Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí?

Jak dospělí sloni komunikují se svými mláďaty? Které druhy zvuků používají kosatky při hledání potravy? A jak funguje sociální dynamika ve vlčích smečkách? Nejen těmito otázkami se zabývá ekolog a populární autor knih o přírodě Carl Safina. V nesmírně poutavém vyprávění o životě, emocích a způsobech komunikace u zvířat shrnuje poznatky o inteligenci a reakcích tvorů, kteří jsou nám daleko podobnější, než si vůbec dokážeme představit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465745/rec-zvirat-co-zvirata-citi-a-o-cem--sGJ-465745.jpg 3.84
Literatura světová, Literatura faktu, Příroda, zvířata

Vydáno: , Vyšehrad

Beyond Words: What Animals Think and Feel, 2015

Kniha Řeč zvířat: Co zvířata cítí a o čem přemýšlejí?

los

na mě příliš agitační, ekologické a antropomorfní, navíc si nedokážu zvyknout na ten americký styl ego-výkladu s neustálým brnkáním na citečky a vytleskáváním k davové fascinaci a zážitkovému soucitu

TheRaven

Příjemné nahlédnutí do života slonů, vlků, psů a kosatek, které ukazuje, že některé vlastnosti, schopnosti či dovednosti, jež považujeme za ryze lidské, zase tak ryze lidské nejsou a mají svou obdobu u mnoha jiných druhů. Safina upozorňuje, že je někdy holt potřeba překonat obavu z kacířského antropomorfismu, protože jinak se ochuzujeme o jeden důležitý zdroj poznání a v důsledku zkoumaným organismům ani plně porozumět nemůžeme. To samozřejmě neznamená nekriticky spoléhat na dojmy a odvrhnout vědecké metody. Ve své knize propojuje příběhy ze života zvířat s nejnovějšími vědeckými poznatky a dokládá, že cesta k hlubšímu pochopení chování zvířat existuje, jen je třeba trochu změnit přístup. Osobně mě asi nejvíce zaujala poslední část o kosatkách a jejich neuvěřitelných kognitivních schopnostech. Zajímavé jsou ale i obecnější pasáže, například nevybíravá kritika takzvané teorie mysli, respektive toho, jak s ní badatelé při interpretaci chování různých druhů občas nakládají.