Rebelka - Odvrácená strana islámu

Rebelka - Odvrácená strana islámu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31685/bmid_rebelka-odvracena-strana-islamu-4hE-31685.jpg 4 121 32

Jaké je žít s vědomím, že nad vámi někdo vynesl rozsudek smrti? Že jste „další na řadě“? Ayaan Hirsí Alí ví dobře, jaké je bojovat se všudypřítomnými obavami o život. A to přesto, že nežije v daleké arabské zemi, ale přímo uprostřed západní Evropy, v kraji s dlouhou demokratickou tradicí, kde každý má zaručenou svobodu projevu. Nebo skoro každý? Ayaan byla vždy bojovnice, vždy šla hlavou proti zdi. Ve své autobiografii líčí své dramatické životní osudy od dětství v totalitním Somálsku, přes dospívání, pobyt v Saúdské Arábii, tamější diskriminaci ze strany „bílých“ muslimů, nucenou rituální obřízku provedenou proti vůli rodičů, stěhování do Etiopie, poté do Keni, dohodnutý sňatek s mužem, kterého si za žádnou cenu nechtěla vzít, a její následný útěk do Nizozemska. Zde po nelehkých začátcích získala občanství, vystudovala a nastoupila politickou kariéru. Zažila velké propady, zklamání, strach i utrpení, ale díky své nezlomnosti a inteligenci se pokaždé dokázala znovu postavit na nohy.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Mijn Vrijheid (Infidel) , 2006

Marki019
Marki019
20.12.2023 3 z 5

Tak mě osobně takhle napsaná kniha vůbec neseděla. Měla jsem problém začátek knihy vůbec přečíst, strašně zdlouhavé. Poté co hrdinka utekla, už to bylo pro mě více zajímavé, jak pohlíží Evropa na lidi s islámských duchem. Téma super, jen podání trochu nešťastné, tedy za mě.

BlueMind18
BlueMind18
30.07.2023 5 z 5

Tuto knihu jednoznačně doporučuji. Je skvěle napsaná. Nejedná se jen o jednu z mnoha zkušeností muslimek, které nalezly svůj azyl v Evropě, ale autorka, která po získání azylu v Holandsku, vystudovala politologii na Leidenské univerzitě a dostala se i do holandského parlamentu, a stala se veřejně známou osobností, má skutečně, co říci a to co říká je důležité.

Autorka prožila dětství a mládí v Somálsku, Saudské Arábii a Keni, prošla různými ideovými zvraty a vývojem náboženského přesvědčení od víry vlažnější až fundamentálně bigotní (zejména v období mladického sebe/hledání) a až k odmítání islámu. Autorka čtenářům/čtenářkám popisuje barvitým způsobem svůj život, od dětství až po získání azylu v Holandsku a vstup do holandské politiky, zprostředkovává tedy nejen svou znalost reality islámské, tedy zejména kmenově uspořádané společnosti, ale i pokrytectví morálního relativismu Západu a jeho model spíše nefunkčního multikulturalismu, pokud jde o muslimské imigranty.

Není divu, že islám, který je založen na absolutní podřízenosti, absenci dialogu a jeho fundamentem je idea nerovnosti, je v zásadě nekompatibilní s evropskou kulturou, jejímž základem je naopak dialog a idea rovnosti, ale bohužel zdá se i určitý nedostatek pudu sebezáchovy.

Osobně jsem kdysi zažila jedno setkání s českou fanatickou konvertitkou k islámu, jež se rozhodla studovat právo na jakési prý proslulé Káhirské univerzitě, samozřejmě její ženské odnože, protože právnická fakulta se dělila na dvě části podle pohlaví..., která velmi horoucně argumentovala, že na aktuální společenské problémy, které se odrážejí i v právu, je třeba hledat odpovědi ve starých svitcích starých 3000 let, kde je ukryta pravda a řešení aktuálního problému. Samozřejmě obhajovala i sekání rukou a kamenování žen a svou budoucnost už viděla v rodinně právním poradenství pro muslimy usazené v Evropě. Nemusím říkat, že mi z jejích slov vstávaly hrůzou vlasy na hlavě. Kde tato česká konvertitka skončila, to netuším, zda zalepila díru na evropském trhu právního poradenství, to netuším. Jen jsem si na ni při čtení Rebelky, tam, kde Ayaan Hirsi Ali popisuje snahu islámu zamrazit morálku či pravidla společnosti do myšlenkového nastavení "člověka z arabské pouště ze 7. století", vzpomněla.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
18.05.2023 5 z 5

Podle počtu autobiografií, které jsem přečetla, si troufám říct, že tato se řadí jednoznačně k těm nejlépe vyvedeným. Autorka, ač nestudovala tvůrčí psaní ani nic, co by se tomu podobalo, zvládla knihu napsat s grácií. Bavily mě různorodé směry, kterými se v životě vrhala, její minulost, život v Holandsku a v neposlední řadě i způsob, jakým nám poodkryla svůj pohled na Islám. A jelikož se s Ayaan ještě nehodlám loučit, v knihovně na mě čeká její druhá kniha - Z područí islámu.

Aerine
Aerine
24.02.2023 4 z 5

Už jsem “pravdivých příběhů” o islámu přečetla dost. Ale tenhle je jiný - žádný vztah “naivní Evropanka” - “muslim násilník”. Autorkou je Somálka, narozená v islámské zemi, žijící v islámských zemích, která nakonec uteče do Holandska, kde změní svůj život, osamostatní se a islám zavrhne. Vlastně je to taková sonda do života a každodenních starostí muslimů z pohledu muslimky - svědectví o záležitostech, které dle moderního světa patří do světa středověku, ale přesto se skrytě mohou odehrávat blízko nás každý den. Islám názorově ustrnul v dobách svého vzniku a obdivuju každou snahu o jeho modernizaci.

666Jitka
666Jitka
03.08.2022 5 z 5

K četbě této knihy jsem se konečně rozhoupala díky čtenářské výzvě 2022 a musím říct, že to byla dobrá volba. Autobiografie somálské autorky je velice zajímavá, přiblíží čtenáři nejen život Ayaan Hirsi Ali, ale také muslimských žen v různých částech světa a je fakt, že z vyprávění je člověku opravdu úzko, když si uvědomí, co se ještě dnes ve světě, ale také na území Evropy děje :-( Ocenila jsem přiblížení života a politické situace na konci minulého století v Africe, o kterém jsem nevěděla prakticky nic, na rozdíl od dob starověku. Autorce patří můj obdiv za odvahu vystoupit ze stínu a všemožnými prostředky bojovat za zlepšení života muslimských žen.

Svatka63
Svatka63
20.06.2022 4 z 5

Rozhodně zajímavý příběh, který stojí za přečtení. Ten propastný rozdíl mezi myšlením islámu a západní civilizací mě zaskočil. Je velmi těžké si připustit, že muslimové prostě některé věci vnímají naprosto jinak než my.

Maevie
Maevie
25.04.2022 5 z 5

Biografie je vždy těžké oznámkovat, Ayaan Hirsi Ali má ale co vyprávět a naštěstí našla odvahu svůj příběh svěřit papíru. Díky ní dostáváme autentické svědectví o rodinném a náboženském životě v Somálsku, Keni, Saúdské Arábii a Etiopii i o kulturním šoku po útěku do Nizozemska. Ayaan si nebere servítky a i o takových tématech jako jsou ženská obřízka a násilí na ženách mluví věcně a bez obalu. Díky její otevřenosti, se kterou ukazuje na nesrovnalosti a nespravedlnosti v muslimské víře, získá čtenář další pohled na toto náboženství, bohužel ona sama se tak dostává do velkého nebezpečí.

PavlaA
PavlaA
25.10.2021 5 z 5

Příběh se mi líbil. Po pravdě jsem ani netušila, že Somálci mají muslimskou víru. Bylo to napínavé a zajímavé.

lidunka1
lidunka1
30.08.2021 5 z 5

Skvěle napsaný příběh. My, Evropanky, si vůbec neuvědomujeme, jak se máme skvěle. Pro mě veliké povzbuzení, že když člověk chce, dosáhne i nemožného. A jako katoličku mě kniha podnítila víc přemýšlet, jak moc náboženství ovlivňuje můj život.

Teredo
Teredo
28.08.2019 5 z 5

Fascinující příběh, který ukazuje jak to skutečně chodí (chodilo?) v řadě muslimských zemí a jak islám ovlivňuje život tamních lidí. S Alí souhlasím v řadě věcí a to především v tom, že přestože všichni víme, jaké postavení mají muslimské ženy, zavíráme nad tím oči, přestože dochází k porušování lidských práv. Rozhodně díky ní plánuji přečíst si o této problematice více.

orinka3
orinka3
07.01.2018 5 z 5

Strhující dokument o životě ve jménu islámu. Obdivuhodně statečná žena. Přečetla jsem téměř bez dechu popis všech útrap a pokoření, kterými musela od raného dětství procházet. Naprosto nechápu tu "nevýchovu", kdy se děti usměrňují pouze ranami a zákazy. Obdivuji a na druhé straně odsuzuji to, že svou matku dokážou pokorně milovat i přesto, že se ke svým dětem chová přímo sadisticky. Není to první taková frustrovaná žena, o které jsem četla a která se vybíjí na vlastních dětech. Ne, islám není jen náboženství. Islám je zrůdná násilnická ideologie a sama autorka knihy usvědčuje všechny, kteří ho tvrdě propagují, z jeho nebezpečí pro Evropu. Jestli se mu nebudeme bránit, vezme nám všechno, co jsme dosud vybudovali.

poter
poter
04.10.2017

Pěkná knížka podle skutečnosti,z muslimské komunity,určitě bych jí nemohla vynechat:-)mám ráda tento typ knížek,i když popravdě,četla jsem už i lepší

Anet2106
Anet2106
24.07.2017 2 z 5

"Klasický" příběh muslimky, která se po řadě peripetií dokázala dostat svou snahou a prací z chudé dívky k političce v Holandsku.
Autorka celkem dobře ukazuje svou cestu od muslimky k ateistce. Méně znalému čtenáři islámu popisuje, co jí na islámu vadí, jaké jsou jeho nedostatky atd.
Celkem ucházející odpočinkové čtení, ale žádný zázrak.

Ester59
Ester59
09.05.2017 1 z 5

Pro mne nective. Psano jako dějepis. Nic noveho popsane mnohokrat toto tema.

wooloong
wooloong
19.03.2017 5 z 5

Velice působivá kniha. Upřímná zpověď silné, statečné a bystré somálské ženy - muslimské holčičky Ayaan, která je z iniciativy babičky se svou sestrou a bratrem násilně obřezána, dospívající dívky Ayaan, která je opuštěna otcem, často bita frustrovanou matkou, šikanována bratrem a která poznává chuť prvních lásek i fundamentální islám, mladé ženy Ayaan z donucení provdané za muže, kterého její otec považuje za dobrou partii, Ayaan, která uprchne do Holandska, kde získá status uprchlíka a později i holandský pas, vystuduje vysokou školu a stane se členkou holandského parlamentu, ženy na útěku před souvěrci, kteří ji za její otevřenost, pravdu a upřímnost odsoudili k smrti, ženy, která byla zbavena holandského občanství, protože demokratická společnost jedné z nejvyspělejších zemí světa se zalekla islámských výhrůžek. Mezi čtivě napsaným životopisem se objevují i důležité politické události, zajímavé a inspirující postřehy Afričanky, která se poprvé ocitla v Evropě. Díky této knížce jsem pochopila důvody klanových válek v Somálsku, kořeny islámského fundamentalismu i podstatu vzniku muslimských enkláv v evropských státech a mnoho dalšího.

kklepkaa
kklepkaa
01.03.2017 5 z 5

Není to má první kniha pojednávající o utrpení muslimských žen, ale je to rozhodně první kniha, kterou přímo taková žena napsala a na čtenáře to ohromně působí. Kniha je prodchnutá politikou, zvláště ke konci knihy, kde se hodně rozebírá tehdejší politické dění v Holandsku, což mě upřímně zas až tak nezajímalo, ale autorce to za zlé nemám, jelikož to byla součást jejího života. Téma knihy je velmi aktuální a měl by se do ní začíst každý, kdo stále tápe...

Eldar80
Eldar80
25.02.2017 5 z 5

Naprosto zásadní kniha pro pochopení současných událostí. Před čtením jsem byl skeptický a trochu se bál, že román bude nějakým sentimentálním vyznáním ženy vůči své původní kultuře. Ayaan se však v knize vůbec s ničím nemazlí a to ani se sebou. Je naprosto upřímná a zcela otevřeně popisuje i své intimní zážitky.
Už od začátku je životopis velmi poutavý a během vyprávění svého životního příběhu popisuje i kulturní prostředí, ve kterém vyrůstala. Kniha je tak nesmírně poučná právě díky jejímu somálskému původu. Popisuje své vlastní životní zkušenosti z islámských zemí v Africe a Saúdské Arábii. Aspoň z mého pohledu byla kniha neuvěřitelně dobře napsaná, protože dokázala udržet pozornost jak u příběhu, tak u popisu africké kmenové společnosti a její politické situace. Ikdyž díky mnoha vysvětlujícím informacím děj často ustupuje do pozadí, je neuvěřitelně plynulý a prakticky téměř strhující. Ať už popisuje své dětství a nebo potíže při dospívání, vždy se věnuje i zasazení do širších souvislostí. Po útěku v Evropě se věnuje své politické kariéře a kniha končí popisem událostí, které následovaly po vraždě režiséra Thea van Gogha.
Doporučuju ke čtení úplně všem. Kniha je velmi čtivá a obsahuje v přiměřené míře spoustu informací o islámské kultuře a politické korektnosti v Evropě. 100%

mynamail
mynamail
15.11.2016 5 z 5

Neskutečně skutečná kniha! Četla jsem téměř se zatajeným dechem. Byla jsem mnohokrát šokována! Popis některých - byť známých praktik - jsem oplakala.
Zde byl konec šťastný. Nebývá to tak často....
Souhlasím s tím, že konec knížky byl již samá politika a to mě už tak moc nebralo. Doporučuji.

Renatecka
Renatecka
05.10.2016 5 z 5

Parádní kniha o islámu z tak nějak celistvého pohledu. Mnoho knih o hrůzách islámu je psáno na téma unesených dětí, týraných manželek apod., tato kniha je ale taková jiná... Poskytuje spoustu zamyšlení se nad tímto zvrhlým náboženstvím a s názory autorky se plně ztotožňuji. Pravda, na konci knihy bylo na mě už moc popisu politiky, ale kniha je skvělá a doporučuji přečíst.

Teri.Fishing
Teri.Fishing
27.09.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem hltala! Strhující příběh a pravdivý objektivní pohled na islám. Moc obdivuji autorku!

islám feminismus muslimské ženy ženy v islámu kritika islámu somálská literatura

Ayaan Hirsi Ali
somálská, 1969