Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370258/bmid_bila-nemoc-iGQ-370258.jpg 4 5861 599

Drama Bílá nemoc napsal Karel Čapek v předvečer druhé světové války. Bylo varováním před nastupujícím nacismem. Stejně jako ostatní jeho romány a hry je neskutečně současné a alarmující.

Samar
27.10.2023

Úžasný. Dala jsem audio dvakrát po sobě.

TaťkaMF
22.10.2023 5 z 5

Nevím, jestli se těšit z Čapkovy geniality, nebo truchlit z toho, že se společnost téměř za sto let v podstatě vůbec nezměnila.

Chesterton
22.09.2023 5 z 5

V dětství moje zamilovaná rozhlasová hra! Nevím, jak by na mě působila dnes, protože obecně Čapka (vůbec nevím proč, je to iracionální:) moc nemusím. Ale Bílou nemoc jsem asi ve dvanácti milovala a poslouchala opakovaně :o)
Absolutně nadčasová!
4/5

VeronikaNovotna
22.09.2023 3 z 5

Dobrá kniha, takova jednorazovka.

_Brunetka_
18.09.2023 4 z 5

Opravdu výborná divadelní hra. Karel Čapek píše jasně a úderně bez zbytečného odbíhání od tématu. Jedná se o zajímavý a stále aktuální příběh, který mě bavil. V tomto případě je zřejmé, že si tato kniha naprostým právem zaslouží být zařazena do povinné četby. Postavy jsou parádně charakterově prokresleny, děj odsýpá a obsahuje několik překvapivých momentů. Myšlenky jsou skvěle formulovány. Obdivuju, jak sem autor dokázal tak dobře vsadit téma války, nekonečné lidské touhy po moci, lidské sobeckosti a sebestřednosti, manipulace, křehkosti demokracie, Konec je právě tak bolestný, jak moc je pravdivý. Tuto povinnou četbu vám tedy opravdu můžu doporučit nejen do seznamu, ale i pro všeobecné rozšíření obzorů byla by škoda, kdybyste se o něco takového ochudili.

Lady_Lea
16.09.2023 3 z 5

Přiznám se, že mě nejspíš hodně ovlivnilo, že jsem bezprostředně před touto knihou četla R.U.R. - od začátku do konce velmi silné, čtivé dílo se zajímavým tématem, dynamickým vývojem i závěrem.

Chápu kontext a důvod vzniku Bílé nemoci. Objektivně bylo téma taky zajímavé, stejně jako u předchozího díla nechyběl filozofický podtext, politické machinace a lidské uvažování byly vykresleny téměř brilantně, nechyběl silný a pro mě nečekaný závěr... Ale něco mi chybělo, nebavilo mě to a četlo se poměrně těžko.
Je to ale můj subjektivní dojem a obecně nelze než hru doporučit.

Pjotr08
19.07.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ve které Karel Čapek varuje před nebezpečím nacismu. Je to kniha, která v sobě skrývá velkou myšlenku a nadčasovost. Zasloužených pět hvězdiček a čestné místo v mé knihovně

Clivicus
15.07.2023 5 z 5

Líbí se mi, že Čapek ukazuje fašistické hnití ne z hlediska politického, ale individuálního. Tzv. bílá nemoc se prožírá takřka celou společností a jediný její léčitel stává se nejostřejším ostnem pro ty nejhorší lidi. Díky velkým myšlenkám zplodil Čapek veliké dílo.

KnihoSny
28.06.2023 4 z 5

zajímavá kniha

mstychov
27.06.2023 5 z 5

Karel Čapek je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy si můžu číst opakovaně a vždy v nich najdu nějaké moudro.

Jedna z nejvlivnějších zemí je napadena takzvanou bílou nemocí. Lidé na sobě nacházejí bílé skvrny. Po čase se jejich stav značně horší, začnou zapáchat a z těla jim odpadává kůže. Proti této nemoci neexistuje lék a je vysoce nakažlivá do chvíle, než ji začne léčit doktor Galén.

Ten se ovšem zaváže k tomu, že bude léčit pouze chudé, protože jedině oni nemohou zemi pustošit a sužovat válkami, jelikož na to nemají prostředky.

Každý chce od Galéna pomoc, ale on si stojí za svým. Pomůže jen těm, kdo přislíbí mír a zemi bez válek. On sám už viděl jako vojenský lékař tolik zbytečně umírajících.

V knize jsou parádní obraty a myšlenky. Čapek zkrátká umí čtenáře vtáhnout do děje a nepustit. Jeho knihy byly, jsou a budou mou srdeční záležitostí na věky. :)

Tereza226
11.06.2023 4 z 5

jedno z děl z mého maturitního seznamu četby. hru jsem viděla ztvárněnou v roce 2019, a proto se mi původně do čtení ani moc nechtělo. jsem ale ráda, že jsem se nakonec kousla a vrátila se k tomuto dílu. neboť bílá nemoc bude vždycky aktuální, ať za let současnosti karla čapka, tak v dnešní době. čapkovy postavy jsou jako vždy přesným odrazem odvrácené strany společnosti, o které každý ví, každý je její součástí.

alef
31.05.2023 5 z 5

Ze začátku to máš jen na kůži,
ale pak tě to začne žrát uvnitř,
... musí to být trest,
... musí to mít nějakou příčinu.

Lidí je na světě moc,
a tak si příroda našla řešení,
- bílá nemoc - zní z úst nejpovolanějších,
obraťte se s důvěrou na svého lékaře!

"Já mohu lidi léčit, jen já!", volá doktor Galén.
Jenže, proč? Aby se pak mohli zabíjet?
"Člověče, kdyby se dalo na špitály tolik, jako na válečné lodi _"

Myslím, že ani není potřeba komentáře, nad aktuálností Čapkových varování stále žasnu a taky mě z nich dost mrazí ...

heavy66
26.05.2023 5 z 5

Obě nemoci přišly z Číny a obě zabíjely hlavně staré a nemocné.
V Bílé nemoci autor vytvořil nadčasové drama, které je aktuální v dnešní době stejně jako v jeho. Maršál a Doktor jsou postavy charakterní a silné, jejich dialog a konflikt, který Maršál přiživuje silou násilí a Doktor silou nenásilí, vedou k tragickému nevratnému konci!
Z Covidu by nic nevykřesal ani Karel Čapek. Postavy Předseda vlády zachránce tisíce mrtvých, Epidemiolog génius průměrnosti, a Ministr zpěvák podržtaška jsou charaktery plytké. Byť komediální, jejich humor je k pláči. Místo ušlechtilých cílů předražené nákupy a preference osobních zájmů, dialogy jak z první obecné. Premiéra se po zásluze stala zároveň derniérou!

Marbla2004
03.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Opravdu mrazivý příběh. Paralela s dnešní společností úplně bila do očí. Lidé jsou zkrátka zainteresováni jen sami do sebe, a proto nevidí ostatní. Z postavení táborů pro nemocné mi bylo fyzicky špatně, no spíš z reakce otce. Dokud nejde o něj, tak jedná radikálně. Stejně tak maršál nebo baron (který se zdá být trochu lepší, ale také miluje svoje peníze a nechce doktorovi vyhovět). Kdo s námi nesympatizuje, pryč s ním.
Konec geniální, velmi mě překvapil a Čapek dokáže psát opravdu napínavě. Skvělá kniha k maturitě.

adabraz
26.04.2023 4 z 5

Děj této knížky mě opravdu chytl za srdce. Hodně poučná a zajímavá. Rozhodně by si ji jednou za život měl přečíst každý, nejen k maturitě.

lenka0383
11.04.2023 5 z 5

U čtení jsem si pořád říkala, že ty lidi znám. Takoví přece jsme. Jsem si jistá, že kdyby se lidstvo dostalo do stejných podmínek jako v této knize, dopadlo by to úplně stejně. A to mi přijde geniální - jak přesně a mrazivě Čapek vykreslil lidskou povahu. Chápu, proč měla jeho díla takový úspěch.

VeDny
02.04.2023 5 z 5

Zatím nejlepší divadelní hra, kterou jsem četla. Nejvíc mě ohromilo, jak umí Čapek gradovat děj, tak nějak přirozeně, až to člověka pohltí. Konec mě oslovil nejvíce z jeho her (navzdory obecné kvalitě a údernosti jeho zakončení), téma bylo navíc taky docela aktuální a určitě bude i v budoucnu, protože se jen potvrzuje, že lidé se nemění ani po tolika letech, reakce na nemoc je stejná tehdy a dnes. Stejně tak mocenské vlivy, které takové katastrofy provází se jakoby podle vzoru opakují.
Nejzajímavější částí byla nejspíš rozprava někde na začátku, kdy se obyčejná rodina baví o propuknutí nemoci, jak je ovlivňují novinové články, jak vnímají nakažené sousedy, jak si chrání jen své zdraví a své živobytí a naprosto lhostejně k ostatním souhlasí s radikálními cestami, jak nemoc pokořit - izolační tábory pro nemocné atd.

OTEC (čte noviny): Zase článek o té nemoci! Kdyby už s tím dali pokoj!
Člověk má dost svých starostí za celý den

OTEC: Že je to humbuk, to malomocenství. Sem tam nějaký případ,
a noviny z toho hned dělají senzaci. A lidé, to se ví: jak někdo lehne s rýmou, už říkají, že má bílou nemoc.

OTEC: Zavřít ty malomocné a nepustit je mezi lidi. Jak se na někom
ukáže bílá nemoc, pryč s ním!

Lenka2533
02.04.2023 5 z 5

Pan Čapek byl výborný spisovatel, měl obrovský talent. Toto dílo to opět dokazuje.
Přečetla jsem to rychle a fakt mě to bavilo. Jedna z nejlepších divadelních her, které jsem kdy četla. Ne-li nejlepší. Naprosto doporučuji.
Pořád nedokážu pochopit, jak autor mohl tak dobře vystihnout budoucnost. Neskutečné dílo. Jsem hrdá, že jsme měli tak geniálního spisovatele, jako byl Karel Čapek.

intelektuálka
26.03.2023 5 z 5

Návrat do školních let - a dílo silné, působivé a aktuální - i na pár stránkách drama o lidství .....
Jedinec se svou svobodou ducha a svědomí, se svým právem na život, se svým lidským sebeurčením je fyzicky i mravně naprosto podřazen v podstatě autokratickému a násilím uloženému řádu ....

Jak tedy může pacifista dr.Galén obstát v souboji s vojevůdcem Maršálem ?

Rozdílný pohled na válku a její dopady :

Dr. Galén mluví o lidských obětech, Maršál o válce, která je jeho vyšším posláním ....

" Jenom válka udělá z lidí národ a z mužů hrdiny ...."

Jen si nejsem jistá, kolik z těch mužů v zákopech touží po hrdinství ....
Z velitelské pozice se bitevní vřava může zdát vzdálená....
Ať dopadne válka jakkoli, jisto je, že ve svém utrpení Člověk zůstal nespasen ...

Kniha napsaná v roce 1937 jako varování proti " bílé nemoci " ....

Cortegos
20.03.2023 5 z 5

Po druhém podrobnějším čtení musím říci, že se jedná o úžasné dílo. Ač jsou postavy poměrně schematické, jejich charaktery a motivace jsou komplexní a velice zajímavé. Trochu mě zaráží necitelný krutý obraz světa, který mě nutí k porovnávání s dnešní dobou. Knihu doporučuji i proto, že není náročná, ale zároveň zajímavá k interpretaci.