Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5861 599

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

tereza5844
16.03.2023 5 z 5

Četla jsem to (asi jako většina lidí mého věku) k maturitě. V rámci maturity jsem od Čapků přečetla divadelních her více. Matka a RUR mě zaujaly o malinko více, ale hvězdiček je to pořád pět. Aktuální a mrazivé. Veledílo.

knihomolka27
16.03.2023 5 z 5

Po Matce a Bílé nemoci vím naprosto jistě, že miluju Čapka. Je potřeba ještě něco dodávat?

Peggy2711
05.03.2023 5 z 5

Perfektní, nadčasové. Přesně vystižené jednání lidí jak se chovají, když se jich nemoc netýká a pak, když se jich týkat začne, úplně jak v Covidu.

Dagmus
01.03.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila

Akléda_
27.02.2023 4 z 5

Nikdy u čapkových děl nepřestanu obdivovat tu nadčasovost. Nechápu, jak je možné, že tohle dílo bylo napsáno před tolika lety a já jsem v tom dokázala vidět korona situaci, ve které jsme se ocitli před třemi lety. Námět knížky se může zdát jednoduchý, ale přesně v tom tkví jeho genialita. Čapek skvěle ukazuje charakter lidí, davové uvažování i vývoj situace, který dost odpovídá realitě. Tohle bylo až děsivé, jak se to podobalo tomu, co jsme před pár lety zažili. Navíc to celé je napsané velmi jednoduše a smysluplně, tak, že to pochopí každý. Jediné s čím mám problém je ten konec, který se odehrál na pár řádcích. Kdyby byl rozpracovaný ve větším rozsahu, tak bych byla spokojenější. Ano, takhle jsem sice byla úspěšně šokovaná, ale myslím si, že by to mělo stejný efekt, kdyby se to více natáhlo. Jinak jsem ale spokojená a znovu tleskám tomu, co všechno Čapek dokázal vymyslet.

Kackac77
16.02.2023 5 z 5

Je to ostuda, ale musím přiznat, že jsem tuto knížku četla ve svém věku poprvé, vlastně jsem ani nevěděla o čem je. Je to tak aktuální až to mrazí. Ale připadá mi, že by to bylo aktuální v jakékoli době. Blbců toužící po moci, po úspěchu a penězích je a bylo vždy dostatek, a co jsou za to ochotni obětovat se dovědí až je někdy pozdě.

Vendula897
14.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Bílá nemoc a 30-léta 20 století..... Bílá nemoc a 20 léta 21 století. Sto let rozdílu mezi nimi.... a co je jinak? Je člověk lepší, přímější, nebo naopak víc zahleděný do sebe? Vidím v tom neskutečnou hrozbu pro lidstvo- ale to už viděl i Čapek. Galen zastupující tu lepší část lidstva proti davu války schvalujících lidí...a lidstvo přišlo o všelék....Co na to říct? Jak to neporovnávat s dobou ve které žijeme my nyní????? Co naše děti , vnoučata....řítíme se někam a sami nevíme kam...

zabijakdejv
13.02.2023

Kniha se mi líbila, ale byla trochu nudná. Byl tam stručný děj, ale mě moc nezaujala, jediná věc, která tam byla dobrá je, že ten lék na Bílou nemoc zná jenom dr. Galén.
Knihu bych doporučil těm kdo má rádo Karla Čapka, tuhle knihu bych už asi nečetl

ivunk
12.02.2023 5 z 5

Hodnotit Čapkovo dílo je nošením dříví do lesa. V dnešní době o to více aktuální téma pandemie i válečného konfliktu. Jen mě tak napadlo u postavy Dr. Galéna otázka Hippokratovy přísahy? Jeho geniální myšlenka zbavit svět zbraní a válek je postavena na protiváhu právě porušením lékařské přísahy, když si klade podmínky koho bude léčit. Nevím zda tuto otázku tady přede mnou už někdo nepoložil, v tom případě se omlouvám. Jen jsem se chtěla podělit o myšlenku.

los
12.02.2023 5 z 5

neuvěřitelně aktuální! po 85 letech od vzniku Čapkovy hry se vrátilo téma války a téma extrémně nakažlivé a smrtelné nemoci

doporučuju nejen jako POVINNOU školní ČETBU

Monike
11.02.2023 5 z 5

Úžasná kniha, díky CV!

Nicole_picole
21.01.2023 5 z 5

ÚŽASNÁ kniha! Nemám co dodat, moc se mi libila. Geniální spisovatel. Konec dost překvapil.

Jana.Kuc
18.01.2023 5 z 5

Jak podobné současné covid době...

Chytuš
12.01.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Krátká, ale nezapomenutelná a nadčasová divadelní hra z pera geniálního Karla Čapka. Nařídila bych povinný poslech pro všechny vysoké státní úředníky, poslance i senátory. A vládě a všem protěžovaným kandidátům na prezidenta pustit alespoň třikrát za sebou... Připojuji úryvek z předmluvy - pokud by člověk nevěděl, kdy tohle Karel Čapek napsal, klidně by si mohl myslet, že to bylo včera:
"Jeden z charakteristických znaků poválečného lidstva je ústup od toho, čemu se tu a tam skoro s opovržením říká humanita; v kterémžto slovu je zahrnuta zbožná úcta k životu a právům lidským, láska k svobodě a míru, usilování o pravdu a spravedlnost a jiné mravní postuláty, které byly v duchu evropských tradic až dosud považovány za
smysl lidského vývoje. Jak známo, v některých zemích a národech nastoupil duch zcela jiný; ne člověk, nýbrž třída, stát, národ nebo rasa je nositelem všech práv a jediným předmětem úcty, ale zato úcty svrchované: nic není nad ním, co by jej mravně omezovalo v jeho vůli a právech.
Stát, národ, režim je nadán všemohoucí autoritou; jednotlivec se svou svobodou ducha a svědomí, se svým právem na život, se svým lidským sebeurčením je fyzicky i mravně naprosto podřaděn takzvanému kolektivnímu, ale v podstatě čistě autokratickému a násilím uloženému řádu. Prostě duch politické autority se v dnešním stavu světa
výbojně utkává s evropskou tradicí mravní a demokratické humanity; tento konflikt se rok za rokem hrozivěji rozehrává v dění mezinárodním, ale zároveň je vnitřní otázkou každého národa. Zevně se nejjasněji projevuje chronickým válečným napětím v dnešní Evropě a rostoucím sklonem k násilnému a vražednému řešení politických otázek.
Pravda, dnešní světový konflikt je možno definovat také v pojmech hospodářských a sociálních; nebo je možno jej vykládat v biologických termínech boje o život; ale jeho nejdramatičtější aspekt je ve srážce dvou velikých antagonických ideálů. Na jedné straně mravní ideál všelidské humanity, demokratické svobody, světového míru a úcty ke každému lidskému životu i právu. Na druhé straně dynamický protihumanitní ideál moci, nadvlády a národní nebo jiné expanze, pro kterou je násilí vítaným prostředkem a lidský život jenom nástrojem. Řečeno v termínech dnes běžných, je to konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur. A právě tento konflikt ve své tragické aktuálnosti byl popudem k napsání Bílé nemoci."

Stephaniee
01.01.2023 5 z 5

Četla jsem jako maturitní četbu a jako jedna z mála ze seznamu mě opravdu bavila. Krátké, ale zároveň výstižně napsané.

HollyUndead
30.12.2022 5 z 5

Poněkud žasnu, jak Karel Čapek dokázal předvídat, jak velké nebezpečí číhá za našimi hranicemi, v sousedním Německu. A nejen, že tušil, co se stane, ale dokázal to i nesmírně poutavě zobrazit v díle velice dobře a trefně pojmenovaném "Bílá nemoc". Knihu jsem přečetl během pár hodin. Vřele doporučuji každému, kdo chce pochopit strach lidí z nacismu a z války, která přinesla většině lidem jen zkázu, bídu a někdy i nevyhnutelnou smrt.

sabina5156
26.12.2022 5 z 5

Velké množství lidí tuto knihu začalo stavět na piedestal poté, co se zde rozšířil jeden nekonkrétní vir, já bych byla velmi nerada aby smysl této knihy zůstal v pozornosti pouze v rámci medicínské podstaty. Myšlenka tohoto díla je jasná. Válka. Možná že nyní, máme mnohem větší příležitost vidět paralely. Člověk ve své podstatě touží zapomenout na své nuzné lidské problémy a máme potřebu stát se čímsi větším, než je běžný život. I z toho důvodu bude velká část našich milých spoluobčanů vzpomínat na "Zlaté komunisty" jelikož společný nepřítel byl jeden a odpovědnost za svůj život nebyla žádná. Válka ale znamená smrt milionů lidí, ekonomickou krizi a strádání, poškození další generace na několik desítek let a deformaci všech výchovných společenských aspektů. Válka nikdy netrvá jen několik let, táhne se napříč několika generacemi než její dosah konečně ustane. Karel Čapek v jednoduchém a krásném příběhu tvořeném na základě běžné hry vytvořil nadčasové dílo, které končí tragicky pro každého, jen si to nikdo neuvědomuje. To tragické prozření hlavních postav, konec té jediné nejdůležitější a jásající a nebetyčně hloupí dav kolem. Koho mi to jen připomíná?

čerweek
26.12.2022 5 z 5

Nadčasové dielo. Do pozornosti dávam nahrávku Supraphonu z roku 1982, ktorá je v súčasnosti dostupná na rôznych portáloch vo forme audioknihy s vynikajúcim Rudolfom Hrušínským ako Galénom a Martinom Růžekom v úlohe Sigelia. Bolo radosťou počúvať…

Andyska007
14.12.2022 5 z 5

Opravdu aktuální, nadčasové! Je mi líto, že ve své době většina lidí Čapkovi moc nerozuměla, nenaslouchala mu... Však tady máme zase "Maršála" a bílá nemoc? - "Otec: Že je to humbuk, to malomocenství. Sem tam nějaký případ, a noviny z toho hned dělají senzaci. A lidé, to se ví: jak někdo lehne s rýmou, už říkají, že má bílou nemoc. (....) Nesmysl, to už je taková panika. To je zajímavé, tadyhle říká Sigelius, že ta nemoc přišla z Číny (...) Zavřít ty malomocné a nepustit je mezi lidi." Že mi to něco připomíná...

Lenuška69
13.12.2022 5 z 5

Blíže neurčená země začala trpět epidemií tzv. Bílé nemoci, která se projevuje malomocenstvím, bílými skvrnami na kůži. Lidé se infikují dotykem. Nejprve zaútočí jen na staré a chudé. Zemi ovládá diktátor Maršál, který se společně s baronem připravuje na výbojnou válku s vedlejším menším státem. Dr. Galénovi se mezitím podaří najít na lék nemoc. Rozhodne se lék podávat jen chudým a starým, ne bohatým vlivným lidem. Když se nakazí baron, dr. Galén mu dává podmínku, aby zastavil válku, jinak nedostane lék. Baron tedy žádá Maršála, aby válku zastavil, ten však odmítá. Baron ze zoufalství spáchá sebevraždu. Nakonec stejně válka vypukne. Skvěle napsaný a později i zfilmovaný protiválečný román.