Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

EternalCritic
27.08.2017

Kniha měla hned po přečtení úvodní kapitoly velké šance, se dostat na vrch mého pomyslného top žebříčku. Geekovské pojetí s nádechem pohrávání si s dystopickou budoucností lidstva, které je uvězněno ve virtuálním světě a dávno zapomnělo na život, mě doslova uchvátilo. Co mě na ní mrzelo je, že po dočtení máte chuť na všechno zapomenout a knihu si vychutnat se všemi emocemi znovu.

Problém je možná jen to, že příběh je postavený na popkultuře, což asi dost omezuje cílovou skupinu. Myslím že čtení je určitě těžší (možná i nezáživné) pro ty co mezi vším nevidí pomyslné nitky a neví co hlavní postava popisuje a na co neustále odkazuje.

Nakonec doufám, že Spielberg ví co dělá (UPDATE: ne nevěděl) a nenechá se unést "nekonečnou mocí režiséra".

P1tr
24.08.2017 5 z 5

Výtečné dílo, které je v době jeho dočtení tím nejlepším, co jsem zatím měl možnost přečíst. Kniha prezentuje svůj vlastní, do detailů propracovaný svět umně kombinující sci-fi a retro prvky a skáče z komediální polohy do dramatické a v jednu chvíli dokonce připomíná atmosférou antiutopické 1984 - zkrátka nejen po příběhové stránce, ale také té polohové je Ready Player One pln překvapení. Z každé stránky je cítit spisovatelova dětská radost z prezentovaného materiálu, která se snadno přenáší na čtenáře. Někoho může odradit zaměření na popkulturu 80. let z důvodu její neznalosti, ovšem věřte, že se není čeho bát a kniha vtáhne i pokud osmdesátky znáte jen povrchově a v takovém případě Vás s kulturou této doby alespoň seznámí a naláká na spoustu kulturních milníků. Ready Player One je zkrátka po všech stránkách povedené dílo, které se čte samo a každý, kdo má jen trošku rád sci-fi a popkulturu by si ho neměl nechat ujít.

melanie
20.08.2017 4 z 5

Po nekolika pokusech konecne young adult, ktera se mi libila. Mlady hrdina bez zbytecnych emoci, cilevedomy a sebevedomy. Sice jsem knihu cetla, abych nasla duvod se internetu nevenovat, co jsem ale zjistila bylo, ze kdyz chcete neceho dosahnout v herni soutezi, musite proste hodne hrat hry. Takze zalezi na kazdem, co si z toho vezme. Ja jsem moc rada, ze jsem konecne objevila knihu, kde nebyly hlavni hrdinky uknikane a jejich chovani nelogicke. Neni duvod se sci- fi, zde je budoucnost proste jen kulisa a pribeh vas vtahne.

Bombas
19.08.2017 5 z 5

Komentáře moc nepíšu, ale tady musím. Skvělá kniha, která mě pohltila a nešlo jí jen tak odložit. Kniha mě nutila si některé hry/filmy/songy dohledávat na youtube. Dost songů jsem ale taky znal, takže jsem si je rovnou pobrujoval a dodávalo to tak knize skvělou atmosféru. Nejspíše si jí dám časem ještě jednou a podrobím jí hlubšímu rozboru :)

Torgal
16.08.2017 4 z 5

Je jasné, že kniha, ktorej významná časť deja sa odohráva v D&D module Tomb of Horrors, ktorý som pred rokmi osobne absolvoval, má u mňa nakročené k priaznivému hodnoteniu :-) Pravdou ale je, že pod hrubou geekovskou šupkou tvorenou tonami videoherných a popkultúrnych odkazov sa odohráva v podstate klasický young adult príbeh nie príliš vzdialený od Hunger Games (dystopická budúcnosť, vyvolený bojujúci so zlou megakorporáciou, atď.). Číta sa ale jedným dychom a našťastie ku koncu skrýva zopár es v rukáve, ktoré ozvláštnia dejovú mustru pozostávajúcu z postupu hádanka-kľúč-brána. Čoho som sa nedočkal je nejaké hlbšie posolstvo, ktoré by poukázalo na znepokojivé pomery v knihe prezentovanej budúcnosti, ku ktorej naša spoločnosť nemá zas až tak ďaleko. Je to škoda, lebo práve takýto presah delí zábavné jednohubky od klasík žánru. 8/10

3DD!3
15.08.2017 5 z 5

Osmdesátky už zase frčí, stačí se podívat do kina narvaného remaky nebo do hračkářství praskajícími pod návalem transformerů. Móda se vrací, retro znovu in (kapsy se na ruby nenosí), hry jsou důležitější než kdy dřív, stejně jako drogy a sex. Vrací se i syntezátory. Cline děj posunul jen kousek dál do budoucnosti... RPO se dobře čte. Má jasnou příběhovou strukturu s poselstvím, že hrát je dobré pokud máte všech pět po hromadě a virtuální svět může jednotlivci přinést spoustu dobrého. Společnost jako taková tím trpí a přes všechnu zábavu se kašle na přežití. Téma tolik důležité v dnešní době. Jsem zvědavý jak to Spielberg uchopí. Jestli zábavnou formu použije jen jako prostředek k vyprávění o lásce k době hojnosti a zábavy, nebo kritiku konzumu. Za sebe bych byl rád za trochu od obojího. Cline na to druhé v závěru totiž docela kašlal.

zuzana4291
12.08.2017 4 z 5

Jediné s čím jsem měla problém, byla historie počítačů a počítačových her. Ale pokud se zaměříte na celkový dojem, tak je z této knihy velmi dobrý. Pořád se něco děje a opravdu špatných míst je velmi málo. Takže se nemůžete od knihy vůbec odtrhnout.

DennisMoore
06.08.2017 5 z 5

Harrypotterovský příběh zdaleka nejen pro milovníky osmdesátých let, nerdy či geeky, čert to vem, protože stačí, když má člověk alespoň trochu všeobecný rozhled nebo prostě jen funkční fantazii, která mu pomůže. Líbil se mi kontrast mezi videoherní a (ve finále) orwellovskou realitou, k hlavním postavám jsem přilnul a radost jsem měl také z toho, jak neokoukaně se příběh vyvíjí. Že film (na)točí Steven Spielberg, to je velký dárek pro čtenáře a myslím, že hlavně pro autora.

Peleus
05.08.2017 3 z 5

Nemám pocit, že bych svými postřehy přidal o tolik navíc, než uživatelé přede mnou. A tak snad jenom několik poznámek.

1. Dívám-li se na mnohé komentáře, v nichž se přispěvatelé nadšeně označují podle hlavního hrdiny Ready Player One za tzv. "geeky", jsem překvapen. Chování, které autor Wadu Wattsovi přisuzuje se mnohem přesněji označuje jako "nerd(ovské)". Ač nejsem zastáncem otrocké důvěry k Wikipedii, tentokrát souhlasím s definicí v ní uvedenou.
2. Ernestu Clinovi rozhodně nejde upírat zajímavý nápad prolnutí online světa s tím skutečným a následné úvaze, kde a proč je vlastně člověk šťastnější. Zda ve světě skutečném, nebo uměle stvořené realitě?

Z nějakého důvodu mi ale jeho ženou nepolíbený, společností odstrkovaný, na 80. léta zaměřený obtloustlý mladík k srdci nepřirostl. Třeba je to mým věkem, ale mnohem víc se mi líbilo dospělejší zpracování podobného námětu od Sergeje Lukjaněnka v sérii Hlubina, konkrétně první díl (Bludiště odrazů - https://www.databazeknih.cz/knihy/bludiste-odrazu-494).

papajapa
04.08.2017 5 z 5

Pocitacove hry nehraji a s 80.lety mam spolecny jen rok narozeni.
Takze proc jsem to cetla? Asi ze zvedavosti a oblibe ve sci-fi a fantazy. Ikdyz mi chvili trvalo se zorientovat a zacit, rozhodne to stalo za to!
Charaktery postav byly uchazejici jen mi obcas lezla Art3mis na nervy. Ohledne Aecha jsem porad cekala co se vyklube protoze mi tam "neco"nesedelo. A bylo to necekane rozuzleni. Parzival byl v pohode ikdyz ta cast s umelou pannou a masrurbaci byla fakt ujeta. No a Šoto byl muj oblibenec. Skoda, ze nemel vic prostoru.
Za nejaky cas si ji urcite precru znovu a pri kazde zmince na nejaky film, hru ci pisnicku si ji predem proklepnu.

Hadati
04.08.2017 4 z 5

Tato kniha je určena pro geeky, protože je v ní tolik odkazů na počítačové (video) hry, knihy, seriály, filmy, sci-fi, fantasy, hudbu atd., že ozkouší každého geeka, kolik toho vlastně o takových věcech ví. Začátek je celkem pomalý, kdy nám autor představuje bezútešný svět roku 2045, a na druhou stranu úžasný virtuální svět OASIS. Postupem knihy se to zlepšuje, kdy tak 85 % knihy se odvíjí ve virtuální realitě. Překvapivě se ale hlavní hrdina odhodlá k akci i ve skutečném světě. Dobrou knihu často dělají kvalitní záporáci a vyvrcholení – obojí tu najdete. Nepřítele budete skutečně nenávidět a finální střet hrdinů s padouchy je opravdu něco, co by bylo skvělé vidět na plátně kin. A nejspíš se dočkáme, protože to točí Spielberg a do kin to má jít v roce 2018.

rd4ever
02.08.2017 5 z 5

Jako malý geek jsem si představoval, že takhle nějak by to mohlo vypadat - ten svět, jak se k tomu dospělo, aj tu posedlost 80. lety. No a tady to ten autor všechno takhle napsal. A mnohem líp než bych čkal. Je to supr čtivý, spousta odkazů na kultovní filmy, hry, seriály atd.

Velkomožný
30.07.2017 5 z 5

Neskutečná věc, kterou jsem přečetl za 24 hodin :-)
Pokud neznáte základy pop kultury, nevyrůstali jste v 80. letech a nemáte přehled v umění, hrách a klasické literatuře tak si knihu neužijete ani z 5%

Například hned na 1 stránce je citace z Krotitelů duchů a tak to jde až do konce.

100 narážek, citací, odkazů, hlášek...

Moc jsem se bavil.

Ajinka126
30.07.2017 5 z 5

Geniální. Pro mě, jakožto milovníka knih a PS her, to bylo jako přesun do ráje. Po krkolomnějším začátku mě to absolutně pohltilo. Má to jedinečnou atmosfému. Líbí se mi, že to neche příliš nechce apelovat na morální aspekty. Je to plné akce, zvratů a silných momentů. Finále je doslova grandiózní. Moc doporučuji.

Destil
25.07.2017 5 z 5

It's been a while since a book was so interesting that I couldn't stop reading. Ready Player One is a sci-fi from 2044 and it shows how a VR MMORPG could work and became synonymous with the internet itself. Lot of gaming, geek and 80's references. And it's gonna be turned into a movie directed by Steven Spielberg, can't wait!

daPhytCZ
09.07.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Kombinace dnes módnich MMORPG, osmdesatých let a dobrodružného příběhu je trefou do černého.

koubin007
02.07.2017 2 z 5

Kniha strasna, film ujde.
Fakt mi ty blaboly o hrach z 80.let moc nebraly.
Ale jinak myslenka virtualni reality celkem slusne vyargumentovana.

Michaeles
01.07.2017 5 z 5

Nejlepší kniha jakou jsem v životě četl. I když zrovna nejsem fanoušek fantasy tohle mě neskutečně pohltilo. Musel jsem číst pořád dál a dál. Určitě si ji někdy přečtu znovu a budu si vypisovat všechny filmy a seriály o kterých je v knize zmínka abych se na ně mohl kouknout. Úžasná kniha !

Lolila
27.06.2017 4 z 5

Aj keď nie som počítačový expert alebo skôr znalec na hry a veľa krát som netušila čo znamenajú jednotlivé hry a filmy, nevadí. Virtuálny svet bol zaujímavý, dej napínavý. Neľutujem, že som knihu prečítala.

Dany1006
24.06.2017

Když jsem tuhle knihu uviděl v knihovně, vůbec jsem nevěděl, co od ní ní mám čekat.
Kniha je napínavá a během čtení se mi jí nechtělo odložit.
Doporučuji přečíst.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972