Raněný slepotou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavním hrdinou románu Raněný slepotou je Anthony Beavis. Ten je typickým představitelem své doby. Libuje si v povrchnosti, v sobeckosti. K ničemu není vázán, vše sleduje a hodnotí s odstupem. Do ničeho se nechce nechat příliš vtáhnout, neboť má pocit, že by tak ztratil svoji svobodu. Postupem času a vlivem okolností se však mění, prohlédne a pochopí, že lidi je třeba mít rád a svoji náklonnost jim dávat najevo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22278/raneny-slepotou-j0W-22278.jpg 4.334
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Melantrich
Orig. název

Eyeless in Gaza, 1936

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Raněný slepotou

Přidat komentář
painthers
14. června

Krásný jazyk, krásný styl, neobvyklé řazení příběhu v kapitolách. Filosofický román, který neztratil za desítky let na aktuálnosti.

Huxley je můj oblíbený autor - z děl dýchají jeho encyklopedické znalosti, osvícená duše, moudrost. Možná i introverze a klid? Jeho díla vždy dávají čtenáři něco nového, hlubokého.

Hanka_Bohmova
15.08.2017

"Rád by byl znal podrobnosti - ale z druhé ruky, pod podmínkou, že by ji nemusel přímo požádat o důvěrná sdělení a že by mu je neposkytla. Důvěrná sdělení jsou nebezpečná, důvěrná sdělení mohou člověka připoutat - jako mucholapka, ano, jako mucholapka..."

Anthony bravurně tančí svůj život mezi mucholapkami. Vše si prohlédnout zblízka, brát, co se nabízí, ničemu a nikomu nesednout na lep. Stačí trochu taktu, trochu pasivní rezistence. Svoboda pojímaná jako svoboda od druhého. Neposkvrněná, klidná, důstojná.
Proti ní zesměšněná, z módy vyšlá, ušmudlaná svoboda pro druhého. Prý opravdová svoboda. Opravdová svoboda je vězení, jen blázen ho volí dobrovolně. Ale nakonec je to místo, odkud lze čelit smrti. Možná jediné takové.


Italienis
22.08.2016

Ačkoliv byl román napsán ve 30. letech, je neustále aktuální. Některé věty by bylo možné doslova citovat jako komentář k současným událostem. Chvíli trvá, než se člověk zorientuje v uspořádání kapitol, které reprezentují výseky ze života hlavního protagonisty. Ovšem když si přestanete lámat hlavu nad tím, jaký je zrovna rok, můžete se ponořit do vět plných moudrosti.

jardadr
17.03.2013

Filozofický román, který asi nebude sedět každému, ať už pro hlubokomyslné úvahy, zahrnující celé kapitoly, anebo nekonvenční způsob vypravování, připomínající ponejvíce vzpomínky, tak jak přicházejí, chaoticky, nesourodě, bez časové posloupnosti. Mě ale nadchl, bylo rozkoší tuto knihu číst, ačkoli má minimum děje. Spíše jen popisuje důležité úseky života jednoho muže v průběhu více jak třiceti let a jeho duchovní proměnu. O to více je však nabyta myšlenkami, u kterých se stojí za to zastavit a ještě dlouho po dočtení knihy ve mě stále kolují a stále je příjemné nad nimi dumat. Přesto všechno není nijak suchopárná, naopak často hluboce lidsky dojímavá.
Zajímalo by mě, jak by to pokračovalo dál. Jak by asi byl konfontován Anthonyho pacifismus a humanismus s následným šílenstvím 2. Světové války?

dragonfly
10.11.2012

Nedokážu vůbec popsat, jak moc na mě Huxley vždy zapůsobí. Jak dokázal už ve své době bez ostychu napsat věci, za které se rádoby absolutně tolerantní společnost pohoršuje dodnes, ačkoliv je má v různých hloubkách mysli každý z nás..

Doporučujeme

Piková dáma
Piková dáma
Nadace a Země
Nadace a Země
Malé ženy (zkrácené vydání)
Malé ženy (zkrácené vydání)
Bouře mečů 1
Bouře mečů 1

Štítky

slepota

Autor a jeho další knihy

Aldous Huxley
britská, 1894 - 1963

všech 17 knih autora

Kniha Raněný slepotou je v

Právě čtených2x
Přečtených44x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených4x
Knihotéce58x
Chystám se číst55x
Chci si koupit7x
dalších seznamech2x