Ředitel a hydra

Ředitel a hydra https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385007/bmid_reditel-a-hydra-yNI-385007.jpg 4 92 33

Kouzla zmůžou všechno — kromě papírování. Člověk by si řekl, že šéfovat kouzelnické škole může být docela legrace. Ovšem nic není vzdálenější pravdě. Je to stejné administrativní peklo jako na kterékoli základní škole v dnešním Česku. To však ještě ani zdaleka netuší kouzelník Alfréd, hlavní hrdina románu Jana Jíchy. Alfréd nemá rád děti. Má rád cigarety. Alfréd umí kouzlit, a tak kouzlí dětem — aby si mohl kupovat cigarety, dát si horkou vanu a další den se posunout o štaci dál. Jeho mrtvolnou životní pohodu po jednom ze zaměnitelných představení naruší neznámý muž a předloží mu podivnou nabídku. Alfréd se má stát ředitelem kouzelnické školy v Beďarech. Nikoli však kvůli svému magickému nadání, nýbrž kvůli titulu z pedagogické fakulty. Školní inspekce se totiž blíží. A proti ní žádná magie nic nezmůže: je totiž třeba zdolat nekonečnou hromadu papírů. Román Ředitel a hydra s nadhledem a humorem pohlíží na podobu dnešního školství, jeho problémy a výzvy. Přestože se v něm kouzlí, je především o dětech, lásce k poznání a věčné zvědavosti. A taky o pečených vrabcích.... celý text

Humor , Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

TetaMadla
01.03.2024 4 z 5

Ředitel a hydra je příběh člověka, který má tu smůlu, že jediný splňuje požadavky na ředitele kouzelné základní školy: je kouzelník a má pedagogické vzdělání. Co na tom, že je to kouzelník druhořadý, účinkující pouze na dětských narozeninových oslavách? Co na tom, že děti z hloubi duše a bytostně nenávidí? Prostě je jednoho dne unesen a jeho ředitelská kariéra může začít...

Kdybych měla říci jednoznačně, pod jaký žánr spadá tato kniha, váhala bych. Není to rozhodně fanfikce na Harryho Pottera ani jeho parodie, ačkoli kouzelná základní škola má název Beďary. Je to - jak už název nepokrytě napovídá - satira na školství a jeho věčné a nesmrtelné hydry, komise a kontroly, na bezbřehou byrokracii a bezbřehé papírování. Jenže - není to JEN satira.
Je to především humorná kniha. Paní dosavadní ředitelka je úplná kráva a pase se za školou, jeden z vyučujících se jmenuje Riesenzwerg (německy "obří trpaslík"), další je neviditelný. Erotiku vyučuje elfka Lakshmee a z deváťáků nikdy nikdo na jejích hodinách nechybí. Na hodinu někdy zvoní, jindy mňouká a občas taky střílí kulometnou dávku...
Musím říci, že jsem se hlavně zpočátku opravdu bavila. Později mi ale kniha začala připadat poněkud nevyvážená. Jako by autor nevěděl, zda napsat prostě "srandu" bez hlubšího poselství, sžíravou satiru nebo docela něco jiného. Text se přelévá z jednoho do druhého, ale zůstává nevyhraněný. Jsou tu narážky až obscénní ("honit pero"), ale i popis nahého těla elfky Lakshmee, který by bez slovy výtky slušel svou poetikou jakémukoli romantickému příběhu. Ze začátku jsem se opravdu smála nahlas, ale později humor tak nějak ztrácí dech. Zdá se, že téma zkrátka bylo vyčerpáno dřív, než příběh skončil.
Závěr mě překvapil nejvíc, byl totiž tak uťatý, že jsem při poslechu váhala, zda jsem se nepřeslechla. Rozehraná partie s hydrou - tedy školní inspekcí - je ukončena bez uzavření děje, bez předchozího varování. Pak už následuje jen školní řád (pravda, vtipný) a je konec.

Za co autor zaslouží pochvalu, je pěkný jazyk s mnoha hříčkami, snad až na nadměrné množství přechodníků.
A posledním bonusem je načtení, kterého se svěžím a neodolatelným způsobem zhostil Jiří Wittek.

Na pět hvězdiček to není, ale i přesto se Ředitel a hydra čte dobře - hlavně lidem, kteří nějakým způsobem jsou ve vztahu ke školství.
Já se ke knize určitě ještě vrátím!

HODNOCENÍ: *** *

Metla
27.06.2023 4 z 5

Vítejte v Beďarech, kde má kouzelnická škola vážný problém: blíží se termín Hydry a ředitelka je kráva.
Kdokoliv měl co do činění s byrokratickým molochem, ten se téhle knize s chutí zasměje... nebo propadne depresím. Já se můžu smát, jelikož mám s libovolnou Hydrou minimální styky.
Pan Jícha mě opravdu příjemně pobavil, děkuji za konstantní úsměv s občasným (a v poslední době vzácným) záchvatem chechtání. 80-85%

katerina5544
09.03.2023 2 z 5

Jako pro pedagogické pracovníky asi super parodie, ale ctenare mimo obor to dle meho neutahne. Me uz to pak prestalo bavit.

soupik2012
11.01.2023 2 z 5

Tenhle podivný až infantilní humor mi vůbec nesedí. Kniha je především parodií na školský systém, zejména potom na její byrokracii. Ale zcela postrádá děj. Celý příběh se v podstatě odehrává ve školní budově. Možná by z této látky bylo moc pěkné divadelní představení, ale v knižní podobě se příběh až neuvěřitelně vleče. Parodie bohužel až moc tlačí na pilu a tak se z většiny jinak humorných situací stávají spíš situace trapné. Chvilku se to dá vydržet a opravdu jsem se několikrát lehce zasmála, ale vydržet to celých 16 hodin a nezbláznit se z toho, bylo pro mě letošní výzvou číslo 1. Audioknihu načetl pan Jiří Wittek. A načetl ji opravdu velmi dobře, čímž výrazně zmírnil mé utrpení.

lencin
06.12.2022 3 z 5

Nebylo to špatné. Místy jsem se fakt i pobavila, ale moje srdcovka to není a já nejsem cílovka. Ale k pobavení fajn.

Petrasuvicka
07.07.2022 4 z 5

Bavila jsem se. Geniální propojení alegorie a parodie na reálný školský systém a Harryho Pottera (který mě skutečně neoslovil, což nemělo vliv na míru pobavení :)). Autorovi nelze bezesporu upřít fantazii, hlavně u jmen, smála jsem se i nahlas.

aktijnov
26.04.2022 5 z 5

Tak tohle opravdu psal kantor.... Dobrá parodie na věčné "papírování", boj s inspekcí, s rodiči žáků.... A ten pedagogický sbor!

LenkaMaresova
12.10.2021 3 z 5

Knížka je asi vtipná, možná i hodně, ale ta překombinovaná souvětí, mě nakonec nebavila.

nefernefer
06.10.2021 5 z 5

„Vy jste fakt samé lákadlo! Chcete mě zavřít do baráku plného uřvaných dětí, co po mně budou beztrestně střílet vrabce, a ve vlastní ředitelně mě bude špehovat kytka?!“

Kdo čeká parodii na Harryho Pottera, bude zklamán. Sice se děj odehrává v kouzelnické škole v místě zvaném Beďary, ale tím veškerá podobnost končí. Milovníci fantasy sice také nepřijdou úplně zkrátka, ale potěší zejména pedagogy. Je to totiž velmi trefná parodie na naše školství a vlastně na fungování jakékoli státní instistuce v naší přebyrokratizované zemi. Parodie chytrá, vtipná a bohužel pravdivá.

„Každý učitel, řekl bych bez výjimky, má skutečně vnitřní přání prospět dětem a společnosti, o kariérní nebo materiální motivaci nemůže být řeč. Ale nastává tu ona existenciální otázka: Chci jít životem jako inspirátor mládeže-poustevník, vždy v souladu s vlastním přesvědčením, ale s nutností živit se jinak, nebo přijmout obol vrchnosti, ale muset jí tudíž jít na ruku?“

Možná jsem zvolila trochu vážnou ukázku. Ale to jen pro představu základní myšlenky. Jinak se nenechte zmýlit. Je to opravdu vtipné a jako bonus si pan spisovatel umí krásně hrát s češtinou. Vřele doporučuji. :o)

Jaruš7
29.04.2021 5 z 5

Excelentní superčtivo.
Je to lázeňská kůra se svalovou masáží, srdečním poinfarktovým vzkříšením, všestranným prozřením, duševní relaxace v rajské zahradě, koupel v bahně směrnic, injekční vakcinace humorem.
Dávky přestávky byly nutností, neboť koncentrace byla krutě výživná a vstřebávat pocity byly návykovým raušem.
No prostě česká SUPERSTAR.
Doporučuji coby - parádní restart doby.

trudoš
23.03.2021 5 z 5

„Všechny postavy v tomhle příběhu jsou vymyšlené, ale to, co se jim děje, bohužel ne.“
Česká fantasy komedie v duchu těch nejlepších filmů Václava Vorlíčka. Žádná dystopie pro mladistvé, ani další apokalyptická jízda Vltavskou kotlinou, ale poctivých pár facek k uzoufání znuděnému čtenáři. Já vážně nevěřil, že je něco takového ještě možné, ovšem Jan Jícha mě mile vyvedl z omylu. Ne, že by rovnou vystřihnul dílo hodné Terryho Pratchetta, ale rozhodně se mu podařilo hravou češtinou zkomponovat originální příběh plný nenásilného humoru. Kdo je z oboru, pravděpodobně umře smíchy a kdo ne, začne litovat každou jednu kouzelnickou školu. A všechny ty nekouzelnické dost možná taky. Přitom nejde o prvoplánovou parodii na veřejně známé dílo, jehož jméno nesmí být vysloveno, třebaže akademie v Beďarech by mohla poukazovat na něco jiného. Ono je to podle mě tak na půl cesty, kdy se z původního úmyslu nakonec vyklubalo něco zcela jiného – vlastního. Poklona panu autorovi a díky za skvělou zábavu.

martinstefko
12.03.2021 3 z 5

Zábavné, většinu doby, ale ke konci už jsem měl pocit, jako kdyby knize docházel dech. Ale zasmál jsem se, což byl myslím i smysl knihy. Navíc má kniha pěkný morální přesah.

co21
27.01.2021 5 z 5

Velmi dobrá kniha, která je perfektním receptem na boj s Hydrou. Hydře lze čelit jedině s humorem. Všechny velké civilizace se rozpadly kvůli byrokratické zácpě. Ředitel kouzelnické školy má nezáviděníhodnou pozici a pan Jícha jeho nechtěné dobrodružství vede vtipně a laskavě. Nechybí ani napětí. Pro mě objev roku. Poslechnuto v audioknižní verzi ve skvělém podání Jiřího Witteka od Čti mi!

shootingstar
25.01.2021 5 z 5

Každý, kdo TO někdy zkusil, určitě uzná, že popisy jsou naprosto přesné. Zasmála jsem se. Jednu hvězdičku přidávám za nečekaný morální přesah (postoje nejen ke školství, které autor v knize vyjadřuje), a ještě jednu za tu naději, že i Češi umí psát.

orinka3
06.01.2021 5 z 5

Jediné, co se mi nelíbilo, tak obálka. Jinak je tahle knížka přesně to, co v současné situaci člověk potřebuje. Uvolnění, inteligentní humor, brilantní jazykové eskapády a poťouchlost. Podle toho, jak je líčeno jednání hydry by člověk řekl, že pan ředitel Jícha prostě jen zapisuje své osobní zážitky. Snad za tu knihu teď na něj skutečná Hydra nezaklekne a nepodusí ho? Trošku mě mrzelo, že Úplná kráva Máša skutečně zahynula. Čekala jsem, že někoho napadne přivézt jí trakař oběžníků a formulářů. Domnívala jsem se, že než se z ní stala ta Úplná kráva, že se jimi živila a nyní jí scházely. Naopak mi hned ze začátku došlo, kdo bude ten krvelačný upír. Nápověda byla zřejmá. Děkuji za parádní zážitek, humoristických knih je stále jako šafránu a když už se vyskytnou, tak většinou k popukání nejsou. Tady jsem si parádně užila! Palec nahoru a pět hvězdiček.

jaroiva
19.11.2020 5 z 5

Vynikající audiokniha na zlepšení nálady. Vtípky jsou možná místy trochu pubertální, ale i to mě bavilo.
Jestli jste si někdy kladli otázku, jak by asi vypadaly Bradavice v Čechách, tato kniha Vám dá odpověď.
Narozdíl od Harryho Pottera ale v této kouzelnické škole, resp. v knize o ní, nejde až tak o žáky, ale o učitelský sbor a ředitelův boj s úředním šimlem. Musím doporučit. Určitě jsem to neposlouchala naposledy.

Mike99
19.10.2020

Odkládám mezi nedočtené, nebylo to úplně špatné, humorné, ale přišlo mi to nějak přes sílu, snad se k tomu někdy vrátím.

marketakraketak
31.03.2020 4 z 5

Moje kniha na přípravný týden před začátkem školního roku, o to větší překvapení, když nám místo zvonění začali pouštět písničky ...už jsem se bála, že zvonění bude mňoukat????????????

lucakuca
28.03.2020 3 z 5

Parodie s úžasným slovíčkařením. "V Beďarách jako v ženách, ne?" "Ne. vzor pro Beďary se na každý pád mění. Beďary jako hrady, bez Beďar jako bez žen, Beďarům jako předsedům, Beďary jako Velvary, o Beďarech jako o kostech, s Beďary jako s pány, hrady, lesy nebo kuřaty. Na Beďary nikdy nevoláme ani je neoslovujeme, protože jsou neživotné a podle kolegyně Brkové jsou navíc pomnožné!"

Epes
29.02.2020 4 z 5

Jsem z oboru a inspekce u nás byla před půl rokem - tak jsem se pobavil. Doporučuji jako oddychové či spíše uklidňující čtení každému řediteli, kterému se "hydra" do školy nahlásila. A do Lakšmí jsem se i já v průběhu čtení zamiloval...