Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5841 598

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

Gaboskaaa
Gaboskaaa
03.03.2022 4 z 5

Čapka jsem četl naposledy jako povinnou četbu. Musím říct, že mě kniha dost překvapila-stylem a především svou nadčasovostí. Podoba se situací posledních let je trochu děsivá.

Artemis886
Artemis886
02.03.2022 5 z 5

Jako by to vystihovalo dnešní dobu!
Nechápu jak to Čapek udělal. Napsal úžasné dílo, které bude vždycky aktuální, hlavně v dnešní době....
Četla jsem to jako povinnou četbu a jsem opravdu ráda že jsem se k tomu dostala.

LunaL.
LunaL.
28.02.2022 4 z 5

Knihy od Čapka mám ráda. Jak už tu psali lidé dříve, jsou nadčasové. Hlavně v téhle době je čtení Bílé nemoci skoro až děsivé...

Placka007
Placka007
26.01.2022 5 z 5

Aktuální v každé době. V období Covidu možná ještě o něco víc.
Škoda že člověk to v mládí čte jako "nutné zlo" v rámci povinné četby. S odstupem, po "dobrovolném" přečtení jsem tuto knihu teprve docenila.

Kulda1981
Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

Prostě klasická literatura. Nevím, jak to Čapek dělal, ale cokoli jsem od něj četla, vždy tam vidím něco, co je vlastně stále aktuální. Výborné.

slaska77
slaska77
23.01.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se zase vrátila k Čapkovi. Byl to génius, což dokazuje každou svou knihou. Ač 85 let staré drama, pořád tak aktuální. Co je více, válka nebo mír, nemoc nebo uzdravení? Budeme soucítit s nemocnými, nebo je zavřeme za ostnatý drát? Čapek je jedním z největších humanistů, jen mi je líto, že tu Nobelovku nestihl. Skvělá divadelní hra. Protože str. 100 není, tentokrát citát ze str. 50: "Matka: Když on prý léčí jen ty nejchudší!"

BloodyO
BloodyO
22.01.2022 5 z 5

Je docela těžké číst knížku v této době a nepřemýšlet nad podobnostmi. Čapek byl v tomto ohledu vizionář a tak nezbývá než doufat, že na tom zatím takto špatně nejsme.

Zuzanka45
Zuzanka45
15.01.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha! Skvěle napsaná, moc dobře a rychle se četla. Pěkný příběh. K maturitě doporučuji!

Pebra
Pebra
04.01.2022 5 z 5

Jako každý jeho nápad a text je to skvělé! Mám na jazyku patetickou větu: Ještě, že se toho Čapek nedožil... války, smrti bratra, osmačtyřicátého, zabití Jana Masaryka... Vlastně k němu byl bůh /nebo kdo vlastně/ milosrdný.

Ivka2
Ivka2
03.01.2022 4 z 5

Úžasná kniha!

Ana72154
Ana72154
31.12.2021 5 z 5

Čteno v rámci výzvy. Je to bohužel velmi podobné současné situaci.

karolina5333
karolina5333
30.12.2021 5 z 5

Úžasné, nadčasové, dechberoucí.

Macek71228
Macek71228
29.12.2021 3 z 5

Povinná četba k maturitě - doporučuji jako drama k maturitě, srozumitelné čtení. Celá kniha představuje realitu pod přezdívkami, bych asi řekla nejleépe.

Teribookoholik
Teribookoholik
28.12.2021 5 z 5

V posledním roce jsem si velmi oblíbila dramata, troufám si říct, že mi jich prošlo rukama poměrně hodně, a s klidným svědomím mohu podotknout, že Bílá nemoc je jedním z těch dramat, která jsou vážně kvalitní a na světové úrovni.

Karel Čapek byl génius s velkým literárním záběrem a Bílá nemoc není výjimkou skvělého díla z jeho pera. Je velmi nadčasové, alegorické, skrývá plno symbolů, které člověku dojdou jen za předpokladu, že je obeznámen s událostmi 20. století.

Mimo obsah je drama velmi čtivé, živé dialogy umožňují poznat pravé charaktery postav, což pro divadelní hru nebývá až tolik příznačné.

mataaskorice
mataaskorice
25.12.2021 5 z 5

Bílou nemoc jsem četla kdysi na gymplu a teď jsem se k ní po letech vrátila. Tehdy jsem intenzivně vnímala hrůznost diktátorského režimu, kult osobnosti, fanatičnost davu. V Maršálovi nelze nevidět Hitlera, v prohlášeních o slavném, skvělém národu a jeho cti a pravdě a touze podrobit si ty drobné, podřadné narody nelze nevidět nacismus. Pozoruhodně dobře je tu odhaleno i to, jak se jednotlivec dostává do vnitřní krize, pokud se zájmy ideologie rozcházejí se zájmy osobními. Teď v době covidové se text pro nás čtenáře rozrostl ještě o jiný rozměr. Ta paralela je až děsivá.

eliska2126
eliska2126
18.12.2021 4 z 5

Pokud je nějaká klasika, kterou bych k maturitě učíte doporučila, tak je to právě Bílá nemoc od Karla Čapka. Narozdíl od jeho jiných děl jako RUR nebo Válka mloků, se to čte opravdu dobře, aspoň za mě.
Hlavních postav tu není moc, ale mají podivná jména, tak pozor ať se do nich nezamotáte.
Tohle je vlastně už moje druhé čtení tohoto díla a tentokrát je pro mě dílo až mrazivě aktuální. Nejde mi ani tak o válku, která v díle hraje velkou roli, jako spíš o postoj lidí vůči nové nemoci, která se vyskytla.
Víc už vám prozrazovat nebudu, protože knížka je opravdu útlá, má něco kolem 100 stránek, takže pro nestíhače těch 20 povinných knih k maturitě je to ideální a i na rozbor se to bude hodit. Samozřejmě doporučuju i všem ostatním, kteří si rádi přečtou nějakou tu starou dobrou klasiku.

Petkona
Petkona
11.12.2021 5 z 5

To bylo skvělé. Překvapilo mě, jak moc to bylo i v dnešní době aktuální. Četlo se to velmi dobře a bylo to srozumitelné a určitě to má hloubku. Co víc dodat, prostě skvělé

leny.wood
leny.wood
06.12.2021 5 z 5

Až mi bylo místy úzko.

Lajtwing
Lajtwing
11.11.2021 5 z 5

Kdysi jsem Bílou nemoc četl na střední škole, když mi bylo asi sedmnáct let. Bylo zajímavé si dílo přečíst znovu. Přehlednost a jednoduchost textu v podobě hry slouží silné pointě, vystihuje neoblomnou dualitu: mír-život-šance / válka-bolest-zánik. Konečný zmar udeří jako atomová bomba, je dokonáno. Nadčasové varování.

DiaTess
DiaTess
11.11.2021 4 z 5

Čapkovy knížky jsem četla k maturitě, protože jsou krátké. Ale rozhodně toho nelituji. Jeho díla jsou i po letech čtivé, srozumitelné a Bílá nemoc se až moc podobá naší situaci s pandemií. Skvělá utopická hra, klobouk dolu před Čapkem.