Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí?

Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí? https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465745/bmid_rec-zvirat-co-zvirata-citi-a-o-cem--sGJ-465745.jpg 5 14 6

Jak dospělí sloni komunikují se svými mláďaty? Které druhy zvuků používají kosatky při hledání potravy? A jak funguje sociální dynamika ve vlčích smečkách? Nejen těmito otázkami se zabývá ekolog a populární autor knih o přírodě Carl Safina. V nesmírně poutavém vyprávění o životě, emocích a způsobech komunikace u zvířat shrnuje poznatky o inteligenci a reakcích tvorů, kteří jsou nám daleko podobnější, než si vůbec dokážeme představit.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Příroda, zvířata
Vydáno: , Vyšehrad

Beyond Words: What Animals Think and Feel , 2015

BDŠkodič
13.04.2023 5 z 5

Krásně je v knize popsané, jací jsou lidé egoisti. Myslíme si, že nám svět leží u nohou, že my jsme ten nadřazený druh. Ale realita je taková, že jsme prostě slepí. To, co dokáží dělat některá zvířata, jak myslí, co cítí, to je něco, čeho už my kolikrát ani schopní nejsme. A ten krásný a rozmanitý svět ničíme. Což je mimochodem jediná věc, ve které jsme opravdoví mistři. Těžko říct, jestli se dá věřit všem těm příběhům na 100%, ale určitě je knížka velmi poučná a psaná někým, kdo má k přírodě moc pěkný vztah. Já doporučuji.

Zuzka12627
02.10.2022 4 z 5

Velice se mi kniha líbila. Vše, co bych napsala už bylo popsáno v prvním komentáři. Takže jen dodám, doporučuji si tuto knihu přečíst.

DreamerX9
06.04.2022 4 z 5

Velice pozoruhodná kniha o pocitech zvířat a jejich celkovém cítění. Je působivé aplikovat chování zvířat do lidského života a společnosti

IHT
10.08.2021 5 z 5

Carl Safina je ekologicky vizionar a agitator, ktery se "na duchod" rozhodl napsat knihu o tom, jak rozumi zviratum.
Byl jsem fascinovan popisy zivota vlku, slonu i kosatek. Byl jsem rozhorcen ubytkem jejich populaci - povolenym lovem vlku v nekterych statech USA, pytlactvim slonu i dopadem vojenskych sonaru na kytovce. Carl Safina balancuje, kdyz ve sve knize cili na mozek i na srdce - na jednu stranu prinasi vedecke argumenty a vysledky soucasnych vyzkumu, na druhou stranu popisuje pocity sve i svych pratel, kteri dana zvirata dlouhodobe studuji.
Klasicka americka "agitka" (kterou nize trefne zminuje los), je pro nas otravna, ale ve svem "puvodnim" prostredi (snad) funguje (podobne podvne agitovany nam muze pripadat treba Dawkins).
Za sebe bych si prisadil, ze nesouhlasim s autorovou kritikou teorie mysli. Ano, spousta publikaci je povrchnim mlacenim (temer) prazdne slamy, na druhou stranu Safinova siroka definice ("vyuzivani chovani druhych") by dokazala zahrnout i viry, jez nas nuti kychat.
Bohuzel musim upozornit i na nekvalitni preklad, respektive ceskou editorskou praci - pomineme-li nesmyslny preklad "tretich nejvetsich suchozemskych zelv" jako zelvy zlutohnede (jedna se o zelvy ostruhate - staci, kdyz si prekladatel vygoogli jmena uvedena v historce), text je prospikovan neprijemne velkym mnozstvim gramatickych chyb a preklepu. :( Za to vsak autor nemuze.

Chvilemi mi autorovy filosofujici vstupy pripadaly obtezujici, ale celkove je kniha skvost, ktery urcite stoji za precteni. Fascinujici, napinave a dechberouci - to jsou adekvatni vyrazy pro jeho popisy chovani a prozivani zivocichu...

los
20.07.2021 1 z 5

na mě příliš agitační, ekologické a antropomorfní, navíc si nedokážu zvyknout na ten americký styl ego-výkladu s neustálým brnkáním na citečky a vytleskáváním k davové fascinaci a zážitkovému soucitu

TheRaven
25.06.2021 4 z 5

Příjemné nahlédnutí do života slonů, vlků, psů a kosatek, které ukazuje, že některé vlastnosti, schopnosti či dovednosti, jež považujeme za ryze lidské, zase tak ryze lidské nejsou a mají svou obdobu u mnoha jiných druhů. Safina upozorňuje, že je někdy holt potřeba překonat obavu z kacířského antropomorfismu, protože jinak se ochuzujeme o jeden důležitý zdroj poznání a v důsledku zkoumaným organismům ani plně porozumět nemůžeme. To samozřejmě neznamená nekriticky spoléhat na dojmy a odvrhnout vědecké metody. Ve své knize propojuje příběhy ze života zvířat s nejnovějšími vědeckými poznatky a dokládá, že cesta k hlubšímu pochopení chování zvířat existuje, jen je třeba trochu změnit přístup. Osobně mě asi nejvíce zaujala poslední část o kosatkách a jejich neuvěřitelných kognitivních schopnostech. Zajímavé jsou ale i obecnější pasáže, například nevybíravá kritika takzvané teorie mysli, respektive toho, jak s ní badatelé při interpretaci chování různých druhů občas nakládají.

Autorovy knížky

Carl Safina
americká, 1955
2021  90%Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí?

Kniha Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí? je v