Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2111 425

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

pestas
pestas
26.03.2016 5 z 5

Kniha se mi libila, mam rada takoveto pribehy. Vzdalene mi to pripomina serii Ranhojicova mise, pout, Lodni ranhojic a Ranhojicova laska. Ne pribehem jako takovym i kdyz i tam se najde malinko neco spolecneho, ale tak nejak tim pojetim. Kniha zajimava, ctiva, jen misty jsou nektere zdlouhavejsi pasaze

haluz
haluz
18.03.2016 5 z 5

Miluji, tuto knihu prostě miluji !!!!! Naštěstí jsem první viděla film a proto jsem se rozhodla si přečíst knihu a to bylo jen dobře!!! Film mě nadchl, ale kniha... stokrát, tisíckrát lepší! Nemohla jsem se odtrhnout....

petunkav
petunkav
18.03.2016 5 z 5

Toto byla první kniha, kterou jsem od autora četla. Celkově splnila moje očekávání - mám ráda takovéto dějově obsáhlejší knihy. Je pravda, že některé části v druhé poloviny knihy byly hodně vleklé, ale nic hrozného. Určitě se k autorovi ještě za čas vrátím.

DejnaDee
DejnaDee
18.03.2016 5 z 5

Poutavá, napínavá, zajímavá, láskyplná, dokonalá příběhem, obohacují a poučná, taková je celá tato kniha. Není co vytknout, není nic co by tomu chybělo. Bylo to uchvacující čtení, které až povznášelo.

nela295
nela295
14.03.2016 3 z 5

Po počátečním nadšení mě kniha celkem zklamala. Často jsem od ní odcházela a ztrácela se v textu. Začala mě bavit teprve ve třetí části, kdy mě děj opravdu vtáhnul do sebe. Musím říct, že Poslední žid mě bavil o hodně víc. Za mě tedy 3*.

lenka70
lenka70
10.03.2016 5 z 5

překrásná kniha.....

Terry11
Terry11
08.02.2016 4 z 5

Přestože mám obvykle tlusté dějové romány dost ráda, tenhle se mi trochu vlekl. Možná, že jsem ho čela v době, kdy jsem neměla moc času ho číst soustavněji, plně se do něj vžít. Tak trochu mi připomínal Paracelsa, i když ten byl méně beletristicky zpracován. Každopádně mě obohatil o informace z oblasti lékařství a tehdejšího stylu života a nutil mě přemýšlet o tom, jak tehdejší lidé mohli vůbec v tak strašné době přežívat. A znovu si uvědomit, odkud čerpala evropská vzdělanost.

N.Z.
N.Z.
06.02.2016

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, četla jsem jí po shlédnutí filmu a musím říct, že co do příběhu překonala má očekávání. Velmi poutavě a dobře napsaná, četla se skoro sama. Zajímavý popis kultur, zvyklostí a tehdejší lékařské praxe. I když ten konec byl slabší, zaslouží si 5*. Určitě se k ní vrátím

JajaCZ
JajaCZ
03.02.2016 5 z 5

Krásny a čtivý sprievodca rôznymi náboženstvami a zvykmi. Príbeh o tom, ako životné poslanie niekedy znamená pre človeka viac ako vlatné rodinné šťastie.

TheSarcasm
TheSarcasm
24.01.2016 5 z 5

Hezká kniha, zajímavá. Poutavý příběh i se člověk něco dozví. Docela překvapivé je dnes číst o tom jak islámské země byly kdysi pokrokovější než křesťanské. Netušil jsem, že v podstatě všechna monoteistická náboženství zakazovala pitvu člověka, na rozdíl od antiky.

kktnk
kktnk
22.01.2016 4 z 5

Hodne ctive, pokud mate slabost pro romany na historickem pozadi a trochu te exoticke kultury, od zacatku vas spolkne a nepusti. Porad se neco deje, nenecha vas vydechnout, snad jen zaver je v tomhle ohledu trochu slabsi. Kazdopadne stoji za doporuceni, 5* nedam jen pro ten slabsi konec.
Co se tyce filmoveho zpracovani, tradicne je kniha mnohem mnohem obsaznejsi, film se leckde odlisuje i dejove. Film jsem videl prvni a urcite nebyl spatny, presto ma kniha i potom vic nez dost co nabidnout.

Miricius
Miricius
19.01.2016 4 z 5

Krásna kniha, plná faktov z rôznych odvetví. Zaujímavý a pútavý príbeh, ale miestami niektoré pasáže zbytočne natiahnuté. Hodnotím síce "len" štyrmi hviezdičkami, ale knihu doporučujem všetkými piatimi :)

efinka
efinka
15.01.2016

Taaak krasna kniha a pribeh. Precetla jsem ji behem dvou dnu. Kniha byla ctiva a mnohdy poucna. Pribeh se krasne cetl, jen kdyz hrdina prijel do Persie, ztracela jsem se ve jmenech a cteni pro me bylo obtiznejsi. Ten, kdo ma rad historicke romany s pribehem lasky a chce se navic neco dozvedet o rozdilech mezi zidy, krestanya muslimy, at po knize sahne.Byla jsem prekvapena, jak byla Persie oproti Evrope, daleko v lekarstvi. Ke knize se v budoucnu rada vratim.

kackavan
kackavan
15.01.2016 5 z 5

Perfektní kniha. Naprosto dokonalý příběh. Musím se přiznat, že na začátku prvních cca 5 stran mě moc nezaujalo , ale četla jsem a četla , až se tato kniha stala součástí mého dne :-D .

cérka
cérka
11.01.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Děj mě naprosto uchvátil, okolí pro mě přestalo existovat a já jen četla a četla a četla a nejednou byl konec. Trošililinku chudý konec. Chtěla bych trochu víc ze života ve Skotsku. Cítím křivdu, Jeremiáš se toho tolik v Persii naučil a Rober tak "málo" ve Skotsku předvedl.
Nicméně mám v dušičce nádherný pocit, moc za to děkuju a kdyby šlo dát víc bodů, tak přidám.

Grety
Grety
29.12.2015 5 z 5

Knihu jsem měla v plánu číst už nějakou dobu a rozhodně mě nezklamala. Nejvíc mě bavily pasáže, kdy Robert léčil a zkoumal pacienty v Persii. Dnes mám může připadat směšné jaký v té době měla vliv církev a jak málo se dalo pacientům pomoci, většinou alkoholem a projímadlem .. Speciální várka VŠELÉKU mě pobavila :)

Casio_cz
Casio_cz
29.12.2015 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih, co jsem v poslední době četla.Neustále mě Roby tak trochu dováděl k šílenství... myslím svých chováním :D Ale u konce jsem si pořád říkala: Pozor! Teď se něco určitě stane! Ale nic se nestalo takže jsem pak byla tak trochu zklamaná. Prostě jsem nechtěla aby vedl nějaký "obyčejný" život, kdy se se svou rodinou usadí ve Skotsku. Chtěla jsem, aby pořád byl v Persii (nebo kdekoli jinde) kde by učil studenty, dál pitval lidi, aby se mohl co nejvíc naučit a aby se staral o nemocné v nemocnici.Bylo to pro mě prostě jedno velké zklamání že skončil ve Skotsku, kde léčil velký okruh příbuzných jeho manželky a jediný koho učil, byl jeho syn.
Přeci jen jsem byla z knížky nadšená. Docela lituju toho, že ji mám z knihovny a že jsem si ji nekoupila. Rozhodně se chci vrhnout na Šamana... Až do konce jsem tuhle knížku úplně "hltala". Myslím, že teďka o prázdninách jsem strávila nejvíce času právě nad Ranhojičem.

//tak si říkám že je ten můj komentář nezvykle dlouhý, co? :D

tony64
tony64
26.12.2015 5 z 5

Bylo to,jako mit druhe Vanoce.Snazite se nic necekat. Rozbalite pribeh,trochu se v nem probirate a snazite se nedavat najevo,ze by se vas mohl dotknout a spustit nejake nepredvidatelne reakce. A nahle exploze ! Pribeh ve dvou rozdilnych svetech vas pohltil a nahle je tu konec,ktery predznamenal nove zamysleni o tom,jak je nas svet fantasticky.Ze stoji za to v nem zit a nalezat jeho skryte krasy dnes i v minulosti. Nemohu hodnotit genia,kterym je Noah Gordon...Mohu se mu jen poklonit.

klokan.1905
klokan.1905
19.12.2015 5 z 5

Myslím, že vše už bylo napsáno v komentářích níže... Kniha je fantastická a nedivím se, že momentálně má hodnocení 94 %...

alepav
alepav
04.12.2015 5 z 5

Kniha i její volné pokračování ( Šaman a Lékařka) opravdu nádherné čtení, ke kterému se dá vracet. Naopak film mne velice zklamal.