Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2580 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

FloretFiction
04.01.2017 5 z 5

Myslím, že neurazí nikoho, kdo je autorovým vrstevníkem a v dětství nadšeně zíral na promítání starých dobrých Hvězdných válek. Kniha sama je studnicí odkazů na popkulturní dílka minulého století, filmy i knížky, videohry, které můžete dohledat na internetu a pobavit se tím, jaké blbosti jsme to kdysi hráli... no a pokud znovu shlédnete ty staré filmečky, taky místy užasnete...
PS: Například JOUST se dá zahrát jako online remake a je to mazec :)))

Christo
02.01.2017 5 z 5

Konečně něco nového, s výborným nápadem, čtivým a chytrým dějem. A stal jsem se Ready player two.

Bilky
26.12.2016 3 z 5

Tak teraz budem za magora ja: Nerozumiem všetkým tým oslavným ódam s fanfárami :( Fakt som mimo? Alebo som čítal inú knihu?

Keby autor nežil v USA, tak sme najlepší kamoši, som totiž jeho ročník, vystriedal som kopec zamestnaní a skončil v IT ako on. Vyrastal som na disko a popkapelách, tiež zdieľam jeho nadšenie z rovnakých filmov, hudby, aj starých PC hier. Poznám 95% skladieb či filmov, ktoré v knihe autor spomína. Na strednej som programoval v Basicu, u kamošov drvil Commodore a doma som mal prvý orgík, nie so spolužiačkou, ale keď fotrík doniesol z NSR novučký Atari 130XE! Je fakt, že z hier som vyrástol, ale ostatné veci ma držia a som stále retro decko, aj keď bradaté, fúzaté ;) Čiže mňa mal autor predvareného aj keď nie prihriateho - furt som hetero...

Prečo u mňa potom táto kniha absolútne nezafungovala, keď mám rád sci-fi, dystopie a napríklad diela DeLa MOTTEho boli pre mňa OK?

Hlavným dôvodom bol jednoduchý priamočiary štýl autora. Áno, jeho OASIS virtuálna realita bola super myšlienka, no všetko okolo, bolo také "na prvú": polopatistické, predvídateľné a miestami naivné. Ak by sme vyhodili zmienky a odkazy na 80’roky, tak tú knihu ani nedočítam. Celé kniha bola vlastne jednoduchý, lineárne sa odvíjajúci príbeh, bez jediného zvratu, či prekvapujúcej kolosálnej udalosti. Hlavný hrdina je 18-ročný mladík a socka, ktorý za svoj život videl asi 10.000 filmov, niektoré (Blade Runner) presne 150-krát, u aspoň 50-tich filmov ovláda aj všetky repliky. Samozrejme pozná nielen všetky zásadne kapely zmieňovanej dekády, ale aj ich všetky albumy a skladby, väčšinu samozrejme naspamäť aj texty! Zároveň je prvotriedny hacker a geek. Popritom, ale stále ešte len študuje na strednej(!) a čuduj sa svete, netrpí ani žiadnou poruchou autistického spektra, ako je teraz pri literárnych hrdinoch zo Škandinávie moderné. On je iba taký jednoduchý génius: kríženec James Bonda a Lisbeth Salanderovej :) Proste rozprávka pre staršie deti, s klišeoidným koncom jak swiňa! A za ten mám chuť dať len 2*, ale fakt je ten, že kniha rýchlo vtiahla do deja, sfúkol som ju za tri dni a napriek mnohým oslím mostom, to malo spád. A bolo to také isté efektné Béčko ako Enderova hra.

PS: absolútne ma neprekvapuje, že po tejto predlohe siahol práve veľký Steven. Najsilnejší je totiž v moderných rozprávkach a táto kniha jeho diela ešte glorifikuje. Myslím, že Indiana Jones je tam pomerne frekventovaným, kultovým odkazom. To bol naozaj geniálny ťah Ernesta CLINEho – zabezpečiť si lukratívneho kupca na autorské práva. Aj napriek tvrdšiemu hodnoteniu na film od SS určite pôjdem ;)

ODPORÚČAM: deckám čo nečítali Dobšinského a bratov Grimovcov (mohlo by ich tam prekvapiť konanie postáv a záver); dospelákom, čo ich čítali (mohli by poznať aj väčšinu spomínaných filmov a hier); herným fanúšikom generácie X a Y (mohli by si ešte spomenúť na pixelové postavičky a faxové zvuky pri nahrávaní hier z kaziet) priaznivcom sérií HungerGames, MazeRunner, Divergent (aj tu si priaznivci YA ako vždy nájdu romantický párik) 52%

Izzurr
22.12.2016 5 z 5

Sci-fi román, který je postavený na "klasické šabloně", ale díky myšlence OASIS a samotnému Honu je neotřelý. Zčásti jde o dystopii, i když ne primárně, a přestože je děj strhující, kniha nabízí víc, než jen plytký, "nabušený" Hon za vejcem - témata přátelství, lásky, smývání hranic reality a virtuální reality, boj dobra proti zlu...
Jazyk je spíš jednoduchý, ne však autorova fantazie - ta je nesmírná a díky tomu je kniha opravdu pohlcující. Za mě plných 5*.

(Musím teda přiznat, že občas byly některé situace mírně přitažené za vlasy, málo uvěřitelné, vyskytl se deus ex machina - ale přecejen je to sci-fi a mně osobně to vlastně ani nevadilo.)

petra4080
20.12.2016 4 z 5

Zajímavý nápad, děj má spád, špetka romantiky, a vtipu.
Mínusem jsou časté a úmorné pasáže popisů.

Air15
12.12.2016 5 z 5

Ukázka originálního nápadu, který je vytěžen na maximum. Je vidět, že autor je fanoušek her, knih, filmů, popkultury 80. let (a nevím čeho všeho ještě) a dokáže z toho udělat napínavý příběh, bez toho, že by se v něm utopil. Hrdinové jsou sympatičtí (bude se mi po nich stýskat), svět je správně dystopicky beznadějný a virtuální realita tak lákavá, že bych se do něj připojil hned teď. Neskutečně návykové.

vendulanovotna
01.12.2016 5 z 5

Ready Player One. Jednou větou – dechberoucí příběh o honbě za výhrou v dokonale popsané virtuální realitě.

Nejdříve k té realitě. Již mnohokrát jsem slyšela pojem virtuální realita, nicméně až tato kniha mi ukázala, jak tento jev může fungovat. Dokázala mě přesvědčit, že něco takového opravdu může zachvátit svět a že lidé budou žít jen v onom světě a reálném budou pouze přežívat, živořit a plnit si pouze základní fyziologické funkce. Musím rovněž podotknout, že si dovedu představit, že se to brzy stane skutečností… což je na jednu stranu neuvěřitelné (ale proč nemít slunce a azuro každý den že? J). Ale na druhou stranu to bude velká škoda…

Příběh velmi propracovaný, dobře promyšlený, dvě strany – ti dobří a ti špatní. Vše se mi líbilo. Honba za vejcem, střet super korporace, která jde přes mrtvoly a fér „studenty“, kteří oplývají neskutečnou odvahou a věří, že dobro zvítězí nad zlem… Velmi povedené.
Jediné, co bych s klidem vypustila, je romatická vsuvka.. naopak je zde hezky ukázáno, jak láska, i virtuální, může způsobil problémy v každé oblasti. A taky to, že ve finále je to to, co člověka přiměje žít i v reálném světe.

Díky autorovi za skvělý zážitek.

Miricius
25.11.2016 5 z 5

Od knihy som sa nemohol odtrhnúť. A nie je to len tým, že v 80. rokoch som vyrastal, hral som prvé hry na svojom prvom počítačí Atari 800 XL, naučil sa na ňom programovať a vytvoril svoje prvé textové hry.
Kniha zaujme nielen Husákove deti a fanúšikov osembitov, pretože je písana pútavo, vtiahne Vás do deja hneď od začiatku a nechce Vás pustiť.

Dousabel
19.11.2016 5 z 5

Pro mě neuvěřitelné překvapení a musím uznat, že snad žádná kniha se mnou ještě nedělala takové divy :) Nedá se odtrhnout, nemůžete prostě knihu odložit a normálně fungovat, dokud ji nedočtete. A po dočtení bych si nejvíce přála hned zapomenout celý děj a pustit se do ní znovu a prožívat to s Parzivalem a jeho partou celé zase znovu :)
A do toho ještě ty osmdesátky, pro které, co se týče hudby, mám opravdu slabost. A nakonec jen malé varování, během čtení jsem měla opravdu neuvěřitelnou touhu propadnout opět hraní WOW, slabší povahy zřejmě neodolají... :D A Wade, klobouk dolů za Joust, já vydržela asi půl hodiny, než jsem to vzteky odložila :o)

Christee
17.11.2016 5 z 5

Původně koupena jako e-book v akci, ale tolik mě nadchla, že si ji koupím i jako skutečnou knihu. Propojení s filmy a pc hrami je geniální a děj mě úplně pohltil. Jsem šíleně zvedavá na film, ale už se znám, kniha bude zas lepší :))) K přečtení rozhodně doporučuji. Jen malé varování: jak se začtete, už se neodtrhnete.

olcab
16.11.2016 5 z 5

Hra začíná...a pro mě tedy začala s prvními stránkami a jela jsem až do konce s napětím, zábavou a s držením palce Parzivalovi. Skvěle napsané pane Cline!!!

happy-smile
16.11.2016 5 z 5

Ač sci-fi normálně nefandím, tak toto je něco úplně jiného. Pokud jste někdo fanoušky seriálu Black Mirror, který ukazuje velmi zajímavé nápady, kam až by dojít vývoj vědy a techniky a jaké by to mohlo mít (negativní) důsledky, tak toto je něco pro vás. Svět jako takový byl odsunut na druhou kolej a lidé se "přestěhovali" do virtuálního světa OASIS. Navíc se všichni blázní za bájným pokladem a to až tak, že odsunou všechno ostatní na druhou kolej a v podstatě se snaží žít život toho, kdo celé toto bláznovství spustil. Je velmi zajímavé vidět, co se tím vším rozpoutá a kam až jsou lidé schopni zajít. Na začátku mi trochu dělala problém se prokousat tou částí, která rekapitulovala současný stav a jak se do něj lidstvo dostalo (ale rozhodně je to tady potřeba), ale jakmile začal hon, tak už se ta knížka prostě nedala odložit z ruky...

AdélaV.
07.11.2016 5 z 5

Knihu mi přinesl manžel s knihovny úplnou náhodou. Nejsem žádná hráčka starých her, už vůbec ne geek - a stejně mě to neuvěřitelně vtáhlo a bavilo. Čtení jsem si užila a s klidným srdcem mohu doporučit :-)

adam9149
06.11.2016 5 z 5

Naprosto nepopsatelný zážitek. Navíc po dočtení spojený s hodinami strávenými hraním starých her :-) skvělý zážitek

M4Touch
05.11.2016 5 z 5

Nemám slov, jen že jsem objevil asi svojí novou nejlepší knížku :-)

Steew
20.10.2016 5 z 5

Původně mě obálka odrazovala (že to bude nějaká kravina). Ovšem pro přečtení prvních pár stránek jsem knížku začal hltat. Jsem z ní nadšený... Dlouho mě žádná tak nevtáhla do děje, jako tahle :)

TheSarcasm
19.10.2016 5 z 5

Paráda. Nejsem vůbec žádný nadšenec počítačových her, vlastně jsem nikdy pořádně žádnou nehrál, možná jsem se trochu chytal v narážkách na 80. léta, především v hudbě, ale o to vůbec nejde protože mě prostě celý příběh dostal. Pozadí virtuální reality umožnilo autorovi popustit uzdu fantazii, zároveň ale nesklouzl do oblasti úplné fantasmagorie a děj byl stále uvěřitelný. V závěru už jsem se nedokázal od čtení utrhnout a musel dočíst na jeden zátah abych věděl jak to dopadne. Byla to parádní jízda, druhou knihu autora si určitě nenechám ujít. Než jsem začal knihu číst, měl jsem trochu obavy jestli mě téma bude bavit když nejsem žádný geek, ale vůbec to nevadilo, stačí mít trochu představivost.

druzickaster
18.10.2016 5 z 5

Věkem jsme na tom s autorem velmi podobně, tím pádem znám dřevní doby počítačů a o většině věcí, které jsou v knize zmíněny mám při nejmenším potuchy. Začátek mě příliš nenadchl, je až moc Potterovský, ale potom už jsem byl vtažen do OASIS, děj nabíral na obrátkách a četlo se to samo. Film si asi nechám ujít, chci si zachovat ten svět takový, jaký jsem si ho vytvořil ve své hlavě.

vlkodlaq
17.10.2016 5 z 5

Velice mě rozmrzelo, že do kin jde až 2018 kvůli star-treku. Kniha byla jedna z nejlepších, co jsem kdy četl a i na film se strašně těším.

vlkodlaq
11.10.2016 5 z 5

Považuji se za zkušeného scifi/fantasy čtenáře, ale tohle? S prvními stránkami mě kniha pohltila a s dalšími nechce pustit. Nejsem příznivcem pc her, ale tohle čtivo je opravdu kvalitní kousek, svěže podáno, perfektně servírováno. Asi nejlepší kniha, kterou jsem v posledních letech četl. VELICE se těším na film (prý snad Spielbeg, prý snad 2017).

Po více než roce od prvního přečtení s radostí čtu znovu. I když si pamatuju děj, nejsem ochuzen o napětí a čtu hltavě, i podruhé přečteno za tři dny. Za ten rok jsem shlédnul několik filmů, o kterých je v knize zmínka, takže jsem si četbu užil snad ještě víc.

Opravdu vynikající čtení, doporučuji přečíst každému, kdo číst umí.

Poznámka k autorovi: z každé stránky je znát, že ví o čem píše, na dané téma je opravdový znalec a tak (jako mnoho jiných), píše knihu ze svého pohledu a vlastně o sobě. Což je super a z knihy je cítit nadšení, které chtě nechtě při čtení přebírám.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972