Zahrada Rámova

Zahrada Rámova https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18949/zahrada-ramova-18949.jpg 4 211 24

Ráma série

3. kniha série Ráma Ráma II, kosmická loď mimozemské civilizace, je na cestě ze Sluneční soustavy a odváží na své palubě tři kosmonauty ze Země. Před nimi je neznámo, cesta, kterou se člověk ještě nikdy nevydal. Na jejím konci se možná nachází pravda o Rámovi…

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

The Garden of Rama , 1991

Luigi1
19.11.2023 5 z 5

Velice dobře napsané a čtivé

Jack Bauer
01.11.2023 5 z 5

Velmi působivé pokračování Rámy, A.C. Clark měl úžasnou představivost. Neřekl bych, že to bylo méně poutavé než předchozí díly, mě se líbí celá sága a hlavně úžasný 4 díl. Páty a šestý jako vsuvka nepočítám, to už nemuselo vzniknout.

sf1
23.09.2023 2 z 5

Jen o chlup lepší než Návrat Rámy, hlavně díky daleko kvalitnějšímu překladu. Některé pasáže jsou ale naprosto otřesné. Lahůdkou je číst, jak hlavní hrdinka otěhotní, pak otěhotní podruhé, pak otěhotní potřetí, sice porodí retardované dítě, ale jedeme dál, otěhotní počtvrté, pak otěhotní popáté. Ano, pětkrát! Prostě Šichtářová v kosmu.

Janadvorackova
22.01.2023 1 z 5

Na druhé čtení o dost horší, než co si pamatuji z četby před xxx lety. Byla jsem asi tehdy jinak nastavená.

guardian
08.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Rozhodně chytlavější než druhý díl. Začali jsme se konečně dozvídat, CO je vlastně Ráma a PROČ k nám byl vyslán (i když mi přijde, že se to dozvídáme vlastně velice stručně oproti tomu, jaký mělo téma potenciál). Od půlky knížky se to už ale zase nedá číst, moje hodnocení se tedy týká první půlky, která alespoň trochu dává čtenářovi to, co čeká od knížky ACC. Ačkoliv byla první půlka vcelku zajímavá, narazila jsem na některé věci, které mi stejně kazily dojem. (SPOILER) Např. to, že bych naprosto s ledovým klidem uvažovala o tom, že moje děti (i když nevlastní sourozenci) společně zajistí pokračování lidského druhu. Nebo že budu vlastně docela v pohodě s tím, že moje nezletilá dcera vstoupí do manželského svazku se vším všudy s o tolik starším mužem, se kterým jsem sama měla poměr. Také mluva dětí nepůsobí reálným dojmem, jelikož je příliš dospělácká. Nevím, bylo to v některých aspektech hodně neuvěřitelné. Hodnotila bych nakonec spíš 2.5*.

Hakate
03.09.2022 5 z 5

Serii mám ráda a ráda se k ní vracím.

Eldar80
10.07.2022 2 z 5

Asi jsem úplně blbej, protože furt nevím, co si z toho mám vzít. Jestli vůbec něco, tak je to draze vykoupené. Prostředek knihy se prakticky nedá číst. To si nedělám prdel. To je vidět na hodnocení a komentářích.
Přímo to navazuje na druhý díl. Jenže to spíš vypadá, že na Setkání s Rámou od Clarka navázal Gentry svou vlastní trilogií. Je tam časový skok a tak má trilogie jiné postavy a jinou světovou politiku. Jediná spojitost je Ráma.
Divný vývoj lidstva ve druhém dílu pokračuje i zde. Jinak je vidět, že se Gentry víc vypsal, takže je to literárně lepší než Návrat Rámy. Dokonce jsem v první třetině uvažoval, že bych tomu dal 3 hvězdy.
Bylo to dojemné a originální. Právě emoční stránka je podobně výrazná jako popis Uzlu. Ale to co přijde potom, je prostě šílenost. Autoři úplně rezignovali na čtenářskou přívětivost. A plán Orla taky nedává smysl.
Začátek je dobrý a vrchol knihy je těsně před koncem, kde se objevuje naprosto úžasných 37 stran. Vypadá to, že autoři pomocí tajemství zakrývají vlastní neschopnost dát tomu nějaký smysl.
Vývoj kolonie a chování postav na Rámovi je bída. Opět se objevují prorocké sny. Méně se řeší náboženství. Takže se opět jedná o soft sci-fi(!). Možná to má v závěru přesah až na měsíc, ale ta forma je příšerná.
Popisy techniky utrpěly stářím. Kvůli logickým chybám to mělo nesmyslný děj. Vážně by mě zajímal názor někoho, kdo ví co to má znamenat. Jenže zatím se v komentářích nikdo takový neobjevil.
Asi je to nějaká alegorie, jejíž smysl mi uniká. Možná je tam nějaké poselství, které během času přestalo platit. Možná je to varování před snahou ovládat společnost. Možná je to varování před utopickými systémy.
Já se nechytám. A nebo Gentry četl moc Dicka a pokusil se ho napodobit. Začátek vypadal nadějně, ale ten zbytek… :( 57,5% 2,5*

Adapa
20.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Třetí díl je lepší jak ten druhý, ale stále je to bída. Postavy se chovají nelogicky, neustále se vrací do snů a vizí.
První část je napsána formou deníku a je zajímavá. I když v prvním díle lidem bez problémů bylo 80 let a nebyl to problém, ve třetím díle už je v šedesáti člověk starý. Autorům nějak uniklo, že před sto lety měli dlouhověkost. Tři pozemšťané putují na Rámovi ke hvězdě Sirius, po cestě přemítají nad náboženstvím, přežívají po 13 let a pořídí si pět dětí.
Ve druhé části jsou na Uzlu, velkém mimozemském hangáru, kde se setkávají s biotem Orlem, který si chce nechat jeden chovný pár lidí a další se rozhodne poslat zpět na Zemi, aby získali vzorek dvou tisíc lidí a založili na novém Rámovi vesmírnou kolonii Nový Eden. Nicole, hlavní hrdinka, se vrací se svou rodinou na orbitu Marsu, kde se k ní přidává dva tisíce lidí, které lidstvo vybralo. Není to žádná elita, ale i kriminálníci, prostitutky apod. Ti všichni začnou na Rámovi budovat novou lidskou kolonii. K mému nepochopení mají dřevěné domy, jezdí po raketě auty apod. Je jich dva tisíce, ale mají své nemocnice, univerzity, senát, vládu. Původně fungující demokracie se zvrtává ve vojenskou diktaturu.
A do toho se lidé setkávají s dalšími mimozemskými druhy, kteří s nimi v oddělených habitatech cestují vesmírem.
Naprosto nevyužitý potenciál. Kdybych celý díl přeskočil a přečetl si jen prolog ke čtvrtému dílu, vyšlo by to na stejno. Sci-fi se někam vytratilo, řeší se zde jen lidské chování a jeho nedostatky.
Sahám po dalším dílu, ale budu rád, že už tuto ságu dočtu.

Meda77
22.11.2021 5 z 5

Ságu Rámy nelze popisovat, to se musí prostě přečíst. Některé díly jsou poněkud méně poutavé, ale tak to většinou u delších ság bývá. Každopádně Clarke je ikona a scifi profík se kterým čas rozhodně neztratíte.

senbja
07.06.2020 5 z 5

Při čtení mě hnala zvědavost, jak tohle všechno skončí. Přečetla jsem jedním dechem a nebyla jsem zklamaná.

Ge0
07.08.2019 2 z 5

Každopádně velmi slabé.
Některé části jsem musel přeskakovat. Stejně jako u čtvrtého dílu by stačilo přečíst poslední kapitolu. Prakticky by se ani nemuselo být zasazeno do prostředí Rámy. Tato pokračování by mohla být zcela samostatný titul, ale kdo by je kupoval. Jinak je to reálné vykreslení člověka/lidstva jako nepřizpůsobivý druh, který bezohledně pro vlastní moc a majetek zahubí a zničí cokoli. Tak to bylo od pravěku po současnost a je pravděpodobné, že v budoucnosti to jiné nebude.

Mirbu
29.12.2018 3 z 5

Tento třetí díl byl zatím nejslabší. Chvílemi jsem si i myslel, že začnu některé pasáže přeskakovat. Poslední třetina knihy už mě zase vtáhla do děje a vychutnal jsem si to.
Určitě přečtu i další díl, už jen proto, abych věděl jak se to bude dál vyvíjet.

Nifredil
04.12.2018 3 z 5

Zvláštní změna formy ve třetím díle série. Překvapily mě deníkové vsuvky, takovou změnu formy jsem nečekala. Celé se to více zabývá psychickou postav a rozvíjí se tam i naprosto zajímavý a nečekaný děj. Proti dvojce ohromný posun, přesto to kvalit jedničky nedosahuje. Bavilo mě sledovat, co nového autoři v příběhu zase vymyslí, kam se děj posune a jaká fantastická věc se zase objeví a stane. Musím také ocenit tu utopickou vizi fungování společnosti uvnitř Rámy.

milan1534
13.01.2018 3 z 5

Kdyby začátek nebyl tak rozvleklý. Kdyby pasáže zabývající se japonskými reáliemi nebyly tak násilné stejně jako mysteriózní vsuvky... kdyby kniha teprve od poloviny stála za to... pak by byla vynikající.

Maodongwan
19.05.2016 5 z 5

Pri knižných sériách to tak býva, každý ďalší diel je o niečo slabší a priamo úmerne slabne aj čitateľov záujem. Vychádzajúc z osobných skúseností, trilógií, tetralógií a ďalších lógií, ktoré som dokázal dočítať až do konca spočítam na jednej ruke, aj tu som si dovolil predpokladať, že moje zapálenie sa postupne vytratí.

Trojka ma do seba priam vcucla. Myslím si, že je ešte pútavejšia ako dvojka. Samozrejme, príchodom Gentry Leeho sa tak trošku vytráca Clarkovo čaro a to tajomno, ktoré bolo cítiť z každej strany prvého dielu, nič to však nemení na fakte, že celá séria sa uberá prekvapujúcim a veľmi čitateľným smerom.

Kolombovka
03.05.2016 5 z 5

Přijde mi, že i třetí díl, pořád rozvíjí mou fantazii kupředu :-) příběh je krásný a poutavý. Vždycky si na to vyhradím nerušený čas :-)

Teryy
06.02.2015 2 z 5

Nejslabší. Kniha mě zklamala. Kde je to science fiction? A proč dovolil Clarke tohle vydat?
Nudné a zdlouhavé.První kniha byla opravdu vydařená, druhá už trochu pokulhávala, a ta třetí je opravdu nevydařená. Sérii dočtu, ale musím si dát "knižní náladu" do normálu.. ;)

WerMaledictos
27.09.2014 4 z 5

Ve zkratce: Je vidět, že se Gentry Lee příjemně rozepisuje.
Postavy se už nechovají jako děti na pískovišti, jednají naopak podle svých pevně daných, občas komplikovaných, ale vyvíjících se charakterů.
Příběh opět navazuje na předchozí díl. Postupně se rozrůstající rodina "pozůstalých" kosmonautů na Rámovi se snaží přežít na celkem nehostinném místě, kde za každým rohem čeká ne vždy úplně bezpečné tajemství. Postupně dopluje až k tzv. Uzlu, kde se setká s inteligencí Rámy a je pak v novém kosmickém válci poslána nazpět do Sluneční soustavy, aby nabrala kolonii 2000 lidí. Lidé si v Rámovi III vytvoří samostatný demokratický stát, který se ale postupně změní ve vojenskou diktaturu. Pro rodinu není lehké držet pospolu, část rodiny je dokonce ohrožena na životě. Na konci knihy je ale nastíněno východisko.

+ hlavní postava Nicole des Jardins si píše deník... touto metodou je bravurně popsána první část knihy
+ Leeho náboženské tendence popsány skrze katolíka Michaela O'Toola; otázky víry však podány nenásilnou, spíše informativní a vědecko-filozofickou formou
+ spousta rozmanitých a zajímavých charakterů, ať už v rodině, nebo v kolonii

- některé části rozhovorů probíhají v jiném jazyce... musel jsem využít slovník :)
- technický popis kdejakých vynálezů a udělátek ještě trochu zaostává za Clarkem, na kterého jsem zvyklý, nicméně tím je tu větší prostor pro fantazii :)

hodnotím 90%

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

I když je to stále o Rámovi, k prvnímu dílu už to má obsahem dost daleko. Je to stále sci-fi román, ale děj se přesunul spíše do sociálních sfér, kdy autoři řeší aspekty lidského chování a uvažování a poukazují na zjevné nedostatky v lidské společnosti.

ZbyněkZ
16.08.2012 5 z 5

Myslím, že záleží hodně na tom, co od této (a dalších knih této série) člověk očekává. Jestli hledá jen alční sci-fi, pak ho možná poračování prvého Setkání s Rámou zklame.
Ale mne naopak celá sága rodu Nicole des Jardins, situace a myšlenky z těchto epizod plynoucí, právě zaujaly. Právě, že je to čtení hlavně o lidech - byť v kulisách mimozemské skutečnosti - je na těchto knihách to zajímavé. Možná, že něco je sem tam předvídatelné, určitě by se našly i momenty, kdy se autoři dopustili nepřesností, ale to příběhu na kvalitě neubírá.

vesmír

Autoři knihy