Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

AndreaP.
07.01.2021 4 z 5

Zajímavá kniha popisující život Ranhojiče a jeho cestu za svým snem. První třetina, kdy byl ještě jako dítě, se mi asi líbila nejvíce, v dalších částech mi trošku vadilo obsáhlé popisování víry, pasáže byly pro mě nezáživné. Nicméně celkově hodnotím jako hezkou knihu.

FemmeFragile
01.01.2021 4 z 5

Celkový dojem z Ranhojiče byl víceméně skvělý. Plný počet hvězd nedávám především z toho důvodu, že některé pasáže byly asi rozvleklejší, než by musely být, a jinde se naopak prostoru pro vysvětlení docela zásadních událostí nedostávalo. Tohle je ostatně věc, která mi vadila i ve stejnojmenném filmu - někde je příběh zkrátka trochu přitažený za vlasy a po čtenáři se vyžaduje, aby uvěřil dost neuvěřitelnému. Je pravda, že u filmu jsem ten pocit měla častěji a intenzivnější, Gordon se alespoň většinou snažil vysvětlovat, i tak se mu to ale nepodařilo někde zcela. Rozhodně se však ke knize jednou vrátím, v tomhle směru byla dobrá a čtivá opravdu dostatečně.

evvva
13.12.2020 5 z 5

Příběh vás od samého začátku vtáhne do děje, než se nadějete, cítíte zápach nemocí, bolest, vnímáte bezradnost a frustraci z toho, že jak moc chcete pomoci,ale nevíte jak...počátky lékařství narážející na náboženské předsudky a zákazy...kniha je čtivá, napínavá a ani na chvilku se u ní nebudete nudit

Erna601
28.11.2020

Ranhojič, znamenal první setkání s Noah Gordonem a velkou radost z četby krásného příběhu, ne úplně vymyšleného, ale s historickými reáliemi. A tak je to se všemi jeho díly. Jistě jsem zhlédla filmové zpracování, které mě bohužel zklamalo, nechci odrazovat, kdo nečetl knihu, jistě se pobaví. Ranhojič má pokračování, tedy jeho potomků, v Šamanovi a ještě v časovém odstupu v Lékařce. Nádherná, úžasná a bezchybná četba, to platí také pro další díla Noaha Gordona.

Louisareading
20.11.2020 5 z 5

Krásná kniha mého mládí.

Ajrad1981
04.11.2020 3 z 5

Námět je skvělý, napsáno čtivě a poutavě. Moje nižší hodnocení je čistě subjektivní - Robert mi byl úplně ukradený, vůbec mě nezajímal! V první části knihy ano, ale zlomilo se to asi ve chvíli, kdy začal pít víc než moc. A pak už to nešlo vrátit zpátky. A sadisticky přiznávám, že bych byla radši, kdyby jeho osudy skončily Londýnem - a to tak, že definitivně.

Amízek
04.11.2020 5 z 5

První jsem viděla film. Film, je oproti knize takové slabé nahlédnutí. Kiha je bomba, co pohltí úplně každého. Rozdílný život různých vrstev, těžký život nejchudších, na nemoce, jež dnes nic neznamenají, se umíralo ve velkém, ze všeho vás obviní za čarodejnictví......
Tohle je uchvatný průvodce historií a nejenže ukazuje, jak postupovalo léčitelství, ale i něco naučí. Nádherná a zajímavá pouť za učením, kde číhá plno překážek. Kniha nebude naplno bavit na každé stránce, ale zamilujete si ji.

ses3
31.10.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, je čtivá, respektuje reálie té doby a zavedla mě alespoň virtuálně do dalekých krajů, kam se v této době člověk jen těžko dostane.

Terezz1
19.10.2020 5 z 5

Velmi ucelená, příjemně čtivá kniha, která nám představí nejen náboženské rozdíly zemí od Anglie až po Indii během 11. století. Pro mě se zapisuje vedle knih Waltariho, ovšem je čtenářsky jednodušší, což vzhledem k počtu stran nemusí být nevýhoda - když ji na nějakou dobu odložíte, nebudete mít problém navázat.

EvikU.
15.10.2020 5 z 5

Začátek knihy mě děsně vtáhnul do knihy. Do větší půlky jsem brala knihu stále do ruky. Ale pak tam pár hluchých míst bylo, aby se to ke konci zase rozjelo a moc jsem si knihu užívala.

Kniha je moc zajímavá a doporučuju. A těším se na další díl.

Ready_go
04.10.2020 5 z 5

Nádherná, neskutečně čtivá kniha! Tuhle bych si s sebou vzala na pustý ostrov. Dokonale vykreslená špína Londýna i barvy a vůně Persie. A pozor, film knize nesahá ani po paty!

lencin
27.09.2020 5 z 5

Příběh Roberta, Londýňana z 11.století, který se dostane do učeník ranhojiči a komediantovi Bradýři. Zatouží se stát lékařem a odejde do Isfahánu do učení k Avicennovi (Ibn Sína). Výborná kniha.
(2013)

roman6788
19.09.2020 4 z 5

zaujímavý príbeh, ale ku koncu už trochu rozvláčny

m_martina
14.09.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla hodně rychle, i přes velký počet stránek. Je dobře napsaná a čtivá.

Bronabernat
02.09.2020

Velkodílo, nádherná kniha, která si zaslouží velikou pozornost. Nikoho nezklame a hodně poučí.

aktijnov
26.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha!

jituz
23.08.2020 4 z 5

Viděla jsem nejdříve krásný film. Po letech jsem vzala do ruky i knihu. Samozřejmě je krásnější než film. Ale já až moc často srovnávala se Sinuhetem.

Artim
17.08.2020 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film, který mě okouzlil, nyní jsem dočetl knihu a toto pořadí, ač náhodné, bylo určitě správné. Obráceně bych ve filmu hledal něco, co bylo mnohdy kompletně přepracováno.
Kdybych si z knihy měl vzít jen jednu věc, pak by to byla rada Karimova otčíma: "Kdejaký podělaný běžec se modlí za vítězství. Představ si, jak to Alláha musí zmást! Je lépe ho poprosit, aby ti dal rychlost a vytrvalost a nechal odpovědnost za vítězství nebo prohru na tobě." (str. 358)
Už se těším na Šamana!

jaroiva
02.08.2020 3 z 5

Příjemné čtení. Pro mě bez nějakého hlubšího vcítění do postav. Slova plynula, pěkně to ubíhalo, ale pod kůži se mi to nedostalo.
Doporučuji milovníkům historických románů, kteří mají rádi východní kultury. Já splňuji spíš jen první půlku z toho.

Maty44
02.08.2020 5 z 5