Ranhojička

Ranhojička https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333289/bmid_ranhojicka-Obk-333289.jpg 4 339 105

Mohuč, 1330. — Porodní bába Rachel spěchá k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou.Když po letech vypukne v Mohuči mor, zřizuje Lucie – která byla v domě von Speyerů zasvěcena do tajů arabské medicíny – společně s morovým lékařem Clemensem von Treist „morový dům“, v němž pečují o nemocné. Lucie si brzy získá úctu jako „ranhojička“, ale pak se nálada ve městě změní a ona musí uprchnout bez milovaného Clemense. Najdou se ti dva ještě někdy?... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Die Pestärztin , 2009

Májenka193
27.12.2023 5 z 5

Krásně čtivá kniha. Dějová linka stále v napětí a skvělá kombinace románu a pozadí historických událostí 14. století. Spoustu zajímavých reálií z doby morových ran, včetně soužití křesťanů s Židy nebo zvyklostí různých společenských skupin. Velmi doporučuji

Kanimůra2
16.12.2023 3 z 5

Já jsem byla z knihy nadšená. Úžasný popis středověkého města, chování měšťanů a společenství Židů. Popis jejich běžného života, jejich komunity i jejich věčného strachu.
Ale jen do té doby, než se z Lucie stala von Bruckberg. I tady byl čtivě popisován život - tentokrát šlechtický. Ale z příběhu se rázem stala červená knihovna a ten konec tomu dal korunu

Janča1532
25.11.2023 5 z 5

Moc pěkně čtivá kniha. Další zajímavosti o židech,jak museli žít. Moc dobře se četla.Nakonec to vše dopadlo jako v pohádce.

KnihomolkaOli
07.11.2023 4 z 5

Čekala jsem trošku jiný směr, kterým se bude příběh ubírat. Myslela jsem, že to bude víc o léčení a problémech s tím spojených, vzhledem k nepříznivé době pro jakoukoli odlišnost v názorech na léčebné postupy. Ale kniha byla velice čtivá a nevadilo mi, že měla hrdinka i trochu štěstí a ne jenom trápení a nesnáze.

maryska09
24.09.2023 4 z 5

I přes morové rány, pogromy na židy a intrikáckou šlechtu moc milé a napínavé čtení, které velmi doporučuji

Babo
16.08.2023 4 z 5

Za první část bych dala 5*, za druhou 3*,tak dávám 4*.
Líbil se mi popis morové epidemie i věrohodné zachycení pronásledování židů.
Čekala jsem víc problémů s praktikováním léčení u Lucie a linka zamilované vévodkyně a zraněného rytíře mi přišla tak nějak navíc.

sajanka
25.07.2023 4 z 5

Knihu jsem dostala loni na Vánoce a nepustila jsem ji z ruky, dokud jsem ji nepřečetla.

Paulika419
24.07.2023 5 z 5

Konec dobrý všechno dobré.Krásné letní počtení.Romantika,napětí,intriky.Mor který ve 14 století zachvatil téměř celou Evropu.Zvláštní na tom bylo to že se Čechám vyhnul.Knihy kde se popisuje mor mě děsí a zároveň mě fascinuje to nasazení a boj lidí přes malé znalosti ho přežít.V této knize se to dokonale podařilo.Další záležitostí této knihy bylo popsat rytířství a turnaje té doby.Možná to připomínalo pohádku ale take povyražení.Co my o té době víme ? Dvě nádoby té doby křesťanství a židovství které nelze spojit.Pogromy i do nedávné doby.Smutné soužití. Kniha splnila i s hlavní hrdinkou Lucií co jsem očekávala.

kulatina
11.03.2023 3 z 5

První dvě třetiny pěkný historický příběh, poslední třetina se vlekla, velmi pomalý vývoj. Vadilo, že ač mají ženy děti, není o nich moc zmiňováno, prostě je předaly do "služby" a už o nich není téměř zmínka.

Fialka78
08.11.2022 4 z 5

Opravdu velmi čtivý, napínavý a nevšední příběh. Jen poslední část mě trochu nudila.

broskev28
27.07.2022 4 z 5

Knihu už máme v knihovně delší dobu, ale já jsem o ni neměla zájem, dokud jsem nezjistila, že její autorka napsala i skvělou novozélandskou trilogii. Teprve potom jsem se odhodlala k četbě a dobře jsem udělala.
Jiné prostředí a jiná doba, ale i tady autorka zalidnila svůj román zajímavými a životnými postavami. Pravda, občas se mi nad jejich schopnostmi a šikovností tajil dech a vskrytu duše jsem záviděla, ale nadšeně jsem pokračovala v četbě. Hlavní historicky doložitelné situace - ať už je řeč o židovských obyvatelích konkrétních měst, nebo o výskyt moru a chování měšťanů - určitě nejsou nové, ale ve spojitosti s hrdinkou Lucií a jejími nejbližšími už nejsme odtažití pozorovatelé. Alespoň já jsem se cítila vtažena do děje a snažila jsem se vymyslet nejvhodnější řešení v té které prekérní situaci . . .
Takže určitě doporučuju, navzdory téměř teatrálnímu závěru. Středověká romance pro dámy, proč ne, tahle má určitě i nesporné atributy dobrého čtiva.

"Můj manžel," řekla po chvíli, "má jisté potřeby, jako každý muž. Ty samozřejmě namítneš, že si mohl opatřit metresu. To určitě mohl, ale nebylo by to bez rizika. Paní Margaret by všechno sledovala, možná by tu holku podplatila, aby z něj tahala rozumy. A navíc . . . urozená dívka, která má jistá práva, by jeho způsob lásky nepřijala. Ne, Lucie, on mě nikdy nepošle do kláštera - a tím spíš nezruší naše manželství. Jeho záměrům vyhovuje současný stav."

martinaandulka
13.07.2022 4 z 5

Moc hezky se četlo. Je to sice příběh málo reálný, ale dějiny mezi Židy a křesťany ,morová epidemie a léčitelství to byli velice zajímavé.

ANDY28
04.07.2022 5 z 5

skvěle napsaná, nešla dát z ruky

angelak
25.05.2022 5 z 5

Užasná ..... nešlo se od knížky odtrhnout :-)

eva-lupen
05.04.2022 4 z 5

Původně jsem měla vyhlédnutou jinou Ranhojičku, ale omylem v knihovně objednala tuhle. :-D Ale vůbec nelituji. Je to čtivý a zajímavý příběh. Jasně, je těžko uvěřitelný, ale ne úplně nemožný. A člověk se třeba dozví něco nového o historii, moru a vztazích mezi křesťany a židy.

Radka1911
14.03.2022 5 z 5

Krásná, romantická pohádka. Doporučuji

paja86
02.03.2022 5 z 5

Pekne cteni...doporucuji...

Maciiik
20.01.2022 4 z 5

Moc hezká kniha, byl by z ní skvělý film či krátký seriál. I když to na mě byla trochu moc červená knihovna, příběh mě vtáhl a byl to další zajímavý výlet do historie.

petraj30
05.10.2021 3 z 5

Mám z toho rozporuplné pocity.
Něco bylo popsáno strašně zdlouhavě, některé pasáže byly naopak nádherné (i když to někdy bylo strastiplné). Bylo to velice rozmanité i zajímavé čtení. Začátek na mě působil jako ze života středověku, ale poslední čtvrtina knihy strašně překombinovaná a podle mě hodně málo uvěřitelná. Dobře se to četlo, má to však nějaké to ale.

anezur33
20.09.2021 5 z 5

Dobrá zajímá kniha o moru a jeho léčení.