Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

Likandros
10.10.2016 4 z 5

Povinnost pro každého geeka, který hltá popkulturu, a to zejména 80. let minulého století. Dobře vyprávěná jednoduchá zápletka. Geek bude nadšen, nezasvěceného kniha nebude bavit.

tarantinka
04.10.2016 5 z 5

Neuvěřitelná bomba. Koupeno za pár kaček v levných knihách, než se z toho díky chystanému Spielbergovu filmu stala známější věc. Knihu jsem zhltla za pár dní! A to nejsem žádný fanda do počítačových her.

Samira
29.09.2016 4 z 5

Přiznávám bez mučení, že jsem se začítala pekelně dlouho a původně čekala docela jiný způsob boje, ve kterém se budu moci více zapojit, než jen sledovat. Ale nakonec jsem byla vtažena a celkově donucena obdivovat neskutečný rozsah, drobné detaily a inteligenci.
Závěr byl úžasný, i když bych pár stránek z reálu ještě uvítala. A teď něco lehkého, hlava mi z té přemíry vjemů doslova třeští, i když by to spíše chtělo na vzduch.

braunerova
28.09.2016 3 z 5

Bohužel žadné nadšení se nedostavilo, asi že už nejsem aktivní hráč. Jednoduchý příběh plný nostalgických vzpomínek na 80 léta a nudných popisů virtuálního světa. Přerod průměrného školáka Wada na počítačového génia už pak byl úplně infantilní. Já jsem kdysi probděl nespočet nocí se Spectrem, Atari a Commodorem. Jediná moje vzpomínka na ty doby je, že to byl promarněný čas. Navíc jsem zrovna dočetl skvělý román Hybatelé a jak napsal jeden čtenář - i nejslabší David Mitchell je pořád ferrari mezi knihami.

dpxcz
26.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá. Povinná četba pro každého ajťáka a/nebo hráče.

geimz
25.09.2016 5 z 5

Toto je jedna z tých kníh, ktoré nie sú vyložene originálne či vo väčšej miere dejovo prepracované, no napriek tomu sa od nich nedá odtrhnúť až do konca. A to vďaka tomu, že autor spája populárne prvky ako sú hry, virtuálnu realitu, hľadanie pokladu a 80-kovú popkultúru s takým majstrovstvom a ľahkosťou, že vytvára dokonale zábavný príbeh, a čitateľovi ani nevadí, že je vo svojej podstate predvídateľný. Pretože je to nehorázna zábava. Už naozaj dlho som nečítal knihu, ktorá by ma natoľko bavila.

Toldist
24.09.2016 5 z 5

Ready Player One pojednává o světě, který se rozpadá a všichni jeho obyvatelé se cítí bezpečněji ve virtuálním světě hry. Dokonale kombinuje realitu a OASIS a tím sebou přináší spoustu palčivých otázek jako je například: Jestli to dopadne tak i s námi? Jedinou útěchou hlavního hrdiny je vybojovat tu největší bitvu v dějinách MMO. Kniha obsahuje spoustu referencí na náš současný svět a ten minulý. Je psána poutavě a přijde mi jako bible všech geeků/hráčů. Sice je konec jako z pohádky a trošku mi neseděl, ale z touto knihou jsem byl naprosto spokojen. Doporučuji.

mispulin
21.09.2016 5 z 5

Skvělé čtení. Nemohl jsem se od toho odtrhnout. A to nejsem žádný počítačový hráč...

trudoš
21.09.2016 4 z 5

Zařazením román Ernesta Clinea důmyslně bilancuje na hraně mezi běžnými čtenáři a fanoušky fantastiky. Jedni si tak užijí akční zápletku, druzí zase neodolatelnou atmosféru. Dobrodružný příběh totiž nepostrádá svěží dávku originality, dále moře odkazů na 80. a 90. léta a především obrovskou porci nostalgie nad starými filmy a počítačovými hrami, které tvořily nedílnou součást našich životů. V tomhle ohledu se mu nemůže rovnat nic, co bylo napsáno v posledních deseti letech.
V čem však autor u mě klopýtal, byla gradace. Čistě proto, že se děj i přes veškerou zamotanost řítí přesně tam, kam člověk od začátku čeká - k nalezení pokladu. Což není primárně špatně, kdyby těch popsaných stránek při té cestě bylo míň. Takhle je na začátku stanoven cíl a kromě lineárního překonávání jednotlivých překážek se vývoj nijak zásadně nepromění.
Ve finále nenásilná dobrodružka, z které by Steven Spielberg měl vytřískat skutečně velkolepou podívanou. Už jen kvůli tomu, že mu kniha skládá důstojnou poklonu.

Lody
20.09.2016 5 z 5

Tato kniha mi doslova vyrazila dech a způsobila to co jsem u čtení už dlouho nezažil,to abych knihu přečetl na jeden zátah a o pocitu po přečtení ani nemluvě,na jednu stranu jsem se moc těšil jak se to celé rozuzlí ale hned po přečtení posledního řádku jsem pocítil jak mě mrzí že už ta úžasná cesta skončila...

Jako milovník starých filmů a jednoduchých her které jsme s kamarády hráli buď v obchodě na herních automatech nebo doma na staré konzoli jsem se začal vracet do svého dětství,i přes to vše ale musím přiznat že občas jsem musel "googlit" o jakém filmu nebo staré vektorové hře je řec protoze v knize je toho vážně spousta...

K samotnému příběhu,jako milovníci postapokalyptických děl a příběhů z nedaleké budoucnosti která není zrovna růžová jsem se zde dokonale našel a bez problémů si dokázal krizí zpustošenou zemi představit,tematika videoher a geekovského života se mi moc líbila včetně zápletky v podobě boje se zlotřilou korporací.U některých knih kde se nachází dvě dějové linky jako zde (virtuální svět a realita) se často stává že jedna linka je zde buď nezajímavá nebo jen tak aby se neřeklo...V téhle knize obě linky nádherně přecházejí jedna přes druhou bez zádrhelů a nějaké nudné části.Moc jsem si užíval napínavé chvíle a zvraty které člověk do poslední chvíle nečeká.Ale abych jenom ne chválil tak neco co se mi nelíbilo bych přece jen měl i kdyz zde se to asi lépe řešit nedalo, ze zacatku příběh moc neodsýpá a je zde spousta dlouhých pasáží kde se neco konkrétního vysvětluje,ovšem je to pochopitelné protoze svět a celá zápletka na které příběh a svět stojí je dost složitá a právě díky tomu že ze zacatku je vše vysvětleno se ve všem později budete skvěle orientovat...Takže pro nedočkavce: Vyčkejte,příběh se rozběhne a pak už budete mít problém knihu zavřít :)

Kniha se pro mě stala naprostým klenotem který si brzo přečtu znovu a nemohu se dočkat na film a zároveň doufám že bude stejně úžasný jako kniha :)

pswat
20.09.2016 5 z 5

Naprosta spicka kdo miluje filmy, serialy a hry z 80' Skvele napsane, uz se tesim na dalsi knihu od autora, vychazi uz v rijnu :)

Catelyn
15.09.2016 5 z 5

Napínavé, zábavné, geniální... i pro člověka, který ze všech zmiňovaných her zná akorát tak Pacmana :) Smekám před autorovými znalostmi kultury 80. let a před fantazií, s jakou vybudoval celý ten virtuální svět. Nezbývá než doufat, že příběh zůstane v kategorii scifi a že lidstvo taková budoucnost opravdu nečeká.

tanuki
12.09.2016 5 z 5

Tento druh příběhu doprovází lidstvo zřejmě od nepaměti. Klasická česká varianta odpovídá pohádce O hloupém Honzovi a pojednává o tom, jak mladý muž, sám a bez prostředků, jen s pomocí několika málo věrných přátel, dokáže přemoci namyšlené představitele vrchnosti, získat princeznu a bohatství k tomu. Je to druh příběhu, který nás dojímá a kde můžeme naplno fandit hlavnímu hrdinovi, který je jedním z nás. Parafráze tohoto vyprávění se v knize odehrává v nedaleké budoucnosti a nabízí zamyšlení nad tím, kam nás jednou může dovést naše fascinace počítači, hledání jiných realit a neschopnost komunikovat spolu navzájem ve skutečném světě. Přesouváme své životy pomalu na internet, zatím jen zčásti, ale doba, kdy si nasadíme brýle a rukavice pro virtuální realitu a uměle vytvořený svět se stane opravdovější než skutečnost, už možná pomalu klepe na dveře. Kniha zároveň vzdává hold létům osmdesátým a já jsem rád, že jsem je zažil z první ruky. :o) Velmi napínavé, dokonale návykové čtení.

PS: Nebudu nic zastírat, musel jsem si Joust na internetu najít a dát si pár partiček...aspoň pro navození toho pocitu. :o)

povermaster
12.09.2016 5 z 5

Super, začátek mě moc nechytil, ale pak už jsem se nedokázal odtrhnout. Osmdesátá léta jsou super! Dodatek: po 2 letech jsem si poslechl i audioknihu a můžu vřele doporučit. Dobře se to poslouchalo a hlavně zde zazněly všechny zmíněné skladby + byl použit podkres pomocí zvuků ze starých herních automatů. Doufám, že filmové zpracování bude alespoň v 65-70% rovno knize.

Mishak
08.09.2016 5 z 5

Neskutečně nápaditý příběh, jehož čtení jsem si moc užívala! Postavy jsou dokonalé, v příběhu vše krásně zapadá do sebe =) Jsem nadšená a vím, že doporučím svým kamarádům z her ;) Tahle knížka je prostě naprostá PECKA!!!

Kristýna121
03.09.2016 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a rozhodně to doporučuju! Díky úryvkům songů z osmdesátých let, o kterých se v knize mluví, je atmosféra příběhu naprosto úžasná. Jinak přestože nejsem geek, nehraju videohry a už delší dobu nejsem teenager, kniha mě neuvěřitelně bavila, jako už dlouho žádná.

PJurista
01.09.2016 5 z 5

Je to pecka. Vyborne vymyslene, napinave. Tesim se na dalsi autorova dila.

Ni_kita
01.09.2016 5 z 5

Geniální! Absolutně geniální, skovstně napsaná kniha, ve které Wadovi fandíte od začátku až do konce. Kniha rozhodně naplnila má očekávání a doporučím ji nejednomu ze svých geekovských přátel :)

SPOILER!
Jediné co mi trochu vadilo byl ten konec - Wade vyhrál potkal se Art3mis a konec, čekala jsem třeba aspoň krátký epilog o tom co s těmi penězi udělali, nebo jak po ukončení Honu žili. :/
(Ale ani to, mi nezabránilo dát plný počet hvězd... :D)

bbarborab
31.08.2016 5 z 5

Kniha se mi do rukou dostala 2 roky zpět. Od té doby jsem ji četla 3x a stala se jednou z mých nejoblíbenějších. Nápaditý příběh inspirovaný kulturou 80. let spojený s budoucností zaujme každého čtenáře, ať už je hráčem, či ne. Téma příběhu je v dnešní společnosti plné rozmáhající se techniky aktuální. Knihu rozhodně doporučuji. Za zmínku stojí, že příběhu se ujal režisér Spielberg a film pod jeho záštitou vyjde do kin roku 2018 - určitě je se na co těšit.

kulatina
31.08.2016 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Měla jsem obavy, nemám ráda fantasy, ale na hrách z 80tých let jsem vyrostla, a počítače mě živí. Kniha je plná napětí, a dobrodružství - a přesto se všechno může ve skutečnosti stát. Nemohla jsem se odtrhnout. Díky nejen fenomenálnímu autorovi a jeho perfektním kombinačním schopnostem, ale i skvělé překladatelce Nadě Funiokové, která knihu přeložila s ženskou srozumitelností. Dávám 5 hvězdiček, a holky nebojte se toho - doporučuji všem. :-)