Prolitá krev

Prolitá krev https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72726/bmid_rebecka-martinssonova-prolita-krev-mr8-72726.jpg 4 348 74

Rebecka Martinssonová série

Je svatojánská noc a celá země slaví letní slunovrat. V Jukkasjärvi, vesničce blízko Kiruny, je nalezena mrtvá farářka z místní farnosti Mildred Nilssonová. Kdosi ji ubil a její tělo pověsil pod kostelní varhany. Znovu se vracejí vzpomínky na případ zavražděného kněze Viktora Strandgårda. Rebecka Martinssonová během té doby prožila bezesporu nejhorší chvíle svého života. Byla nucena v sebeobraně zastřelit tři osoby, avšak kolaps přichází až nyní. Její šéf, ve snaze zabránit jejímu zhroucení, ji pošle s kolegou do Kiruny. Rebecka se zde setká s farářem Stefanem Wikströmem, Mildrediným nástupcem. Objeví tajnou schránku s výhrůžnými dopisy adresovanými zavražděné farářce a pochopí, jaké nenávisti musela ta žena vzdorovat při svých aktivitách na pomoc ženám v tísni. Inspektorka Anna-Maria Mellaová přeruší mateřskou dovolenou a vydá se po stopách vraha. Pak najednou zmizí farář Wikström a situace se vyhrocuje…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Det blod som spillts , 2004

Kyri
10.02.2020 odpad!

Autorka by ráda psala romantické ságy typu "jak se u nás na vesnici, i se zvířátky, pěkně žije", ale skandinávská detektivka se prodává. Tak tam hodila nějakou tu vraždu, ale pak na ni v postatě zapomněla. Navíc jsou postavy nepřehledné, pořád jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a kde se tam tenhle/tahle vzal/a. Pokud máte hodně času a hodně rádi čtete rozvleklé pasáže o tom, co kdo komu řekl a jak to prožíval a jak je venku, jděte do toho.
Kus mého pocitu mohla vyvolat i skutečnost, že jsem se snažila knížku poslouchat jako audio knihu a herečka, co to čte, tomu taky moc nepomohla. Hlavně nedokázala pracovat s hlasem u různých lidí (až na mentálně zaostalého chlapce, ten byl poznat dobře), takže to zhoršilo už tak těžkou orientaci v postavách.
Od této autorky už nic a nikdy!

karin4338
23.01.2020 2 z 5

Asa píše zvláštne. Nie že by zaujímavo, ona to pekne vie tie postavy a situácie popísať. Ale medzi detektívky ju zadadit...neviem...Tu čitatel rieši vzťahy medzi postavami a nie, kto je vrah. Toto je jediný autor detektívok, čo mám rozporuplné pocity,či je to román alebo detektívka. :D

Bakana
17.12.2019 4 z 5

Osamělá vesnice ve Švédsku plná misogynů a do toho feministická farářka. Drsný kraj plný drsných lidí. Kniha popisuje spíš jednotlivé charaktery než že by se zaměřovala na řešení zločinu. Úplně vidím, jaký druh detektivky by Švédi podle této knihy natočili. Nechápu ale, proč tolik času věnovala autorka vyprávění o vlčici, který s hlavním příběhem souvisel minimálně.

Layyen
12.11.2019 4 z 5

uplně náhle jsem narazil na tuto severskou autorku, a nebyl jsem zklamán, po boku Larse Keplera a Jo Nesba nabízí zajímavou detektivku :) sice na své kolegy nemá ale i tak je to velmi zajímavé čtení

eviku19
20.03.2019 3 z 5

Psycho, vela krvi, mrtvych fararov a k tomu vsade pobehujuce psy, macky alebo vlci... uf

Dannyska
12.03.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale na můj vkus zbytečně dlouhá a ze začátku né moc zajímavá. Až skoro v polovině mě chytla a to už šlo rychleji :-)

Tiffany
06.03.2019 3 z 5

Autorku mám ráda, ale tenhle příběh mě moc neoslovil.

jarin58
12.02.2019 3 z 5

Tohle je přesně typ knihy kterou přečtete a ihned vám vypadne z hlavy.

NADEI
06.02.2019

Knížku jsem odložila - nebavila.

Opatov
24.01.2019 4 z 5

Trochu pochmurna detektivka, ve ktere se po vrazde fararky postupne rozpletaji vztahy vsech ucastniku. Hrozne se mi libilo stridani s pribehem vlci smecky.

desert.fox
25.12.2018 5 z 5

K psům a vlkům mám dobrý vztah, tedy i tuto trochu upovídanou knihu chválím.

Jaruš7
19.11.2018 4 z 5

Prvotní zločin byl skutečný, a tak přijmout nutnost k sepsání příběhu je pochopitelná.
Jsou kříže osudů, kterých se nezbavíme.
Víra s netradičním výkladem v osobě odhodlané farářky pro skalní věřící je trnem v oku. Následky jsou tragické.
Citace:" Celá Bible je plná mužů, co mají důležitější poslání než ochraňovat ženy a děti. Ženská musí jen dřít a čekat na svou odměnu v nebi."
Úžasný popis života - chování a instinktů vlčice a vlčí smečky, je v knize bonusem proti drsné, severské realitě.
Audiokniha poutavá.

simona5r
20.06.2018 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Po přečteném 1.dílu, který se mi líbil pro svou odlišnost s jinými severskými detektivkami, mě tato kniha zklamala. Vůbec mě do sebe nevtáhla a celkově bohužel nezaujala.

kap66
09.05.2018 3 z 5

Po přečtení autorčiny povídky v Temnějších odstínech Švédska a poté, co jsem si o AL něco přečetla, jsem jí ještě dala šanci, přestože mě kdysi 1. díl série nijak nezaujal. Připomněla jsem si, co mi tehdy vadilo: minimální zapojení Rebecky do případu (zde ještě menší) a pomalost samotného vyšetřování i celkově toku děje (ale to nemusí být úplně na závadu, jak jsem četbou některých dalších švédských autorů - např. Johana Theorina - zjistila; inu, chladný sever). Naopak jsem nyní ocenila stejné téma (ke kterému, jak jsem se dočetla, má autorka osobní vztah), délku příběhu a hlavně stylistickou stránku, díky níž jsem knížku se zájmem přečetla. Zkusím pokračovat.

Joges
06.05.2018 4 z 5

Taková neobvyklá upovídaná kriminálka, ve které se klade důraz na bravurní rukopis a umělecký dojem a zločin a následné vleklé vyšetřování je odsunuto na druhé místo. Autoři se v takovém případě snaží do námětu nacpat všechno možné. V Prolité krvi jde o malý ženský román, vyšetřování vraždy a veškerou faunu z okolí. Proto křivka námětu nekoordinovaně skáče, takže čtenář zažívá vlny zájmu a nezájmu. Alespoň tak na mě kniha působila. Například hlavní postava Rebecka Martinssonová se tu objevuje zřídka, zato psů a vlků je tu požehnaně. Ale jinak Åsu Larson neodsuzuji. Ve svém spisovatelském řemesle je velmi dobrá, proto věřím, že někdy příště bude její vyprávění ucelenější a na míru padne do určeného žánru.

kokosek
05.04.2018 3 z 5

Pokračování příběhů advokátky co nechce mít nic s trestním právem. Jen se kolem ní ale pořád nějak zjevují mrtvoly.
Ještě pár knih a ve Švédsku nebudou faráři.

mirka71
14.02.2018 3 z 5

Autorce jsem nějak nepřišla na chuť, Po Sluneční bouři další knížka, která mě nijak zvlášť nezaujala. Občas jsem nechápala postoje a chování hlavní hrdinky..... prostě nějak o ničem....a vložené povídání o vlčici jsem nepochopila už vůbec, nenašla jsem žádnou souvislost.

Jana283
16.11.2017 2 z 5

Ještě o něco slabší než Sluneční bouře. V tomto díle už pokulhává i příběh Rebeky a Anny -Marie (ten se vlastně úplně vytrácí). Další pokračování už mne nelákají.

Skripi
13.10.2017 1 z 5

Knihu som si skúšal vypočuť trikrát ale bezúspešne. Nebavila ma a mal som miš-maš v postavách. Prišlo mi to tak trochu možno pre ženy. Poslednú dobu mám pocit že v severských krajinách objavili ľudia pero a začali rad radom písať. Máloktorý z nich sa ale dá aj čítať. Neodporúčam... :(

Ivulka90
08.07.2017 3 z 5

Co o tomhle dílu pentalogie říct? Čte se dobře, nenadchne, neurazí.... Trošku mi vadil vložený příběh o vlčici, ale to je můj problém. Jdu se podívat i na další díly, třeba to bude časem lepší....