými činy a názory mi byl až protivný, jinými si mě získal. Co se mu ale musí nechat je, že uměl žít. A to bez zbytečných vytáček a výčitek. A bez strachu, že jednou zjistí, že vlastně pořádně nežil. To se mi na Zorbasovi, potažmo na celé knize líbilo nejvíc. Pak se mi líbila řada myšlenek, např. "Bůh mění tvář a šťastný je ten, kdo je s to poznat ho pod každou maskou. Jednou je sklenicí čerstvé vody, jindy zas chlapcem, který nám skáče na kolenou, pak zase okouzlující ženou, nakonec je to krátká ranní procházka." a jazyk.

tuommo
20.03.2021

Řek Zorbas má čtenáři co nabídnout...kniha plná kontrastů mezi dvěma přáteli... Nespoutaný, živelný Zorbas vs intelektuální přítel, "doer" vs "thinker"... zbytek hraje druhé housle... jednoduchá a temperamentní krétská společnost, Bubulína, vdova, igumeni,...

ludek.n
15.03.2021

Řek Zorbas je Kazantzakisovou románovou prvotinou a pravděpodobně je také jeho nejznámějším dílem. Ve fiktivním a pomyslném duelu dvou odlišných povah, řeší filosofické otázky smyslu života a lidské existence, obavy ze smrti a z toho, co přijde po ní. „S chutí do práce, do vína, do lásky a nebát se ani Boha ani ďábla,“ tak nějak vyznívá životní krédo svérázného Alexise Zorbase. Podbarveno živým obrazem autorovy rodné Kréty, kde se děj románu odehrává, dostává toto vyznání novou hodnotu a rozrůstá se do jednotlivých scén, které jsou jednou lyrické, jindy lehce groteskní, pastorální a konečně i tragické. Primitivní dějová linka není podstatná a plní zde vlastně jen doplňkovou funkci, stejně jako plejáda vedlejších postav, z nichž žádná není natolik výrazná, aby odvrátila pozornost od ústřední dvojice protagonistů, jejichž hluboké přátelství vzniklo z ničeho a je spojením ohně a vody. A právě na tomto kontrastu Kazantzakis vystavěl své podivuhodné objevování složitosti lidských vztahů. Do jaké míry s ním najdete společnou řeč, už záleží jen a jen na vás.

Martina999
09.03.2021

naprosto úžasná kniha, kdysi dávno jsem ji četla, teď jsem ji četla znovu a jsem přesvědčena, že je to jedna z nejlepších knih - co se týče filosofie prostého člověka versus intelektuála "knihomola". Krása, jednoduchost a mnohdy hluboké myšlenky obyčejného prostého nevzdělance, za které by se dnes nemusel stydět nikdo. . .

Teryhc
12.11.2020

Zpočátku jsem byla otrávená, na filozofické úvahy jsem neměla zrovna náladu a chtěla knihu odložit, ale nakonec jsem se příjemně začetla. Asi není potřeba všechny postavy pochopit, jako celek se mi to zalíbilo.