Řecký poklad

Když si mladý chlapec uchová svůj dětský sen do dospělosti, je to pěkné; když tomu naplnění svého snu podřídí veškerý svůj život, je to obdivuhodné. Heinrich Schliemann jako mladý hoch podlehl kouzlu Illiady a Odyssey, věřil v Homérovo dílo jako jiní v Písmo svaté a z chudého syna meklenburského pastora se vypracuje až na bohatého sanfranciského makléře, a to jen proto, aby mu nashromážděné jmění umožnilo na vlastní pěst vykopat Tróju. Vysmívaný a opovrhovaný, amatér a směšný diletant, tak byl všemi souzen. To, jak svou Tróju přece jen našel, vypráví Irving Stone z pohledu jeho řecké, mnohem mladší manželky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/6321/recky-poklad-6321.jpg 4.4124

The Greek Treasure (1975)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

Kniha Řecký poklad

Hodná

K této knize jsem se vrátila několikrát.
Jsem “řeckofilka”,v Řecku se pohybují
téměř 30 let,ovládám novořecký jazyk,
takže mi tam toho hodně připomíná...
Nádherná kniha,která popisuje život
německého archeologa Heinricha
Schliemanna,jeho řeckou manželku
Sofii,objevení Tróje...
Nic jiného,než doporučit!

Karhal
28.10.2018

opravdu někdy až moc popisné. Ale taky velmi inspirativní životní příběh!

tlllk
08.10.2018

Podľa viacerých súčasných zdrojov bol Schliemann diletant, ktorý nezapisoval miesta nálezov a kopal kde ho práve napadlo. Na druhej strane ho kniha zobrazuje ako vzorného objaviteľa. S týmto v rozpore mi príde aj jeho posadnutosť s utajovaním a "vlastnením" všetkých cenných nálezov. Tak kde je pravda ? Je to všetko len závisť pretrvávajúca storočia alebo je realita banálnejšia a nie súce takého veľkého diela.

Iv8
23.09.2018

Zachycení života objevitele Tróji a splnění jednoho lidského snu.
Jinak je vše podstatné napsáno v ostatních komentářích :-)

13.05.2018

Matně si vzpomínám, že jsem knihu už jednou kdysi četla. Tentokrát jsem si ji poslechla jako audioknihu v podání Martina Preisse. Je dobrá, ale zdá se mi až moc popisná. Pokud jde o osudy Schliemanna a jeho ženy Sofie, tak oba nezbývá než je obdivovat. Co všechno dokázali a v jakých podmínkách. To je v dnešní době nejen nepředstavitelné, ale i nemyslitelné. A těch překážek, co museli na své cestě k úspěchu překonat! Nic jim nespadlo do klína samo. Smekám před nimi...

Lector
13.05.2018

Před mnoha a mnoha lety jsem četl román „Sen o Tróji“. Tenkrát mě nadchl stejně jako jeho ústřední postava. Teď jsem zjistil, že Stoll nebyl jediným, kdo ztvárnil životní osudy Heinricha Schliemanna.
Nemohu obě díla dost dobře srovnávat, protože mezi četbou obou leží víc než 30 let.
To však není důležité. Podstatné je, že Heinrich Schliemann byl mimořádnou osobností, jež naplnila svůj život cestou k dosažení jednoho konkrétního nádherného snu.
„Řecký poklad“ přeskakuje prvních „nepodstatných“ 50 let Schliemannova života a autor uvádí hrdinu na scénu ve zralém věku, kdy zanechává svých veleúspěšných podnikatelských aktivit a obrací se k Řecku a Malé Asii. Příběh začíná seznámením Heinricha s jeho druhou ženou, která se mu stala oporou a aktivní spolupracovnicí při následujících archeologických pracech.
Není třeba rozepisovat, co následuje. Stone líčí Schliemanna jako geniálního vědce, člověka ohleduplného ke svým spolupracovníkům, ale zároveň také jako člověka posedlého naplněním svého snu, občas bezohledného k lidem i k památkám, které odkrýval (ale archeologie taková tenkrát prostě byla).
Více než dvacetiletý úsek Schliemannova života je v tomto románu popsán spíš optikou jeho ženy Sofie, což příběhu dodává jistou míru (potřebné) kritičnosti, neboť bezbřehé obdivování Schliemanna není tak úplně na místě.
Pro mne to bylo velmi příjemné čtení. Kromě popisu Schliemannova života a díla jde také o zajímavý obrázek Řecka druhé poloviny devatenáctého století.
A popisy řeckého stolování byly jedinečné. Co nejdříve kupuji lilky a dělám musaku. Už jsem ji dlouho neměl.
A nakonec taková třešniška:

Adigiotto
13.05.2018

Literárne sklamanie. Kým v Námorníkovi na koni je spisovateľ rozprávač a akoby vnútorným hlasom Jacka Londona, v tejto knihe stojí Irving Stone stranou. Značná časť príbehu je založená na dialógoch medzi Schliemannom a jeho ženou. Tak bola kniha plná rozhovorov, ktoré začínali: "Henry, čo sme to teraz vykopali?", "Henry, na čo slúžili tieto nádoby?" A Henry sa dal do odborného výkladu. Tieto dialógy boli pre mňa najslabšie, lebo chcú byť nosné - čo sa im ale nedarí, lebo sčasti pôsobia umelo a vykalkulovane.
A už vôbec ma nezaujíma, že mu Sofia sľúbila, že mu v jednom vykopanom hrnci uvarí zeleninovú polievku s jahňacinou.

Vesmich
22.02.2018

Rozsáhlý epos o životě a díle značně rozporuplného obchodníka Schliemanna a jeho rodiny. Příběh začíná v době, kdy si Heinrich v Řecku vybírá/kupuje ženu a začíná realizovat své objevitelské sny. Detailní a barvité líčení řeckého života, zvyků a nátury, řecká svatba a podivné Heinrichovy způsoby – tak to celé začíná. Další čtení už závisí na tom, jak se na to chce čtenář dívat. Dá se to číst jako rodinný příběh, kdy sedmnáctiletou studentku Sophii její rodina provdá za o třicet let staršího pracháče v domnění, že půjde o oboustranně výhodný obchod a postupně se ukáže, že to bude mít rozličná úskalí. Manžel si hraje na Pygmaliona a jde mu to, manželka se naučí snášet jeho vztekloty a skrbloty, jeho věčné cestování, fanfarónství a umanutosti a přijme to v plném rozsahu. Nakonec, mohla si vzít i nějakého řeckého pastevce koz. Také se to dá číst jako velké dobrodružství plné kopání a kutání, zlatých pokladů, svárlivosti, žárlivosti a sporu nevídaných akademiků s nevídaným dobrodruhem. Je to i cestopis, úředníkopis a v neposlední řadě se to dá číst jako příběh o tom, co všechno je možné dělat v druhé polovině života s penězi, které člověk vydělá v té první. Já jsem ty úhly pohledu střídala a užila si to náramně.