Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Le Chat
25.03.2023 5 z 5

Opravdu povedený historický román, který si 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. Doporučuji a určitě se ráda podívám i na filmovou adaptaci.

Zdenas5
16.02.2023 5 z 5

Krásná kniha i při opakovaném čtení.

veroni83
10.02.2023 2 z 5

Mna kniha sklamala, nedocitala som ju. Zozaciatku sa citala dobre, ale cim dalej tym viac som sa zacinala nudit a dej bol stale menej uveritelny. Unavovalo ma, ze kazdom okamihu sa muselo stat nieco uzasne a dramaticke.

Eva398
12.01.2023 4 z 5

Všechny knihy od autora se čtou jedním dechem. Moc doporučuji.

l.e.d
30.12.2022 4 z 5

Tak doplňuji trochu zpětně...
Je to jednoduše skvělá kniha. Gordon zvládl pomocí detailů vtáhnout do děje a nenudit, což je s počtem stran obdivuhodný výkon. Zajímavé je tak celé dobrodružství s cestou přes půl zeměkoule. Dle knihy se dá naučit skoro žonglovat. Doporučuji všem co se zajímají o rozvoj léčitelství ve světě...

Ira13
21.12.2022 4 z 5

Nejprve jsem četla Šamana, který se mi libil o trochu víc než Ranhojič.
Mám ráda knihy s tématikou léčitelství v dávných dobách.
Kniha ma příběh , lásku , přírodu i napětí.

Andrea864
09.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Noah Gordon je výborný vypravěč, který pomocí i těch nejmenších detailů dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Zajímavý příběh, přátelství, notná dávka štěstí a silné vůle, víra, rozdíl středověkého lékařství v Anglii a Persii, charaktery postav a čtivost. Vřele doporučuji.

jes09
27.08.2022 5 z 5

Nádherný román, který ve čtenáři zanechá spousty pocitů a uvážení.
Ranhojič stejně jako Egypťan Sinuhet by neměl chybět v žádné knihovně.

petrnovic
22.08.2022 2 z 5

Pro mě to nebyla taková "bomba", jak jsem očekával, vzhledem k tomu, že kniha má 93%. Další číst určitě nebudu, můj oblíbený Egypťan Sinuhet mě mnohem více vtáhnul do děje (i napodruhé). Možná i Řeka bohů byla poutavější. Přišlo mi že 2/3 knihy byly hodně detailní a pak najednou střih, kdy poslední třetina neodpovídá rychlosti předchozího vyprávění. Je to již několikátý historický román, co jsem četl, a musím tedy uznat, že v porovnání naší "vyspělé" Evropy s jakoukoli jinou východní civilizací vždy dostaneme na frak v otázkách hygieny a celkově přístupu ke člověku. A dá se říct, že nesnáším jakékoliv náboženství. Přijdou mi to jako neskutečná lidská omezenost. Jo a abych nezapomněl, očekával jsem více "nadpřirozena" ohledně zázračného daru Roberta, ale nemělo to v ději valného významu.

Samar
11.08.2022 5 z 5

Komentar netreba.

Karpelinda
10.08.2022 4 z 5

Moc mě bavily reálie a poměry 11.století v Anglii a v Persii, kam se mladý Robert vydává studovat medicínu. Aby mohl na univerzitu (maristan) vstoupit, musí se vydávat za Žida. Střet křesťanství, židovství, islámu a zdravého lidského rozumu je krásně a barvitě popsáno. Ale samotnemu příběhu, ubírám půlku hvězdy za nevěrohodnost. Proste to, jak nadanému hrdinovi všechno prochází, je těžko uvěřitelné a na hranici s pohádkovým vyprávěním. Že by se o něj čtenář bál, to nepřipadá v úvahu ani na minutu. Další půlku hvězdy dolu za obsáhlost, myslím ze 400 stran by stačilo bohatě, vedlejších události a postav je tam hrozne moc, už jsem byla úplně “utahaná”. Ale krásné, super; kdo má rad historické romany a vzpomíná na Egypťané Sinuheta, tak vzhůru na Ranhojice. Já si dam od historických románů teď trochu přestávku.

fénix56
24.06.2022 5 z 5

Poutavě napsaný román z doby, kdy lékařská péče vlastně ani neexistovala. Tehdy hlavně v křesťanské Evropě, v arabském a židovském světě byli pokrokovější. Mladý Robert má v sobě touhu nemocným lidem pomáhat a nestačí mu jen vyučení u bradýře. Což byl takový všeuměl, od léčitele až po žongléra. Jeho strastiplná pouť do Persie nakonec skončí úspěchem, podaří se mu dostat až ke slavnému lékaři Ibn Sínovi a načerpat další znalosti.
Přesto, že byl román obsáhlý, místy až moc popisný, četl se dobře. Dozvěděla jsem se spoustu poznatků o poměrech v Evropě v 11. století, včetně detailů, co se týká víry, zvyků apod.
Jediné, co mně znechutilo, bylo pár drsných scén, např. zápas medvědice Godaivy se psy...

mystery103
21.04.2022 5 z 5

Jedna z knih, u kterých jsem litovala, že končí. Je úžasná.

boxas
14.04.2022 5 z 5

Historický román o době a místech, o nichž nic moc nevím, takže jsem se ráda nechala poučit.
Soužití mezi křesťany, židy a muslimy mělo vždy svoje úskalí, ale středověká Evropa a Persie, tam byly tyto vztahy extrémně napjaté. Právě proto postavil autor Noah Gordon celou knihu na přátelství mezi třemi studenty medicíny, z nichž sice každý patří k jiné víře, ale jejich úsilí pomáhat nemocným je spojuje. Toto přátelství vzniklo v těžkých časech moru, kdy smrt byla všudypřítomná, ale kdy si mohli navzájem pomáhat přežít. Přátele rozdělila až smrt, které se bohužel žádným medicínským zákrokem zabránit nedalo.
I když je to kniha obsáhlá, nevadilo mi to ani v nejmenším a rozhodně jsem se při čtení osudů Roberta Jeremyho Colea nenudila.

slunicko1958
14.04.2022 5 z 5

Čtení tohoto románu bylo pro mě nádherný zážitek. Sice jsem toto dílo četla poměrně dlouho, ale nikdy jsem se nenudila. Knížka je napsaná čtivým stylem, je to radost!

Občas jsem měla pocit, že děj probíhá v současnosti. Uvědomila jsem si, že ač žijeme v 21. století, pořád pochybujeme o nejmodernějších vědeckých způsobech léčby resp. prevence a raději věříme přihlouplým mastičkářům. V závěru románu se ukázalo, že ony pohanské a bezbožné země jsou vědecky mnohem vyspělejší než "moderní" křesťanské státy.

Oceňuji také informace o zvycích a tradicích v zemích s odlišnou kulturou. Prostě jsem moc spokojená.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Knihu mám moc ráda, film byl pro mě strašný zážitek, to snad radši ani nepokoušejte, pokud máte tuhle knihu rádi, jako já. Je to o krásách a strastech života, o putování. Smutné, hořké, ale i krásné. Doporučuji, je to ten typ románu, který se většinou zalíbí všem.

Netopýr_5
20.03.2022 5 z 5

Poslech audioknihy byl příjemný. Obsahově mne děj knihy nejen překvapil svým napětím a zajímavým příběhem, ale i poučil o kultuře, kterou vůbec neznám. Knihu vnímám i jako "naučnou" v oblasti lékařství, náboženství a zeměpisu. Autor mne tímto dílem motivuje k přečtení jeho dalších. Celkově tleskám a dávám 5 hvězdiček.

archivářka115
05.02.2022 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Velice se mi líbila. Zajímavě popsané studium lékařství v 11. století

Maraiser
23.01.2022 5 z 5

Viděl jsem film. Nebyl špatný, ale úplně na větvi jsem z něj nebyl.
Zkusil jsem knihu a vřele doporučuji. S filmem to moc společného nemá, čte se to jedním dechem. Skvělý popis tehdejší doby, reálií.

zaz
28.12.2021 5 z 5

Dobrodružství, historie, poučení, napětí. Nejen v jedenáctém století je úctyhodná touha lékaře , stále se vzdělávat v oboru a stálý zájem o uzdravění pacienta. Moc doporučuji i neminout tuto pozoruhodnou knihu.