Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2578 651

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

Péťa Z.
20.07.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se budu vracet! Původně jsem ji koupila přítelovi, který tomuto tématu rozhodně rozumí mnohem víc než já, ale stačila jsem ji už dvakrát přečíst sama. :-D Sice jsem počítačovými hrami vcelku nepolíbená, ale způsob psaní je tak skvělý, že to vůbec není na překážku. A dobové odkazy na hudbu, filmy a způsob života osmdesátek jsou naprostá špica! Jestli vás to chytne jako mě, zaručuju, že si jmenované hity budete vyhledávat a broukat i po zaklapnutí knížky. Příběh je tak barvitý a strhující, že se vcelku povedené filmové zpracování sotva přibližuje vynikající knižní předloze. Doporučuju!

stehnova_kat
16.07.2021 4 z 5

Nakonec dávám čtyři hvězdy. Skvělá věc na odpočinkovou četbu, příběh jako takový ničím nepřekvapí a do hloubky se nezabývá nějakými závažnějšími tématy.
Atmosféru ta kniha má ale úžasnou. Pro všechny geeky, scifi i fantasy nadšence je to pastva pro oči a musím autorovi přiznat úžasnou schopnost tvoření a popisu světa a okolí.
Romantická linka sice byla také předvídatelná, ale i přesto velmi příjemná a celkově knize nemám, až na občasný “info dumping” nemám co vytknout.

Koza3
12.07.2021 5 z 5

Měl jsem asi tři měsíce čtecí celibát, takže všechno co teď přečtu bude pro mě boží, protože jsem měl prostě absťák. Každopádně i když se odosobním, tak musím konstatovat, že je to naprostá pecka peckoidní. Jsem teda odkojencem devadesátek a Atari či Commodore jsou pro mě jen pojmy, já drtil Sega Mega Drive 2 a oblíbeným filmem byl Terminátor 2. To však nevadí, protože ať jste geek kdykoliv narozený, bude se Vám to líbit. Že je to prošpikované referencemi je asi jasné a každou chvíli jsem zadával na YT něco ve stylu "Ultraman" nebo "Pac-Man level 256", abych si lépe představil popisovaný moment. Je tedy pravděpodobné, že dříve či později Vás autor pohladí nějakou tou Vám známou vesmírnou operou. Funguje to na všech úrovních - děj rychle odsýpá, má to nějaké části (Three Gates, že...), má to romantiku, má to zápletku se záchranou světa. Jestli tohle není knížka roku (možná i dekády), tak už nevím. Když jsem to googlil, tak jsem zjistil, že existuje druhý díl! Bohužel to však vypadá, že je to defakto klon stejně jako Sixxers avataři a nemá moc víc co nabídnout. Zůstanu tak u tohoto pokladu a jdu se znova podívat na ten Spielbergův zázrak :-)

MamaKnihomolka
03.07.2021 5 z 5

Ready player one jsem viděla film... hned dvakrát po sobě a na to, že nejsem fanda sci-fi si mě získal. Jak provedením, originalitou, tak příběhem. A když jsem zcela náhodou zjistila, že je kniha? Musela jsem ji mít. Jak jsem již zmiňovala – nejsem fanda sci-fi a tudíž ho ani moc nečtu a proto nebýt filmu, knihu bych si nikdy nepřečetla. A to by byla velká škoda.
Sice mě hned na začátku, jako obrýleného člověka, zklamala malá písmena, postupně jsem si na ně zvykla a občas se tak zažrala do hledání Hallidayova vejce, že mi to bylo úplně fuk. Tím se dostávám k tomu, jak moc je kniha čtivá i přesto, že se začátek může zdát lehce zdlouhavý, ale to se dá snadno chápat a nemůže to být bráno jako negativum knihy. Protože autor vás musí zasvětit do světa OASIS a jeho tvůrce, jinak by to nešlo.
Byla jsem nadšená z popisu rozpadajícího se reálného světa a ještě špičkovějšího světa OASIS. Vše je skvěle promyšlené a úžasná fantazie autora je neuvěřitelná. Postavy jsou moc dobře vykreslené a během příběhu se vyvíjí. Vše je napínavé o to víc, když se začnou po Hallidayově vejci sápat padouši, kteří hrají úplně jinou ligu, než obyčejní 'smrtelníci'.
Je to vlastně úplně jiné než film, ale nevadilo mi to. I kdybych nejdříve četla knihu a až pak viděla film, z obojího bych byla stejně nadšená. Je pravda, že co se týče her a techniky a podobných věcí jsem byla mimo, ale vůbec mi to nevadilo a hlavně... nenudilo mě to! Jsem ráda, že mi tato kniha zdobí knihovnu a ráda se budu vracet do světa OASIS.

lenka608
02.07.2021 5 z 5

Než začnete tuto knihu číst, ujistěte se že nemáte v následujících dvou dnech nic v plánu. Chystáte-li se do školy či do práce, připravte si předem omluvenku. Od téhle knížky se totiž neodchází!

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Naprosto jsem si tento příběh zamilovala a v tomto odvětví tuto knihu překonala jen Armada. Příběh vás tu ovšem hodně rychle spoutá a pustí až na konci, do té doby nebudete mít klid. Kniha je další příklad toho, že je prostě lepší než její filmové zpracování a přes onen film jsem se překousla až potom, co jsem si namluvila, že je to vlastně něco úplně jinýho. Je to rozhodně kniha, kterou bych strčila do ruky nečtenářovi, abych ho dostale ke čtení.

jsemknihomolka
17.06.2021 5 z 5

Nic lepšího jsem v životě nečetla , i když jsem většinu videoher neznala , milovala jsem to , vžila jsem se do děje a četla jednu stránku za druhou . Styl psaní je mi neuvěřitelně sympatický , a i když kniha má přes 400 stránek , čte se tak rychle jako kdyby jste četli 200 stránkovou knihu. Nějaké části byli samozdřejmě nudnější takže jsem knihu nepřečetla na jeden zátah ale při posledních 150 stránek jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.

"... tehdy mi došlo, že realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. protože realita je reálná."

Zruza
05.06.2021 4 z 5

Nějaký části mě nebavili. Jinak ale dobrý.

E_Lan
30.05.2021 5 z 5

Moc hezké, pro čtyřicátníka narozeného v druhé polovině sedmdesátých let, v mládí hrajícího na počítačích, obdivujících sci-fi filmy a nyní tak nějak dospělého člověka prostě povinná četba. Beru to jako zábavný hold naší době. Zábavné, tak trochu mimo, plné fantazie a na konci poučné. Bravo.

CharlesWard
22.05.2021 5 z 5

Tohle si prostě musíte přečíst! Třeba jen proto, že se naprosto odlišuje od filmu.

TwoFace
22.05.2021 5 z 5

Film je pěkný, líbil se mi, ale kniha je naštěstí úplně jinde. Hlavně je příběh dost jiný, takže žádná nuda, žádné že by člověk "jen" přečetl o něco podrobnější scénář. Základní myšlenka však zůstává, a to je moc dobře.

Kniha také není jen pro divnolidi, i když za sebe se taky nevidím úplně normálním. První čtvrtina je trošku zdlouhavá, ale je důležitá pro představu, jak OASIS funguje - což pokud jste neviděli film, je docela zásadní věc. A pak už to jede jako po másle.

Jedna z těch knih, u kterých budete smutní, že už to skončilo. Nelze než doporučit.

Tess.96
22.05.2021 5 z 5

Vážení, tohle je bezpochyby jedna z nejlepších knih jakou jsem za svůj život četla. Možná dokonce úplně nejlepší! Dlouho jsem nezažila pocit, že jsem knihu nechtěla dočíst, protože se mi tak moc líbila a nechtěla jsem, aby to skončilo. Při čtení jsem několikrát měla slzy v očích a jakmile jsem dočetla poslední kapitolu rozplakala jsem se, jsem z toho úplně hotová a rozhodně doporučuji!

DomYell
15.05.2021 5 z 5

Nejprve jsem videl film.... V dnesni dobe je pro me tezke najit neco, co me zaujme, bavi, dokoukam to atd... A tady se mi to stalo.. Byl jsem vazne nadseny a kdyz jsem zjistil, ze je i kniha... Nadseni nepolevilo.

1.kniha je uplne jina nez film
2. vlastne je to dobre, nemusim cist neco, co jsem uz videl.
3.tezko rict, co je lepsi.. Oboje je bomba!

Prince_of_book
12.05.2021 5 z 5

O Ready player one jsem slyšel už roky zpět, ale knihu jsem koupil až loni. Čas na ni jsem si udělal až teď, ale ještě před jejím čtením jsem si poprvé v životě pustil film, který mě hodně bavil.

Po dokoukání filmu jsem byl na sebe naštvaný, že mě teď kniha nebude bavit, nicméně jsem se v tomto mýlil a jsem za to nesmírně rád.

Film a kniha jsou vlastně ve všem rozdílné až na základní myšlenku.
A ač jsem zhruba tušil podle filmu, jak kniha skončí, tak mě neskutečně chytla uz od první stránky a nebýt toho, že jsem měl tento týden noční a nedostatek energie, tak bych knihu přečetl vyloženě za pár dnů.

Závěr knihy (posledních 150 stran) jsem přečetl víceméně na jeden zátah a neskutečně jsem se u toho bavil.

Svět OASIS bych si někdy chtěl vyzkoušet, ale taková úroveň VR je nejspíše ještě daleko před námi.

Hodnotím 9,5/10.

evineckY
10.05.2021 4 z 5

Musím přiznat, že tento žánr není můj šálek kávy a jako knihu bych to nečetla, ale jelikož jsem to poslouchala, navíc sympatickým hlasem se zamilovaným koncem...:-)
Uvažuji o tom, jak všechny ty hry kradou životy všem lidem. Už se neumí bavit osobně, v přírodě, nemají žádné zážitky a komunikují s lidmi, kteří vůbec nejsou takoví, jací jsou. Život Vám proteče mezi prsty a hry Vám nic nedají.

vlkodlaq
09.05.2021 5 z 5

Ready player one jsem komentoval už několikrát, ale tak to už u některých knih bývá, že se Vám zapíší do paměti velmi hluboko, vracíte se ke knize jako takové, i později v myšlenkách. Při tom to ani není sci-fi, je to beletrie! Virtuální realita není nic nového a všechna ta hejblata zprostředkující lepší "herní" zážitek jsou jen otázka času, mnoho z nich už existuje (haptické rukavice), další jsou ve vývoji a budou brzy na trhu (všesměrový trenažér), vývoj softwaru VR je jedním z hlavních úkolů velkých firem posledních let (Facebook, Google..). I ta pistole z reálu knihy na otisk prstu existuje. Přesto, že knih a filmů operujících s virtuální realitou je mnoho (z těch nejznámějších třeba Matrix) Cline vytvořil virtuální univerzum doposud nevídaných rozměrů a zároveň velmi blízké realitě a postavený na popkultuře osmdesátých let, tím je příběh blízký a snadno vstřebatelný i pro čtenáře, kteří obvykle sci-fi neholdují a i právě proto, že kniha technicky vzato není sci-fi, ale dejme tomu herní beletrie.
Můj závěr je, Ready player one patří k tomu nejlepšímu, co jsem v životě četl (sedmkrát) a ještě se ke knize jistě mnohokrát vrátím. Doporučuji všem se špetkou fantasie nebo zálibou ve starých videohrách nebo třeba jen oblibou knih, filmů a hudby let osmdesátých.

Tyn_a
06.04.2021 5 z 5

Jako první jsem viděla film, pak až četla knihu.
Popravdě ani jsem nevěděla, že kniha existuje, jaká škoda.
Byl to úchvatný, skvěle propracovaný, poutavý příběh naprosto odlišný od filmu. V knize bylo spoustu jiných zápletek, úkolů, dějů a tím pro mě příběh představuje mnohem větší bombu.
Chce to velikou představivost, což autor splnil na víc než jedničku...pak už se jen čtenář doslova "zažere" do děje, který ho jen tak nepustí :)).

Mám ráda tenhle žánr a kniha se řadí mezi mé top, určitě doporučuji.

Charmedka
27.03.2021 3 z 5

Musím uznat, že celý tenhle příběh je dokonale, ale vážně dokonale promyšlený. Neskutečně propracovaný svět a jeho fungování. Jak jsem psala, nejsem cílovka, ale klobouk dolu.

V knize je spousta odkazů na osmdesátá léta, pro které měl slabost Halliday, takže nejen počítačové hry, ale i filmy či hudba. Myslím, že některé mladší ročníky možná budou v tomto ztraceni, ale já si právě nejvíce užívala všechny ty odkazy na známé filmové scény či písničky.

toni-az
21.03.2021 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio, z něhož mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu dost hrozný přednes Miloslava Königa, jehož jednotvárná interpretace člověka poněkud uspává, navíc spousta špatně přečtených slov, chyb, nemluvě o výslovnosti anglických slov. Na druhou stranu mě hodně bavilo, že kdykoli byla v knize zmíněna nějaká píse%n, skladba ze soundtracku apod., kus tam pustili. Za mě super dotváření atmosféry, ale dovedu si představit, že někomu by to mohlo vadit.

Ještě než se dostanu k obsahu, jedna připomínka k překladu. Ten je prostě hroznej. Tohle neměla překládat ženská, to měl překládat nějaký bývalý programátor nebo hráč z oné éry, např. Franta Fuka. Paní překladatelka možná umí dobře překládat běžnou literaturu, ale zde bohužel strašně čišela její neznalost reálií.

Co se týče děje a obsahu, první 4 hodiny z 18 byly trochu utrpení. Nekonečné popisy dystopického světa, bohužel spousta věcí 10x opakovaná. Hodněkrát jsem si říkal, že Lukjaněnkovo Bludiště odrazů je mnohem dál. Nicméně jakmile začal skutečný příběh (rozuměj Wada konečně napadlo je je měděný klíč, což mně bylo dávno jasné i bez nápovědy), děj se rozběhl a člověk měl problém se od něj odtrhnout. Všechny narážky na 80. léta i hry, filmy, hudbu z té doby mě náramně bavily, projevila se u mě nostalgie mládí. Pár filmů jsem si musel hodit do fronty na znovuzkouknutí.

Hodnocení za mě tak 3,7*, body strhávám za nedobře napsaný začátek a absenci zmínky o největších ikonách popkultuty 80. let, a to M. Jacksonovi a Madonně. Myslím, že kdybych v té době nevyrůstal, bylo by to o hvězdičku míň.

1v8na
19.03.2021 5 z 5

Souhlasím s hodnocením, které je napsáno na zadní straně knížky. Nejvíc se ztotožňuji s tím, že to bylo úchvatné - Willy Wonka a Matrix v jednom.
Příběh byl čtivý, nešlo se od něj odtrhnout a odpoutat.
Celý příběh byl hltací, plný napětí, akce, bez nudných částí, dokáže rozesmát, ale i rozplakat zároveň.
Hlavní postavy jsou velmi sympatické a líbí se mi, jak umí držet spolu.
Také se mi líbilo přirovnání přátelství mezi Anorakem a Ogem k Jobsovi a Wozniakovi.
Nechyběla zde ani láska, přátelství, smysl pro fair play.
Velmi povedená kniha, ke které se určitě někdy ještě vrátím.