Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370258/bmid_bila-nemoc-iGQ-370258.jpg 4 5863 599

Drama Bílá nemoc napsal Karel Čapek v předvečer druhé světové války. Bylo varováním před nastupujícím nacismem. Stejně jako ostatní jeho romány a hry je neskutečně současné a alarmující.

Adellll
30.06.2022 5 z 5

Další Čapkům geniální počin...

bookwoman
23.06.2022 4 z 5

Jedna z mého seznamu knížek k maturitě, byla moc zajímavá, čtivá a určitě jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Za mě lepší, než Válka s mloky, která mě vůbec neoslovila, ale doufám, že jí dám někdy další šanci.

RemiBlack
03.06.2022 2 z 5

2022/15
Předposlední kniha, co mi chyběla k maturitě. RUR mě bavilo o něco víc, ale já Čapka obecně moc nemusím. Je mi jasné, že to byl cíl, ale jsem v tomhle jednoduchá a prostě nemám ráda špatné konce (ani konce alarmující proti válkám a zmanipulovaným davům). Postavy nesympatické, doba smutná.

PastorMal13
02.06.2022 4 z 5

Klasické Čapkovo dílo. Krásně vykresluje lidskou sobeckost.

Set123
31.05.2022

Toto drama jsem četl (tedy nikdy neviděl inscenované) několik let zpět, ale docela rád na něj vzpomínám. Už proto, že jsem z něj maturoval přičemž jsem si mohl trošičku zamachrovat a s úsměvem odejít s výbornou. Mimochodem, mezi čtením samotným a maturitou uběhly tři roky, takže se docela divím, že jsem na tom machrováním taky nevypadnul. Třeba jméno Galén jsem si vůbec nepamatoval… Teď už zase uplynul další rok, takže to tu zamořuje svými myšlenkami jen abych zaplnil prázdné místo u mého Čapka.

Jedná se o velice prosté a dobře čitelné drama. To jsem ale asi nic moc nového nenapsal. Ono je ale těžké k tomu něco nového napsat, že? Ono je to totiž dost jednoduché i co do obsahu. A upřímně? Proč sakra ne? Ač jsem člověk, který zrovna čte Odyssea a užívá si každý řádek, přeci nemám nic proti jednoduché knize. Pokud je jednoduše napsaná a ještě k tomu má co říct (alespoň minimum), nemám proti ní námitek, nejsem žádný Šalda. A to zase Čapek toho nemá k řečení málo.

Čapek používá velice jednoduché metafory a kulisy, na čtení není absolutně nic složitého. I přes veškerou snahu se Čapkovi nepodařilo zastřít ani kritiku fašismů, které se v oné době jak plíseň rozlézaly po celé Evropě. Otázkou může být jak se dívat konkrétně na bílou nemoc. Možností je – je to prostě nemoc. Jop, lidé jsou občas nemocní, každý se s tím dříve nebo později setkáme. Nwm… v posledních letech se něco takového dělo, ne? Druhou možností je nemoc – metafora. Nákaza, která se šíří společností, stejně jako se právě zmíněný fašismus šířil evropskou společností. Myslím, že ono slovo „bílá“ tomu dodává zcela nové vrstvy, ne? Tato nemoc, sama rozdírající společnost na krev, je jedním z hnacích motorů války. Myslím, že obě alternativy jsou přijatelné.

Ještě dvě poznámky. Jendou je charakter doktora Galéna. Což je, upřímně, charakter dosti problematický. Jsem (no dobře, nejsem, ale nevěděli byste to, kdybych vám to neřekl… a asi by vás to ani nezajímalo, ale dost už!) právníkem a coby takový jsem samozřejmě nucen si uvědomovat jisté etické aspekty práva. Konec konců, docent Škop rozeznává tři složky práva, normativní, etickou a estetickou. Etická stránka čehokoliv je leckdy silně přehlížena a to i přes to, že má velice důležitou úlohu. V právu je to problém neuvěřitelně vážný, o to vážnější u lékaře. A s tím, jak Galén pohlíží na etiku… by se dala vést polemika. Pacifista jistě, ale neměl on by léčit každého? Vážně jeho vnitřní zásada (třebas jistě dobrá a směřující k maximálnímu užitku pro společnost) může potlačit primární zásadu lékařství, pomáhat všem, vždy a bez rozdílů? Může Galén svévolně určit kdo má právo žít a kdo musí zemřít? K jeho přístupu bych byl… skeptický. Morálně jej nezavrhuji, ale jistě by se o něm dalo diskutovat.

A ještě posední věc. U maturity mi byl předložen i neumělecký text s vazbou na Nemoc. Text byl, tuším, recenzí na inscenaci dramatu, kde byl do konce, který zde přirozeně nevyzradím, vsazen žák Galéna, který s doktorem pracoval na léčbě nemoci. A ten žák nebyl s Galénem na konci hry, zůstal v laboratoři. Nevím, zda to byl dobrý krok, skoro bych řekl, že to myšlenku hry poněkud zprznilo. Ale to už je asi na každém z vás.

Allla9
31.05.2022 5 z 5

Dílo Karla Čapka je právem vysoce hodnoceno a oceňováno. Zanechá v člověku hluboký dojem a přinutí každého k zamyšlení.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Klasika.

Babsie
18.05.2022 4 z 5

Karel Čapek prostě nezklame, všechna jeho díla jsou čtivá a nadčasová. Vhodné i do povinné četby pro maturanty.

ditul
17.05.2022 5 z 5

Dílo je stále aktuální.. Je krásné pozorovat, jak lidé dokáží díky strachu z nemoci měnit své postoje a názory.. Bohužel mnoho takových se stále mezi námi najde, co volí nejdříve svůj prospěch na úkor jiných a potom teprve dokáží se vcítit i do druhých..
*Dva velké světové názory se tu utkávají tak říkajíc nad ložem bolesti a v jejich konfliktu se rozhoduje o životě a smrti malomocného lidstva. Ten, kdo je představitelem vůle k moci, se na své cestě nenechá zastavit soucitem s lidskou bolestí a hrůzou; ten pak, kdo se s ním utkává ve jménu humanity a úcty k životu, odpírá pomoc trpícím, protože sám fatálně přejímá neúprosnou morálku boje. I ve jménu míru a humanity se bude zabíjet a umírat v hekatombách, bude-li se ten spor muset jednou vybojovat. Ve světě války sám Mír musí být tvrdým a neústupným bojovníkem. A naopak představitel moci a síly se stává sám jedním z těch, kdo úpějí o lidskou pomoc, zatím co se přes něho bezcitně převaluje nezadržitelná mašinérie masakru, který rozpoutal.

Radějka
04.05.2022 3 z 5

Četla jsem v rámci přípravy k maturitě.
Musela jsem se do čtení hodně strkat, i když je to tenounká knížka. Nějak mě to celé nebavilo, přesto nemůžu popřít silnou hlavní myšlenku i rozporuplnou otázku, jestli Galénův postoj byl správný.

Eva2424
29.04.2022 5 z 5

Jak přesně a děsivě vystihl autor fungování společnosti a jednotlivců! Není zde ani slovo navíc. Zajímavé je sledovat chování postav v okamžiku, kdy se mění jejich situace, jak se chovají když jsou zdraví a když se bojí nemoci. Jak se chovají k nemocným a co vlastně hýbe společností - a není to snaha nemoc vymýtit. V souvislosti se současným koronavirem a probíhající válkou je podobnost skutečně mrazivá.

ujira
26.04.2022 5 z 5

Děsivě aktuální drama.

knížky-64
25.04.2022

Kniha je útlá, rychle se čte, doporučuji pro maturitní četbu

vladka321
19.04.2022 5 z 5

Čapek, prostě pan spisovatel. Toto dílo samozřejmě znám, kdysi jsem četla, viděla film a přesto stále má co říci. Jako by mluvil člověku z duše, byl tu s námi a nikdy se neomrzí. Mimochodem Bílá nemoc také přišla z Číny a potom válka, boření hodnot, zabíjení lidství. Lidi doslova touží po konfliktu a bezhlavě se řítí k sebezničení. A stále se to opakuje, nebo ne? Je to vize, nebo snad člověk nedbaje dějin ničí civilizaci stále dokola v jakési periodě? Dokáže touha po moci několika jedinců zpacifikovat celé masy lidí k ničení a zkáze? Mnoho otázek, ale kdo odpoví...

Filomena1961
10.04.2022 5 z 5

Nevíme přesně, kde se děj Bílé nemoci odehrává, ale usuzujeme, že se jedná o zemi, kde vládne bezohledný a tvrdohlavý diktátor. Připravuje svou zemi na dobyvačnou válku, všechno se podřizuje tomuto cíli. Zfanatizováni lidé provolávají svému vůdci slávu. Byla to realita 30. let minulého století a může nastat i kdykoliv jindy. Karel Čapek ve svém dramatu na tuto situaci upozorňuje . Považuje totalitní diktatury a fašismus za největší nebezpečí, co lidstvo může potkat. Protipólem diktátora Maršála je doktor Galén - skromný, prostý, ale i důsledný a neústupný. Doktor Galén nesmyslně umírá ušlapán zfanatizovaným davem, který tímto odsuzuje i nakaženého Maršála k smrti. Lidé se ženou do nesmyslné války a jsou zároveň i odsouzeni a ohroženi bílou nemocí, proti níž není zatím léku. Nepřipomíná nám to něco?

angelak
02.04.2022 5 z 5

Užasné dílo, které bude vždycky aktuální, hlavně v dnešní době....

Deena_
31.03.2022 5 z 5

Budu opakovat co tu jiz zaznelo. Dilo je skvele..opravdu nadcasove. Pripomina mi aktualni situaci kdy maji lide klapky na ocich a jdou slepe za cizim nazorem. Myslim ze na stredni skole bych jeste nedokazala ocenit tuto knihu a cist mezi radky tak jako ted.

Nela.Rob
27.03.2022 5 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022.

Knihu jsem už jednou četla na základní škole, ale v paměti mi moc nezůstala. Asi to bylo věkem a tím, že to nebyla má volba a byla jsem nucena tuto knížku číst. Jsem velice ráda, že jsem po knize opět sáhla a přečetla si ji jakožto dospělý člověk.

Přečteno jedním dechem . Čapek a jeho díla jsou naprosto geniální a nadčasová.

Wolfinéria
17.03.2022 5 z 5

Geniální dílo, jako pacifistka a (doufám) budoucí lékařka jsem dílem uchvácena. V díle je dokonale zachycena násilnost lidí a nenasytnost boháčů. Cožpak je vítězství ve válce a zisk víc než životy padlých? Idealistovi, který by mohl zachránit miliony, nikdo nevěnuje pozornost. V díle je spoustu námětů k přemýšlení. Ačkoliv osudy lidí v díle jsou smutné, mnohem smutnější je podobnost se skutečností.

Jackline5
08.03.2022 5 z 5

Kniha vytváří spoustu námětů k zamyšlení, včetně aktuálních témat. Občas jsem měla problém s jazykem kvůli archaizmům. Po Dášence je to moje další oblíbená Čapkova kniha.