Řecký zázrak

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha vás zve na výlet do Hellady – do slavných antických měst – Athén, Sparty, Mykén, Knósu, Théb, Olympie. Delf a mnoha dalších, do mest proslulých už před věky, do země, kde žili lidé rovní bohům i sobě navzájem, do země, kde zázrak je květem nutnosti. Této zemi a jejímu lidu totiž vděčíme za základy naší kultury a civilizace. V Řecku dospěli lidé poprvé k poznání, že si dovedou sami vládnout a vytvořili první stát, y němž si dali sami ústavu. Člověk se tu poprvé stal občanem a vláda se tu poprvé stala vládou lidu – demokracií. Řečtí umělci antiky obohatili všechny obory umění a k jejich dílům dodnes vzhlížíme s úctou. V Řecku byl poprvé v dějinách vytyčen požadavek, že vzdělání má být věcí všeho svobodného lidu. Řekové se stali velkým národem před tváří dějin. Národem, který zaujal v dějinách místo, na jaké si nemůže činit nárok žádný jiný národ. Dnes ovšem víme, že Řekové nevstoupili na scénu dějin jako Athéna, která vyskočila z Diovy hlavy hned v plné zbroji. Ke svým objevům, prvenstvím a vymoženostem se propracovali. Ten zázrak je právě v tom, jak to dokázali. A také v tom, že to dokázali. Tato pouí nás zavede i za hranice dnešního Řecka: vždyť řeckou zemí byla kdysi též jižní Itálie a Sicílie, bylo ji pobřeží Černého moře a donedávna i západní pobřeží Malé Asie, dodnes je jí přes částečnou tureckou okupaci Kypr. Navštívíme také sbírky řeckého umění, jež jsou roztroušeny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Provázel nás budou antičtí autoři i dnešní badatelé, nechme se ale nést i vlastní zvědavostí. Řecko stojí za tuto cestu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128845/big_recky-zazrak-uhj-128845.jpg 4.772
Žánr:
Literatura faktu, Historie

Vydáno: , Erika, Knižní klub
Originální název:

Řecký zázrak, 1972


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Řecký zázrak

Igwarr
08.07.2021

Grécky zázrak je skutočne zázračné dielo. Zamarovského schopnosť opísať dejiny tak, akoby bol sám ich pozorovateľom v čase, keď sa diali je neoceniteľná. V knihe je možné sa dozvedieť mnoho informácii o gréckej mytológii, vzniku gréckeho národa a ich dejín v priebehu času. V diele sú taktiež spomenuté významné osobnosti a udalosti, ktoré prispeli k formovaniu indentity gréckeho národa. Knihu hodnotím veľmi pozitívne.

Lesní_chodec
31.08.2020

Tohle byla neskonalá nádhera! Po pro mě trošku vlažnějším začátku pan Zamarovský druhou část knihy doslova vyšperkoval. Pasáže, které čtenáře provázejí dobovými umělci, spisovately, filosofy a vědci jsou pro mě vrcholem Zamarovského práce. Autor má neskutečný dar "převést" faktografický text do beletrie aniž by to ztratilo na jeho odbornosti.


Benedikt
28.04.2020

Záverečná kniha II. sekcie - Počiatky gréckej kultúry, nemohla byť snáď ani lepšia. Zamarovského kniha predstavuje unikátny poklad. Bez preháňania možno konštatovať, že v skutočnosti je to Zamarovského zázrak. Kniha s už tradičným vycibreným literárnym štýlom nás prevádza počas celých dejín Grécka, či presnejšie Grékov. Zamarovský jedinečne približuje nie len históriu ale aj celú Grécku kultúru a najmä jej odkazom pre západnú kultúru v podobe jedinečného piliera. Gréckeho ducha v dejinách. Vojtech Zamarovský je jednoznačne obdivovateľom Grékov a túto svoju náklonnosť citlivo prenáša aj na čitateľa. Vo svojej knihe približuje jedinečnú architektúru, divadlo, sochárstvo, keramiku, filozofiu, vojenstvo, sociálne a štátne zriadenia, pričom veľmi citlivo vyvážil selekciu toto najdôležitejšieho, čo nezorientovaný čitateľ potrebuje pre zorientovanie. Knihe snáď ani nie je čo vytknúť, len ju odporučiť ako povinné čítanie každému, kto má chuť sa zoznámiť so starovekým Gréckym zázrakom.

DavidGreňa
05.04.2020

Ide o unikát a klenot v mojej knižnici. Zamarovský bol pán spisovateľ. Napísal vynikajúce knihy o staroveku a Grécky zázrak je snáď najlepšia kniha zo všetkých jeho kníh. Podáva celú históriu starovekého Grécka s veľmi odborného hľadiska a pritom tak elegantne, že sa kniha číta sama. Asi žiadna odborná kniha sa mi nečítala tak dobre a pritom mi poskytla také množstvo informácii, ako Grécky zázrak. Kniha je písaná podľa období od Mínojskej kultúry cez archaické Grécko až po koniec helenistického obdobia a pričlenenia gréckych polis k Rímskej ríši. V každom období je opis významných stavieb, politiky, osobnosti, armády a života v danom období ako takého. Obsahuje dostatočné množstvo fotografii, máp, nákresov. Kniha od vydavateľstva Perfekt je aj vo veľmi vydarenom formáte. Táto kniha ma priviedla k čítaniu odbornej literatúry a k záujmu o starovekú históriu. Určite odporúčam, ako aj väčšinu kníh od pána Zamarovského.

Igor1311
03.12.2019

pre mna ako milovnika greckej mytologie a historie jednznačne vynikajuca kniha. Aj ked som ju celu neprečital, vyberal som si len tie pre mna najzaujímavejšie časti. Celý text je písaný pravdaže odborným štýlom, čo však čitatelovi neprekáže, lebo má pocit, že čita román. Spolu s Bohmi a hrdinami antických bájí je to pre mna jeho najlepšia a najzaujímavejšia kniha

JiříŠkorpík
10.05.2019

Požadavek těla je nehladovět, nežíznit a netrpět zimou; kdo ukojil tyto potřeby a doufá, že je bude moci ukojit i v budoucnu, může závodit s blažeností s Diem... Lépe je ti, odpočíváš-li v bezpečném klidu na slámě, než máš-li zlaté lehátko a bohatý stůl a přitom jsi pln duševního neklidu... Takovým lidem mohou půjčovat peníze jen ti co touží po duševním neklidu až do smrti, jestli jim ty peníze někdo vrátí. Zpět ke knize, je to úžasný přehled, navíc psán krásným jazykem; o to víc mrzí horší kvalita tisku (vydání 1972) – možná to chtělo dva svazky.

braunerova
28.02.2016

Mám vydání z roku 1972. Vysoce odborný text, který sám o sobě se nečte nijak lehce, nacpal vydavatel bleším písmem na 500 stran formátu A5. Pro mě nečitelné a tudíž ani nehodnotím.

bulat
26.10.2015

považujem za vrcholnú knihu pána Zamarovského

1