Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2573 649

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

animovanej medv
animovanej medv
22.11.2021 4 z 5

Osobně jsem nejdříve viděla film, ačkoli běžně to preferuji naopak. Kniha je jiná. Hodně jiná.
Za mě tam bylo hodně podrobností a hodně "nerdských" pojmů, které určitě patřili k příběhu a které asi byly nutné, u mě to ale fungovalo tak, že mě to od příběhu odrazovalo, za což tedy strhávám hvězdičku. Kdybych to neposlouchala jako audio knihu, asi bych nedočetla.

Každopádně, kniha mě hrozně bavila, ačkoli jsem díky filmu věděla, jak dopadne.

Pochopila jsem, že autor připravuje další díl, těším se a určitě si jej přečtu.

zaphod3846
zaphod3846
18.11.2021 5 z 5

Hodně jsem přemýšlel jestli dát plný počet bodů, nebo ne. Nejdřív jsem viděl film - několikrát, a líbil se mi. Kniha... je jiná. O hodně jiná. Ale plně chápu Spielberga proč to natočil tak jak to natočil. Kniha místy drhne, místy jsem coby počítačový nerd dost krčil rameny, místy mi trochu nesedl překlad...

Ale jako celek je to dobré, bavilo až do konce. Trochu škoda že chybí ta jedna drobnost kolem samotného Halliaye v samotném závěru, kterou si tam doplnil až Spielberg (to není spoiler ;)). Nakonec si ale kniha těch 5/5 myslím zaslouží, a určitě si ji přečtu ještě několikrát.

gretl74
gretl74
13.11.2021 5 z 5

Na pár dní jsem se nechala vtáhnout do virtuálního světa OASIS a náramně si tu jízdu užila. Strašně jsem se těšila na film, ale zde se dostavilo obrovské zklamání, nelíbil se mi ani za mák, úplně se vytratilo kouzlo i atmosféra. Knižní Art3mis je naprosto jiná liga než ta filmová, filmový Sorrento je spíš komediální figura než obávaný záporák...

vlkodlaq
vlkodlaq
07.11.2021 5 z 5

Ready player one je jediná kniha z těch více než čtyř set, které jsem četl, kterou můžu číst po osmé (!) a stále mě napíná a čtu hltavě. Ne, že bych si to nepamatoval, už to znám obstojně zpaměti, přesto mě to pořád baví. Příště udělám alespoň změnu a playera si přečtu v originále. Ne, že by moje angličtina byla na takové úrovni, ale právě, že to tak znám, to asi zvládnu.

ropyzz
ropyzz
02.11.2021 5 z 5

Tři roky zpátky mě nadchnul film, a tak jsem se rozhodl nyní zakoupit audioknihu a vůbec nelituji. Atmosféra úžasná a zážitek srovnatelný s kinem. Všem knihu vřele doporučuji!

alishek
alishek
14.10.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem prvně viděla film a pak teprve si přečetla knížku, protože obráceně bych byla zklamaná, ale teď je mi naprosto jasné, proč museli příběh pro film upravit. Kniha je skvělá, čte se velmi rychle, hra je naprosto rafinovaně vymyšlená, postavy sympatické. To samé platí i o druhém díle, který je o trochu temnější, ale také je svižný, měla jsem ho přečtený raz dva, protože jsem potřebovala vědět, jak to dopadne :)

Dailon
Dailon
11.10.2021 5 z 5

Právě jsem dočetl jeden z nejúžasnějších románů, který si velmi rád uložím do své knihovny na čestné místo.
Když jsem se dozvěděl, že jde do kin film Ready Player One natočený podle knižní předlohy, rozhodl jsem se, že si knihu nejdřív přečtu a pak teprve shlédnu i film. Trvalo mi to trochu déle. Přece jen jsem měl rozečtenou knihu svého oblíbeného Terryho Prattcheta a po ní čekaly ještě dvě další. Tak tento klenot čekal na své objevení. Když jsem začal číst, okamžitě jsem byl vtažený do děje a za první třetinou jsem knihu odkládal jen v opravdu nezbytně nutných případech.
Nebudu psát o ději. To si přečtěte sami a vychutnejte si ten zážitek z cesty do hlubin geekovy duše.

vipera
vipera
09.10.2021 5 z 5

Toto je neoddiskutovatelně jedna z nejlepších knih, kterou mám tu čest zařadit do své knihovny. Je v ní moje dětství, má radost a mnohem víc. Klobouk dolů a moc děkuji.

jitka_dankova
jitka_dankova
07.10.2021 5 z 5

Ideální knížka pro informatičku po třicítce? Tato!
Kniha je neuvěřitelnou sondou do života geeků v osmdesátkách, soutěž je napínavá a celou dobu sledujete na pozadí všech těch neuvěřitelných věcí taky romantické setkání dvou citlivých lidí. Viděla jsem i film a filmové zpracování je tak diametrálně JINÉ. Přesto a nebo možná právě proto jsem si ale dokázala oblíbit obě verze vyprávění tohoto příběhu a mají pro mne kouzlo jak kniha, tak film.

RyonMathrin
RyonMathrin
23.09.2021 5 z 5

Tato kniha je perfektní zpracování výborného nápadu. Nemusíme cestovat do roku 2045, již dnes mnoho z nás podléhá kouzlu virtuálních světů, takže myšlenka dystopie možná není moc vzdálena budoucnosti (a to knize ještě přidává).
Jinak Oasis je skvěle promyšleno. Autor zároveň vzdává hold všem tvůrcům počítačů (Atari, Commodore,..) videoher od prapočátku (Pacman,...) a legendárním literárním dílům a stolním RPG hrám, které jsou podstatnou inspirací.
Různé další narážky na popkulturu a hudbu děj skvěle okořeňují. Hádanky jsou promyšlené a řešení napínavá. Nápad s "karaoke" scénáře filmů mě neskutečně pobavil. Představil jsem si sám sebe, odříkávajícího repliky Svatého Grálu od Monty Pythonů a zjistil jsem, že mám ještě co dohánět (podívat se na něj ještě asi 141x, abych dosáhl stejného počtu shlédnutí jako Wade - 157x).
Příběh a jeho zpracování však určitě osloví i čtenáře hrami nedotčené.
Další plusové body dávám za spravedlivý boj proti chamtivosti korporátu. Závěr si nejde představit jinak.
Jediné, co by se dalo vytknout, je určitá černobílost některých postav. To mne ale napadá až zpětně, v průběhu čtení příběh ubíhá jako splašená herka a vše se skvěle doplňuje.
Oslava toho, co dělá náš život pestrým a zároveň oslava života jako takového a uvědomění si priorit. Geekům a nerdům zdar!
Doporučuji.

Schary
Schary
15.09.2021 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, do knihy jsem se proto moc nehrnula. Kniha je jiná než film, hlavní myšlenka je zachována,ale cesta k nalezení Hallidayovu vejci je jiná. K přečtení doporučuji, ale podle mě v tomto případě je snad film o něco lepší než knížka.

radkanin
radkanin
04.09.2021 5 z 5

Kdyby slo udelit 6 hvezdicek a vic, tahle kniha by si je jednoznacne za me vyslouzila :) Uzasny vylet do mych mladych let, do zacatku pocitacu a her. Skvele narazky na dalsi sci-fi ikony, at uz knizni, herni ci filmove. Moc jsem si to uzila! Poslednich sto stran jsem zhltla asi v jinem casoprostoru :-D Urcite se casem podivam i na film.

marra82
marra82
03.09.2021

Mně se hrozně líbí ten nápad. Umělá realita se superidentitou je prostě tak lákavá... Líbí se mi to, i když jsem většinu z těch her nikdy nehrál. Vyzdvihl bych i film, který sahá do popkultury o něco srozumitelněji, jistě potěší i obrazové zpracování..

janka2000
janka2000
03.09.2021 5 z 5

Viděli jste film? Tak víte, že příběh je bombový. Autor jej bravurně sepsal a utvořil. Z knihy praží obří láska k osmdesátkám a k nejen počítačovým hrám. Svět je zničen a lidé se raději ukrývají ve virtuální realitě světa OASIS, jehož tvůrce po své smrti tento svět odkázal tomu, kdo jej dokáže v herní soutěži, jež vymyslel, vyhrát. Je to příběh o dobru a zlu, o přátelství a lásce, a samozřejmě i o hrdinství.

Roscata
Roscata
29.08.2021 5 z 5

Viděli jste film a váháte nad tím zda by jste měli číst i knihu? Pak neváhejte. I když je jádro příběhu stejné, kniha vám představí naprosto jiný svět. Kniha jde víc do hloubky, předává mnohonásobně víc informací a vy tak díky tomu víc chápete motivaci která všechny pohání kupředu. Je to zábavné, napínavé a budete to milovat. Tohle zkrátka nejde popsat, to si musíte přečíst sami.

IG: zrzi_cte

Luis_Lambo
Luis_Lambo
03.08.2021 5 z 5

Přečetl jsem asi za 3 dny. Nešlo odtrhnout oči. Ráj pro geeky a fanoušky 8bitů a kultovních 80s/90s filmů a seriálů. Kniha není pro každého, ale ten kdo si v tomhle hoví tak neodtrhne oči (pořád jsem jak divej sledoval výsledkovou tabuli:-). Film od Spielberga jsem viděl dříve než četl knihu a nebylo na škodu, protože příběhy jsou trošku jiné i když podstata stejná. Těším se na Armadu!!!

Edgar
Edgar
02.08.2021 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl na dvakrát, během noční směny. Taky kniha, která mě donutila poslechnout si Rush. Četl jsem jí před tím než jsem viděl film, který mě trošku víc zklamal. Ale zase se musím uznat, že narvat veškerý obsah knihy do filmu, je nemyslitelný.
Nejvíc se mi líbilo, že autor popsal téměř dokonale svět, který jsem si vysnil, jako dvanáctiletý kluk. Chtěl jsem žít jen ve virtuálním světě, který by byl přesně podle mého gusta. Ráno škola a odpoledne epická výprava do dungeonu nebo závod futuristických aut. Prostě porádná online hra.
Určitě stojí za to si Ready Player One přečíst, už jen kvůli pop kulturním referencím. Hlavně kniha má jinou myšlenku než film.

Ninjer
Ninjer
24.07.2021 5 z 5

V nedaleké budoucnosti na tom lidstvo není nejlíp. Únik z nepříznivé reality přináší vymakaný virtuální svět OASIS, který v podstatě nahradil internet (a dokonce i Facebook). Hlavní tvůrce OASIS, výstřední asociální geek James Halliday, však umírá a zanechává za sebou velkolepý turnaj, v němž jen ten nejlepší z nejlepších může vyhrát jeho pohádkové bohatství. Jenže v sázce je čím dál víc a víc, a tak nakonec hlavní hrdina nebude muset udělat nic menšího než zachránit svět.

Ready Player One má i filmovou adaptaci od samotného Stevena Spielberga, která se mi velmi líbila, ale hned na úvod musím zdůraznit, že kniha je úplně jiná. S filmem má podobné hlavní postavy, styčné body zápletky a řekněme že i atmosféru, ale jinak jde o úplně odlišnou záležitost. Ve filmu jsou všelijaké modernější hry a popkulturní odkazy, které jsou známější a hlavně vizuálně zajímavější, takže to rozhodnutí chápu. Kniha je totiž urputně zaměřená na osmdesátky. Tvůrce OASIS Halliday vyrůstal v 80. letech a ve svém velkolepém turnaji nechává ožívat své radostné vzpomínky na áčkové i béčkové filmy (Krotitelé duchů, War Games...), patetickou rockovou hudbu a především videohry, které však byly v úplných plenkách. Hráči museli zapojovat představivost, aby si pod tou hromádkou pixelů představili tu nebojácného rytíře bojujícího s drakem, tu vesmírnou bitevní loď odrážející útok záhadné mimozemské civilizace.

Pokud máte rádi videoherní a obecně nerdovskou kulturu, je to určitě plus, ale není tomu tak, že by tohle byla kniha přesně pro mě. Například popisované videohry jsou na mě příliš staré a nejspíš bych je nehrál, a přesto mě moc bavilo si o nich číst. Na rozdíl od filmu kniha není jen o nějakých menších odkazech. Kniha je do osmdesátek úplně ponořená. Občas se v románu vyskytne nějaký ten výčet, co všechno z jaké hry, filmu či starého animovaného seriálu vidíme, ale také se tu například o filmech (z nichž jsem mnohé neviděl) píšou celé pasáže, a o hrách (které většinu sotva znám) klidně i celé strany - a je to super zábava.

Kniha není žádnou encyklopedií, ačkoliv hlavní nerd bez reálného života (zde v podstatě doslova) má až encyklopedické znalosti osmdesátkové popkultury. Osmdesátky jsou totiž využívány v samotném ději, a ten je většinu času zatraceně zábavný a napínavý. Je to klasický příběh o záchraně světa, ale ve vzrušujících (aspoň pro někoho) a originálních kulisách. Ready Player One má dobré a někdy nečekané zvraty a je často překvapivě realistický. Sem tam má hlavní hrdina příliš větší štěstí, a kdybych se chtěl hrabat v logice turnaje, tak bych určitě něco našel, ale jinak se zdaleka nejedná o nějakou pohodovou fantazii, v níž nerd-outsider všem ukáže, jakej je borec. Hlavní hrdina musí leccos obětovat a opravdu dřít (a to nejen ve virtuálním světě), aby dosáhl svého snu.

Ready Player One je působivý a moc hezký příběh nejen pro nerdy.

Devět splněných questů z deseti.

P.S. Český překlad je... prostě asi takový, jaký bych čekal. Před deseti lety bych ho vzteky roztrhal, nyní už jsem dosáhl zenu a chápu, že nemůžu úplně očekávat překlad, jaký by se mi zamlouval. Je fajn, že si překladatelka dohledala, jaké filmy a seriály mají český překlad a zbytek nechává nepřeložený (tak jak by to mělo být). I když i tam se najdou chyby a něco se špatně (ne)přeloží. Občas je špatně přeložená nějaká hláška, většinou je chybou přílišná doslovnost, takže najednou má jiný význam. Občas je něco přeloženě vynalézavě, občas je to úplně mimo. Za nejhorší věci, kterých jsem si všiml, považuju "fotbalové mamky" ("soccer moms" se blbě překládá, jde o přezdívku mamin, co vozí děti na kroužky a tréninky, ale to se u nás nepoužívá) a především často se vyskytující "zásahové body" (hit points).

Pokud umíte dobře anglicky, neudělejte stejnou chybu jako já a přečtěte si to v originále :)

Péťa Z.
Péťa Z.
20.07.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se budu vracet! Původně jsem ji koupila přítelovi, který tomuto tématu rozhodně rozumí mnohem víc než já, ale stačila jsem ji už dvakrát přečíst sama. :-D Sice jsem počítačovými hrami vcelku nepolíbená, ale způsob psaní je tak skvělý, že to vůbec není na překážku. A dobové odkazy na hudbu, filmy a způsob života osmdesátek jsou naprostá špica! Jestli vás to chytne jako mě, zaručuju, že si jmenované hity budete vyhledávat a broukat i po zaklapnutí knížky. Příběh je tak barvitý a strhující, že se vcelku povedené filmové zpracování sotva přibližuje vynikající knižní předloze. Doporučuju!

stehnova_kat
stehnova_kat
16.07.2021 4 z 5

Nakonec dávám čtyři hvězdy. Skvělá věc na odpočinkovou četbu, příběh jako takový ničím nepřekvapí a do hloubky se nezabývá nějakými závažnějšími tématy.
Atmosféru ta kniha má ale úžasnou. Pro všechny geeky, scifi i fantasy nadšence je to pastva pro oči a musím autorovi přiznat úžasnou schopnost tvoření a popisu světa a okolí.
Romantická linka sice byla také předvídatelná, ale i přesto velmi příjemná a celkově knize nemám, až na občasný “info dumping” nemám co vytknout.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972