Řecká mytologie pro začátečníky

Řecká mytologie pro začátečníky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260603/bmid_recka-mytologie-pro-zacatecniky-E0D-260603.jpg 3 9 4

Existovala by západní civilizace bez řeckých bájí? Byli bychom schopni definovat naši společnost a sami sebe bez jakéhokoli odkazu na velkolepé, skvostné, vášnivé, vzrušující i odporné činy obyvatel Olympu? Řecká mytologie pro začátečníky čtenářům představuje panteon – nesmrtelný soubor darebáků, hrdinů, vyvrhelů i krutovládců – a příběhy o těchto božstvech i jejich jednání se smrtelníky. Pátrá po jejich neutuchajícím vlivu na naše myšlení a kulturu. Nazujte si tedy Hermovy okřídlené sandály, osedlejte Pegasa nebo popadněte nejbližší Harpyji (nezapomeňte mít zavřené oči) a zaleťte si do světa, který je starý jako sám Chaos – do těch prastarých, a přesto tak svěže aktuálních řeckých bájí!... celý text

Ryšava
02.12.2020 3 z 5

Knížka mě bavila. Řecké báje a pověsti mám ráda. Jsem ráda, že jsem narazila na knihu, kde to autor pojal jinak a udělal si z toho trochu srandu. Konečně jsem se začla orientovat, kdo je či dítě atd.

Annkag
11.04.2018 3 z 5

Mna to naozaj pobavilo....zasmiala som sa a neviem prečo by pre začiatočníkov nemohlo byt také pútavejšie a živšie.musíme mysliet na to že doba sa mení a s nou i pohlad na minulost...a to i minulost hodne dalekú.
Autor ma pobavil opismi nechutných incestov mezi Božstvom ale i ludmi tej takzvanej éry,kedy má všetko svoju príčinu a dovod.Nenávist,krvavé boje,láska ale i nenaplnené sny niektorých hrdinov bájí na ktorých som prakticky vyrastala.Spomínam si ako som Starými gréckymi bájami a legendami listovala v zažltnutých stránkach tejto knihy ktorú mi daroval moj starý otec ešte po sebe.
Stále ma to tak nejako fascinovalo a lákalo.premýšlala som na tom ako vzniklo toto a hento a dostávala som na to stále nové odpovede.Ale nové a nové odpovede prinášali stále dokolečka nové a nové otázky.
ohúrilo ma že na počiatku ,vo svojej vlastnej podstate ešte stále pretrvávajúci,bol chaos-mnohý ho prirovnávajú k Čiernej diere ale k absolútnemu vzniku rovnajúcemu sa ako Teoria velkého tresku.
Zaujalo ma ako vznikli prvý titáni-pre nás samozrejme najznámejší Prometeus,Atlas a v neposlednom rade samotný Kronos,ktorý sa bál svojho potomstva a tak ho požieral.ruku na srdce a úprimne,nemala som ponatia ako sa zachránil Zeus,respektíve ako on prežil počínanie svojho otca,ale táto kniha mi ozrejmila i túto otázku.
Páčila sa mi dvojitá možná teoria vzniku mliečnej dráhy alebo opis ako prišiel na svet Minotaurus.Hriešne splodenie samotnej Trojskej Heleny-to ako fakt?...jej matka,labut a zrodenie sa s vajca?
Bohovia,Božstvá,hrdinovia,mytologické postavy,chiméry,harpyje,sfinga,sirény,kyklopovia,kentauri....je až neskutočné si v dnešnej ,pretechnizovanej dobe predstavit si, čím všetkým kedysi žilo Grécko....čo všetko sa podla týchto báji pohybovalo po zemi ,po ktorej teraz kráčajú naše nohy nahánajúce sa za prácov a povinostami o ktorých vtedy nemali ani najmenšie tušenie....
A na záver?
Samotná grécka mytologia nás ovplyvnuje i dodnes...nachádzame v nej odpovede na mnohé psychologické otázky a berieme si pomenovania z nej....tak ako Freud využil Oidipov smutný príbeh a pomenoval chorobnú posadnutost človeka vlastným rodičom,ktorá miery niekedy až k sexuálnym predstavám.Ano,prečo to nenazvat Oidipovským komplexom,ked si koniec koncov on vzal svoju vlastnú matku?Samozrejme na začiatku o tom nemal ani šajnu ale predza len....
Ako doplnkové čítanie je to skvelé...a celkom by ma zaujímalo ako by sa autor pohral s mytologiou Severu.
Predza len Odinov dvor na Asgarde sa tiež hemží zaujímavými postavami a artefaktmy.

z1631984
28.03.2017 3 z 5

Nejznámější řecké mýty a pověsti, avšak autorův humor "za každou cenu" celou knížku snižuje.

Janet11
18.05.2016 3 z 5

Tři hvězdy dávám proto, že miluju řeckou mytologii, ale bohužel mi tento její soubor jaksi nesedl. Kniha se snaží být napsána vtipným způsobem, což mi k tomuto žánru tak nějak nejde. Navíc některé příběhy mi přišly trochu zmatené a nebýt toho, že je znám z jiných děl bych asi měla trochu problém se v tom vyznat.

2015  78%Dante pro začátečníky
2015  62%Řecká mytologie pro začátečníky

Kniha Řecká mytologie pro začátečníky je v