Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2578 651

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

Milosz
08.12.2022 5 z 5

Vynikající. Pro milovníky počítačových her a popkultury 80. let nutnost.

felixrr
04.12.2022 5 z 5

Poměrně výrazný kontrast k rovněž povedenému filmu, který je více akční, mainstreamový a ne tak ponurý. Ale možná právě proto mě kniha chytla a nepustila až do konce. Přečteno v originále.

Giwinna
15.11.2022 5 z 5

Naprosto jsem propadla

Belanna
13.11.2022 1 z 5

Tak pro tuhle knížku nejsem zrovna cílová skupina.
Sice 80-tá léta pamatuji dost dobře, i některé z her mi nejsou neznámé, ale rozhodně tyto roky nejsou pro mě stejnou modlou jako pro autora.
Psané je to místy až naivním stylem a nejvíc mě unavovalo věčné vysvětlování a opisování každého detailu, myšlenky ..... na základě méně či více nám známých aspektů z právě zmiňovaných let.
Knížka mi opravdu nic nedala.
Jedna hvězda za zdařile popsaný virtuální svět (nikoliv ale pohyb a chování postav v něm).

Taťka Hraboš
03.11.2022 4 z 5

Kdybych byl fanouškem počítačových her, asi bych dal této knize plný počet bodů. Tento druh zábavy mě ovšem vždycky míjel. Přesto to i pro mě byla četba zajímavá. Autorovi se nedá upřít schopnost poutavého, napínavého vyprávění, a není to ani kniha bez hlubší myšlenky. Docela povedeným způsobem se v ní řeší nejen problematika lidí, kteří virtuální realitě v PC hrách propadli natolik, že ji upřednostňují před skutečným životem, ale třeba i otázka moci nadnárodních společností (tady v oblasti informačních technologií) nebo otázka rasy či odlišné sexuální orientace. Psychologie postav není autorovou nejsilnější stránkou, navíc z hlavního hrdiny udělal (trochu nevěrohodně) v podstatě počítačového a herního supermana, ale pro ty kladné stránky knihy bych mu to odpustil.

cube6
30.09.2022 2 z 5

Mainstreamová břečka pro nenáročné. Stejně jako film.

Hodnocení : 3/10

Tereza_T
30.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Ready Player One patří mezi moje velice oblíbené filmy, a tak bylo jen otázkou času, kdy se dostanu i ke knižní předloze a co nezjistím? Tyhle dvě díla jsou jak nevlastní bratranci z pátého kolene z matčiny strany, která možná ani není biologickou matkou. Je vlastně i dost pochopitelný proč. Kdyby se Spielberg držel přesně událostí popisovaných v knize, filmu by se se vší pravděpodobností nedostalo úspěchu, jakému se mu dostalo. Film je víceméně pro všechny, knížka už tolik ne. Co je nevětším plusem knihy je rozhodně samotná, do podrobna popsaná virtuální realita s nekonečným množstvím vesmírů a v nich nekonečné množství planet, které nabízejí nekonečné množství možností. Hrát famfrpál? Létat si v DeLoreanu? Magické předměty, kouzla anebo třeba být hercem v jakémkoli filmu? Můj sen na papíře, fakt. Dalším rozhodně plusem bylo popsání toho druhého, reálného světa. Co se přihodilo a jak lidi žijí teď. Hotely s konzolema, fungování obchodů, popsání IOI korporátu, všechno jsem hltala. Kde je teda problém? No, zaprvé mi nějak vadilo neustálé autorovo připomínání, že je něco z osmdesátých let.… vím, že je to hnidopišský, ale je fakt nutný za každou narážkou na film, hru, hudbu, triko či dokonce i účes dodat "typický pro 80. léta" ... všem lehce gramotným to dojde po dvou stránkách, kde je několikrát napsáno, že byl Halliday fandou osmdesátek a celý hon je tím inspirován, sorry not sorry. Další věcí, co mi prostě nesedla bylo popsání postav, a to hlavně Parzivala a Art3mis, a to konkrétně jejich virtuální lásky… kdyby byl Parzival menší ukňouránek a Art3mis si nemyslela, že je nejvtipnější a nejchytřejší postava ze všech vesmírů asi by jim to sedlo víc. A co mě fakt zklamalo byla poslední stránka "víš Zet, jsi můj nejlepší kámoš" joo... na tohle čekal celou dobu kluk jeden.... sice si pak jako dají pusu, ale efekt nula. Jako vžila jsem se do toho dost, byla to sranda, oddechovka, připadala jsem si, že je mi znova 15 a užila jsem si to. Těším se na dvojku, která by měla vycházet někdy po novém roce. Třeba se dočkáme i filmového pokračování, nebudu lhát, na to bych se těšila víc. Btw taky jste u pasáže, kdy si Wade objednal elektronickou pannu pro živo/virtuální realitu měli asi takovej pohled? https://media.makeameme.org/created/what-the-fuck-4fdae08875.jpg

Denika
12.09.2022 5 z 5

Nejsem fanoušek sci-fi ani fantasy, ale tahle knížka mě opravdu vtáhla a její myšlenka nadchla. Jenom doufám, že nás tahle budoucnost nečeká - a pokud ano, nechci v ní žít.
Rozhodně se podívám i na filmové zpracování.

Mystig
25.07.2022 5 z 5

Film mě dostal hned prvními minutami a to jsem neměla ani tušení, co se ukrývá v knize. Předně smekám před Spielbergem, jak vlastně brilantně vytvořil film pro aktuální diváckou skupinu a přesto se držel páteře knihy. Nesnadný to úkol a přesto dle mě nutný pro úspěch filmu (!MINI SPOILER! - co si budeme, mladí se raději podívají na akční automobilový závod, než na starého Lich kinga hrajícího Joust) a snad poprvé v životě miluji stejně knihu jako film. Dvě verze jednoho příběhu a obě strhující. Charaktery mám teď snad i raději, ač jisté části zamrzely, ale zhltla jsem jí takřka jedním dechem a už se jen modlím, aby doba pokročila a já se mohla sama ztratit v OASIS.

EliskaD
07.07.2022 3 z 5

Námět mi připadal velmi zajímavý, nikdy jsem nečetla žádnou knihu z prostředí virtuální reality. Tím pro mě kniha zůstane jedinečná a svým způsobem nezapomenutelná. Po několika kapitolách, kdy jsem byla skutečně nadšená neotřelostí námětu však moje nadšení ochabovalo. Ač bylo prostředí vykresleno velmi nápaditě, děj začal být příliš repetitivní a zbytečně natahovaný... 500 stran je zkrátka strašně moc. Možná pro nějakého gamera dobrý, ale tím že zřejmě nepatřím do cílové skupiny čtenářů, nemohu to ocenit.

Artemis886
26.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha s neobvyklým nápadem. Podkultura osmdesátých let vytváří nezapomenutelný zážitek. Vřele doporučuji.

Monisek.B
15.05.2022 4 z 5

Kniha je hodne jina nez film, ale oboji je proste super. Rozhodne doporucuji ;-)

VikyKleinik
05.05.2022 odpad!

Já sám miluju popkulturu, ale tohle na mě vůbec nefungovalo. Není to dost kreativní počin. Samotného mě po čas poslechu audioknihy napadalo, jak by si to s pop-kulturními znalostmi a odkazy mohlo pohrávat podstatně více. Vím, že kdyby to napsal někdo s větší představivostí a hravostí, tak bych si to asi užít dokázal (kvality by ovšem musely spočívat i v jiných rovinách knihy). Takhle to ale uspokojí jen nerdy, kterym stačí docela málo. Stačí, že je to tematicky zasazeno do středu jejich zájmu. Nevadí ale, že je to velmi předvídatelné, schématické a napsané tak jednoduše, jak to jenom jde a zároveň bez jakéhokoliv šmrncu. Nedokážu si moc představit, jak by tohle mohlo uspokojit kohokoliv, kdo má vkus. Hunger Games jsem nikdy nečetl, ale představuji si, že je to napsané nějak takhle. Možná je ten sloh podobný horším Kingovým knihám. Prostě mainstream jak to jenom jde. Tentokrát jen zasazený do prostředí, které se trefuje do zájmu jisté společenské skupiny.

Emocionálně mě to ale nechalo naprosto chladným. Všechny postavy i jejich vztahy mi byly úplně volný. Parzivalova osobnost se mi navíc příčila svou ukňouraností, která je zřetelná hlavně v momentech, kdy mluvil s Art3mis.
A nejhorší na tom je, že ta budoucnost, v níž se kniha odehrává, je zkrátka docela v zničená (dystopie), a proto lidi utíkají před realitou do Oasis. Geek a programátor, kterej tuto virtuální realitu vymyslel, vydělal stovky miliard, ale s opravdovou realitou se neuráčil udělat vůbec nic. Opovrženíhodnej panic a geek udělanej do osmdesátkových arkádovek, které jsou tak primitivní, že nechápu, jak mohly někoho vůbec někdy začít bavit.
- Jako vážně. Hráli jste někdy Pac Mana? Nudnější je snad jen sledovat schnout omítku.
Každopádně tahle postava, tenhle Halliday, kterej měl možnost i zodpovědnost (páč měl prostředky) s tím něco udělat, nic neudělal. Kniha ho však prezentuje jako dobráka a modlu, kterou všechny postavy ctí, protože jim dal hru, na níž jsou všichni závislí a která je jejich únikem.
Klidně ať tomu tak je, to mi vůbec nevadí, ale ať si autor uvědomuje tu absurditu a víc třeba reflektuje stupiditu společnosti a postav, ať dělá z Hallidaye opovrženíhodnou osobnost a prezentuje ho jako šaška. Hned by mě to bavilo víc. Hned by to bylo o něco zajímavější a atypičtější. To by ale Ernest Cline musel být trochu originální, což nebyl a nakonec je to přesně takovej zbytečnej, mdlej a na růžovo nalakovanej mainstream a bestseller, jakej jsem vlastně dříve čekal, že bude... Jeden nerd ve mně ale nedávno vzbudil zvědavost a já si na základě jeho nástřelu obsahu a nadšení představil něco lepšího, než autor knihy ve skutečnosti stvořil. Teď toho smradlavého nerda musím najít a potrestat ho za to!

Forest66
01.03.2022 2 z 5

Knížka nebyla úplně špatná, ale byla přeplácaná, nesmyslná a zbytečně dlouhá. A řekl bych až schizofrenní. Nedokázala se rozhodnout mezi minulostí a budoucností, mezi utopií a dystopie a dohromady to prostě nedávalo smysl. Autor se při psaní nezamýšlel ani trochu, jestli vývoj událostí dává smysl, je aspoň trochu reálný a navíc neustále odbočoval od děje, že člověk už ani nevěděl, jak se dostal od rekreace ROH k husitskému hnutí

Katie*
15.02.2022 4 z 5

Knížka je hodně jiná než film. Dalo by se říct, že film si z ní vzal jen ten základ plus nějaké detaily, a jinak jde o dva skoro úplně odlišné příběhy. Abych byla upřímná, v tomhle souboji kniha vs film u mě s přehledem vyhrává film. Ready Player One v knižní podobě je totiž velice hutný na informace ohledně her, hudby a filmů, kterých je zde zmíněno opravdu požehnaně. Jako geekovi mi tyhle části přišly zajímavé, jako čtenáři ale zbytečně podrobné a obsáhlé. Někdy jsem si až říkala, jestli čtu knížku s přepisy filmů a her nebo knížku, která má mít nějaký děj. Navíc mi některé části, např. ta než Wade získá první klíč a ta, co následuje potom, co ho najde, přišly hodně natáhlé a nudné. Dalším mínusem pro mě bylo vyobrazení postav. Nemůžu si pomoct, ale ve filmu na mě prostě hlavní postavy působily sympatičtěji - a to včetně hlavního záporáka. Ačkoliv ve svém komentáři zmiňuji hlavně výhrady, které jsem ke knize měla, nemůžu jít dát jinak než 4*. Faktem totiž je, že jde o dobrou knihu, která je poutavě napsaná a je z ní silně cítit, že byla psaná geekem pro geeky. Přesto ale nemůžu říct, že bych se k ní ještě někdy v budoucnu vrátila.

Vrběnka
24.01.2022 4 z 5

Překvapivě mne kniha bavila stejně jako film. Zajímavý nápad, akční a napínavý děj, romantika, prostě všechno, co by měla dobrá kniha pro odrostlejší mládež mít. Sice už jsem víc než odrostlá, ale užila jsem si to.
Čteno doma.

Maraiser
23.01.2022 4 z 5

Úplně jsem se nechytal, jelikož zmiňované hry nás v 80. letech minuly, ale děj byl originální.

mirek93
08.01.2022 5 z 5

Kniha je velmi odlišná od filmu. Film se mi strašně líbil a musím říct, že knížka je taky velmi dobrá. Je tam více detailů a emocí než ve filmu a je to asi více uvěřitelné a reálnější než film. Knížka je více geekovská, více i používá hantýrku počítačových hráčů. Odkazy na hry a popkultůru z 80. let mi moc neříkaly, protože jsem vyrůstal v 90. letech...

Rozhodně doporučuji, ale nemusí to být pro každého. Jedno z nejlepších sci-fi co jsem kdy četl, možná dokonce nejlepší. Je neuvěřitelné co autora napadlo. V podstatě definoval to jakým směrem se chce ubírat Meta a další firmy v dnešní době a budoucnosti.

Bakana
11.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé!
Film se mi taky líbil, ale kniha byla ještě lepší. Film je natočený podle předlohy dost volně.
Nápad je neotřelý, padouši zavrženíhodní, děj napínavý. Sci-fi mi většinou úplně nesedí, ale toto bylo fakt výborné.

Blanka_cte
06.12.2021 5 z 5

Kniha, která mě bavila od začátku do konce! Občas mám problém, když je v knize pomalejší start, ale tady mě už od začátku zajímalo, jak to bude pokračovat. Skvěle vymyšlený svět i příběh. O to zklamanější jsem byla z filmové verze, která z knihy nezachovává skoro nic, je přesunuta do jiné doby a tím pádem se v ní plní i jiné úkoly, a prostě podle mě absolutně nemá atmosféru knihy.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972